FAQ - Najczęściej zadawane pytania.

Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Jaki w tym cel? Zadawał sobie w duchu te pytania. Tak, był pijany.
Regulamin forum
Przy zadawaniu pytania związanego z problemem dotyczącym modyfikacji, prosimy o podawanie treści całego loga błędu.
Lokalizacja logów:
Windows XP - C:\Documents and Settings\All Users\Moje dokumenty\STALKER-STCS\logs
Windows Vista/7 - C:\Users\Public\Documents\STALKER-STCS\logs
Steam - X:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Stalker Clear Sky\_appdata_\logs

Logi tagujemy w [ CODE ][/ CODE ].

FAQ - Najczęściej zadawane pytania.

Postprzez Soviet w 03 Wrz 2008, 17:41

Spis treści:

1. Fabuła i misje.
2. Hardware i software.
3. Ekwipunek.
4. Inne.

5. Wymagania sprzętowe.

Tematy z pytaniami na które odpowiedź znajduje się tutaj będą usuwane, a pytający odpowiednio traktowani.

Jeśli cokolwiek ci nie działa: zainstaluj najnowszy patch, wczytaj wcześniejszy save i/lub opuść i ponownie wejdź do lokacji, w której występuje problem. Dopiero potem pytaj.

Najnowszy patch.

I czytajcie co pisze w PDA!

Czekam na propozycje jakie pytania i odpowiedzi dodać.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive dawidx30.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Reklamy Google

Re: FAQ

Postprzez Soviet w 03 Wrz 2008, 17:41

1. Fabuła i misje.

1.1 Czy odzyskam kasę, która mi zabrano w misji z Kłem, gdy miałem go odszukać? Bo broń odzyskałem, a kasy nie widzę...
- Nie.

1.2 Ile jest zakończeń w Czystym Niebie?
- Jedno.

1.3 W niektórych miejscach, np. w Kordonie jest misja, w której musimy pomóc wojskowemu pod mostem. Trzeba iść na koniec torów do pewnego plecaka, lecz gdy chce do niego podejść, to ekran robi się biały i cofa mnie kawałek wcześniej.
- Żeby się tam dostać musisz wejść na most w Kordonie i wskoczyć do tego "bąbla" nad nim, przeniesie Cię dokładnie w miejsce z PDA żołnierza.

1.4 W Czerwonym Lesie natknąłem się na Renegatów w jaskini. Przy wejściu (w pierwszej komorze) znajduje się podłoga z desek i drabina, po której nie da się zejść. Można tam jednak zeskoczyć. Dla chcącego nic trudnego, przecisnąłem się i spadłem do pomieszczenia, z dziwną anomalią, latającymi deskami itp. O co chodzi?
- Efekt, w którym podnoszone są przedmioty i ciskane są one w Ciebie, wywołany jest przez Poltergeisty. W tym pomieszczeniu znajduje się też artefakt podnoszący naszą żywotność do +6 i "bonus" +3 do radioaktywności.
Thx fosio.

1.5 Jak dostać się do kompasu Leśnika?
- Kompas znajduje się w kopalni, tuż przy aktualnej siedzibie Leśnika. Kopalnia jest zajęta przez siły Renegatów. Aby dojść do niej, należy przejść przez bramę, przy której znajdują się Powinnościowcy, a następnie cały czas w prawo.
Thx Legant Martinus.

1.6 Wykupiłem za 4000RU od barmana Ganja w bazie Wolności informacje gdzie znajduje się jego skrytka. Problem w tym, że jedyny sejf w bazie to ten który stoi za dowódcą frakcji, ale jest zamknięty. Na mapce pokazuje mi skrytkę na obszarze "chronionym" przez niewidzialną ścianę. Co robić?
- Do wskazanej skrytki możesz dojść (są dwa wejścia do zamkniętej części bazy, jedna - krzywo ustawiona płyta ogrodzenia, drugie to okno w gabinecie szefa frakcji), a sejf jak jest na dachu.
Thx Medium.

1.7 Gdzie odbywają się zawody strzeleckie? Czy trzeba je jakoś odblokować?
- Baza Powinności w Agropromie, nie trzeba odblokowywać. Wystarczy pójść do budki przy drugim wejściu do ich bazy.
Thx Michu.

1.8 Na początku gry automatycznie zostajemy członkami Czystego Nieba. Następnie przyłączyłem się do Neutralnych i wciąż z nimi jestem. I tu pojawia się moje pytanie - czy będąc już tak daleko mogę w jakiś sposób z powrotem zaciągnąć się do Czystego Nieba?
- Nie, chyba, że za pomocą moda - Fraction Commander.
Thx Legant Martinus i Stalker002.

1.9 Czy da się całkowicie pokonać wrogą frakcję? Zabiłem wszystkich członków lecz po jakimś czasie znów się respawnują.
- Nie da się, wrogie oddziały będą respawnowały się w nieskończoność.
Thx Wheeljack
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive STALKER58.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: FAQ

Postprzez Soviet w 03 Wrz 2008, 17:41

2. Hardware i software.

2.1 Gra nie uruchamia się, pojawia się komunikat o błędzie pliku d3d9_**.dll / d3d8_**.dll. Co robić?
- Błąd ten spowodowany jest brakiem zainstalowanego lub uszkodzonym pakietem sterowników DirectX systemu Windows. W celu rozwiązania tego problemu, należy pobrać i zainstalować aktualne sterowniki DirectX.
Thx CDProjekt.

2.2 Podczas instalacji/uruchomienia gry otrzymuje komunikat "Opis: Niezgodna wersja procedury wejścia RPC". Co robić?
- Problem rozwiązać można instalując poprawkę do systemu operaycjnego z adresu: http://download.microsoft.com/download/ ... repair.exe
Thx CDProjekt.

2.3 Gra działa z różną szybkością, następują samoczynne przyśpieszenia i zwolnienia gry. (procesor AMD Athlon 64 X2). Co robić?
- Wiele gier ma problemy z procesorami AMD Athlon 64 X2 Dual Core. Objawiają się one zacinaniem się grafiki, zwolnieniami lub nagłymi skokami prędkości w grach. Związane jest to najczęściej z brakiem zainstalowanych sterowników do procesorów AMD Athlon 64 X2 Dual Core.
Thx CDProjekt.

2.4 Gra niespodziewanie kończy działanie wywołując komunikat o błędzie (Windows Vista, nVidia GeForce). Co robić?
- Problem z działaniem gry pojawia się na komputerach wyposażonych w kartę z serii nVidia GeForce
i działających w systemie Windows Vista. Jest on powodowany przez nieprawidłowe zarządzanie
i przydzielanie pamięci przez system operacyjny. Głównymi przyczynami problemu jest (a) Brak zainstalowanych krytycznych aktualizacji systemu Windows Vista, a w szczególności poprawki KB940105, lub (b) Nieaktualna wersja sterowników sprzętowych (płyty głównej, karty graficznej oraz karty dźwiękowej).
Thx CDProjekt.

2.5 W trakcie gry niebo rozmazuje się lub jest koloru żółtego. [Karty nVidia GeForce 6200/7300]. Co robić?
- Tymczasowym rozwiązaniem problemu jest uruchamianie gry w oknie. W tym celu w ustawieniach grafiki gry należy odznaczyć opcję "Pełny ekran".
Thx CDProjekt.

2.6 Miałem dość długo zainstalowane CS, po czym grę odinstalowałem. Po ponownej instalacji gra po prostu się nie uruchamia. W oknie procesów widać tylko proces xrEngine.exe. Nie instalowałem nowych sterowników, nie zmieniałem sprzętu. Reinstal również nie pomaga.
- Utwórz pusty plik .cmd w folderze w którym znajduje się plik fsgame.ltx i wklej do niego: start bin\xrengine. Zapisz i voila.
Thx Owl.

2.7 Przy próbie połączenia się z serverem ukazuje mi się komunikat:
Wrong cd-key/cd-key in use. Co mam zrobić?

- Kup oryginalną grę.
- Ewentualnie: viewtopic.php?f=30&t=5278
Thx Rain, Thx Fragless.

2.8 Przy próbie uruchomienia pokazuję mi się komunikat:
"Die Page-Datei ist deaktiviert oder die DateigroBe reicht nicht aus.
Um zu funktionieren braucht das spiel eine page-Datei von mindestens 2GB.
Bitte die Systemonfiguration anpassen, bevor das Spiel ernrut geatartet wird.
"
Image
Co mam zrobić?
1. Zwiększ pamięć wirtualną do minimum 2,5GB (Start :arrow: Panel sterowania :arrow: Wydajność i konserwacja :arrow: System :arrow: Zaawansowane :arrow: (Wydajność) Ustawienia :arrow: Zaawansowane :arrow: Zmień :arrow: Rozmiar niestandardowy :arrow:
2. Używasz cracka - pomocy nie oczekuj! (punkt 1 w wypadku cracka nie pomoże).
Thx Rain.

2.9 Gra wywala mnie do pulpitu, a w logu mam "out of memory". Co robić?
- Sytuacja ta występuję gdy grze zabraknie pamięci RAM. Z tej sytuacji są trzy wyjścia:

1) Dokupujesz ramu (gdy masz mniej niż 3gb).
2) Zmniejszasz detale, a w szczególności tekstury.
3) Gdy masz min. 3gb ramu stosujesz tego fixa.
Thx atikabubu.

2.10 Problemy z uruchomieniem gry w systemie Windows 7, gdy gra wymaga uprawnień administratora.
http://www.cdprojekt.pl/support/article ... _Windows_7

2.11 W trakcie gry tekstury nieba rozmazują się, a samo niebo jest koloru żółtego.
http://www.cdprojekt.pl/support/article ... 6200-7300_

2.12 Dookoła mnie jest wielki cień!
Podczas gry wciśnij ~ i wpisz komendę r2_sun_near 1
Thx Nyguz.

2.13 Cienie wygladają jakby słońce było za żaluzjami.
Podczas gry wciśnij ~ i wpisz komendę r2_sun_tsm_bias -0.2 .
Thx Janusz_Su.

2.14 Grafika wygląda dziwnie i "ziarniście".

Mały mod na poprawę tego stanu rzeczy: viewtopic.php?f=29&t=17700 .
Thx scigacz.

2.15 Na maksymalnych detalach gra strasznie muli i zacina się nawet na dobrym sprzęcie.
CS jest słabo zoptymalizowany, graj na dx9 (to jest bodaj "Pełne Oświetlenie Dynamiczne"), wyłącz wygładzanie krawędzi i odległość de celu. Różnica w grafice będzie niewielka, ale w fpsach ogromna.
Thx Wheeljack.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: FAQ

Postprzez Soviet w 03 Wrz 2008, 17:41

3. Ekwipunek

3.1 Gdzie znajdę RP-74 (RKM)?
- RP-74 mają ukraińscy żołnierze w swojej placówce na obrzeżach Kordonu. Niestety, jest to wersja stacjonarna.
Thx Markus Grizzly.

3.2 Gdzie jest Dzicz?
- W Czystym Niebie Dzicz jest niestety tylko na mapie. Nie da się dostać do tej lokacji, bo po prostu nie istnieje. Istnieje natomiast w Cieniu Czarnobyla.
Thx Markus Grizzly.

3.3 Gdzie znajdę karabin GP37?
viewtopic.php?f=29&t=5775&p=220757&hilit=gp37#p220757

3.2 Gdzie jest egzoszkielet wolności?
- Dostaniesz go jako nagrodę za zniszczenie bazy powinności.
Thx Wheeljack.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: FAQ

Postprzez Soviet w 03 Wrz 2008, 17:42

4. Inne.

4.1 Do jakich frakcji można się przyłączyć?
- Można dołączyć do: Bandytów, Samotników, Wolności, Powinności. Do większości tylko po przejściu pewnych podziemi.
Nie można dołączyć do: Renegatów, Zombii, Monolitu, Naukowców i Wojska.
Thx Legant Martinus.

4.2 Jak przyłączyć się do bandytów?
- Wystarczy do nich nie strzelać jak maniak, wykonać kilka misji od Jogi, a także przejść Jantar. Wówczas jak będziesz wracał na wysypisko to wyskoczy ci komunikat. Do Hangaru, podpisujesz lojalkę.
Thx von Carstein.

4.3 Gdzie jest folder gamedata?
- Nie ma, musisz go stworzyć. Jak? Poprzez Nowy -> Folder.

4.4 Gdzie znajdują się save'y (zapisy stanu gry)?
- Windows XP
C:\Documents and Settings\All Users\Moje dokumenty\STALKER-STCS\savedgames\

Windows Vista
C:\Users\Public\Documents\STALKER-STCS\savedgames\

4.5 Oficjalny support gry w Polsce.
http://www.cdprojekt.pl/support/game/20 ... yste_Niebo

4.6 Koleś od strzelnicy zabrał mi broń, jak ją odzyskać?
- Jedyne możliwe rozwiązanie to wczytnie wcześniejszego save'a.
Thx Wheeljack.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: FAQ - Najczęściej zadawane pytania.

Postprzez Soviet w 04 Wrz 2008, 17:25

Lista społeczników:

CDProjekt - 5
Legant Martinus - 3
Markus Grizzly - 2
fosio - 1
Medium - 1
Michu - 1
Owl - 1
Stalker002 - 1

Na razie testowo. Mam nadzieję, że nie będzie żadnych kłótni, tylko zdrowa, sportowa rywalizacja w duchu wzajemnej pomocy :).
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: FAQ - Najczęściej zadawane pytania.

Postprzez Soviet w 04 Wrz 2008, 17:28

Wymagania sprzętowe.

Minimalne:

1. System operacyjny: Windows 2000 SP4 / XP SP2 / Windows Vista
2. Procesor: Intel Pentium 4 2.0 GHz GHz lub AMD Athlon XP 2200+
3. Pamięć RAM: 512 MB (1 GB dla Windows Vista)
4. Karta graficzna: 128 MB kompatybilna z DirectX 8.0, wspierającą technologię Pixel Shader 1.1
(nVida GeForce 5700 lub ATi Radeon 9600)
5. Karta dźwiękowa: Zgodna z DirectX 8.0
6. Wymagana ilość wolnego miejsca na dysku twardym: 10 GB
7. Napęd: DVD-ROM x6
8. Gra wieloosobowa: Sieć LAN lub internet

Zalecane:

1. System operacyjny: Windows XP SP2 / Windows Vista
2. Procesor: Intel Core 2 Duo E6400 lub AMD Athlon 64 X2 4200+
3. Pamięć RAM: 1.5 GB Windows XP / 2 GB Windows Vista
4. Karta graficzna: 256 MB kompatybilna z DirectX 9.0c, wspierającą technologię Pixel Shader 3.0
(nVidia GeForce 8800 GT lub ATI Radeon HD 2900XT)
5. Karta dźwiękowa: Zgodna z DirectX 9.0c
6. Wymagana ilość wolnego miejsca na dysku twardym: 10 GB
7. Napęd: DVD-ROM x6
8. Gra wieloosobowa: Sieć LAN lub internet

Obsługiwane karty graficzne:

1. ATI Radeon: 9500, 9550, 9600, 9800, X***, HD2***, HD3***
2. Nvidia GeForce: 5700-5900, 6xxx, 7xxx, 8xxx, 9xxx

Lista nieobsługiwanych kart graficznych:

1. Nvidia - serie: GeForce 2, GeForce 3, GeForce 4, GeForce FX 5200-5600
2. ATI - serie: Radeon 7xxx, 8xxx, Modele: Radeon 9000-9250
3. Intel - wszystkie modele
4. VIA - wszystkie modele
5. SIS - wszystkie modele
6. Matrox - wszystkie modele
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive dienonych.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787


Powróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości