Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.R.

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Talbot w 11 Lip 2014, 02:42

"Krokodił" ( pol. Krokodyl); "Gorbacz" ( pol. Garbus); Hokej; Latający Czołg; Latający Bewup; Diabelski Rydwan; Ważka czy Łania ( ang. Hind) to przydomki tego samego śmigłowca - Mi-24.

Jako entuzjasta sprzętu wojskowego, już jakiś czas temu zastanawiałem się nad tym co konkretnie raz na jakiś czas przelatuje mi nad głową gdy gram w 'Cień Czarnobyla'. W internecie można trafić tylko na lakoniczny podpis - Mi-24. Trochę to mało konkretne bo konstrukcja '24 przez lata była wielokrotnie modyfikowana przez co obcenie istnieje kilkanaście wersji tej maszyny, dlatego zacząłem szukać możliwie najlepszych scrennów by spróbować jednoznacznie zidentyfikować wersję którą twórcy umieścili w grze.

Screen No. 1 - Mi-24 nad Zoną:

Image


Screen No. 2 - wrak Mi-24 na złomowisku:

Image


Screen No. 3 - wczesny model Mi-24:

Image


Screen No. 4 - Mi-24 w testowej wersji Zewu Pyrpeci:

Image


Na Screnach mniej lub bardziej wyraźnie widać charakterystyczny, czterolufowy karabin maszynowy JaKB-12,7 kalibru 12,7 mm umieszczony pod kadłubem śmigłowca. Dużo trudniej rozpoznać co znajduje się na belkach BD3-57Kr-W służących za platformę do przenoszenia dodatkowego uzbrojenia, jednak przy odrobinie wprawy można dostrzec charakterystyczny kształt wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych UB-32A (УБ‑32А) służących do odpalania rakiet S-5 kal. 57 mm.

Radzieckie wyrzutnie rakiet niekierowanych:

Image


Całość dość jednoznacznie wskazuje, że mamy do czynienia ze śmigłowcem w wersji 'D' (Dorabotannyj – pol. dopracowany)... Jednak jest jedno 'ale'. Na żadnym ze scrennów nie wydać charakterystycznego dla tej wersji systemu przeciwpancernego 'Falanga' opartego na 4 wyrzutniach ppk 9M-17P „Skorpion-P” (kod NATO AT-2 Swatter) dysponujących zasięgiem 4 km i zdolnością penetracji do 650 mm pancerza.

9M-17P „Skorpion-P”:

Image


Jednak wystarczyło chwilę pogrzebać by dokopać się do informacji dotyczącej modernizacji śmigłowca Mi-24D do wersji 'RCh' (kodowanie NATO - Hind-G1). Co kryje się pod kodem RCh ? Ten skrót można przetłumaczyć jako śmigłowiec rozpoznania chemicznego. Modernizacja polegała na zdemontowaniu system 'Falanga' i zainstalowaniu na jego miejscu czujników pomiarowych. W ten sposób powstał śmigłowiec który swój 'chrzest bojowy' przeszedł w roku w 1986 podczas likwidacji skutków awarii reaktora w Czarnobylu. Szacuje się, że łącznie do standardu rozpoznania NBC zmodernizowano ok 150 śmigłowców Mi-24 różnych wersji czego efektem jest cała paleta oznaczeń kodowych (Mi-24RKR, Mi-24R, Mi-24RR, Mi-24RCh oraz Mi-24RK), które można spotkać szukając informacji na ten temat w sieci.

Aparatura pomiarowa Mi-24RCh:

Image


Jednak cała ta opowieść ma jedną lukę. Mianowicie nie udało mi się znaleźć screnna na którym Mi-24 latający nad Zoną miałby takie 'gadżety' dlatego cała teoria bierze w łeb. Innymi słowy choć zdrowy rozsądek podpowiada, że nad Zoną gdzie występują anomalie i silne skupiska promieniowania powinny latać śmigłowce rozpoznania NBC twórcy poszli na 'łatwiznę' i do gry zaimplementowali 'podstawową' wersję tego ciężkiego śmigłowca bojowego pozbawioną wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych. Jednak powyższa wiedza może przydać się autorom opowiadań, zwłaszcza, że niektóre wersje rozpoznania NBC posiadały specjalne wiertła do popierania próbek gruntu... kto wie na co mogli by trafić Wojskowi gdzieś w niedostępnych rejonach Czarnobylskiej Zony i co mogli przypadkiem stracić gdyby transportujący to Mi-24 rozbił się np podczas emisji ?

Ostatnią ciekawostką dotyczącą Mi-24 latających w grze S.T.A.L.K.E.R. jest fakt, że śmigłowce mają zamontowane osłony rozpraszające typu EWU (eżektorno-wychłopnoje ustrojstwo), których zadanie polega na zmniejszeniu temperaturę gazów wylotowych co zwiększa szanse na zmylenie przeciwlotniczych rakiet z serii 'Odpal i zapomnij' naprowadzanych na cel poprzez system reagujący głównie na ciepło gazów wylotowych silników (podczerwień). Czyżby Wojsko w S.T.A.L.K.E.R.'ze obawiało się drugiej 'Czeczenii' gdyby do Zony poza karabinami L85, G36 oraz FN2000 trafiły przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr; ang. MANPADS – Man-portable air-defence system) czyli amerykańskie FIM-92 Stinger, rosyjskie 9K32 "Strieła-2" lub brytyjskie 'Blowpipe' ?

Rysunek przedstawiający Mi-24W oraz osłony EWU:

Image


To było by na tyle. Chyba wyczerpałem temat jeśli chodzi o śmigłowce patrolujące zamkniętą strefę. Jeśli znajdę chwilę postaram się opisać helikoptery które również brały udział w likwidacji skutków awarii reaktora w Czarnobylu, ale w grze pojawiły się tylko pod postacią wraków, lub nie pojawiły się wcale...
Ostatnio edytowany przez Talbot 11 Lip 2014, 18:10, edytowano w sumie 4 razy
Image

Projekt "S.T.A.L.K.E.R. - Monopol Na Czarnobyl" -> http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=9&t=24021&p=298390#p298390

Za ten post Talbot otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Adam, Wheeljack, Cromm Cruac, Yoavek, Ahmed1109, Imienny, Glaeken, Artem 2033, Sivert, STALKIER998, Pepec9124, Pr0fesor, mCq, n1ck, Route, PRZEMEK ŁOWCA.
Awatar użytkownika
Talbot
Kot

Posty: 38
Dołączenie: 08 Lip 2014, 19:27
Ostatnio był: 23 Lip 2014, 15:08
Miejscowość: Posen
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Bulldog 6
Kozaki: 35

Reklamy Google

Re: O śmigłowcu Mi-24 w grze S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Yoavek w 11 Lip 2014, 12:32

Wow. Solidna robota ! Co do śmigłowca, niezła maszyna.
"Czuję się jak ktoś, z kim nie pozwoliłbym pieprzyć się mojej własnej córce, i jednocześnie jak ktoś, z kim, będąc tą córką, chciałbym się pieprzyć bardziej niż z kimkolwiek innym." ~Marylin Manson
Amerykanie są jak Rosjanki; im więcej ich tłuczesz, tym bardziej cię kochają.~Józef Stalin
Awatar użytkownika
Yoavek
Stalker

Posty: 61
Dołączenie: 07 Cze 2014, 16:43
Ostatnio był: 24 Lip 2015, 04:34
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 2

Re: O śmigłowcu Mi-24 w grze S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Talbot w 11 Lip 2014, 13:05

Śmigło jak śmigło :D Co prawda dosyć nietypowe i nie mam tu na myśli możliwości transportu do 8 ludzi w warunkach użycia broni ABC, a pewien 'myk' który widać zwłaszcza na rysunku przedstawiającym rzut z przodu i EWU. Mianowicie, kadłub śmigłowca jest lekko 'pochylony' na prawo względem przedziału gdzie znajduje się pilot oraz strzelec, ale pewnie nikt nie zwrócił na to specjalnej uwagi :D

Jednak wracając do pytania zawartego pod koniec pierwszego postu - chcecie dowiedzieć się czegoś jeszcze np. o Mi-6, którego wrak można spotkać obok bunkra naukowców w Jantarze, albo Mi-8 lub o Mi-26 - który jest największym śmigłowcem produkowanym seryjnie... na świecie.
Image

Projekt "S.T.A.L.K.E.R. - Monopol Na Czarnobyl" -> http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=9&t=24021&p=298390#p298390
Awatar użytkownika
Talbot
Kot

Posty: 38
Dołączenie: 08 Lip 2014, 19:27
Ostatnio był: 23 Lip 2014, 15:08
Miejscowość: Posen
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Bulldog 6
Kozaki: 35

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Mila w 12 Lip 2014, 11:54

Uważam, że to świetna robota, Talbot. :D Sam, gdy zacząłem pisać swoje opowiadanie, szukałem informacji na temat Krokodyla, ale poza Wiki i innymi stronami gdzie wiele o nim nie pisano, nic tak szczegółowego jak tu, nie znalazłem. (Wiem, Wikipedia kłamie).
Ja właśnie zauważyłem, że maszyna jakaś taka "skoszona" na prawo, więc pierwsze co mi wpadło do głowy, to pijany rysownik, któremu się "machnęło" przy tworzeniu tego rzutu. No, ale już wszystko jasne - cel zamierzony. :D

Odpowiem na pytanie. Ja jestem na tak. Uważam, że wielu osobom może się to przydać, chociażby mi, więc jeśli będziesz miał czas i chęci, pisz o śmigłowcach. Bardzo wiele można dowiedzieć się na ich temat. :)
Awatar użytkownika
Mila
Stalker

Posty: 159
Dołączenie: 28 Cze 2014, 16:30
Ostatnio był: 16 Lut 2019, 20:01
Miejscowość: Siedlce
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 13

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Wiewi0r w 12 Lip 2014, 13:05

Talbot, czyli ośmiu ludzi w przedziale desantowym? A jaka jest załoga? Chyba bede musiał przekalkulować stan osobowy fikcyjnej drużyny :)
I tak, chętnie przeczytam więcej. :D
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Talbot w 12 Lip 2014, 13:33

@Wiewi0r

Załoga Mi-24 składa się z pilota i strzelca (co ciekawe i o czym się nie do końca mówi ponoć w razie potrzeby strzelec może przejąć stery i pilotować maszynę), dodatkowo wewnątrz przedziału desantowego można upchnąć 8 ludzi z desantu lub zapasowe zbiorniki z paliwem, albo jak to było w jeden z wersji śmigła z serii "RCh" dodatkowy sprzęt pomiarowy oraz jego obsługę.

Ale uwaga... to że na Wiki jest, że w ładowni zmieści się 8 ludzi nie znaczy, że to linia graniczna ;) Oczywiście pozostaje fakt maksymalnego udźwigu, ale mam w zanadrzu pewną ciekawostkę, którą opowiem wam przy okazji 4 'odcinka' felietonu "Śmigłowce w Zonie" dotyczącą pewnej katastrofy rosyjskiego śmigłowca w Czeczenii i liczbie ofiar...
Image

Projekt "S.T.A.L.K.E.R. - Monopol Na Czarnobyl" -> http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=9&t=24021&p=298390#p298390
Awatar użytkownika
Talbot
Kot

Posty: 38
Dołączenie: 08 Lip 2014, 19:27
Ostatnio był: 23 Lip 2014, 15:08
Miejscowość: Posen
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Bulldog 6
Kozaki: 35

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Pepec9124 w 12 Lip 2014, 14:55

Co do rakiet kierowanych to możliwe że nie opłacało się ich ze sobą zabierać. Mutanty to nie czołgi.

Ja chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o Mi-26 z gry. Ma on coś w stylu skrzydeł przy ogonie, ciężko znaleźć zdjęcia tej wersji w internecie. Jest to wczesny wojskowy model.
i3 2100 8GB RAM GTX 550 Ti W 8.1
Pepec9124
Kot

Posty: 18
Dołączenie: 25 Maj 2014, 15:20
Ostatnio był: 27 Kwi 2015, 19:36
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 3

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Talbot w 12 Lip 2014, 15:09

Jeśli masz na myśli śmigłowiec, który można spotkać między innymi przy Jantarze to dziś w nocy/jutro rano wrzucę o nim tekst (który gdyby nie głupia awaria byłby już dziś na forum). Na razie musi Ci wystarczyć fakt, że to nie Mi-26...
Image

Projekt "S.T.A.L.K.E.R. - Monopol Na Czarnobyl" -> http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=9&t=24021&p=298390#p298390
Awatar użytkownika
Talbot
Kot

Posty: 38
Dołączenie: 08 Lip 2014, 19:27
Ostatnio był: 23 Lip 2014, 15:08
Miejscowość: Posen
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Bulldog 6
Kozaki: 35

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Wiewi0r w 12 Lip 2014, 15:33

Pepec9124 napisał(a):Mutanty to nie czołgi.

Nie, są gorsze. :caleb: A taki nibyolbrzym to co, betka? ;)

@ Talbot
Dwie osoby załogi? A czy strzelec nie pełni też roli obserwatora/ nawigatora? Co co możliwej liczby pasażerów - do malucha też da się wcisnąć z 10 osób... ;)
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Idealny w 12 Lip 2014, 16:06

Dlaczego kadłub jest lekko przechylony w prawo ?
Awatar użytkownika
Idealny
Tropiciel

Posty: 207
Dołączenie: 08 Cze 2012, 15:24
Ostatnio był: 04 Sty 2018, 20:55
Miejscowość: Kordon
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 32

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Pepec9124 w 12 Lip 2014, 16:25

Wiewi0r napisał(a):
Pepec9124 napisał(a):Mutanty to nie czołgi.

Nie, są gorsze. :caleb: A taki nibyolbrzym to co, betka? ;)


Rakiety niekierowanie wystarczą, Nibyolbrzym nie będzie chciał strącić cię z Igły albo Stingera :/

Talbot napisał(a):Jeśli masz na myśli śmigłowiec, który można spotkać między innymi przy Jantarze to dziś w nocy/jutro rano wrzucę o nim tekst (który gdyby nie głupia awaria byłby już dziś na forum). Na razie musi Ci wystarczyć fakt, że to nie Mi-26...


Źle szukałem, bardziej pasuje Mi-6 :facepalm:

Nawet znalazłem zdjęcia z wysypiska po akcji w Chernobylu.

:

Image
i3 2100 8GB RAM GTX 550 Ti W 8.1
Pepec9124
Kot

Posty: 18
Dołączenie: 25 Maj 2014, 15:20
Ostatnio był: 27 Kwi 2015, 19:36
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 3

Re: Śmigłowce w Zonie - tej prawdziwej i w grze S.T.A.L.K.E.

Postprzez Talbot w 12 Lip 2014, 16:34

@Wiewi0r

W kwestii podziału ról pomiędzy załogą. Musisz wiedzieć, że podział na pilota i strzelca nie jest do końca prawidłowy. Jest to spowodowane tym, że jeden z nich zajmuje się obsługą systemów uzbrojenia, a drugi pilotażem choć tak naprawdę sprawa jest o tyle poplątana, że obaj są pilotami z tym że jeden jest pilotem/operatorem systemów uzbrojenia i to on obsługuje system 'Falanga' oraz czterolufowy karabin maszynowy JaKB-12,7 (Mi-24D). Za to pilot trzyma palec na spuście systemów zainstalowanych na belkach BD3-57Kr-W (może też strzelać z JaKB-12,7 ale wcześniej karabin musi być ustawiony wzdłuż osi maszyny bo pilot nie ma możliwości sterowania nim).

Dlaczego tak ? Zarówno pilot jak i strzelec znajdują się w osobnych kabinach, a nie tak jak np w AH-64 i AH-1 w jednej. Ten zabieg miał na celu zwiększenie możliwości przeżycia, bo jeśli doszło by do uszkodzenia jednej z kabin w warunkach użycia broni ABC lub jeden z członków załogi zostałby ciężko ranny, drugi członek załogi jest bezpieczny, dysponuje kontrolą nad połową systemów uzbrojenia i może przejąć stery nad śmigłowcem.

Wrócimy jednak do załogi. Zainspirowałeś mnie i trochę pogrzebałem okazało się, że w śmigłowcu Mi-24D jest jeszcze jedno 'puste miejsce'. Znajduje się pomiędzy kabiną pilota, a ładownią i jest przeznaczone dla mechanika pokładowego.

Ciekawostka - śmigłowce Mi-24D i Mi-24W latające w ramach PKW Afganistan mają pięcioosobową załogę. Poza wymienionym już pilotem, pilotem-operatorem uzbrojenia i mechanikiem na pokładzie, a konkretnie w przedziale desantowym znajduje się dwóch strzelców pokładowych uzbrojonych w karabiny PK zamontowane w miejscu zdemontowanych okien drzwi desantowych.

:

Image


Wniosek - człowiek cały czas się uczy ;)

@Pepec9124

Właśnie zdradziłeś o czym będzie kolejny 'odcinek' :P Jakby to byłą Gra o Tron już byś pewnie nie żył ^^

PS

To nie jest zdjęcie ze zlikwidowanego 'złomowiska' no chyba że pod Czarnobylem złomowali też coś co wygląda jak Mig-21 lub Su-22 poza tym widać dziób szybowca oraz coś co przypomina trochę kabinę od Tu-22... do tego podstawiane schody używane na lotniskach cywilnych i wóz strażacki na podwoziu MAZ-543. Co ciekawe na tym samym podwoziu zbudowano też wyrzutnię 9P117 z której odpalano rakiety R-17 w kodzie NATO Scud-B.

@Idealny

Z tego co wyczytałem, cała ta sprawa z pochyleniem środkowej części kadłuba oraz belki ogonowej o 2,5° w prawo był spowodowany nierównym działaniem sił aerodynamicznych na śmigłowiec podczas lotu. Właśnie podczas postoju można odnieść wrażenie, że Mi-24 jest nieznacznie pochylony na prawo.
Image

Projekt "S.T.A.L.K.E.R. - Monopol Na Czarnobyl" -> http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=9&t=24021&p=298390#p298390
Awatar użytkownika
Talbot
Kot

Posty: 38
Dołączenie: 08 Lip 2014, 19:27
Ostatnio był: 23 Lip 2014, 15:08
Miejscowość: Posen
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Bulldog 6
Kozaki: 35

Następna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości