Wolnosć <-->Powinność

Na trzeźwo to możemy dyskutować tylko o ogólnych sprawach, rzekł Naznaczony, wychodząc z baru.

Wolnosć <-->Powinność

Postprzez JONYK w 28 Lis 2010, 21:53

Witam nie chodzi mi o to jaka frakcję wybrać ( ideologia itd) lecz czy wam również się zdaje iż te 2 frakcje nie są zbalansowane pod względem wyposażenia ?
O co mi chodzi - parokrotnie skończyłem SoC i CS przy czym ostatnio zastosowałem weight i trade moda aby nieco przyśpieszyć akcję i zdobywanie pieniędzy/porządnego sprzętu . Pobawiłem się także w walkę po stronie obu tych frakcji ( przy czym nie mogłem żadnej z nich wyeliminować ostatecznie bo moja obecna grupa nie wysyłała nikogo do zabezpieczenia terenu oczyszczonego prze zemnie i od nowa NPC się odradzały ) i oto do jakich wniosków doszedłem :
- Wolność chociaż ma specjalistę od snajperek i często jej członkowie maja na wyposażeniu długiego SVD - ma ogromne braki w zaopatrzeniu - często jej wyposażenie stanowią podstawowe AKS-74U (nawet około 50 % ) . Zaś nawet jeżeli w oddziale 5 wojowników są 2 SVD to i tak nie umieją ich wykorzystać . Podobnie przy ciałach ( na wyposażeniu ) rzadziej mają apteczki , bandaże czy granaty . Po prostu nie umieją walczyć !
- Powinność - pomimo iż najpierw przyłączyłem się do Wolności w myśl zasady iż zanim "zdyscyplinowani" zdążą blisko podejść ze swoimi Obokanami - to "wolni" ( w znaczeniu z Wolności :wink: ) sprzątną ich na odległość ze snajperek , są silniejsi ( w znaczeniu siły a nie liczebność frakcji ). Częściej mają jakieś wyposażenie dodatkowe typu granaty apteczki itp. . Po prostu ta frakcja jest lepsza w walce pod każdym względem.

Często spotykałem iż dochodziło między frakcjami do "ustawki " 5 na 5 i to zawsze Powinność wygrywała niezależnie od tego czy się broniła czy atakowała .

Moich obserwacji dokonałem przez zbieranie sprzętu po zabitych prze zemnie ( gdy grałem jako Wolnościowiec wywaliłem 500 szt amoo do SVD przy czym co około 2-3 strzał to był head shot 1 kula 1 zabity - co oznacza około 150 zabitych i przeszukanych .) którego zbierałem do około 1 tony ( a moda mam na 1,5 tony :P )

Czy macie podobne postrzeżenia co do siły (nie liczebności czy ideologii ) frakcji ?
Pozdrawiam
Image

Za ten post JONYK otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive ASASA.
Awatar użytkownika
JONYK
Stalker

Posty: 134
Dołączenie: 01 Sty 2010, 18:28
Ostatnio był: 21 Cze 2016, 10:13
Miejscowość: OKOLICE OLSZTYNA
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 17

Reklamy Google

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Bambosz107 w 28 Lis 2010, 22:01

Wiadomym jest, że to właśnie Powinność zawsze jest górą jeśli chodzi o potęgę militarną, a to z tego względu, że jest to frakcja paramilitarna. Wiele jej członków to byli żołnierze lub dezerterzy z wojska. Panuje tam wojskowa dyscyplina, co trzyma oddziały w ryzach. W Wolności panuje wszechobecny chaos i swoboda. Jej członkowie nie są zdyscyplinowani i zmotywowani do walki na tyle, aby nawiązać równą walkę z dobrze wyszkolonymi oddziałami Powinności.

Ja raczej nie zauważyłem, aby połowa broni Wolności to AK, raczej to Powinność częściej korzysta z rozwiązań sowieckich, a Wolność woli bronie NATO. Dzieje się tak z tego prostego powodu, iż Powinność często uzyskuje zapasy od wojska rosyjskiego, które walczy karabinami szturmowymi AK.
Go Go Power Rangers!!
Awatar użytkownika
Bambosz107
Legenda

Posty: 1280
Dołączenie: 10 Maj 2009, 21:50
Ostatnio był: 15 Cze 2022, 20:42
Miejscowość: Tarnów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 87

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Lucjusz w 28 Lis 2010, 22:13

Ja u Powinności najczęściej znajdowałem abakany i tundery a u Wolności coś z NATO typu SIG albo TRs, nieraz Dragunovy. Nie odczuwałem, żeby Wolność przegrywała, może dlatego, że często im pomagałem :wink: Przeważnie nawet jak się nie wtrącałem to żadna ze stron nie osiągała jakiejś znacznej przewagi, więc według mnie frakcje są dobrze zbalansowane. Mody za to mogą sporo namieszać w rozkładzie sił np. na Random Modzie chłopaki z Powinności nierzadko biegali z RP-74.
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez JONYK w 28 Lis 2010, 22:34

No właśnie tylko tutaj wchodzimy trochę za głęboko w świat S.T.A.L.K.E.R.a - z tym składem frakcji .
Zresztą Wolność na terenie anomalii też nie może robić co chce - syndrom na złość matce odmrożę sobie uszy ?. Każda organizacja aby sprawnie działać potrzebuje ustalonej hierarchii i kodeksu zachowań - chociażby w pracy !

Chodzi mi o to iż w każdej grze ( chociażby sieciowej ) musi być balans pomiędzy 2 stronami konfliktu ( w końcu co to by była za przyjemność walczyć w CoD 1,2 za pomocą MG 42 z Niemcami wyposażonymi tylko w Kary 98 lub jeszcze lepiej Parabellum ?) aby żadna ze stron nie była faworyzowana ( nie było tak przy multi iż wszyscy chcą być amerykanami bo maja lepszy sprzęt !!).
I właśnie tutaj zaczyna się problem gdyż teoretycznie Wolność ma tą przewagę nad powinnością że ma lepszy sprzęt . W znaczeniu walki na dystans - gdyż jak chyba wszyscy wiedzą w realnym świecie już podczas WWII skuteczny zasięg szturmowca wyposażonego w standardowy karabin oceniano na 300 m- co nie zmieniło się i do dzisiaj ( takie są i obecnie założenia taktyczne amerykanów ), zaś dobry snajper swobodnie może operować na odległości powyżej 300 m do 1500m ( nie jestem snajperem lecz na niby poniżej tej wartości nawet nikt się nie bawi w snajperkę - bo w końcu jest od tego cytując Wiedźmina BPP - Brudna Pier... Piechota , odległość 1,5 km zależy oczywiście od dobrego sprzętu ).
Dlatego też teoretycznie ich siła bojowa powinna się równoważyć - ba Wolność powinna mieć przewagę .
Może po prostu wynika to z tego że NPC "nie widzą " na odległość przeciwnika - zaczynają się bronić dopiero wtedy gdy przeciwnik zacznie do nich strzelać
Image
Awatar użytkownika
JONYK
Stalker

Posty: 134
Dołączenie: 01 Sty 2010, 18:28
Ostatnio był: 21 Cze 2016, 10:13
Miejscowość: OKOLICE OLSZTYNA
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 17

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Lucjusz w 28 Lis 2010, 23:01

Według mnie to wszystko jest kwestią mapy. W CS po prostu nie ma na tyle dużych odległości, żeby strzelać z 1km (na 100% nie jestem pewien bo nigdy nie sprawdzałem). W większości ze snajperki strzela się na dystansie około 300m góra 400m, bo albo coś zasłoni widok albo mapa się skończy. I dlatego według mnie nie da się w pełni wykorzystać przewagi snajperek, w sumie to nieraz karabin szturmowy ulepszony na maxa (np abakany, z którymi biega Powinność) pod kątem celności lepiej się spisuje od snajperek.
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Afrose w 29 Lis 2010, 20:22

Poraz pierwszy zajołem się wojną między wolnością a powinnością i zauważyłem, że dużo osób w obu frakcjach ma bronie typu AK czy obokan ale i występują też i inne np.
WOLNOŚĆ- TRs,SGi czy czy te długie snajperki(zapomniałem jak one się nazywają)
Powinność- Thunder, RP 74 albo (rzadkość) TRs.
Ale w liczebności moim zdaniem wygrywa wolność. W bazie powinności jest mało kolesi i innych lokacjach tak samo. A w bazie wolności jest troche więcej osób. Wysypisko jest przepełnione, a i jeszcze jest ich troche na magazynach wojskowych. Ale w sprawie wyszkolenia wygrywa powinność. Więc troche jednach szanse się wyrównają nie ??
Awatar użytkownika
Afrose
Tropiciel

Posty: 229
Dołączenie: 04 Lis 2010, 16:10
Ostatnio był: 16 Lip 2019, 18:35
Miejscowość: Stacja "PROSPEKT MIRA"
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 54

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Dodox w 30 Lis 2010, 22:23

Według mnie są zbalansowane ponieważ :
-Powinność ma Tundera S14a Wolność swoje snajperki
-Powinność ma egzoszkielety a Wolność pancerze lekkie dające im zwinność
Obie frakcje balansuje też liczba członków i ich doświadczenie choć osobiście uważam że Powinność jest najlepszą frakcją w grze .
Naszą powinnością jest roznieść w pył całe plugastwo Zony i ją samą
Image
Awatar użytkownika
Dodox
Stalker

Posty: 80
Dołączenie: 11 Cze 2010, 21:21
Ostatnio był: 06 Mar 2013, 19:57
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 4

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Mafioso w 01 Gru 2010, 08:41

A ja mam zgoła odmienne zdanie. Gdy ja grałem to Wolnośc zawsze była górą. Powinnośc nieraz była gorsza od samotników :!:
Ja nie darzę jakąś specjalną sympatią tych frakcji, lubie obydwie i nie staram się mieszac w ich konflikt :wink:
A jeśli chodzi o sprzęt jaki dostajemy to
-SGI-wolnośc
-Thunder-powinnośc
Snajperkę dostajemy razem z egzoszkieletem od wolności po przejęciu bazy powinności
A od powinności tego RKM-a któego zapomniałem nazwy
Mafioso
Kot

Posty: 31
Dołączenie: 01 Lis 2010, 14:53
Ostatnio był: 15 Gru 2011, 12:04
Ulubiona broń: BM16 Full
Kozaki: 0

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Pijawol w 03 Gru 2010, 19:10

Powinność jest potężna, dlaczego? Co z tego że Wolność ma SvD m2, jak nie potrafi z nich korzystać? Idą sobie taranem ze snajperkami na walkę niemalże kontaktową. Według mnie twórcy powinni byli lepiej zrobić AI snajperów. Powinność ( jeden oddział ) radzi sobie spokojnie z kilkoma Wolności, a także z mutkami.
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1277
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 07 Kwi 2024, 17:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Nikolai w 03 Gru 2010, 19:35

Pijawol kto Ci powiedział.że ludzie z wolności nie umieją używać snajperek?To,że palą zioło to jedyny minus a może i nie ?:)
Minus dla powinności to jest to,że ludzie dołączają do frakcji dla sprzętu aczkolwiek jest stosowana dyscyplina co jest dla nich plusem.W wolności moim zdaniem liczy się klimat oraz doświadczenie.
Do zabawy w tzw. "ustawki" przydatny jest Fraction Commander.
W razie problemów z fabułą "zewu monolitu" pisz pw postaram się pomóc w miarę możliwości.

Za ten post Nikolai otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Lucjusz.
Awatar użytkownika
Nikolai
Kot

Posty: 48
Dołączenie: 28 Lis 2010, 17:06
Ostatnio był: 07 Sie 2022, 13:29
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 12

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Floper Szczur w 19 Gru 2010, 17:17

Ja osobiście miałem dylemat komu pomóc więc robiłem zadania na zmianę raz dla tych a raz dla tych.

Wolność
Ta frakcja troszkę bardziej mi się podoba. Mają dobre podejście do członków i jest wszystko u nich na luzie ale nie wybierają zahartowanych ludzi jak Powinność. Często ktoś u nich zdradza(po 1 razie w każdej części Stalkera.). Mają dobre uzbrojenie bo z pomocą Szramy(albo skorzystali po jego odejściu) odbili sprzęt w Magazynach Wojskowych tylko dziwi mnie czemu porzucili Dolinę Mroku. Widać że mają dobre wyposażenie ale brak im doświadczenia w większości mimo że niektórzy noszą zbroje Wojska. Mają dużo ludzi ale nie każdy jest oddany sprawie niestety czy stety. Jednak mają dobry cel - Chcą wykorzystać Zonę do siania dobra na świecie przez to aby każdy miał do niej dostęp.Szkoda tyle że nie zwracają uwagi na jej zagrożenie. No i mimo wszystko mieli dosyć dobre stosunki z najemnikami i bandytami aż do Wyłączenia Mózgozwęglacza. I nie są anarchistami!. Teraz wymienię plusy i minusy:
+
1 Dużo ludzi
2 Dobre uzbrojenie
3 Szczytny cel
-
1 Częste zdrady
2 Brak dyscypliny
3 Nie walczą z mutantami

Powinnośc
Frakcja mająca dosyć smutną historię związaną z Generałem Taczenko. Walczą z Zoną i ponoszą ciężkie straty ale robią to po to aby Zona się nie rozrastała i mutanty nie zawędrowały do po za jej granicę. Byli wojskowi i weterani Samotników. Te chłopaki są tak wyszkolone że nawet z Ppm'em zabiją Chimerę. Oczyszczają Zonę z bandytów ale po tym co się widziało Cieniu Czarnobyla można powiedzieć że są leniwi albo tez działają na własną rękę. Po propozycji Czachy mogę powiedzieć że niektórzy z tej frakcji zabiliby każdego kto by miał inne podglądy. No ale wszędzie trafi się jakieś ścierwo. Uzbrojenie frakcji jest dosyć wszechstronne ale przestarzałe. A ich Pancerze choć dosyć ciężkie są dobrze zaprojektowane do dawania właścicielowi ochrony do przed ogniem nieprzyjaciela. I o ile Wolność lata po anomaliach oni wolą walczyć ze wszystkim co napromieniowane i brzydkie. Szanuje ich za to że chcą zlikwidować zagrożenie dla świata. A ich przywódca(zarówno Woronin jak i Szulga) ma większą władzę niż u Wolnośći. I mimo że mają dobre morale to nie widzę żeby to byli fanatycy.Czas na minusy i plusy:
+
1.Przywódca ma większe wpływy co wychodzi im na dobre .
2.Wyszkolenie na wysokim poziomie.
3.Też szlachetny cel.
-
1. Zdarza się im olewać problemy Stalkerów.
2. Słabe uzbrojenie
3. Nie widzą plusów Strefy
Ogólnie
Jak dla mnie te frakcje się uzupełniają jak to ktoś kiedyś pisał. Powinność i Wolność nie są ani dobrymi ani złymi frakcjami. Obydwie chcą jak najlepiej dla Świata i tam gdzie u jednej jest słabość u drugiej to silą. Moim zdaniem najlepiej by było gdyby połączyły się i założyły Frakcje Zbawienie.
Ostatnio edytowany przez Floper Szczur, 20 Sty 2011, 13:09, edytowano w sumie 1 raz
:

Tylko Monolit może was uratować.

Za ten post Floper Szczur otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive 1920razor.
Awatar użytkownika
Floper Szczur
Stalker

Posty: 82
Dołączenie: 01 Lip 2010, 02:08
Ostatnio był: 07 Sty 2013, 06:35
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: RPG-7u
Kozaki: 19

Re: Wolnosć <-->Powinność

Postprzez Pijawol w 25 Gru 2010, 09:16

Nikolai napisał(a):Pijawol kto Ci powiedział.że ludzie z wolności nie umieją używać snajperek?To,że palą zioło to jedyny minus a może i nie ?:)
Minus dla powinności to jest to,że ludzie dołączają do frakcji dla sprzętu aczkolwiek jest stosowana dyscyplina co jest dla nich plusem.W wolności moim zdaniem liczy się klimat oraz doświadczenie.
Do zabawy w tzw. "ustawki" przydatny jest Fraction Commander.

Nikt mi nie powiedział o tym. Sam widziałem. A to że niektórzy dochodzą do Powinności, tylko po to żeby mieć jakiś sprzęcik- to faktycznie minus. Ja tam dołączyłem się do Powinności tylko na jakieś 10 minut, tyle mi zajęło dojście do Waleriana. :P Ale gdyby naprawdę istniała Zona to ja bym był za Powinnością.
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1277
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 07 Kwi 2024, 17:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Następna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości