FAQ - Najczęściej zadawane pytania.

Było ciemno, wysoki sądzie, twierdziła, że skończyła 18 lat. Naznaczony obudził się z krzykiem.
Regulamin forum
Przy zadawaniu pytania związanego z problemem dotyczącym modyfikacji, prosimy o podawanie treści całego loga błędu.
Lokalizacja logów:
Windows XP - C:\Documents and Settings\All Users\Moje dokumenty\STALKER-SHOC\logs
Windows Vista/7 - C:\Users\Public\Documents\STALKER-SHOC\logs
Steam - X:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Stalker Shadow of Chernobyl\_appdata_\logs

Logi tagujemy w [ CODE ][/ CODE ].

FAQ - Najczęściej zadawane pytania.

Postprzez Soviet w 15 Cze 2007, 19:23

Spis treści:

1. Fabuła i misje.
2. Hardware i software.
3. Ekwipunek.
4. Inne.

Tematy z pytaniami na które odpowiedź znajduje się tutaj będą usuwane, a pytający odpowiednio traktowani.

Poradniki:
- Zmiana DX9+ na DX8.1 by L.Y.S.K.A.
- Stalker w trybie Dx9 oraz Dx8 oraz przeskakiwanie między tymi trybami by Rain
- Ekwipunek by RogueTrooper
- Mutanty by Reaper
- Opcje graficzne w Cieniu Czarnobyla by caleb59

I czytajcie co pisze w PDA!

Czekam na propozycje jakie pytania i odpowiedzi dodać.
Ostatnio edytowany przez Soviet 29 Gru 2007, 20:18, edytowano w sumie 20 razy
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Reklamy Google

Postprzez Soviet w 01 Lip 2007, 19:58

1. Fabuła i misje.

1.1 Jak wyjść z laboratorium x18?
- Da się zauważyć przeźroczystą postać biegającą po tym pomieszczeniu. Ustaw się przy schodach i strzelaj jak zobaczysz tę łunę. Po kilku seriach zabijesz mutanta i droga wolna.
Thx Dziarsky.

1.2 Jak wyjść z laboratorium x16?
- Dosłownie - prosto i w prawo. Tam, gdzie zabiłeś (zabiłeś?) Kontrolera i przeszukałeś (przeszukałeś?) ciało Ducha, masz dziurę w ziemi (podłodze) i przez nią musisz przejść.
Thx MCaleb.

1.3 Pierwszy raz trafiam na teren Baru, mam status neutralny i nie wpuszczają mnie do dowództwa Powinności. Czy na tym etapie można postarać się o przychylność tego strażnika broniącego wejścia?
- Do biura powinności wpuszczą Cię dopiero gdy wypełnisz misję w jantarze z laboratorium x16. Barman w rozmowie wspomni Ci, że szef Powinności coś od Ciebie chce i dopiero wtedy będziesz mógł tam wejść.
Thx BasseB.

1.4 Gdzie znajduje się broń potrzebna do ukończenia misji "Karabin Rodowy", otrzymanej w Barze?
- W ostatnim kontenerze, na samym końcu podziemnego tunelu. Nie nastawiaj się na widok karabinu, to jest strzelba i jest ona dość słabo widoczna na tle podłogi kontenera.
Thx Vaniol oraz BasseB.

1.5 Gdzie znajduje się broń potrzebna do ukończenia misji "Broń Członka Powinności"?
- Jest to Szturmowy Obokan (An-94), a jest on w posiadaniu Mnicha (bandzior w płaszczu). Znaleźć go można w Dolinie Mroku, niedaleko tego nieukończonego budynku, gdzie siedzi Dzik i jego banda.
Thx Reaper.

1.6 Jak wyłączyć Mózgozwęglacz?
- Przez wagonik, tunelem i wejściem na nowy poziom. Tam kierujesz się w dół, dochodzisz do pomieszczenia gdzie jest kilka ramp a mniej więcej w środku jest konsola z wyłącznikiem. Mapka.
Thx BasseB.

1.7 Szukam przewodnika, który ma mnie skierować do kanałów i kazać znaleźć dokumenty w hotelu, gdzie go znajdę?
- O Przewodniku dowiesz się po odnalezieniu pendrive'a w kryjówce Strieloka.
Thx FranekDolas.

1.8 Laboratorium x16. Doszedłem do pomieszczenia w którym trzeba wyłączyć 4 kontrolki. Problem polega na tym, że żadnej z nich nie można przełączyć.
- Spróbuj kucnąć po czym wykonać skok i znajdując się w powietrzu nacisnąć "F". Czaszmi wystarczy odpowiednio się ustawić, by mieć wajchę w zasięgu ręki.
Thx Pepesz oraz BasseB.

1.9 Czy trzeba wracać sie do Handlarza po nagrodę po zdobyciu dokumentów wojskowych z Agropromu?
- Możesz udać się od razu do Barmana, co sugeruje ci sam handlarz.
Thx BasseB.

1.10 Jak dojść do Strefy Mroku? Drogę blokuje silne promieniowanie.
- Możesz przebiec sprintem. Należy zaopatrzyć się w leki na napromieniowanie.
Thx Sipso_III.

1.11 Jak dostać się do sarkofagu?
- Wyjdź z podziemi (laboratorium x10) w Czerwonym Lesie i obejrzyj mapę w PDA (klawisz M). Odszukaj kółko z opisem "Do Prypeci" i udaj się tam.
Thx Microtus.

1.12 Na początku gry po rozmowie z handlarzem drzwi w podziemiu nie chcą się otworzyć.
- Użyj TEGO moda.
Thx MCaleb.

1.13 Co to za stworki w Czerwonym Lesie, jak idę do Mózgozwęglarki (X10)? Bo gdy zderzą się ze mną, lub w nie strzelę, to pękają jak bańki mydlane.
- To zwidy nasłane przez Mózgozwęglarkę (X10), gdy masz hełm od doktorka w Jantarze. Te iluzje nic ci nie zrobią, więc szkoda marnować na nie amunicję. Jeżeli natomiast szukasz mocnych wrażeń, to pójdź do Czerwonego Lasu przed otrzymaniem hełmu (czyli przed wizytą w X16).
Thx MCaleb.

1.14 Gdzie jest ogon Nibypsa?
- Dość trudno go zdobyć, w kordonie Nibypies jest obok kurtki w tunelu kolejowym, a można upolować na pn-wsch kordonu w krzakach, ale nawet po zabiciu nie ma gwarancji, że taki ogonek piesek będzie miał przy sobie.
Thx Amraam.

1.15 Chcę przestać być samotnikiem i dołączyć do frakcji (Wolność, Powinność, Najemnicy Bandyci, Ekolodzy, Wojsko). Czy jest to możliwe w grze?
- Nie, podstawowa wersja gry nie pozwala do stricte przyłączenia się do frakcji, można zostać tylko jej przyjacielem i ewentualne (zależnie do wykonywanych zadań) wrogiem innej. Są oczywiście modyfikacje, które umożliwiają prawdziwe dołączenie do frakcji. Na przykład Join Freedom Mod pozwala na dołączenie do Wolności. Poza tym istnieją paczki modów (np. ABC Inferno, SRP Mod), które między innymi umożliwiają dołączenie do dowolnej frakcji. Przy niektórych trzeba jednak wpierw przejść grę, by były dostępne.
Thx MCaleb.

1.16 Zdobyłem drugi kod do drugich drzwi do pokoju kontrolnego w X18, ale nie chcą mi sie otworzyć gdy go wpisuję (kod to 9526). Proszę o odpowiedź co tam trzeba zrobić.
- Musisz znaleźć (drugiego, który posiada kod) martwego naukowca. Dla ułatwienia zaznacz sobie w PDA miejsce docelowe klikając 2 LPM na zadaniu.
Idź w kierunku strzałki (praktycznie cały czas prosto), zejdź schodami w dół i skieruj się w lewo. Pokonaj mutanta i przejdź przez pomieszczenie, na którego końcu (tuż przy schodach) znajduje się martwy naukowiec. Otrzymasz kod (9524), dzięki któremu otworzysz drzwi. (W tym miejscu można dopomóc sobie Gauss'em, rzucając nim w zawiasy drzwi)
Thx Atomoffka.

1.17 Co trzeba robić, a czego nie żeby przejść Stalkera z prawdziwym zakończeniem?
- Musisz wypełnić wszystkie misje postaci głównych, w X16 odnaleźć Ducha, spotkać się z Przewodnikiem, później z Doktorem, znaleźć dekoder, otworzyć ukryte drzwi w Sarkofagu, odmówić uczestnictwa w projekcie Świadomości-Z.
Thx Cristo.

1.18 Misja "Przynieś Ciało Snorka". Jak ją wykonać?
- Jeśli zabijesz snorka to występuje określony procent szansy, że w jego "ekwipunku" będzie znajdować się stopa tego mutanta.
Thx Universal.
Ostatnio edytowany przez Soviet 28 Lut 2008, 22:16, edytowano w sumie 11 razy
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Postprzez Soviet w 01 Lip 2007, 20:01

2. Hardware i software.

x.12 Rozwiązaniem 90% problemów jest instalacja aktualnych/nowych sterowników i/lub patchowanie gry.
Thx Doświadcznie.

2.1 Mam problem z odpaleniem Stalkera - przy włączaniu wyskakuje mi komunikat "Wrong disc inserted". Mam nowego Daemona i włączone YASU.
- Jest jedno rozwiązanie - kup oryginalną wersję gry. Nie dziękuj za pomoc.
Thx Fan.

2.2 Przy próbie połączenia się z serverem ukazuje mi się komunikat:
Wrong cd-key/cd-key in use. Co mam zrobić?

- Kup oryginalną grę.
- Ewentualnie: viewtopic.php?f=18&p=66689#p66689
Thx Rain, Thx Fragless.

2.3 Mam grę po angielsku/rosyjsku/esperanto, od wujka z Ameryki/Rosji, a spolszczenie nie działa, co robić?
- Kup oryginalną polską wersję gry od CDP.
Thx MCaleb.

2.4 Gra bez ostrzeżenia wywala na pulpit. Co robić?
- Problem może powodować:
1. Mało pamięci podręcznej.
2. Błędy na dysku.
3. Konflikt z zainstalowanymi modami.
4. Złe/stare sterowniki.
Thx Rain.

2.5 Mam problemem odnośnie karty graficznej. Wszystko co stanowi tło gry tzn. drzewa itp. rozmywają się i nakładają na siebie podczas obracania kamery. Ptaki zostawiają na niebie czarne paski, itp. itd.
- Oto co może pomóc:
1. Odinstaluj drivery.
2. Zainstaluj podstawowe dołączone do karty, ewentualnie płyty.
3. Zainstaluj te sterowniki.
4. Zainstaluj najnowsze sterowniki.
5. Ewentualnie zwiększ poziom detali.
Thx Rain.

2.6 Przy próbie uruchomienia pokazuję mi się komunikat:
"Die Page-Datei ist deaktiviert oder die DateigroBe reicht nicht aus.
Um zu funktionieren braucht das spiel eine page-Datei von mindestens 2GB.
Bitte die Systemonfiguration anpassen, bevor das Spiel ernrut geatartet wird.
"
Image
Co mam zrobić?
1. Zwiększ pamięć wirtualną do minimum 2,5GB (Start :arrow: Panel sterowania :arrow: Wydajność i konserwacja :arrow: System :arrow: Zaawansowane :arrow: (Wydajność) Ustawienia :arrow: Zaawansowane :arrow: Zmień :arrow: Rozmiar niestandardowy :arrow:
2. Używasz cracka - pomocy nie oczekuj! (punkt 1 w wypadku cracka nie pomoże).
Thx Rain.

2.7 Dlaczego nie mogę zpatchować gry?
1. Używasz nieodpowiedniego patcha (proponuję wersję uniwersalną world wide - ww)
2. Używasz cracka.
Thx Rain.

2.8 Podczas uruchamiania gry pokazuję mi się czarne okienko i gra wraca do Windowsa! Co zrobić?
1. Usuń zainstalowane mody.
2. Sprawdź czy Twoja karta graficzna obsługuje Stalkera.
Thx Rain.

2.9 Gdzie jest mój save?
W Windows XP - C:\Documents and Settings\All Users\Dokumenty\STALKER-SHOC\savedgames
W Windows Vista - C:\Users\Public\Public Documents\STALKER-SHOC\savedgames

2.10 Jak zmienić tryb DX9 na DX8?
- Patrz tutaj.
Thx L.Y.S.K.A..

2.11 Czy można zpatchować grę bez utraty saveów? Ostatnio gdy patchowałem z 1.000 na 1.004 to musiałem od nowa grać.
- Sejwy przestają działać przy patchowaniu gry z wersji 1.0000 (pudełkowej), na jakiejkolwiek inną.
Natomiast przy patchu z inszej (np. 1.0001) wersji na inną (np. 1.0003), sejwy działają.
Thx MCaleb.

2.12 Czy/jak można przełączać się pomiędzy różnym patchami?
- Metoda jest prosta:
1) Otwierasz REGEDIT,
2) odnajdujesz klucz "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\GSC Game World\STALKER-SHOC",
3) Podmieniasz wartość klucza "InstallVers" z wyższego patcha na 1.0001,
4) Instalujesz patch np. 1.0003,
5) Voila!

Dla nieco tępawych, aczkolwiek upartych: jak macie w kluczu wartość "1.0005" a chcecie zainstalować np 1.0004, to zmieniacie tą wartość na 1.0001, itd. Jeśli macie 1.0001 a chcecie 1.0004 to... znacie procedurę chyba?
Thx SandFighter.

2.13 Jak włączyć latarkę używając oświetlenia statycznego?
1) Wchodzimy w ustawienia
2) Zmieniamy na pełne oświetlenie dynamiczne
3) Zmieniamy odległość oświetlenia na max
4) Restartujemy grę i zmieniamy na oświetlenie statyczne
5) Restartujemy grę po raz drugi i wczytujemy sejwa. I tak zwana gitara!
Thx SithLord.

2.14 Gdzie znaleźć loga ze Stalkera?
1) Jeśli mamy Vistę: C:\Users\Public\Public Documents\STALKER-SHOC\logs
2) Jeśli mamy XP: C:\Documents and Settings\All Users\Dokumenty\STALKER-SHOC\logs
3) W postach podajemy tylko zawartość pliku znajdującą się po nagłówku FATAL ERROR.
Thx SandFighter.

2.15 Gra wywala mnie do pulpitu, a w logu mam "out of memory". Co robić?
- Sytuacja ta występuję gdy grze zabraknie pamięci RAM. Z tej sytuacji są trzy wyjścia:

1) Dokupujesz ramu (gdy masz mniej niż 3gb).
2) Zmniejszasz detale, a w szczególności tekstury.
3) Gdy masz min. 3gb ramu stosujesz tego fixa.
Thx atikabubu.
Ostatnio edytowany przez Soviet 01 Mar 2008, 22:23, edytowano w sumie 11 razy
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Postprzez Soviet w 01 Lip 2007, 20:03

3. Ekwipunek

3.1 Czy jeżeli wrzucę coś do anomalii to stworzę artefakt? Nigdy nie próbowałem, a często widziałem jak nowe artefakty wyskakiwały z anomalii.
- Nie.

3.2 Czy można zaadoptować jakiś schowek jako własny i zrzucać tam regularnie nadmiar ekwipunku? Czy przedmioty te nie znikną po pewnym czasie?
- Możesz spokojnie zostawiać ekwipunek w napotkanych skrzynkach czy schowkach.
Thx Dziarsky.

3.3 Ciągle zabija mnie promieniowanie i potrzebuje czegoś co mi pomoże.
- Na napromieniowanie pomagają leki przeciwpromienne lub wódka. Jeżeli promieniowanie nie ustępuje zobacz czy nie masz na pasie promieniujących artefaktów.

3.4 Widziałem że ktoś po ZONIE jeździ samochodem! Jak to możliwe?
- Służy do tego mod który znajdziesz TU.
Thx Rain.

3.5 Gdzie dostanę hełm chroniący przed emisją PSI?
- Hełm otrzymuje się podczas wypełniania zadań fabularnych. Czyli musisz zaliczyć X18 i wtedy Barman powinien skierować Cię do Jantaru. Wtedy też od psorka dostaniesz questa, by wyprowadzić naukowca na spacerek. Gdy wypełnisz zadanie i wrócisz do schronu, z którego psorek wita Cię już z daleka, otrzymasz hełmofon i śmiało możesz ruszać na podbój X16 (oraz X10, ale to dopiero później).
Thx MCaleb.

3.6 Gdzie jest Buldog 6?
- W wiosce (mapa Magazyny Wojskowe - tam gdzie wygrzewają się goście z Wolności), w magazynie Wolności (ta sama mapa) i u handlarza (dowolnego - jeżeli używasz Trader Moda, lub jego pochodną). Screen szukanego domku. Współrzędne można uzyskać upijając kuchmistrza.
Thx MCaleb, limak122 oraz kain.

3.7 Gdzie jest Karabin Gaussa?
- Działko Gaussa możesz zdobyć już w Prypeci, o ile dobrze wypadnie z rąk Monoliciarzom. Gaussa można też znaleźć w dużych ilościach na terenie Elektrowni oraz s Sarkofagu. Poza tym jest mały bug, gdzie bodajże sprzedawca Powinności w Barze ma działko i wymienia je podczas ładowania na obrzyna - raz mi wypadło jedno, raz drugie, zależy kiedy go załatwisz.
Thx MCaleb.

3.8 Jak upgreadować broń za pomocą lunet, tłumików dźwięku, lub kolimatorów czy granatników?
- Wszystko robisz w oknie ekwipunku. Pamiętaj o tym, że "podzespoły" muszą do siebie pasować. W opisie części jest wyjaśnione, do której broni doczepić można konkretny typ np. granatnika. Sama czynność jest prosta - wystarczy przeciągnąć np. granatnik na wizerunek karabinu, lub klikając prawym przyciskiem myszy na przedmiocie wybrać z wyświetlonych opcji "doczep".
Thx FranekDolas.

3.9 Czy można ulepszać broń za pomocą artefaktów?
- Nie ma takiej możliwości.
Thx MCaleb.

3.10 Gdzie w Sarkofagu jest Egzoszkielet?
Jeden znajduje się obok drzwi prowadzących do sterowni Monolitu, tam gdzie trzeba użyć dekodera. Leży między skrzynkami. Pozostałe 2 znajdują się już po przejściu przez te drzwi. W małych, żółto-oświetlonych, kwadratowych pokoikach, w których siedzą monoliciarze z Gaussami. W jednym takim znajduje się też wojskowy, pancerny.
Thx RogueTrooper.

3.11 Gdzie w Kordonie znajdę kombinezon najemnika/stalkera ?
Na tym filmiku masz dokładnie pokazane:
http://pl.youtube.com/watch?v=PrjkucH1-pk
Thx dustyslim.
Ostatnio edytowany przez Soviet 11 Sie 2008, 19:38, edytowano w sumie 7 razy
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Postprzez Soviet w 01 Lip 2007, 20:04

4. Inne.

4.1 Czy istnieje kod na nieśmiertelność lub jakieś inne kody ułatwiające
rozgrywkę?

- Kody do Stalkera nie istnieją. Można za to znaleźć trainery, np. na Cheat Happens.
Thx MCaleb.

4.2 W folderze z grą w menu start znajduje sie program do odblokowania dodatkowych treści. Prosi on o podanie jakiegoś hasła, co powinienem wpisać?
- Każdy z poniższych kodów odblokowuje jedną mapę dla trybu multiplayer:
1. pseudodog
2. snork
Thx Rain.

4.3 Gdzie jest napisane jaka mam wersję Stalkera?
- Lewy dolny róg w ekranie startowym. Jeżeli nic Ci się nie wyświetla to spatchuj grę do wersji 1.0003.
Thx Barcel_PL.

4.4 Chcę zrobić moda lub mapę do Stalkera. ale nie wiem jak i czym.
- Odpowiedz znajdziesz TU.
Thx Rain.

4.5 Gra informuje, że postać nie ma siły i przez to nie mogę biegać. Po chwili pojawia się komunikat, że nie ma siły iść dalej. Czy jest możliwość jakiegoś odpoczynku?
- Przestań się bawić w wielbłąda i albo sprzedaj, albo wyrzuć zbędną część ekwipunku. Odpoczynek jako taki jest, gdy stoisz. Gdy idziesz stamina nie przybywa, ani nie ubywa.
Thx MCaleb.

4.6 Jak odpalać samochody, które dodają mody?
- Dodaj do user.ltx w <C:\Documents and Settings\All Users\Dokumenty\STALKER-SHOC> linijkę <bind turn_engine kT>. Następnie uruchamaisz silnik klawiszem "T".
Thx MCaleb.

4.7 Chcę usunąć moda, bo sprawia mi on problemy w grze, jednak gdy go usuwam to gra nie działa. Co mam robić?
- Mod wpływa na stan zapisu, czyli nie da się pozbyć się go tak, by zapis się nie zepsuł. Jeśli:
1. Był save z modem.
2. Mod usunięty.
3. Wczytanie zapisu nie działa.
Ergo save nie działa bez moda.
Thx MCaleb.

4.8 Czy można tzw. niskie przykucnięcie, obecnie dostępne standardowo po wciśnięciu Ctrl+Shift przypisać pod jeden klawisz, np. Alt?
- Nie da się.
Thx mathus92.

4.9 Gdzie jest folder gamedata?
- Nie ma, musisz go stworzyć. Jak? Poprzez Nowy -> Folder.

5.0 Gdzie znajdują się save'y (zapisy stanu gry)?
- Windows XP
C:\Documents and Settings\All Users\Moje dokumenty\STALKER-SHOC\savedgames\

Windows Vista
C:\Users\Public\Documents\STALKER-SHOC\savedgames\

5.1 Oficjalny support gry w Polsce.
http://www.cdprojekt.pl/support/game/28 ... Czarnobyla
Ostatnio edytowany przez Soviet 24 Cze 2008, 22:31, edytowano w sumie 7 razy
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Postprzez Soviet w 01 Lip 2007, 20:09

Lista społeczników:

MCaleb - 14
Rain - 9
BasseB - 5
Dziarsky - 2
FranekDolas - 2
Reaper - 2
RogueTrooper - 2
Amraam - 1
Atomoffka - 1
Barcel_PL - 1
Cristo - 1
Fan - 1
kain - 1
limak122 - 1
L.Y.S.K.A. - 1
mathus92 - 1
Microtus - 1
Pepesz - 1
SandFighter - 1
Sipso_III - 1
SithLord - 1
Quinn - 1

Na razie testowo. Mam nadzieję, że nie będzie żadnych kłótni, tylko zdrowa, sportowa rywalizacja w duchu wzajemnej pomocy :).
Ostatnio edytowany przez Soviet 01 Mar 2008, 22:29, edytowano w sumie 19 razy
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Postprzez Soviet w 05 Sie 2007, 22:19

Zmiana DX9+ na DX8.1, a także jej zalety i wady.

1. Czy warto?
-Tak, ale tylko w przypadku wolniejszych komputerów.

2. Jakie będą efekty?
- Grafika będzie trochę gorsza. Sam/Sama porównaj:
a) DX9 - http://www.stalker.pl/index.php?site=gallery&galleryID=4
b) DX8 - http://www.stalker.pl/index.php?site=gallery&galleryID=1

3. Jak zmienić DX9+ na DX8.1?
- Są dwa sposoby:

a) Po formacie z Windows XP Professional bez SP1 ani SP2:
- Upewniamy się, że żaden z zainstalowanych programów i sterowników nie zainstalował nam DX9+ (start/uruchom/dxdiag/OK). Jeśli jednak go mamy polecam punkt b). Nie Instalujemy S.T.A.L.K.E.R.'a z płyty! Kopiujemy zawartość płyty na dysk, bez folderu "Redist", ponieważ z nim S.T.A.L.K.E.R. instaluje DX9.0c. Powtarzam: nie instalujemy z folderem "Redist". Po instalacji możesz grac na DX8.1!

b) Bez formatu - czysta zmiana:
Potrzebne rzeczy:
- Zainstalowany DX9+ - to podstawa!
- DirectX 9 Uninstaller - http://www.3dcenter.de/downloads/directx-dx9uninstaller.php.
Download - klikamy na 3DCenter (HTTP) w linku powyżej.
- Płyta Windows XP Professional (bez SP1 ani SP2).

Instrukcja do punktu b:
- Rozpakowujemy pliki directx-dx9uninstaller.zip do C:\DxTemp
- Uruchamiamy komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci (przy uruchamianiu naciskamy F8 lub przy ładowaniu systemu Windows (gdy widać pasek ładowania) nacisnąć reset - ja tak robiłem).
- Przy wyborze użytkownika wybieramy Administrator.
- Gdy już prawie jest załączony tryb awaryjny z obsługą sieci, może wyskoczyć komunikat czy aby na pewno chcemy kontynuować itd. klikamy "Tak".
- Wchodzimy w Mój Komputer: C:\DxTemp\ i uruchamiamy plik UnDx9.bat (ten ze śrubą).
- Przy każdym kroku będzie wymagał kliknięcia dowolnego klawisza bądź enter'u.
- Przy pierwszym kroku enter
- Przy drugim kroku wkładamy płytę Windows'a i wpisujemy:
*literka napędu w której jest Windows*:
po tym to:
*literka napędu w której jest Windows*:\i386

bez "*" oczywiście. Np.:
G:
G:\i386

- Potem nastąpi zmiana plików DX9+ na 8.1. Może to trwać nawet do 5 minut - cierpliwość popłaca.
- Przy każdym następnym kroku naciskamy Enter.
- W jednym kroku nie niepokój się zwisem, po chwili się wyłączy cała ta ramka. Wtedy naciskamy start i wyłączamy komputer.
- Gdy załączymy ponownie komputer będziemy mieli już DX8.1.
- Miłej Gry!

Autorem poradnika jest L.Y.S.K.A.
Ostatnio edytowany przez Soviet, 29 Sie 2007, 11:48, edytowano w sumie 1 raz
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Postprzez Soviet w 29 Sie 2007, 11:47

Poradnik na temat uruchamiania STALKERA w trybie Dx9 oraz Dx8 oraz przeskakiwaniem między tymi trybami ;)

Aby uruchomić STALKERA w trybie "Full Dynamic Lighting DX9":
1. Klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na skrócie do gry (na pulpicie)
2. Wybieramy właściwości i w pasku element docelowy dopisujemy za cudzysłowem: -r2.
Analogicznie powinno to wyglądać tak: "C:\gry\S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl\bin\XR_3DA.exe" -r2

Aby uruchomić STALKERA w trybie "Objects Dynamic Lighting DX9 Renderer":
1. Klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na skrócie do gry (na pulpicie)
2. Wybieramy właściwości i w pasku element docelowy dopisujemy za cudzysłowem: -r2a
Analogicznie powinno to wyglądać tak: "C:\gry\S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl\bin\XR_3DA.exe" -r2a

Aby uruchomić STALKERA w trybie "Static Lighting DX8 Renderer":
1. Klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na skrócie do gry (na pulpicie)
2. Wybieramy właściwości i w pasku element docelowy dopisujemy za cudzysłowem: -r4xx
Analogicznie powinno to wyglądać tak: "C:\gry\S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl\bin\XR_3DA.exe" -r4xx

Aby uruchomić STALKERA w trybie "No shadows (bez cieni)":
1. Klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na skrócie do gry (na pulpicie)
2. Wybieramy właściwości i w pasku element docelowy dopisujemy za cudzysłowem: -noshadows
Analogicznie powinno to wyglądać tak: "C:\gry\S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl\bin\XR_3DA.exe" -noshadows

Jeżeli nie chcemy oglądać filmów (pomija wszystkie filmiki oraz loga) podczas gry to:
1. Klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na skrócie do gry (na pulpicie)
2. Wybieramy właściwości i w pasku element docelowy dopisujemy za cudzysłowem: -nointro
Analogicznie powinno to wyglądać tak: "C:\gry\S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl\bin\XR_3DA.exe" -nointro

Jeżeli chcemy aby gra ładowała się szybciej (kosztem zacięć podczas samej rozgrywki) to:
1. Klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na skrócie do gry (na pulpicie)
2. Wybieramy właściwości i w pasku element docelowy dopisujemy za cudzysłowem: -noprefetch
Analogicznie powinno to wyglądać tak: "C:\gry\S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl\bin\XR_3DA.exe" -noprefetch

Oczywiście parametry można ze sobą łączyć ;) np:
C:\gry\S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl\bin\XR_3DA.exe" -noprefetch -noshadows

Autorem poradnika jest RAIN.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: FAQ - Najczęściej zadawane pytania.

Postprzez caleb59 w 03 Sie 2019, 15:01

Garść porad odnośnie rozszyfrowywania najczęściej pojawiających się błędów w grze: http://www.metacognix.com/stlkrsoc/Cras ... eGame.html
                 Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 3070 8GB GDDR6 RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2687
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 05 Gru 2023, 00:39
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 666


Powróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości