Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Jaki w tym cel? Zadawał sobie w duchu te pytania. Tak, był pijany.
Regulamin forum
Przy zadawaniu pytania związanego z problemem dotyczącym modyfikacji, prosimy o podawanie treści całego loga błędu.
Lokalizacja logów:
Windows XP - C:\Documents and Settings\All Users\Moje dokumenty\STALKER-STCS\logs
Windows Vista/7 - C:\Users\Public\Documents\STALKER-STCS\logs
Steam - X:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Stalker Clear Sky\_appdata_\logs

Logi tagujemy w [ CODE ][/ CODE ].

Re: Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Postprzez saku w 09 Paź 2016, 11:46

Ehh ci dzisiejsi gracze... Jak tylko dostają bardziej ambitną fabułę gdzie nie wszystko jest podane na tacy a trzeba pogłówkować to od razu problem. Później dochodzi do sytuacji jak przy Mass Effect 3 że trzeba wydawać darmowe DLC wyjaśniające zakończenie co by plebs zrozumiał. Nie rozumiem dla czego się czepiasz że nie rozumiesz zakończenia skoro sam przyznajesz że nie grałeś w SoC. Jeśli ktoś tu robi z kogoś idiotów to gracze sami z siebie. No ale do rzeczy, chcesz spoilery to niech będą więc kto nie chce niech dalej nie czyta.

Cofnijmy się (czy raczej przejdźmy) do Cienia Czarnobyla który zaczyna się od tego wstępu: https://www.youtube.com/watch?v=TgszMCSH5pM Grasz jako stalker z amnezją który w PDA ma jedno zadanie- zabić Strieloka i masz na ręku tatuaż S.T.A.L.K.E.R. Jeśli zrobisz pewne zadanie poboczne to w trakcie gry dowiadujesz się że Strielok to właśnie Ty. Tak więc końcowa scena w CS pokazuje jak Strielok przechodzi pranie mózgu czy raczej "wgrywa" mu się zadanie by zabił właśnie Strieloka- błędnie nadane samemu Strielokowi. Przez ten właśnie błąd odzyskujesz świadomość i nie jesteś bezmyślnym automatem zaprogramowanym do wykonania konkretnego zadania. W dodatku zmarli z którymi jedziesz na początku w trupiarce to właśnie członkowie Czystego Nieba (poznać to można po kurtkach) a facet którego Twarz widać przez chwilę na filmiku to najprawdopodobniej sam Szrama.

To jest naprawdę spójne i logiczne, nie wiem co w tym trudnego.
Człowiek pozbawiony wyboru między dobrem a złem staje się maszyną...

Za ten post saku otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive skinnyman, EGZOdaw, max1071.
Awatar użytkownika
saku
Stalker

Posty: 58
Dołączenie: 07 Kwi 2009, 13:54
Ostatnio był: 09 Paź 2016, 12:04
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 5

Reklamy Google

Re: Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Postprzez trolololo w 09 Paź 2016, 12:26

facet którego Twarz widać przez chwilę na filmiku to najprawdopodobniej sam Szrama.

A ja ci powiem że Szrama to Charon, bo ma Wintara :caleb:
Między wydarzeniami z CS, a SoCh jest prawie rok przerwy, w której ginie Kieł, możliwe że zabity przez przeprogramowanego Szramę, ale to tylko teoria. I tu jest nieodpowiedzialne dziura, bo nie wiadomo, co się wtedy w Zonie działo. A zakończenie z CS-a ma taki problem, że jest nie satysfakcjonujące, a nie niejasne (chociaż to dla niektórych też). A w Trupiarce jadą jacyś żołnierze Monolitu, a nie żołnierze CN. Poznać można po "styropianowych" pancerzach. Jak idziesz na wysypisko, to mijasz trupiarkę, z martwymi żołnierzami, w kombinezonach Monolitu, więc się mylisz. Owszem, mogą to być też żołnierze CN, ale chodzi o sam fakt dziury czasowiej, i nielogiczności fabuły. Według SoCh po drugiej wyprawie Kieł zaniusł Stroełoka do Doktora, ale według CS, Striełok został monolitianinem. I tu jest drugi problem.
A sam Striełok nie ogarnoł, że jest po praniu mózgu, nie dlatego, że ludzie ze Świadomosci-Z pomylili go z Duchem, ale dlatego, że zapomniał że przez to pranie przeszedł, i był poza wpływem zwęgalacza.
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Postprzez Mito w 09 Paź 2016, 14:03

Generalnie to ja przechodząc wszystkie części stalkera niezbyt zwracałem uwagę na fabułę - grałem raczej dla samej gry. Pewnie właśnie dlatego przechodzenie czystego CoP było dla mnie bólem, a od Czystego Nieba zaczęły mnie boleć neurony z wkurwu.

Przede wszystkim, wszystkie trzy części stalkera w tej chwili tworzą mniej-więcej spójną całość. To tak jakby mieć jakiś serial, obejrzeć dwa-trzy odcinki i pytać się kogoś na temat każdego wątku. Po co, skoro wszystko się dalej wytłumaczy (przynajmniej częściowo)?

Po drugie, Stalker był i jest raczej taką grą typu proof-of-concept. Udowodniła ona, że Strefa w ich wykonaniu jest bardzo interesującym miejscem i uczestniczenie w "życiu" w niej, taka naleciałość mocna RPG, jest też interesujące. Problemem jest to, że mechanika i silnik tej gry to po prostu drewno, a w samej fabule i rozgrywce są dziury wielkości słonia (szczególnie różnice między grami... anomalie? rzeczywisty zasięg Zwęglacza? Szrama? Cudowne przekonanie że wpieprzanie się ze stadem helikopterów w centrum Zony jest w ogóle możliwe?). Tak, prawdą jest, że na prawdę sporą ilość elementów trzeba uzupełnić za pomocą np. własnej wyobraźni, ale w niektórych miejscach albo fakty się kłócą, albo dziury są za duże do załatania wyobrażoną pianką.
No i kwestia wspomniana już wcześniej: najwyraźniej ten, kto miał pieniądze, zdecydował że dość tego pieprzenia się ze szczególikami, dawać grę. No to mamy.
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Postprzez trolololo w 09 Paź 2016, 14:18

No właśnie, STALKER to fabularny Frankenstein. Poskładane w złej kolejności, z dziurami, zszyty na dobrą sprawę tylko Strielokiem, i Zoną. Nawet poszczególne frakcję znacząco się różnią między częściami. Spójżcie na Wolność. CS-Banda ćpunów z bronią, w Soch - całkiem silną frakcja, która jednak bardzo różni się od swoich wrogów, a w CoP - Różnią się od Powinności tylko na papierze. Nawet bazę mają wspólną.
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Postprzez skinnyman w 09 Paź 2016, 15:36

trolololo napisał(a):Między wydarzeniami z CS, a SoCh jest prawie rok przerwy, w której ginie Kieł, możliwe że zabity przez przeprogramowanego Szramę, ale to tylko teoria.

W Czystym Niebie jak się odnajdzie skrytkę grupy Striełoka w Agropromie, to Lebiediew przesyła nam wiadomość w której mówi, zebyśmy gonili Striełoka, a oni "zajmą się Duchem i Kłem". Dokładny cytat :) Więc skłaniam się ku teorii że Czyste Niebo wynajęło tych najemników, by zabili Kła.

trolololo napisał(a):I tu jest nieodpowiedzialne dziura, bo nie wiadomo, co się wtedy w Zonie działo.

Striełok zimował w Elektrowni ze swoimi nowymi przyjaciółmi z Monolitu :D

Te roczne "dziury" wynikają chyba stąd, że w grach Zona jest zawsze wiosną/latem. Pierwszy był SoC który rozgrywa się w maju 2012, więc musieli zrobić akcję CS latem 2011, nie chcąc ukazać zimy.

trolololo napisał(a):według CS, Striełok został monolitianinem. I tu jest drugi problem.

Nie monolitianinem, tylko ukrytym agentem Świadomości-Z.


Fakt, fabuła STALKERA jako całości bywa niespójna. Tak to jest, jak tworzysz gry jedna po drugiej i za każdym razem dokladasz część do poprzedniej historii. Niemniej te niespójności nie są karygodne a bardziej dotyczą detali, ale domyślam się że większość graczy nawet nie daje je*ania o fabułę więc twórcy średnio się takimi rzeczami przejmują.
"In loneliness, in some sort of a bleak unexplainable solitude with yourself and the Zone you can contemplate. Feel it, become another, penetrated by the aeons of the Zone. That's why it is good that makers didn't include women in the game, truly they are genius. While the game is kind of explorative, it is the journey inside. Had you also the feeling that you are in your dream while playing? Sometimes, for only moment some sight in the game appears to you like an image in a dream: obscure landscape, grey sky, and deserted building with dark windows. (...) It is no shame to have an intimate feeling to this game. I think this game, not on purpose but through artistic intuition, which is not controlled by a purpose of the artist, touched the perennial."
Awatar użytkownika
skinnyman
Kot

Posty: 41
Dołączenie: 09 Wrz 2016, 22:05
Ostatnio był: 10 Mar 2024, 18:22
Miejscowość: pe do en kreska
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 28

Re: Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Postprzez DreyTG w 01 Sty 2017, 19:59

Wracając do tematu niektórzy z was mieli rację trzeba było przejść SoC żeby sobie wszystko wyjaśnić i poskutkowało. SoC rozwiało moje wszelkie wątpliwości i pytania ;) Ciężko mi było się przyzwyczaić do zmian jakie panowały w SoC ale teraz jest OK. Dzięki za udzieloną pomoc!

Z radością mogę zamknąć temat :E
I always tell them, that I don't remember... I Always Lie...
Awatar użytkownika
DreyTG
Stalker

Posty: 62
Dołączenie: 06 Paź 2016, 20:50
Ostatnio był: 17 Sty 2023, 22:57
Miejscowość: Samłer In Sowjet Raszja
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 2

Re: Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Postprzez walkas w 24 Mar 2017, 15:23

Miałem wrażenie, że fabuła CS-a jest tylko po to, aby costam rozjaśnić, jeśli chodzi o Stroełoka, i jego wcześniejsze wyprawy....
walkas
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 24 Mar 2017, 12:43
Ostatnio był: 16 Lip 2017, 21:09
Kozaki: 0

Re: Wytłumaczenie zakończenia w STALKER CS

Postprzez DreyTG w 25 Mar 2017, 11:48

Tak, tylko ja zaczynałem gre chronologicznie do wydarzeń w grze czyli od CS, a później wziąłem się za SoC.
I always tell them, that I don't remember... I Always Lie...
Awatar użytkownika
DreyTG
Stalker

Posty: 62
Dołączenie: 06 Paź 2016, 20:50
Ostatnio był: 17 Sty 2023, 22:57
Miejscowość: Samłer In Sowjet Raszja
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 2

Poprzednia

Powróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości