Muzyka odgrywana jest w mono - dyskusja

Muzyka odgrywana jest w mono - dyskusja

Postprzez Vandelshoff w 19 Sty 2018, 17:09

Cześć ludziska po długiej przerwie,

więc od pewnego czasu coś mnie złapało na powrót do Stalkerowskich klimatów i odpaliłem sobie pierwszy raz ten świetny mod. Ale zauważyłem, że muza w grze jest ogrywana w mono. Napisałem do developera, ale odpisali mi żebym sprawdził ustawienia audio w systemie.
Sprawdziłem parę filmików w necie i niestety to się potwierdziło - muza jest odgrywana w mono.
Jako, że w Stalkerze wartwa audio jest mega ważna, zdziwiłem się że nie mogłem znaleźć informacji na necie odnośnie tego błędu. Może nie u wszystkich on występuje?

Moja analiza:
https://www.youtube.com/watch?v=Xmti-pf ... e=youtu.be

Aby dobrze usłyszeć różnicę warto założyć słuchawki. MOżna także monitorować vetroscope i słupek Master na mikserze.

To pierwsze lepsze przykłady gdzie można usłyszeć muzykę w mono, znalezione na necie:
https://youtu.be/GM9HbCOmYKA?t=5m54s z 04.05.2017
https://www.youtube.com/watch?v=6itaCgDyMFc z 09.05.2017

a także:
https://www.youtube.com/watch?v=w2RAvyli3n8 z 03.10.2014 ! lol

Nie chce mi się wierzyć, że nikt tego nie zauważył wcześniej, więc może problem nie występuje u każdego.
Ktoś może to sprawdzić?
Ostatnio edytowany przez Vandelshoff, 19 Sty 2018, 23:12, edytowano w sumie 1 raz
Vandelshoff
Kot

Posty: 46
Dołączenie: 05 Gru 2009, 17:30
Ostatnio był: 19 Sty 2018, 23:14
Kozaki: 0

Reklamy Google

Re: [BUG] Muzyka odgrywana jest w mono.

Postprzez Marcus_Polonus w 19 Sty 2018, 19:15

Drogi kolego, to nie jest bug, tak ma być.

Żaden ze Stalkerów nie czyta muzyki, ani żadnych dźwięków w stereo prawidłowo (dopiero silnik w Zewie nie wywala do pulpitu). Dlatego się mówi, że X-Ray jest przestarzały, niedopracowany i takie tam.

X-Ray poniekąd naśladuje stereo odtwarzając dwie ścieżki mono na raz: prawą i lewą, a przynajmniej tak to wygląda w plikach.
Image
Marcus_Polonus
Tropiciel

Posty: 276
Dołączenie: 18 Maj 2013, 22:36
Ostatnio był: 25 Lip 2023, 22:10
Miejscowość: Fabryka nad Jantarem
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 36

Re: [BUG] Muzyka odgrywana jest w mono.

Postprzez Vandelshoff w 19 Sty 2018, 19:36

Poważnie?
Jak sięgam pamięcią tak wydaje mi się, że muzyka w Stalkerach była normalnie stereo.
Vandelshoff
Kot

Posty: 46
Dołączenie: 05 Gru 2009, 17:30
Ostatnio był: 19 Sty 2018, 23:14
Kozaki: 0

Re: [BUG] Muzyka odgrywana jest w mono.

Postprzez Marcus_Polonus w 19 Sty 2018, 21:17

Nigdy nie była i raczej nie będzie. Po prostu ścieżka dźwiękowa w oryginalnych Stalkerach nie jest najgorszej jakości + ten motyw silnikiem co podałem wcześniej.

W Lost Alphie za to zostały użyte dźwięki jeszcze z buildów, a te nie grzeszą jakością - mają jakby nie patrzeć ponad 10 lat.
Image
Marcus_Polonus
Tropiciel

Posty: 276
Dołączenie: 18 Maj 2013, 22:36
Ostatnio był: 25 Lip 2023, 22:10
Miejscowość: Fabryka nad Jantarem
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 36

Re: [BUG] Muzyka odgrywana jest w mono.

Postprzez Vandelshoff w 19 Sty 2018, 23:11

Wow, ciekawe... no nic, skoro nic nie da się zrobić to trudno. Mod i tak jest super grywalny.
Muzyka w stereo brzmiałby zdecydowanie lepiej, ale pewnych kwestii technicznych się nie przeskoczy, a skoro silnik ma takie problemy jak piszesz to faktycznie może być ciężkie lub niewykonalne. Nie znam silnika więc ciężko mi cokolwiek napisać, osoby które pracowały przy modzie pewnie dobrze wiedzą o co chodzi. Z tego co piszesz wynika jakbyś sam przy nim pracował :)

Zawsze można zaradzić puszczając soundtrack w tle z wyciszoną muzyką z gry, ale wtedy interaktywność i powiązanie muzyki z akcją idzie w las. Chyba najlepiej będzie to jakoś przeboleć i po prostu skupić się na rozgrywce :)
Chociaż te ambienty w stereo... <marzyciel>

Zmieniłem tytuł wątku, technicznie to bug ale w silniku, więc skoro nie ma się na to wpływu tak jak piszesz to zmieniłem tytuł na dyskusja.
Vandelshoff
Kot

Posty: 46
Dołączenie: 05 Gru 2009, 17:30
Ostatnio był: 19 Sty 2018, 23:14
Kozaki: 0

Re: Muzyka odgrywana jest w mono - dyskusja

Postprzez Marcus_Polonus w 20 Sty 2018, 11:21

Same ambienty mogą być w stereo, ale tylko na silniku Zewa Prypeci. Starsze po prostu wyrzucą do pulpitu.
W tym wszystkim chodzi wyłącznie o nieprawidłową interpretację dźwięków przez silnik. Normalnie każda ścieżka ma dopisane "komentarze" do silnika, jak ma je czytać, np. z jak daleka dźwięk ma być słyszalny, jak ma reagować AI itp.
X-Ray w Zewie, choć potrafi już odtwarzać stereo bez crashy nie czyta komentarzy prawidłowo i w praktyce słychać konkretny dźwięk wszędzie z tą samą mocą, głośnością itd.


PS. Nie znam się na silniku "od kuchni", ale potrafię zmodyfikować proste rzeczy i niektóre z nich same wychodzą w trakcie pracy.
Marcus_Polonus
Tropiciel

Posty: 276
Dołączenie: 18 Maj 2013, 22:36
Ostatnio był: 25 Lip 2023, 22:10
Miejscowość: Fabryka nad Jantarem
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 36


Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość