"Ślepa Plama" - zapowiedź

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Glaeken w 28 Wrz 2013, 11:46

Image

Za ten post Glaeken otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Terminus, atikabubu.
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 15 Mar 2023, 21:32
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Reklamy Google

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Meesh w 28 Wrz 2013, 12:57

...brawo. Wreszcie ktoś ruszył głową i rozejrzał się po grafikach serii rosyjskiej.
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Soviet w 28 Wrz 2013, 13:10

Ale co to zmienia? Chu*owa tam i chu*owo tu.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal, Wunderwaffe, The Witcher, vandr, Kudkudak.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Voldi w 28 Wrz 2013, 13:41

No bez jaj.
:

Image


Nie wiem jak Wy, ale ja z miejsca widzę różnicę między ilością informacji zawartej na okładce polskiej i rosyjskiej. No i brak "pomarańczowego trójkąta" swoje robi. Kolorystyka, czarny "obrys" vs. całe tło białe... Tu już nie chodzi o znak ostrzegawczy, ale o całą tablicę znaków, od linku do fz.pl zaczynając, przez logo FS idąc, na znaku handlowym serii STALKER kończąc.
U ruskich: seria, autor, tytuł.
U nas: pododdział wydawnictwa, tytuł, logo wydawnictwa, logo pododdziału wydawnictwa, seria, autor. I wszystko wykonane kolażem-pstrokatym-mirażem.

That's all.
Image

Za ten post Voldi otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive TomPierwszy, Omnibus, Wunderwaffe, Kałach, Universal.
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 27 Kwi 2023, 17:28
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Glaeken w 28 Wrz 2013, 14:41

A to z kolei jest rysunek na okładce rosyjskojęzycznej wersji Ślepej Plamy:

:

Image
Image


A u nas wydawnictwo umieściło na okładce rysunek z zupełnie innej rosyjskiej książki z serii S.T.A.L.K.E.R., innych autorów etc. (patrz we wcześniejszych postach). Widocznie był ku temu jakiś powód, którego ja zupełnie nie rozumiem.
Ostatnio edytowany przez Glaeken, 28 Wrz 2013, 15:06, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 15 Mar 2023, 21:32
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Wolfram w 28 Wrz 2013, 15:05

Porównując tw dwie okładki wygląda to tak jakby FS nie chciało robić "plagiatu". Rysunek z innej książki, oczoje*ne kolory i loga... Ale przecież to jest wciąż tak sama treść i fabuła więc nie wiem po co im te wszystkie zabiegi. Rozumiem, chodzi między innymi o wypromowanie książki i o to żeby była może lepiej widoczna na półce w sklepie ale bez przesady. Jeśli ta książka jest naprawdę dobra, plus fakt że w Polsce nie ma wielu książek o takiej tematyce to ona sama się wypromuje.

Za ten post Wolfram otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive BlackShaman.
Awatar użytkownika
Wolfram
Kot

Posty: 13
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:04
Ostatnio był: 30 Kwi 2014, 17:25
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 1

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Hauptman w 28 Wrz 2013, 16:51

Witam, wtrącę swoje trzy grosze. Jak czytam Wasze wypowiedzi to mam wrażenie że Waszym głównym rodzajem lektury jest komiks. Ja też czytałem kiedyś komiksy i to marnie rysowane bo był to ,,Kapitan Kloss’’, ,,Kapitan Żbik’’ i takie tam inne socjalistyczne brednie o etosie i patosie postaci mundurowej. Chociaż kilku z rysujących ich grafików zrobiło potem karierę przykładowo w Francji i Belgii na rysowaniu bzdur typu ,,Hans’’( znany na naszym rynku wydawniczym jako ,,Yans’’). Z tym że z komiksów wyrosłem jakieś 30 lat temu i to tak stosunkowo późno bo w wieku 12 lat. Książkę oceniamy za treść nie za obrazki i okładkę. Z tego co tu przeczytałem zrozumiałem że ta okładka jest nawiązaniem do serii wydawniczej w języku rosyjskim, a przynajmniej jej pierwszy plan z amatorem nożownikiem i jego ofiarą w ISOPS. Jeśli tak, to tak musi być i raczej innej opcji nie było. Jest to też forma przybliżenia nam kultury zza wschodniej granicy nie tylko w treści ale i w wyrazie graficznym. To że całość została dodatkowo obciążona innymi elementami już przez wydawnictwo FS związane jest z utrzymaniem ciągłości wydawanej serii, czyli nawiązaniem do szaty graficznej ,,Ołowianego Świtu’’. Więcej produkowanie kiczowatych okładek w naszym kraju do wszelkiego rodzaju wydanych książek ( no może z wyjątkiem tych specjalistycznych w dziedzinie techniki ) jest normą od początku lat 90-tych. Podam przykład, mam wydania ,,Psów wojny’’ i ,,Dnia Szakala’’ F.Forsytha z lat osiemdziesiątych i jego wszystkie książki wydane od początku lat 90-tych do dziś u nas w kraju. Proste stare okładki w stylu człowiek z głową psa i G-3 w rękach lub głowa Charlesa de Gaulle w siatce celownika bardziej do mnie przemawiają niż późniejsza pstrokacizna. Jednak je zbieram i czytam ze względu na treść i autora a nie marketingowe bohomazy wydawnictwa. Ja co prawda nie napisałem żadnej książki ale mojej rodzicielce się zdarzyło więc wiem że czasem autor nie ma wyjścia i musi iść na ustępstwa w stosunku do wydawnictwa co do szaty graficznej. Musi ponieważ książka oprócz treści z którą się zapozna czytelnik po zakupieniu musi go przyciągnąć wzrokowo na półce. Wy rozpatrujecie okładkę jako grono ludzi będących w temacie uniwersum Stalkera ale jesteście mniejszością dla której nie opłaca się wydawać powieści własnej lub tłumaczonej. Książka musi się sprzedać a zarobić musi wydawnictwo i dlatego musi dotrzeć do szerokiego grona odbiorcy. Dodatkowo gdybyście zrobili ankietę wśród młodzieży co wiecie na hasło ,,Stalker’’ większość skojarzy to tylko z mniej lub bardziej znaną grą. Mało kto wspomni o ,,Pikniku na skraju drogi’’, więcej okładka wydania tej powieści z roku 2011 to jest masakra, w celach właśnie marketingu nawiązuje ona do gry a nie do powieści. Pozdrawiam

Za ten post Hauptman otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Terminus,
Negative Soviet.
Awatar użytkownika
Hauptman
Kot

Posty: 8
Dołączenie: 02 Maj 2013, 09:58
Ostatnio był: 17 Kwi 2014, 21:44
Miejscowość: Płock
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 4

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Universal w 28 Wrz 2013, 17:34

To, że w książce liczy się jej zawartość, znaczy że nie można skrytykować słabej okładki? Z tego co wiem, FS zmieniło ponoć stylistykę okładek serii w połowie jej wydawania, tzn. parę pierwszych części wyglądało tak, następne inaczej. Informacja zaczerpnięta z ichniego paźwiatraka. Dlaczego więc nie można byłoby przemodelować tego w taki sposób, by wyglądało to lepiej, czytelniej? Inna rzecz - to, że w latach dziewięćdziesiątych okładki były odzwierciedleniem karty zdrowia tworzących je grafików, nie znaczy chyba, że tak ma być nadal? To, że wydawnictwo narzuca okładkę, to rzecz dość znana. Co nie zmienia faktu, iż mogliby się nad nią bardziej pochylić.

I jeszcze dwie rzeczy, które mnie rozśmieszyły najbardziej - jeśli grono fanów Stalkera jest tak małe, że nie opłaca się wydawać książki specjalnie dla nas, to dla kogo był Ołowiany Świt i teraz jest Ślepa Plama? Dla grzybiarzy? Oraz jeśli główną funkcją okładki ma być przyciągnięcie wzroku, no to ja proponuję coś takiego przy okazji następnego wydania ŚP. Na pewno się wyróżni na półce Empiku. Dlaczego okładki "Samozwańca", czy "Każdy musi płacić" - tego samego wydawnictwa, są nie przesadzone graficznie? Na ich temat też można podyskutować, mogą się podobać lub nie, ale na okładce ŚP się zawiodłem. Zaznaczam, na okładce. I tak ją kupię, i tak ją przeczytam, i tak stanie u mnie na półce.

Przecież nikt póki co nie kwestionuje jakości książki jako takiej, tylko o okładkę chodzi i chyba każdy jest tego świadomy.
--------
http://nochkien.livejournal.com/483784.html (wrzucone przez Meesha na fp FS, tu tego nie zauważyłem, to podrzucę)
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez impulse_101 w 28 Wrz 2013, 18:35

Okładka okładką, na polce i tak tylko grzbiet widać, ja to bardziej mam ochotę ich za ten śniadaniowy papier pohejtowac.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Terminus w 28 Wrz 2013, 18:42

Zawsze możecie e-booka kupić. I okładka i papier nie będą przeszkadzać :E
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez Wunderwaffe w 28 Wrz 2013, 18:57

Nie wiem, jak innym, ale mnie jest trudno czytać przez dłuższy czas z monitora. Nie wiem, o co dokładnie chodzi, czy o światło, czy o coś innego, ale powyżej pewnej długości tekstu wszystko zlewa mi się w jedno. Z papierem nie mam tego problemu - mogę czytać godzinami i nie czuję żadnego dyskomfortu.
Image
Awatar użytkownika
Wunderwaffe
Łowca

Posty: 480
Dołączenie: 06 Mar 2012, 20:43
Ostatnio był: 04 Lis 2018, 20:43
Miejscowość: Siedlce
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 187

Re: "Ślepa Plama" - zapowiedź

Postprzez vandr w 28 Wrz 2013, 19:07

Jest coś takiego fajnego jak czytnik pdf'ów. :)
A tak w ogóle, to jest już Ołowiany Świt w .pdf'ie na chomiczku? Bo bym se poczytał. :caleb:
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!

Za ten post vandr otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative pan kozaq.
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 01 Mar 2023, 21:43
Kozaki: 1747

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ślepa plama

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości