Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez KoweK w 16 Maj 2014, 20:20

Spolszczenie w wersji beta jest już dostępne i będziemy wdzięczni jeżeli będziecie tutaj zgłaszać błędy.

TEMAT TEN NIE SŁUŻY OD DYSKUSJI - WSZELKIE POSTY NIE BĘDĄCE RAPORTAMI BĘDĄ KASOWANE, CIĘŻSZE PRZYPADKI NAGRADZANE OSTRZEŻENIEM. :D

Prosimy byście podawali:
-w jakiej lokacji znajduje się błąd w tekście
-jeżeli to dialog, to jaka postać wypowiada tę kwestię
-w przypadku opisów miejsc/inwentarza chyba nie muszę tłumaczyć...

Wątek dot. dyskusji nt. spolszczenia pod aktualną wersją Lost Alphy oraz download: [ viewtopic.php?f=127&t=23548&p=291783#p291783 ]

Proszę również, by każda osoba przed napisaniem błędu lub propozycji jakiejkolwiek poprawki spolszczenia, przeczytał cały temat i nie dublował raportów.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5642
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 08 Mar 2024, 14:32
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1470

Reklamy Google

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez lehoslav w 02 Cze 2014, 00:19

Dwie uwagi do opisów broni:
Groza (Thunder): "Idealna broń do warunków panujących: [...]" . Panujących GDZIE? W Zonie chyba miało być?
Szturmowy Obokan: "Ten karabin maszynowy [...]". To nie jest karabin maszynowy ;)

EDIT
Maska gazowa: "Maskę tę nosi się w celu ochrony użytkownika przed [...]". Tego "użytkownika" bym wykreślił. To słowo jest całkowicie zbędne i - według mnie - w kontekście maski gazowej brzmi głupio (użytkownik maski gazowej??!).

- - -

Świadomie piszę posta pod postem, ale w temacie do zgłaszania błędów/uwag to chyba zrobi dobrze dla przejrzystości i pozwoli uniknąć przeoczeń. Jeżeli nie mam tak robić, to proszę dać mi znać :)

Drobiazg.
Kiedy próbujemy włączyć latarkę z wyczerpaną baterią, dostajemy komunikat: "Baterie w latarce wyczerpują się". Po pierwsze chyba "bateria", po drugie "wyczerpAŁA się" / "jest wyczerpana", skoro latarka już nie świeci ;)

- - -

Dalej gram bez rozpoczęcia nowej gry po zainstalowaniu spolszczenia, ale w tym przypadku to raczej nieistotne.
Kiedy mam się udać w lokacji Radar do "Pustelnika", to w misjach w PDA mowa o "Pustelniku", ale na mapie w PDA punkt, w którym się on znajduje, opisany jest "Koczownik".

Uwagi moderatora:

Na drugi raz podbij temat i edytuj post zamiast pisać nowy. - Wheeljack
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Trikster w 02 Cze 2014, 09:22

Kiedy mam się udać w lokacji Radar do "Pustelnika", to w misjach w PDA mowa o "Pustelniku", ale na mapie w PDA punkt, w którym się on znajduje, opisany jest "Koczownik".

Też się nad tym zastanawiałem, ale nie miałem pewności. Czy Nomad to ta sama osoba, co Hermit?
Awatar użytkownika
Trikster
Łowca

Posty: 440
Dołączenie: 21 Maj 2012, 21:23
Ostatnio był: 14 Mar 2023, 15:15
Kozaki: 188

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Sylwesterx w 09 Cze 2014, 03:37

Dawno mnie tutaj nie było, ale w końcu wziąłem się za sprawdzenie Lost Alphy i czytając kolegę wyżej, to jeżeli chcemy być już poprawni, to maska jest PRZECIWgazowa, nie gazowa.
Awatar użytkownika
Sylwesterx
Stalker

Posty: 55
Dołączenie: 24 Sty 2011, 15:37
Ostatnio był: 31 Sty 2022, 00:23
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 7

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez tom3kb w 09 Cze 2014, 09:53

Z tą maską przeciwgazową w modzie jest podobno wszystko ok, tak pisał bodajże Trikster, kiedyś też ktoś napisał gazowa w poście - jak zwróciłem uwagę, że jeśli tak jest to błąd to mówił, że wszystko jest ok.
90% naszych rodaków mówi "maska gazowa". ;)
Awatar użytkownika
tom3kb
Łowca

Posty: 540
Dołączenie: 10 Maj 2014, 17:08
Ostatnio był: 22 Sie 2023, 03:25
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 92

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Sylwesterx w 10 Cze 2014, 16:38

Na zrzucie widać. Te nieodmienione słowo stalker.
Image

Za ten post Sylwesterx otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Trikster.
Awatar użytkownika
Sylwesterx
Stalker

Posty: 55
Dołączenie: 24 Sty 2011, 15:37
Ostatnio był: 31 Sty 2022, 00:23
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 7

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Pangia w 10 Cze 2014, 20:08

Tak może być. Niektórzy zostawiają „stalker” bez odmiany jako zwrot do innego człowieka… no, stalkera.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Trikster w 10 Cze 2014, 20:33

Nie "może", tylko "ma" - forma mianownikowa jest napisana umyślnie.
Awatar użytkownika
Trikster
Łowca

Posty: 440
Dołączenie: 21 Maj 2012, 21:23
Ostatnio był: 14 Mar 2023, 15:15
Kozaki: 188

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez lehoslav w 10 Cze 2014, 20:57

lehoslav napisał(a):
Trikster napisał(a):Nie "może", tylko "ma" - forma mianownikowa jest napisana umyślnie.


Czemu? Ja też, jak się na to natknąłem, odczułem to jako błąd...
Potem pomyślałem, że to może celowy rusycyzm. Ale i tak nie brzmi to wg mnie dobrze.
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Pangia w 10 Cze 2014, 21:10

Trikster napisał(a):Nie "może", tylko "ma" - forma mianownikowa jest napisana umyślnie.

Tak miałem napisać, ale na wszelki wypadek wolałem się nie wypowiadać za kogoś ;)
lehoslav napisał(a):Potem pomyślałem, że to może celowy rusycyzm. Ale i tak nie brzmi to wg mnie dobrze.

Jak kto woli, mi się ta forma podoba.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Trikster w 10 Cze 2014, 21:47

Nie chodzi tylko o to, że brzmi to z "ruska", ale przede wszystkim jest to nawiązanie do powszechnej praktyki: w języku potocznym bardzo często używamy formy mianownika w sytuacjach, kiedy poprawna jest forma wołacza. I właśnie, żeby zachować wiarygodność, mamy czasem (nie zawsze) "stalker" zamiast "stalkerze", a również "tą" zamiast "tę" i inne potocyzmy, które są rzeczą jak najbardziej naturalną w języku mówionym, a których nawet większość z nas nie zauważa. A więc powtarzam: to nie jest błąd, tylko świadoma zagrywka.

Proszę o zgłaszanie innych wątpliwości.
Awatar użytkownika
Trikster
Łowca

Posty: 440
Dołączenie: 21 Maj 2012, 21:23
Ostatnio był: 14 Mar 2023, 15:15
Kozaki: 188

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez lehoslav w 10 Cze 2014, 22:13

Trikster napisał(a):Nie chodzi tylko o to, że brzmi to z "ruska", ale przede wszystkim jest to nawiązanie do powszechnej praktyki: w języku potocznym bardzo często używamy formy mianownika w sytuacjach, kiedy poprawna jest forma wołacza. I właśnie, żeby zachować wiarygodność, mamy czasem (nie zawsze) "stalker" zamiast "stalkerze", a również "tą" zamiast "tę" i inne potocyzmy, które są rzeczą jak najbardziej naturalną w języku mówionym, a których nawet większość z nas nie zauważa. A więc powtarzam: to nie jest błąd, tylko świadoma zagrywka.

Proszę o zgłaszanie innych wątpliwości.


Doskonalę zdaję sobie z tego sprawę, że zamiast wołacza można w pewnych przypadkach i kontekstach używać mianownika. I ja akurat takie rzeczy i reguły za nimi stojące zauważam, bo jestem językoznawcą. I się ich - zaznaczam, żeby nie było niejasności - nie czepiam bo jestem ekstremistą-deksryptywistą (i mówię "tą" zamiast książkowego "tę" nawet w sytuacjach oficjalnych). Ale w tym akurat przypadku mianownika nie akceptuje do końca moja kompetencja językowa. W przypadku imion mianownik jest normalny, a wołacz często pretensjonalny. W przypadku rzeczowników pospolitych to zależy często od konkretnego rzeczownika lub grupy znaczeniowej. Zwrócisz się do kogoś "Odwal się, kretyn!!!" zamiast "Odwal się, kretynie!!!"? Wątpię. Choć z całą pewnością rzecz jest na tyle skomplikowana, że to, co dla jednego brzmi normalnie, dla drugiego będzie brzmiało dziwnie.

Tylko tak się rozgadałem, możecie śmiało ten post usunąć :)
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)

Za ten post lehoslav otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Sylwesterx.
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Następna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości