Dziwny odgłos z komputera

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez Woland w 21 Sie 2014, 00:06

Nie, nie mogę!
Kurde! Szukamy rozwiązań innych niż cewka, ok? Bo cewki sprawdzić nie jestem w stanie. Jak wszystko zawiedzie, znaczy cewka. Ale póki co szukamy. Ok?

PS: WAŻNE PYTANIE: Cewka wydawała by odgłos cały czas od włączenia komputera?
Bo u mnie dopiero gdy trochę pogram w gry. Jak to jest z cewką? Od razu czy po pracy?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Reklamy Google

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez impulse_101 w 21 Sie 2014, 11:13

Cewka zaczyna grac w pewnych warunkach gdy pole elektromagnetyczne wywołuje drgania obluzowanego elementu. Zazwyczaj jest tak ze drgania występują przy większym natężeniu pracy cewki gdy pole jest silniejsze a wiec podczas gdy karta graficzna jest obciążona ale jest tez szansa ze element obluzowany będzie drgać nawet przy słabszych prądach ...wiec generalnie z cewka jest jak z babami, nie ogarniesz :caleb:


P. S. Googlowalem o naprawianiu cewki poprzez jej usztywniające zaklejanie i...

:

Image
Image

Za ten post impulse_101 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Woland.
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez Woland w 21 Sie 2014, 12:11

A tak serio: jak to jest z cewką? Jest to groźne czy nie? Mito mówi że się utlenia i może się coś spalić w kompie. Co najmniej dwóch innych internautów na innych stronach kiedyś innym mówiło że cewka to tylko wkurzający odgłos i nic więcej. To jak to jest?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez Mito w 21 Sie 2014, 13:22

Z cewkami wszelkiego typu jest tak, że kiedy działają na pewnych częstotliwościach, pola elektromagnetyczne przez nie wytwarzane powodują poruszanie się luźnych elementów. Poruszanie na tyle szybkie, aby wytworzyć dźwięk. Póki co raczej się nie przykleja drutów do rdzenia, więc jest to odgłos naturalny.
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez Woland w 21 Sie 2014, 14:17

A co w końcu z tymi konsekwencjami takiej cewki?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez Mito w 21 Sie 2014, 15:38

Walę prosto z mostu: Nie ma konsekwencji, cewki tak mają i zgłoś się kiedy coś wyraźnie w komputerze zacznie się pierrr... to znaczy dziwnie zachowywać.
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez szympekmajster w 21 Sie 2014, 16:55

W teorii - w najgorszym przypadku potrzebne będzie przelutowanie cewki
W praktyce - cewce nigdy nic się nie stanie. Będzie po prostu piszczeć i tyle

Miałem parę razy problem z cewką piszczącą - albo ustało po czasie albo się przyzwyczaiłem. NIGDY nie skończyło się to awarią sprzętu :)
Image
http://youtube.pl/GamePCTV Kanał YT - Let's Play'e, recki, nowości ze świata gier
Zapraszam :)
My PC :)
AMD Phenom II X4 @ 3,8GHz, 8GB DDR3 Crucial, AMD HD7870XT
Awatar użytkownika
szympekmajster
Tropiciel

Posty: 203
Dołączenie: 18 Lis 2007, 20:54
Ostatnio był: 12 Gru 2014, 00:31
Miejscowość: Katowice
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 4

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez Woland w 21 Sie 2014, 17:28

Mito napisał(a):Cóż, lut na cewce może nie do końca kontaktować i powodować piszczenie przy większym obciążeniu... Tzn. spoiwo się rozgrzewa, powstaje dziura między nóżką cewki a płytką... Czy Twoja grafa jest zgodna ze standardem ROhS?
Bezołowiowe spoiwo ma to do siebie, że się utlenia (?)po jakimś czasie...
Niedawno zasilacz do laptopa zaczął mi się (prawie) palić z powodu "zimnego lutu" na gnieździe zasilającym :P.

Ciekawość: jak to co pisaliście ma się do tego?

Tu już o własną wiedzę mi chodzi. I co to standart ROhS?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez Mito w 21 Sie 2014, 18:35

No cóż, "tradycyjne" spoiwo lutownicze zawiera w sobie niewielkie ilości ołowiu. Standard ROhS odpowiada za produkcję i użycie w masowej produkcji urządzeń spoiwa bezołowiowego (bo ekologicznie, ołów zły jest, to trucizna - tylko nikt nie pomyślał, że nikt nie zamierza spożywać spoiwa/kart graficznych), które bez odpowiedniego podgrzania w trakcie kładzenia lutu po jakimś czasie może zacząć się utleniać. A automaty, które to produkują raczej nie są w stanie kontrolować jakości produktu pod tym względem.
No i bezołowiówką podobno paskudnie się kładzie luty.

Jeżeli między nóżką cewki a ścieżką na płytce spoiwo będzie się utleniać, to zmniejszy się grubość materiału przewodzącego pomiędzy nóżką a ścieżką. W tym wypadku jest jak z kablami:
im kabel cieńszy (przy tym samym prądzie przez niego przepływającym) tym bardziej się grzeje.
Wreszcie spoiwo na płytce w tym miejscu (szczególnie przy dłuższej pracy) rozgrzałoby się na tyle, żeby wypłynąć stamtąd.
I żeby prąd dalej przewodził prawdopodobnie powstałby mały łuk elektryczny, który mógłby wydawać z siebie piszczący dźwięk.

Jednak doszedłem do wniosku, że gdyby to Ci się zdarzyło, działyby się dziwne rzeczy. Wyhaczałbyś zwisy, artefakty lub byłoby czuć z komputera paloną elektronikę. I całkowicie zgadzam się z Szympekmajstrem.

I na pociechę napiszę: Z 10-letnich zasilaczy komputerowych (ROhS) da się wyjmować palcami kondensatory sieciowe. Same wychodzą :P.
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez szympekmajster w 21 Sie 2014, 23:25

Mito - tu nie chodzi o jedzenie. Tu chodzi o emisję (parowanie) cząstek ołowiu przy procesie lutowania. Wg. UE opary cyny ołowiowej mogą nabawić ołowicy.

Druga sprawa to toksyczność odpadów elektronicznych (złomu) - składowanie i utylizacja to już jakiś tam problem jest.

Lutuję codziennie cyną ołowiową (praca w stylu elektronika) od ponad roku - nic mi nie jest. W firmie jest też pewna pani, lutująca zawodowo od 30-35 lat. Również w pełni zdrowa.

Reszta tekstu Mito jak najbardziej poprawna :)

NIE NAWIDZĘ CYNY BEZOŁOWIOWEJ! Jak tylko mogę - only PB.

Niestety były kiedyś jazdy z GeForce'ami serii 8000 - jako pierwsze w standardzie ROHS - producent źle dobrał mieszankę i pod chipami robiły się zimne luty masowo - efekt - karty padały jak muchy.

Na szczęście jest reballing. I piekarnik. Upiekłem pomyślnie 3 karty :D

Natomiast strach pomyśleć ile sprzętu więcej pada od wprowadzenia RoHS. Oczywiście o tym UE nie przemyślała, że może ołowiu (naprawdę śladowych ilości) nie ma, ale tony sprzętu i innych zawartych w nim syfów nikt nie wspomina.
Image
http://youtube.pl/GamePCTV Kanał YT - Let's Play'e, recki, nowości ze świata gier
Zapraszam :)
My PC :)
AMD Phenom II X4 @ 3,8GHz, 8GB DDR3 Crucial, AMD HD7870XT
Awatar użytkownika
szympekmajster
Tropiciel

Posty: 203
Dołączenie: 18 Lis 2007, 20:54
Ostatnio był: 12 Gru 2014, 00:31
Miejscowość: Katowice
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 4

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez xionc w 22 Sie 2014, 07:47

Strach sie bac co bedzie jak kiedys Wolant kupi sobie samochod i ten sie zepsuje. Drzyjcie internety!

Wyslane z xiondzofona Tapalkiem 2
Image

Za ten post xionc otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cysiu, szympekmajster.
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Dziwny odgłos z komputera

Postprzez szympekmajster w 22 Sie 2014, 12:26

Jakbym miał zwracać uwagę na każdy dźwięk mojej leciwej Skody Felicii to bym chyba oszalał :D Szrama w tłumiku końcowym bulgocze, łańcuch rozrządu trzeszczy, silnik wydaje się nie bulgotać. Miód :D

Uwagi moderatora:

Ale skończta już offtopować. - Wheeljack
Image
http://youtube.pl/GamePCTV Kanał YT - Let's Play'e, recki, nowości ze świata gier
Zapraszam :)
My PC :)
AMD Phenom II X4 @ 3,8GHz, 8GB DDR3 Crucial, AMD HD7870XT
Awatar użytkownika
szympekmajster
Tropiciel

Posty: 203
Dołączenie: 18 Lis 2007, 20:54
Ostatnio był: 12 Gru 2014, 00:31
Miejscowość: Katowice
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 4

PoprzedniaNastępna

Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości