Next-generation - wasze oczekiwania

Dyskusje na temat gier i szeroko rozumianej rozrywki mieszczącej się w ramach powyższej kategorii.

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez Szpagin w 03 Gru 2013, 21:30

@meJKu: Dalej będzie krach całego rynku. Już teraz większość gier AAA nie przynosi zysków, a będzie jeszcze gorzej, bo nowa generacja przyniesie dalszy wzrost kosztów. Zbyt wiele firm ubzdurało sobie, że są w stanie stworzyć grę, która odniesie większy sukces, niż GTA czy CoD. Tomb Raider i Resident Evil 6 są tytułami, które sprzedały się w kilku milionach egzemplarzy, a nie zwróciły kosztów produkcji. Do tego dodajmy jeszcze rozbuchany marketing, na który przeznacza się niemal tyle samo kasy, co na sam proces tworzenia gry.

Wydawcy próbowali wymusić na producentach konsol, by zaimplementowali system zapobiegający uruchamianiu używanych kopii gier. MS wyskoczył z tym, a reakcję pamiętamy wszyscy. Sony prawdopodobnie również chciało wprowadzić podobne rozwiązanie, ale gdy zobaczyli, jak gracze zareagowali na pomysły konkurencji, słusznie uznali, że mają szansę zbudować sporą przewagę. Potem Amerykanie się z tego wycofali, a wydawcy zostali na lodzie. Będą plajtować jeden po drugim. Zostaną giganci pokroju EA czy Activision, oraz niezależne studia. I jestem pewien, że wydarzy się to jeszcze w tej generacji.
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Reklamy Google

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez Terminus w 03 Gru 2013, 22:47

Załamanie? Raczej nie. Po prostu rynek się dostosuje po raz kolejny do realiów. Producenci gier, które nie będą "pewniakami" jak GTA XIV czy HALO XXVII, będą szukać innych rozwiązań, obniżać jak się da koszty, ładować gdzie się da mikropłatności dzielić gry na coraz większą ilość "epizodów" czy dlc. Coś wymyślą. Jak zawsze.

Poczekajmy zresztą jakiś czas by zobaczyć jaka będzie realna popularność konsol. Na razie rzuciły się nerdy, które by kupiły nawet jakby nie było wcale na nie gier (w sumie to prawie nie ma jak na tę chwilę).
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez meJKu w 03 Gru 2013, 23:35

@Szpagin: nie za bardzo mi się chce wierzyć w to co piszesz, szczególnie w ten cały "krach". Mali deweloperzy mają się teraz lepiej niż kiedykolwiek w historii, wystarczy spojrzeć na wysyp małych projektów, które okazały się sukcesami. Crownfunding także będzie miał znaczący udział w najbliższych latach, co pokazują takie projekty jak Wasteland 2, Oculus Rift czy Star Citizen. Ponurej przyszłości o dominacji wielkich gigantów raczej nie wróże, chyba, że na "next-genowych" (ps4,xone) konsolach, które są zamkniętymi architekturami. Jednak Sony i Microsoft (chociaż ten drugi już teraz podobno myśli o porzuceniu Xboxa w przyszłości) będą musieli bardzo zmienić formułę następnych konsol (o ile takie powstaną), żeby to się udało. Największym problemem dla PC (bo ta platforma dla mnie ma jedyną sensowną przyszłość) będzie uwolnienie się od Windowsa, co powoli powinno zacząć się dziać (wejście Steama na Linuksa).

Co by takiego dało wprowadzenie DMRu do konsol? Xone już teraz nie potrafi odtworzyć płyt BR-R, co w przyszłości może denerwować. http://di.com.pl/news/49173,0,Porzuceni ... dania.html nie jestem pewien, czy wprowadzenie DMRu ma jakiekolwiek pozytywne skutki.
Awatar użytkownika
meJKu
Weteran

Posty: 680
Dołączenie: 04 Gru 2007, 22:21
Ostatnio był: 07 Mar 2024, 17:41
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 111

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez Darth ReX w 04 Gru 2013, 00:31

meJKu, troszkę bez sensu jest przyrównywanie gier niezależnych i projektów crowdfundingowych, których tak naprawdę nie ma aż tak dużo, do gier AAA z wielomilionowym budżetem. Cały model "60-dolarowy" przeżywa w tej chwili kryzys. Ofiarą jego było choćby THQ, które nie miało praktycznie żadnej marki tego typu, a nawet, jak miało, to inwestowało w niewłaściwe tytuły. Samo EA sparzyło się na Medal of Honor, które miało mniejszy budżet od innych gier (tak, to też miało wpływ) i nie było na tyle poważaną marką (na tle BF i COD), by gra sama się sprzedała. Gra była "tylko" AA i tak naprawdę niewiele wystarczyło, by ją pogrążyć, a tytuł przyniósł całkiem spore straty. Oczywiście, nie jest to jedyna wpadka EA. Przyjemny Dead Space 3 mimo dobrych ocen nie sprzedał się tak, jak zakładano i zyski były z niego niewielkie, a to ze względu na stosunkowo ograniczoną liczbę odbiorców (choć seria poszła w stronę casual gamingu w dość ekstremalny sposób).
Oczywiście, dla tak dużego koncernu powetowanie strat nie było problemem, czego już o THQ nie można było powiedzieć. Gorzej dla nich, że popełnili podobne błędy kilka razy pod rząd, co totalnie zniszczyło budżet. Generalnie, albo gra AAA jest na tyle dobra (lub na tyle dobrze wypromowana), albo ma na tyle silną markę, żeby odnieść sukces, albo gracze jej nie kupią. W sumie, można zauważyć, że poza niewielkimi studiami, które nie pompują zbyt wielkich pieniędzy w produkcję, rynek gier praktycznie pozbył się tytułów "dobrych". Są tylko te znane i bardzo dobre, natomiast jeśli jakaś gra jest jedynie solidna, to nie wróży dobrze.

Wymagające abonamentu tytuły MMO też mają spory problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu graczy. Dowodem jest oczywiście TOR, ale to nie jedyny przypadek. Tera zetknęła się z tym samym problemem, tyle, że szybciej zareagowała. Sama legenda gatunku, WOW, zanotował gigantyczny odpływ graczy.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 23:52
Kozaki: 224

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez impulse_101 w 25 Lut 2014, 13:35

Spin Tires - grałem jakiś czas temu, dopiero teraz mnie naszło żeby o tej produkcji wspomnieć. Gra jest moim zdaniem mega, dawno takiej frajdy nie miałem i odczucia jakiejś nowości. Poziom fizyki w grze i same detale pojazdów są miodne, dodatkowo gra wcale nie jest zasobożerna. Śmiać mi się chce jak patrze na te wszystkie nagradzanie produkcje które od kilku lat powielają schematy a o takich produkcjach jak Spin Tires ledwie się wspomina. W necie jest udostępnione demo, zachęcam do pobrania i przetestowania bo gra pomimo ze nie interesują mnie samochodówki sprawiła mi niezły funn, przez dobre 2h jeździłem w kolko po samym błocie :E IMO takie właśnie innowacje są nextgenami.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez Glaeken w 18 Kwi 2014, 12:27



Ha! Kupię PS4 szybciej niż się spodziewałem :D

Image
Ostatnio edytowany przez Glaeken, 18 Kwi 2014, 13:02, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 15 Mar 2023, 21:32
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez Kpuc w 18 Kwi 2014, 12:39

A szczebel wyżej

Image
;)
Co do samych nowych konsol to jestem zawiedziony, nextgeny w ogromie znaczenia tego słowa to to nie są.
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1810
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 19 Lut 2024, 21:21
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez Glaeken w 18 Kwi 2014, 13:08

;)

Image

Image

Kpuc napisał(a):Co do samych nowych konsol to jestem zawiedziony, nextgeny w ogromie znaczenia tego słowa to to nie są.

Zależy jak na to patrzeć. W porównaniu do PC każda konsola będzie zawsze do tyłu. W porównaniu do poprzedniej generacji konsol... każda kolejna generacja konsol będzie next-genem. I właśnie oto chodzi.

Ja się nie wypowiem dopóki nie kupię. To co jest w środku na kolana nie powala i tego się należało spodziewać... mnie najbardziej zależy na tych drobnych smaczkach, bajerach, featuresach etc. etc. które potrafią bardzo uradować gracza.
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 15 Mar 2023, 21:32
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez meJKu w 18 Kwi 2014, 13:53

Problem w tym, że w dniu premiery konsol Xbox360 i PS3 były one naprawdę atrakcyjnymi maszynkami (to drugie może trochę mniej...) i mało który PC mógł oferować podobne osiągi jeśli chodzi o stosunek cena/jakość. Obecnie niestety już tak różowo nie jest, bo w dniu premiery obecnych "next-genów" PCty były zdecydowanie lepsze. Sam fakt, że obie konsole chodzą na architekturze x86 nie napawa optymizmem, bo wątpię, żeby udało im się zrobić znaczący krok. Przecież ten typ architektury deweloperzy znają od lat, więc nie ma mowy dzisiaj o wymówkach typu "nieznana architektura, musicie dać nam parę lat na oswojenie się z nią". Porządnego PCta można złożyć za 2500zł (o zachodzie gdzie mają normalne zarobki nie wspominam, bo tam to się uda za liche 600$) i nie trzeba martwić się abonamentami, grami za 250zł itp ; )

tl;dr: #pcmasterrace
Awatar użytkownika
meJKu
Weteran

Posty: 680
Dołączenie: 04 Gru 2007, 22:21
Ostatnio był: 07 Mar 2024, 17:41
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 111

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez Kpuc w 18 Kwi 2014, 14:35

Tylko wiesz, hamburger kupi konsole za 400$ i jeszcze dostanie do niej 2 gry, postawi i będzie grał przez kilka lat a z PC tak łatwo nie jest. Założę się że samo wejście do menu ustawień dla zatwardziałego gracza konsolowego przyprawia go o ból głowy.
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1810
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 19 Lut 2024, 21:21
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez Glaeken w 18 Kwi 2014, 15:32

meJKu napisał(a):i nie trzeba martwić się abonamentami, grami za 250zł itp ; )

gdybym zaczął wyliczać zmartwienia dot. peceta to bym chyba do rana nie skończył - kwestie kompatybilności to wręcz czarna dziura :D Pobawię się w pogromcę mitów:
1. Za 30 dych możesz wymienić grę konsolową X na grę Y. Jest cała masa takich punktów i każdy ma jakiś program lojalnościowy: zbierasz stemple po każdej wymianie i co któraś wymiana jest gratis.. Możesz nawet starszą grę wymienić na nowsza za nieco większą opłatą... kwestia dogadania się ze sprzedawcą. Robiłem tak nie raz i zaoszczędziłem dzięki temu kupę kasy. Możliwości wymiany w tych samych punktach gry na PC niestety nie ma... dlaczego to chyba jasne jak słońce ;)
2. Gry na konsole tez tanieją i mają swoje odpowiedniki tańszych edycji: Xbox Classics czy Playstation Essentials. Obecnie nawet w empikach można kupić używki taniej niż nówki. Mamy też Allegro, Ceneo, obniżki, promocje, akcje etc. etc. To nie jest tak, że jeżeli gra X będzie kosztować 250 PLN w sklepie Y to znaczy, że zawsze i wszędzie będzie taka cena. Poza tym nikt ci nie każe kupować gry X w dniu premiery... wcześniej czy później cena spadnie niezależnie od tego na co wyszła dana gra ;)
3. Ja nie mam żadnego abonamentu, parę razy kupiłem PSPlus by go wytestować i jest to fajny bajer dla kogoś kto gra wiele w różne gry i często kupuje do nich DLC. Ja wiem czego chcę i mi taki abonament jest po nic a w multi hasam i bez niego bo z grą zawsze dostaję tzw. Seasonal Pass. Abonament to nie jest nic obowiązkowego... mówię jako posiadacz konsoli PS3... nie wiem jak jest w przyp. Xboxa.
4. Istnieje tez bundle. Konsola + gra + jakieś bonusy z nią związane... w bardzo rożnym zestawieniu. A to słuchawki, a to kamera, a to nalepy, a to kupony, a to extra gra etc. etc... Gracz który jest przywiązany do tytułu X dostaje wszystko w pakiecie taniej niż gdyby kupił to oddzielnie, czasami jest to ekskluzywny bajer.

Kpuc napisał(a):Tylko wiesz, hamburger kupi konsole za 400$ i jeszcze dostanie do niej 2 gry, postawi i będzie grał przez kilka lat a z PC tak łatwo nie jest.

Lepiej: kupiłem z dwoma padami i dwoma grami ;) Gry od razu wymieniłem na lepsze i fakt... męczyłem te gry (i czasem powracam by jeszcze pomęczyć) co parę lat.
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 15 Mar 2023, 21:32
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Next-generation - wasze oczekiwania

Postprzez meJKu w 18 Kwi 2014, 15:46

Glaeken napisał(a):1

No widzisz, a na PC za 30zł to sobie możesz kupić inną gierkę i wciąż mieć starą w kieszeni. Już nie mówiąc o tym, że podczas ostatniej zimowej wyprzedaży na Steam zakupiłem tyle gierek za niecałe 60zł, że do dzisiaj większości z nich nawet nie odpaliłem. Dodatkowym plusem jest to, że można bez problemu wymieniać się kontami Steam, a od niedawna wypożyczać bibliotekę znajomemu. Świetna opcja jeśli ktoś wyjeżdża na dłuższy czas, a ma parę pozycji w które chciałbyś zagrać.
Jakie kwestie kompatybilności? Rozumiem, że z PCta zrezygnowałeś w dniu premiery service packa do Windows XP i uruchamiałeś go tylko do internetu ; )? Instalujesz Windowsa i cieszysz się grą, ba, Steam i Windows Update są dzisiaj tak bardzo debil-friendly, że zrobią 95% aktualizacji za ciebie.
Glaeken napisał(a):2

Ale gry w dniu premiery są drogie i tyle. Jak wam stanieją do 100zł, to ja w międzyczasie będę to mógł zakupić jeszcze taniej w trzydziestu różnych promocjach. Tak więc owszem, tanieją w sensie, że "po czasie" (no ale który towar nie tanieje?), ale w dniu premiery cena sugerowana dla tytułów na nowe konsole wzrosła.
Glaeken napisał(a):3

Ty nie używasz ale miliony innych użytkowników owszem. Poza tym abonament w nowych konsolach jest obowiązkowy, jeśli chcesz się bawić w sieci. Nie mów, że to tylko Xzł, bo na PC za to nie trzeba płacić.

@Kpuc
Nie jestem pewien czy o takich ludziach warto rozmawiać, bo pewnie 60fpsów sprawia, że gry dla nich są mniej filmowe i mają od tego nudności ; ) No cóż, jeżeli ktoś lubi płacić za antyki w dniu premiery to jego sprawa, póki co i tak zabawi się chyba tylko i wyłącznie setkami gier z PS3 przerobionych na PS4 w wersji para HD.

Image

Za ten post meJKu otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Darth ReX.
Awatar użytkownika
meJKu
Weteran

Posty: 680
Dołączenie: 04 Gru 2007, 22:21
Ostatnio był: 07 Mar 2024, 17:41
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 111

PoprzedniaNastępna

Powróć do Inne gry

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość