Ta sama broń na różnych animacjach

Regulamin forum
Dział "Tworzenie Modyfikacji" służy do zadawania pytań odnośnie tworzenia modyfikacji, edytowania plików gry, oraz pisania tzw. tutoriali, czyli poradników odnośnie modyfikowania gry.
Nie zadajemy tutaj pytań odnośnie modyfikacji gotowych (nie dyskutujemy o nich!), prócz prób ich połączenia etc.


Przy cytowaniu plików *.LTX stosować tag [SYNTAX="ini"], przy cytowaniu plików *.script [SYNTAX="lua"] a przy cytowaniu plików *.xml - [SYNTAX="xml"].

Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez Pangia w 17 Sie 2014, 21:23

viewtopic.php?p=270166#p270166

A da się taki bajer, jak w powyższym poście zrobić z animacjami? Bo jest tak: mam domyślnego Spasa i mam Spasa od Gosuke, który ma przerobioną animację strzału na półautomat. Jest druga strzelba, Benelli, która korzysta z animacji właśnie Spasa. I teraz tak: jak podmieniam Spasa na półautomat, to Benelli też staje się półautomatem, a tego nie chcę. Sądziłem, że gdy podmienię Notepadem++ frazę „spas12” na „spas13” (podmieniłem we wszystkich plikach wszystkie frazy), to zadziała. A ten durnowaty XRay mi wyrzuca błąd, że nie znaleziono ruchu „spas13_reload”, chociaż w configu wpisałem ścieżkę do tego modelu, w którym wszystko podmieniałem – tak, jakbym w ogóle niczego tam nie zrobił.

CZY to BUG? :tm:
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Reklamy Google

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez vandr w 17 Sie 2014, 21:53

Nie ma ch*ja. Musisz podmienić wszystko w SDK (nazwy animacji, dźwięków i od zaje*ania reszty), zachować odpowiednie kości i dopiero wtedy coś kombinować.
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!

Za ten post vandr otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Pangia.
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 01 Mar 2023, 21:43
Kozaki: 1747

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez Pangia w 17 Sie 2014, 22:12

No to już wiem, że jednej rzeczy nie obejdę. No trudno, może z resztą się uda.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez scigacz1975 w 18 Sie 2014, 22:12

A nie łatwiej byłoby zmienić nazwę modeli spasa od gosuke na spas13 i taką samą nazwę wpisać w konfigu spasa? - Jak odpalisz nową grę to gra będzie korzystać z tego nowego modelu, a stary Ci zostanie i benelli będzie se z niego spokojnie korzystać.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez Pangia w 19 Sie 2014, 00:00

Żebyś ty wiedział, na ile sposobów już to próbowałem zrobić… Ale szczerze mówiąc nie pamiętam, czy zaczynałem za każdym razem nową grę, czy wczytywałem zapis… No ale przecież normalnie można podmieniać meshe, configi itd. bez nowej gry.

Prawda?

Dobra, rano żem się za to zabrał i tak: wypakowałem Spasa od Gosuke, zrobiłem folder „wpn_spas13”, wkleiłem, zmieniłem ścieżkę w configu Spasa, dostałem błąd o braku modelu. Wypakowałem z gamedaty, wrzuciłem, efekt? Wszystko ma stare animacje.

Image
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez scigacz1975 w 19 Sie 2014, 17:04

To jest plik dla lr300 z podmienionym modelem na m4 - http://www20.zippyshare.com/v/30146448/file.html - porównaj ze standardowym plikiem w_lr300.ltx i zobaczysz co zmieniłem w ścieżkach modeli. Tego spasa od gosuke nawet nie musisz zmieniać nazwy - wystarczy ze podasz inną ścieżkę. U mnie na konfigu lr-a jest M4 (ja go mam jako gracz i u NPC też jest jako M4)
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez Pangia w 19 Sie 2014, 18:12

No to podałem inną ścieżkę i zostały mi takie same animacje. Ale stawiam, że nie działa, bo wszystko – Benelli, Spas zwykły i Spas „pół-auto” – korzysta z tego samego, waniliowego wpn_spas12.ogf – chyba, że miałbym w ogóle ustawić to poza folderem weapons, ale wątpię, żeby to dało jakikolwiek skutek.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez r_populik w 19 Sie 2014, 19:02

W tym temacie masz w miarę przystępnie rozpisany system animacji w COP.

Ale generalnie, tak jak napisał vandr, bez SDK nie zdublujesz animacji. Ewentualnie jak dysponujesz 3ds maxem to ostatnio powstał do niego skrypt pozwalający łączyć animacje.
Awatar użytkownika
r_populik
Modder

Posty: 789
Dołączenie: 26 Mar 2010, 12:45
Ostatnio był: 29 Wrz 2022, 22:03
Miejscowość: okolice stolicy
Kozaki: 263

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez Pangia w 19 Sie 2014, 19:30

Mało co z tego zrozumiałem, a moje umiejętności modellingu kończą się na umiejętności podmiany ikonki HUD-a w GTA: San Andreas, więc chyba nic z tego nie będzie. A wręcz jeszcze bardziej mi namąciłeś:
Na próbę więc zhakowałem notepadem++ nazwy animacji w omf-ach unikalnej broni, odpowiednio zmieniłem ich nazwy w konfigu broni i teraz wszystko działa, jak należy.

No to dlaczego u mnie to nie działa?
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez r_populik w 19 Sie 2014, 20:33

Dlatego, że ja najpierw
dla unikalnej mp5 zrobiłem nowy model i przypisałem mu nowe animacje (2 pliki omf do których referencje dodałem odpowiednio w modelu broni oraz w modelach rąk)


Tak czy owak, ja wówczas też błądziłem.

Generalnie sprawa z animacjami w pierwszej osobie w COP wygląda tak, że:
- HUD składa z 2 różnych modeli: modelu rąk i modelu broni
- animacje rąk są zapisane w omf-ach z "hand" w nazwie, animacje broni w omf-ach bez "hand" w nazwie
- silnik szuka animacji do broni (zarówno rąk, jak i samej broni) w konfigu broni
- nazwy animacji określone są w konfigu broni na przykład w następujący sposób:
Kod: Zaznacz wszystko
anm_hide                = ak74_holster

Powyższe oznacza, że dla broni wpn_ak74 do chowania broni silnik szuka w omf-ach rąk animacji o nazwie ak74_holster i ją odgrywa (jeśli jej nie znajdzie, wali bugtrapa). Animacji o identycznej nazwie silnik szuka również dla modelu broni w omf-ie broni, jeżeli jej nie znajdzie, nie wali bugtrapa tylko odgrywa animację idle (czyli nic się z bronią nie dzieje poza tym, że broń śledzi kość prowadzącą z modelu rąk).

Ale możemy też spotkać taką linijkę z nazwą animacji:
Kod: Zaznacz wszystko
anm_reload              = ak74_reload, reload

Oznacza to, że do przeładowania broni silnik szuka w omf-ach rąk animacji o nazwie ak74_reload, natomiast dla modelu broni szuka w omf-ie broni animacji o nazwie reload. Jeżeli jej nie znajdzie, odgrywa animację idle, czyli łapki normalnie zrobią przeładowanie, model broni będzie śledził ruchy rąk, ale już magazynek (ani żadna inna część) nie ruszy się tak jak powinien.

Warto zauważyć, że modeli rąk mamy w grze 8 i w każdym z nich znajdują się odniesienia do wszystkich plików omf z "hand" w nazwie. A zatem, w ramach eksperymentu, z powodzeniem można zamienić nazwami np. plik omf rąk Colta z omf-em rąk Spasa i gwarantuję, że wszystko będzie działało jak należy. Silnik bowiem szuka dla rąk animacji określonych w konfigu we wszystkich omf-ach z "hand" w nazwie. Dlatego często spotkać się z praktyką, że animacje rąk zupełnie nowych broni są dodawane do jednego z istniejących omf-ów z "hand" w nazwie (patrz mod Shoker 2, w którym animacje rąk wszystkich nowych broni są dodane do wpn_hand_hpsa_hud_animation.omf, który przez to waży 7MB, zamiast standardowych niecałych 100KB).

Natomiast, jeżeli chodzi o animacje samej broni, to sytuacja jest w zasadzie identyczna, poza tym, że w modelu jednej broni na ogół zapisana jest referencja do tylko jednego omf-a broni, bądź też animacje są bezpośrednio zapisane w modelu, bez pliku omf dla modelu broni (tak standardowo wyglądało to w SOC).

Za ten post r_populik otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Pangia.
Awatar użytkownika
r_populik
Modder

Posty: 789
Dołączenie: 26 Mar 2010, 12:45
Ostatnio był: 29 Wrz 2022, 22:03
Miejscowość: okolice stolicy
Kozaki: 263

Re: Ta sama broń na różnych animacjach

Postprzez Pangia w 19 Sie 2014, 21:58

r_populik napisał(a):Dlatego często spotkać się z praktyką, że animacje rąk zupełnie nowych broni są dodawane do jednego z istniejących omf-ów z "hand" w nazwie (patrz mod Shoker 2, w którym animacje rąk wszystkich nowych broni są dodane do wpn_hand_hpsa_hud_animation.omf, który przez to waży 7MB, zamiast standardowych niecałych 100KB).

No to tak jest w TFW, gdzie do animacji rąk AK są dołożone animacje Bizona, TRG-22, Protecty i jeszcze kilku innych broni, których akurat nie ma w modzie. I już nie podmienię, bo… musiałbym go dopisać do modeli rąk, dobrze rozumiem? A przynajmniej jednego; różnią się teksturą i podmieniając jeden za wszystkie pozostałe wrócilibyśmy do systemu z SoC-a, gdzie z każdym kombinezonem ręce były takie same. W sumie mi to nigdy nie przeszkadzało :P
r_populik napisał(a):Oznacza to, że do przeładowania broni silnik szuka w omf-ach rąk animacji o nazwie ak74_reload, natomiast dla modelu broni szuka w omf-ie broni animacji o nazwie reload. Jeżeli jej nie znajdzie, odgrywa animację idle, czyli łapki normalnie zrobią przeładowanie, model broni będzie śledził ruchy rąk, ale już magazynek (ani żadna inna część) nie ruszy się tak jak powinien.

Tak mi się zrobiło z AK, bo mi się przyplątał do folderu nie-wiadomo-skąd jakiś model broni (wydaje mi się, że domyślny). Niby w modzie nie ma innego, więc gra chyba korzysta z domyślnego, a jednak AK nie miał animacji, a RPK z identycznymi animacjami dawało crasha bez loga przy wyjmowaniu go. Myślałem, że to przez LR-300 z SRP Friday'a (on akurat przyjaźniej dla drobnych modderów to zrobił tj. można sobie wstawić dowolną pojedynczą broń i będzie działać, chociaż configi są dość mocno skaszanione – pełno zdublowanych linii; wrzucam go, bo ma model z poprawnym celowaniem), chociaż nie wiedziałem czemu. Wygrzebałem starą instalkę TFW i wyszło, że mi się jakieś dodatkowe modele pojawiły.
r_populik napisał(a):Natomiast, jeżeli chodzi o animacje samej broni, to sytuacja jest w zasadzie identyczna, poza tym, że w modelu jednej broni na ogół zapisana jest referencja do tylko jednego omf-a broni, bądź też animacje są bezpośrednio zapisane w modelu, bez pliku omf dla modelu broni (tak standardowo wyglądało to w SOC).

I ile ten system był prostszy… Jeszcze w dodatku domyślnie tylko jeden model rąk i można sobie wkładać bronie z dowolnych modów bez obaw, że wywali się, bo gdzieś tam była animacja, która jest potrzebna, a której nie ma, bo akurat ta broń ci się nie podobała i jej nie dodałeś.

No i teraz trochę więcej rozumiem; jeszcze nie wszystko, ale obczytam to jeszcze parę razy, popatrzę po plikach dla porównania i będzie OK. Dzięki za wyjaśnienia. Jeszcze by się przydało, żebyś w poście gdzieś umieścił frazę „fiut” – tak później znajdywałem twojego posta z objaśnieniem podmiany tekstury przez Notepada++ :D
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854


Powróć do Czyste Niebo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości