Znikające Złomowisko

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Znikające Złomowisko

Postprzez Talbot w 12 Lip 2014, 00:10

Nie do końca w dobrym tonie jest tworzenie masy nowych wątków, jednak w trakcie przygotowania kolejnej odsłony "Śmigłowce w Zonie" trafiłem na coś interesującego. Sprawdzałem, do tej pory nie pojawiła się o tym informacja więc postanowiłem w dużym skrócie coś wam pokazać:

Zdjęcie No.1:

Image


Zdjęcie satelitarne wykonane w Marcu 2011 r. Wyraźnie widać zarówno ustawione w rzędach ciężarówki, wozy strażackie, BRDM'y oraz śmigłowce Mi-6 i Mi-8.

Zdjęcie No.2:

Image


Zdjęcie tego samego miejsca, jednak z bardziej 'przyziemnej' perspektywy. Ujęcie pokazuje południowo-wschodni fragment złomowiska (łatwo to ustalić po pozycji śmigłowców). Wyraźnie widać ile skażonego sprzętu tam zgromadzono.

Mając już punkt wyjścia czas zobaczyć co się 'zmieniło' poniżej znajdują się koordynaty 'złomowiska', a na Google Map są nowe zdjęcia z 2014 roku - rzucie na nie okiem zanim przejdziecie dalej ;)

Koordynaty:

29°59'0.56"E 51° 9'15.52"N


Widzicie już o co mi chodziło ? No to czas na podsumowanie tej 'afery'...

Ufo ? Stalkerzy ? Terroryści, a może Banderowcy z Majdanu ? Prada jest o wiele nudniejsza. Otóż dokopałem się do informacji z 2013 roku zamieszonych na stronie http://www.segodnya.ua -> http://www.segodnya.ua/ukraine/V-CHernobyle-rezhut-na-prodazhu-vertolety-Mi-8-a-iz-derevev-delayut-mebel-.html

Choć nie ufam do końca Google translator wszystko wskazuje na to, że Rząd Ukrainy postanowił w końcu pozbyć się kłopotliwej pamiątki z '86. Zgodnie z programem gospodarki odpadami radioaktywnymi miano zawrzeć umowę na utylizację zalegającego na złomowisku sprzętu do 2015r. Oczywiście wszystko z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa i zapewnieniu stosownych certyfikatów potwierdzających brak ryzyka dla życia i zdrowia w związku z obróbką pozyskanych w ten sposób surowców.

Ponoć miało to ukrócić proceder szabrowania Zony przez złomiarzy szukającego łatwego zarobku. Co ciekawe pierwsze pogłoski na ten temat pojawiły się już w 2008 r. Kiedy to coraz częściej różnego rodzaju wycieczki 'omijały' złomowisko, choć nie miej ciekawy jest inny incydent kiedy to w 2008 Ukraiński odpowiednik ABW (SBU) udaremniło próbę nielegalnego wywiezienia z Zony wraku śmigłowca Mi-8, który miał zostać przerobiony na coffee shop w jednym z Ukraińskich miast, najlepsze to fakt, że śmigłowiec miał emitować promieniowanie przewyższające 30 razy dopuszczalne normy.

To tyle z mojej strony, ale jeśli coś wiecie coś więcej na ten temat ów wątek wydaje się być doskonałym miejscem by podzielić się swoją wiedzą :D
Image

Projekt "S.T.A.L.K.E.R. - Monopol Na Czarnobyl" -> http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=9&t=24021&p=298390#p298390

Za ten post Talbot otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cromm Cruac, Mila.
Awatar użytkownika
Talbot
Kot

Posty: 38
Dołączenie: 08 Lip 2014, 19:27
Ostatnio był: 23 Lip 2014, 15:08
Miejscowość: Posen
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Bulldog 6
Kozaki: 35

Reklamy Google

Re: Znikające Złomowisko

Postprzez truckeriev w 12 Lip 2014, 20:15

Raczej znana rzecz (przynajmniej ja o tym słyszałem już 2-3 lata temu) - większość sprzętu wywieziono i zezłomowano, ale kilka sztuk zachowano i zmontowano wystawkę 'ku pamięci'. Zdjęcia:
:

Image
Image
Image

Z ciekawostek, o których słyszałem - większość pojazdów stała z podniesionymi maskami i bez silników. Podobno zostały wymontowane przez wojsko zaraz po porzuceniu samochodów, aby złomiarze nie mieli czego kraść.
Awatar użytkownika
truckeriev
Kot

Posty: 22
Dołączenie: 11 Mar 2012, 13:46
Ostatnio był: 06 Lut 2017, 16:24
Miejscowość: Kraków
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: RP-74
Kozaki: 19

Re: Znikające Złomowisko

Postprzez Kałasznikov w 20 Maj 2015, 22:32

A ja słyszałem od kolegi którego siostra była w czarnobylu na wycieczce że rząd ukrainy chce zrobić z czarnobyla skansen nie wiem czy to prawda więc nie krzyczeć jakby co
Awatar użytkownika
Kałasznikov
Kot

Posty: 12
Dołączenie: 02 Maj 2015, 15:09
Ostatnio był: 22 Lip 2015, 21:42
Miejscowość: Radar,Wstęp do X10
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 0


Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt08 oraz 4 gości