Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Kudkudak w 10 Cze 2014, 22:38

No to jak Twoje koncepcje, kompetencje i inne enencje nie akceptują tegoż zabiegu, możesz go łatwo zmienić szukając tekstu w plikach tekstowych i zamieniając na własny :caleb:
Image
Image Image Image Image Image

Za ten post Kudkudak otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative lehoslav.
Awatar użytkownika
Kudkudak
Legenda

Posty: 1462
Dołączenie: 02 Lis 2011, 18:55
Ostatnio był: 02 Maj 2020, 00:25
Miejscowość: atomizer
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: RPG-7u
Kozaki: 656

Reklamy Google

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez lehoslav w 10 Cze 2014, 22:44

Kudkudak napisał(a):No to jak Twoje koncepcje, kompetencje i inne enencje nie akceptują tegoż zabiegu, możesz go łatwo zmienić szukając tekstu w plikach tekstowych i zamieniając na własny :caleb:


Forum służy do wymiany zdań i opinii, pomyliłem się?
Staram się chyba pomóc w poprawkach tłumaczenia, nie? Więc daruj sobie "mądrości". Akceptuję licencję poetycką autorów i nic nie będę na własną rękę zmieniał :p
Dyskusję trzeba wg mnie usunąć z tematu.
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Sylwesterx w 10 Cze 2014, 22:54

Świadoma zagrywka pt. "kali jeść, kali spać"? Nie chcę być niegrzeczny, ale wy widzicie co piszecie? We wszystkich wersjach gry z polskim tłumaczeniem jest to słowo odmieniane. Zaczynamy modę na celowe upośledzanie wypowiedzi. To tak jak z tym strachem wielu ludzi, bo nie odmieniają nazwisk - przykładowo wypisywanie dyplomów. Dodatkowo ten fragment znajduje się w swojego rodzaju samouczku, gdzie moim zdaniem nie ma miejsca na nieskładne wypowiedzi.

Za ten post Sylwesterx otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss, LECH.
Awatar użytkownika
Sylwesterx
Stalker

Posty: 55
Dołączenie: 24 Sty 2011, 15:37
Ostatnio był: 31 Sty 2022, 00:23
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 7

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Kudkudak w 10 Cze 2014, 23:09

lehoslav napisał(a):Forum służy do wymiany zdań i opinii, pomyliłem się?
Staram się chyba pomóc w poprawkach tłumaczenia, nie? Więc daruj sobie "mądrości"


Ja też próbuje ofiarować pomoc, jak widać niektóre sztywne kłody drewna jak Ty nie potrafią z niej skorzystać, patrząc przez pryzmat "mądrości"...
Image
Image Image Image Image Image
Awatar użytkownika
Kudkudak
Legenda

Posty: 1462
Dołączenie: 02 Lis 2011, 18:55
Ostatnio był: 02 Maj 2020, 00:25
Miejscowość: atomizer
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: RPG-7u
Kozaki: 656

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Pangia w 10 Cze 2014, 23:35

Jak wycieczka osobista i tekst „zrób se sam” to niesienie pomocy, to nasuwa się tylko jeden słuszny komentarz:

Brawo Yeti.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Trikster w 11 Cze 2014, 09:36

Cóż, moja kompetencja językowa to akceptuje. Ale żeby nie sprowadzać tej dyskusji do poziomu "barowego" (nie żebym miał coś do barów): dwa argumenty.

Pierwszy, ususowo-pragmatyczny: to prawda, nie powiesz "Odwal się, kretyn", ale "Odwal się, koleś" już powiesz pomimo tego, że "koleś" jest mianownikiem, a nie wołaczem. Mianownika używamy również bardzo często w odniesieniu do rodziny (mama, tata, wujek, brat, siostra itd.). Wniosek mój jest taki: w sytuacjach nacechowanych uczuciowo czasem użycie mianownika jest normalne (w znaczeniu: "potwierdzane przez praktykę językową"). I w zależności od kontekstu "stalker" będzie mieć wydźwięk albo negatywny (jak w przypadku "koleś", np. "Wypad, stalker!"), albo pozytywny (jak w przypadku rodziny, np. "Chono, stalker, strzelimy se jednego!"). Dlatego też zdecydowałem się dać w niektórych przypadkach "stalker" zamiast "stalkerze", bo niekiedy brzmi to (przynajmniej dla mnie) bardziej naturalnie niż forma wołacza.

Drugi, odwołanie do autorytetu, które w tym przypadku wcale nie jest nieuprawnione. Jak poczytacie sobie książki Gołkowskiego, traficie tam właśnie na formę mianownikową "stalker" w sytuacji, w której zasadny byłby wołacz. A że obracamy się w jednym środowisku stalkerowym, taka intertekstualność jest zdecydowanie na miejscu i powinna być zrozumiała dla każdego, kto czytał "Ołowiany świt" czy "Drugi brzeg" (to "stalker" jako nawiązanie do literatury nie jest jedynym odwołaniem do Gołkowskiego).

I tyle. Jeśli ktoś czuje się nieprzekonany, zawsze można to zmienić sobie w plikach. Proszę o zgłaszanie INNYCH wątpliwości.

Uwagi moderatora:

Skończta się chlać, bo bedom warny. - Wheeljack
Awatar użytkownika
Trikster
Łowca

Posty: 440
Dołączenie: 21 Maj 2012, 21:23
Ostatnio był: 14 Mar 2023, 15:15
Kozaki: 188

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Realkriss w 11 Cze 2014, 14:13

Może wypowiem się, nie jako autorytet, ale "Pani polonistka" :meesh:

Niestety, nie masz racji w żadnym z dwóch aspektów.
Pierwszy, w wypowiedzi bezpośredniej, zwracając się do kogoś, w języku polskim poprawnie używa się formy Wołacza, czyli w tym przypadku "stalkerze". Używanie w takiej sytuacji Mianownika nie ma uzasadnienia gramatycznego, chyba, że jest to celowe, osoba ma robić wrażenie pochodzącej z gminu, albo warszawskiej Pragi. Dla mnie celowe używanie niepoprawnych form językowych jest nieuzasadnionym zohydzaniem polszczyzny, która ma piękną, choć skomplikowaną gramatykę.

Drugi, odwołanie się do autorytetu...
1. To robicie mod do gry, czy do książki? Bo tak się składa, że w grze używane są poprawne formy deklinacyjne, vide: "Wynoś się stąd, stalkerze", "Wolni stalkerzy, weterani i łowcy.."
2. To teraz każdy, kto napisze i wyda książkę jest autorytetem w danej dziedzinie?
Super, lecę zgubić sto kilo i odmłodzić się o ćwierćwiecze z Krzysztofem Ibiszem. W końcu napisał książkę, więc jak nie on, to kto :E
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 09 Sty 2023, 10:40
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Trikster w 11 Cze 2014, 14:19

Pozostawię to bez komentarza, a czy administrację/moderatorstwo mogę prosić o zrobienie porządku w tym temacie? On jest do zgłaszania błędów, nie dyskusji. Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Trikster
Łowca

Posty: 440
Dołączenie: 21 Maj 2012, 21:23
Ostatnio był: 14 Mar 2023, 15:15
Kozaki: 188

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Realkriss w 11 Cze 2014, 14:27

Co to za ustrój, że owszem - można zgłosić błąd, ale jeśli nie zostanie przez Was uznany za błąd, to nawet nie można się do tego odnieść? Jeśli w spolszczeniu są błędy "celowe" i "uzasadnione", to jakim cudem oczekujecie, że ludzie ich nie zauważą? Najlepiej zwalcie wszystko na licentia poetica, zamknijcie temat i z głowy, nikt nie będzie marudził, ani dyskutował.
Czemu twórcom tak trudno przyjąć krytykę i wziąć pod uwagę, to, o czym ludzie piszą i fakt, że mogą przypadkiem mieć rację.

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Sylwesterx, Universal, LECH.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 09 Sty 2023, 10:40
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Pangia w 11 Cze 2014, 14:31

Może dlatego, że nie wszystkim to przeszkadza? Jakoś kuźwa „maska gazowa” wszystkim nagle zaczęła odpowiadać.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez utak3r w 11 Cze 2014, 15:37

Jak to "wszystkim"? I jedno i drugie jest błędem - a, za przeproszeniem, przytoczony autorytet w tej kwestii raczej nim nie jest wcale ;) Owszem, można napisać: "weź się, facet, od***l", ale w naszym konkretnym przypadku to nie pasuje. No, ale autorzy spolszczenia mają prawo zrobić to, co uważają za słuszne, bo to ich produkt. Zawsze możecie sobie sami poprawić.
Image

Za ten post utak3r otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Spolszczenie - open beta (zgłaszanie błędów)

Postprzez Pangia w 11 Cze 2014, 18:01

utak3r napisał(a):Jak to "wszystkim"?

Jedna osoba zwróciła na to uwagę i zero odzewu.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości