Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile się trzeba cenić...

Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez KoweK w 22 Maj 2011, 13:49

Jak wyżej. Szukam kogoś, kto dobrze opisze katastrofę w Czarnobylu. Autor najlepszej pracy dostaje rangę Redaktor, a jego wypociny znajdą się na głównej stronie.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5642
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 08 Mar 2024, 14:32
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1470

Reklamy Google

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez Śliski w 22 Maj 2011, 15:14

Do kiedy przewidujesz termin oddawania prac? Bo rozumiem, że jak jedna odda, to będziesz czekał na inne?
Awatar użytkownika
Śliski
Stalker

Posty: 121
Dołączenie: 20 Maj 2010, 13:55
Ostatnio był: 21 Kwi 2016, 20:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 14

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez Junx w 22 Maj 2011, 16:18

Jaka jest forma wypowiedzi :?: Można korzystać z różnych źródeł czy z własnych :?:
Ryzen 5600x || 32gb DDR4 || RTX 2080 Super
Awatar użytkownika
Junx
Modder

Posty: 2339
Dołączenie: 15 Kwi 2008, 09:39
Ostatnio był: 06 Gru 2023, 11:10
Miejscowość: Na co Ci to :)
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 357

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez djcycu w 22 Maj 2011, 16:44

Wydaje mi się że z byle jakich ale masz ją jak najkrócej a najtreściwiej skomponować by nie miała długości jak na wikipedii :).
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez Paus w 22 Maj 2011, 17:34

Katastrofa w Czarnobylu

Była sobota, pięć dni przed 1 maja czyli 26 kwietnia 1986 roku. Mieszkańcy Kijowa, trzeciego co do wielkości miasta w ZSRR, myślało głównie o transmisji meczu który miał się rozegrać następnego dnia na lokalnym stadionie. Natomiast ekipy robotników przyozdabiały ulicę na święto pracy, najbardziej uroczysty dzień krajów socjalistycznych.
Nikt nie miał pojęcia że 130 km na północ od Kijowa rozgrywa się tragedia. Wszystko działo się po cichu nad rzeką Prypeć przy bocznej drodze między 25-tysięcznym Czarnobylem a 10-tysięcznym miastem Prypeć. To tu mieściła się potężna elektrownia jądrowa im. Włodzimierza Iljicza Lenina. W czwartym, najnowszym reaktorze działającym od 1983 roku sytuacja zaczęła się wymykać spod kontroli. Poprzedniej nocy w elektrowni prowadzono prace konserwatorskie i remontowe. Anatolij Diatłow zastępca głównego inżyniera elektrowni postanowił sprawdzić jak długo od momentu wyłączenia turbogeneratora i odcięcia pary reaktor może wytwarzać prąd. Aby poprawnie przeprowadzić taki eksperyment należy symulować sytuację awaryjną. Zostały wtedy popełnione dwa błędy po pierwsze mało doświadczona załoga Diatłowa niewyłączenie reaktora na czas próbny. Natomiast drugim błędem było wyłączenie automatycznego chłodzenia. Gdyby owy drugi błąd nie został popełniony najprawdopodobniej w ogóle nie doszło by do katastrofy w Czarnobylu.

26 kwietnia po godzinie pierwszej w nocy zastał rozpoczęty do końca niedopracowany eksperyment. Wraz ze wzrostem temperatury woda, która została w układzie chłodzenia zmieniła się w parę, ta z kolei przebiła się przez ścianki kanałów paliwowych, którymi rozprowadzano rozprowadzano wodę w całym rdzeniu. Para weszła w reakcję z grafitowymi blokami otaczającymi kanały. W wyniku tej reakcji powstały gazy wybuchowe których wybuch wstrząsnął całą elektrownią. Grafit zapalił się a rdzeń reaktora rozszczelnił się. Wraz z dopływem świeżego powietrza ogień ,którym płonęły grafitowe bloki, tylko się wzmógł. W niebo natomiast wzniosła się chmura dymu, gazu i radioaktywnych cząsteczek.
Straż pożarna która przyjechała aby ugasić ogień, nie miała odpowiednich kombinezonów zapobiegających napromieniowaniu ciała. Wobec tego większość zmarła w ciągu najbliższych kilku tygodni po katastrofie. Jednak mimo opanowania ognia i niedopuszczenia do zapalenia się bloku 3 (coby wyzwoliło drugą eksplozję) w ruinach reaktora nadal paliły się odłamki grafitu a chmura radioaktywna nadal się powiększała gdyż izotopy radioaktywne nadal były wydalane przez palące się paliwo jądrowe.

Po wybuchu

Na początku rząd chciał ukryć i zataić informację o wybuchu, jednak okazało się to niemożliwe kiedy Szwedzi , 28 kwietnia, wyodrębnili radioaktywne izotopy które mogły powstać tylko podczas wybuchy reaktora. Ustalili też oni że chmura radioaktywna pochodzi z okolic Kijowa. Mieszkańcy Czarnobyla, Prypeci i okolicznych wiosek zostali ewakuowani dopiero kilka dni później. Jednak grafit i paliwo jądrowe nadal paliło się w ruinach. A gorąca masa grafitowa o temperaturze 1000 stopni Celsjusza przebijała beton i powoli zbliżała się do magazynów na wodę. Na szczęście do drugiego wybuchu nie doszło gdyż ze śmigłowców zrzucona ogromne ilości piasku, boru, dolomitu, gliny i ołowiu. Owy drugi wybuch byłby o około 1000 razy silniejszy i mógł skazić 100 krotnie większy obszar.
Straty były wręcz oszałamiające. Większość ludzi umarła na wskutek choroby popromiennej jednak rząd nadal podawał że zginęły tylko 2 osoby.

"Strefa" dzisiaj

Mimo już 25 lat po wybuchu w Czarnobylu tzw. Strefa czy też Zona, jest opuszczona gdyż ziemia, lasu i niektóre tereny zabudowane są radioaktywne. Są tam organizowane wycieczki (w Polsce Czarnobyl Tour) jednak ogólnie rzecz biorąc teren jest zamknięty dla osób postronnych.
Mimo wszystko strefa jest wielką atrakcją turystyczną, panuje tam wręcz nieopisany klimat, jakby mieszkańcy domu byli tuż obok lub wyszli na chwilę do sklepu. Owy klimat zachował się dzięki temu że ludzie brali tylko najbardziej potrzebne rzeczy a zbędne byli zmuszeni zostawić.Na podstawie wydarzeń w Czarnobylu a raczej wydarzeń po katastrofie powstały filmy takie jak : Stalker i gry jak S.T.A.L.K.E.R.
"Dwie rzeczy popychają ludzi do działania – interes i strach"- Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
Paus
Stalker

Posty: 95
Dołączenie: 17 Sty 2010, 13:12
Ostatnio był: 11 Sty 2023, 00:33
Miejscowość: Baza Stalkerów w Agropromie
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 13

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez Śliski w 22 Maj 2011, 18:16

Czarnobyl – miasto w obwodzie kijowskim, u ujścia rzeki Usz. Osiemnaście kilometrów od opuszczonego miasta znajduje się elektrownia jądrowa, w której wydarzyła się jedna z największych w historii katastrof z dziedziny energetyki jądrowej. W jej skład wchodzą cztery reaktory typu RBMK-1000 o maksymalnej mocy 1 GW (gigawat) każdy. W momencie wypadku trwała budowa jeszcze dwóch reaktorów o takiej samej mocy. Przed wybuchem miasto zamieszkiwało około piętnaście tysięcy osób, teraz liczbę osób przebywających w strefie Czarnobylskiej szacuje się na dwa i pół tysiąca osób i są to naukowcy, pracownicy i przewodnicy. Miasto swoją nazwę Czornobyl, później tłumaczoną na Czernobyl, a następnie na Czarnobyl, zawdzięcza roślinie o takiejże nazwie porastającej pola uprawne na tamtym terenie w XIX wieku.
Katastrofa.
Dnia dwudziestego szóstego kwietnia roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego szóstego w elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do wybuchu wodoru w bloku reaktora numer cztery. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od stu dwudziestu pięciu tysięcy do stu czterdziestu sześciu tysięcy kilometrów kwadratowych terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. Przez co ewakuowano i przesiedlono ponad trzysta pięćdziesiąt tysięcy osób. Dzień przed katastrofa personel obsługujący czwarty reaktor prowadził przygotowania do testu, który miał zostać przeprowadzony następnego dnia. Eksperyment powinien być przeprowadzony dwa lata wcześniej, przed oddaniem reaktora do eksploatacji. Jednak wówczas jego wykonanie zagrażało przedplanowemu oddaniu reaktora do eksploatacji i odłożono go na później, łamiąc jeden z przepisów eksploatacji reaktorów.

Pierwszy wybuch
O godzinie pierwszej dwadzieścia trzy w nocy rozpoczął się eksperyment. Załoga nie wiedząc o niestabilności reaktora, wyłączyła przepływ pary do turbin. Ponieważ zwalniająca turbina napędzała pompy, przepływ wody która miała chłodzić zaczął maleć, a produkcja pary wzrosła. Dodatnia reaktywność dla pary, jedna z charakterystycznych cech reaktorów typu RBMK, spowodowała wzrost temperatury, przez zwiększającą się ilość rozszczepień, przez co parowanie wody jeszcze bardziej się zwiększyło. Szybko przekroczona została szybkość pracy reaktora, która mogła być zahamowana przez wydzielony ksenon.
O pierwszej dwadzieścia trzy Aleksander Akimow, kierownik zmiany bloku, próbował uruchomić procedurę AZ-5* (inaczej SCRAM). Uruchomienie AZ-5 mogło być odpowiedzią na nagły wzrost mocy.
Mechanizm wprowadzający pręty kontrolne do rdzenia nie zadziałał. Powolne tempo wsuwania prętów było jedną z przyczyn. Jeszcze gorsze skutki wywołała wadliwa konstrukcja prętów zakończonych grafitem. Podczas wsuwania wypychały chłodziwo, a same wbrew zamierzeniu przyspieszały reakcję łańcuchową. W efekcie tego AZ-5, zamiast wygasić reaktor, spowodował wzrost jego mocy. Przegrzanie rdzenia sprawiło, że kanały paliwowe popękały, blokując pręty kontrolne. W ciągu trzech sekund moc reaktora wzrosła do 530 MW. O godzinie 01:23:47, w siedem sekund po rozpoczęciu AZ-5, moc cieplna osiągnęła 30 GW, niemal dziesięciokrotnie przekraczając normalny poziom. Gwałtowny wzrost ciśnienia zniszczył kanały paliwowe i rozerwał rury z wodą chłodzącą. Paliwo zaczęło się topić i wpadać do zalegającej na dnie wody.
O godzinie 01:24, 20 sekund po rozpoczęciu AZ-5, doszło do pierwszej eksplozji pary spowodowanej wysokim ciśnieniem, która wysadziła ważącą tysiąc dwieście ton osłonę antyradiacyjną pokrywającą reaktor. Całkowicie zniszczony rdzeń reaktora wszedł w kontakt z chłodziwem, co spowodowało reakcję cyrkonowych wyściółek kanałów paliwowych z wodą, która zaczęła rozkładać się z wydzielając wodór, a po zniszczeniu cyrkonowych osłon bezpośrednio zetknęła się z rozżarzonym grafitem o temperaturze 3000 °C, w wyniku czego doszło do wytworzenia mieszaniny piorunującej.

Drugi wybuch
Następnie doszło do drugiej, większej eksplozji wodoru i tlenu, podczas której budynek czwartego reaktora został doszczętnie zniszczony.
Eksplozja ta pozwoliła na wniknięcie powietrza do wnętrza reaktora, przez co zapaliło się kilka ton grafitowych bloków, które miały izolować reaktor. Pożar trwający dziewięć dni uwolnił do atmosfery najwięcej izotopów promieniotwórczych. Większość z dwustu jedenastu prętów kontrolujących pracę rdzenia reaktora stopiła się.
Do atmosfery dostał się radioaktywny pył. Radioaktywne cząstki wyrzucone do atmosfery wybuchem, jak i te emitowane nadal w wyniku trwającego pożaru grafitu, tworzyły pióropusz radioaktywnych drobin o wysokości tysiąca trzystu metrów, który następnie przesunął się w stronę Prypeci.

Ofiary w ludziach
Poziom promieniowania w częściach budynku które były najbardziej dotknięte katastrofą, ocenia się na 5,6 rentgena na sekundę (dawka śmiertelna wynosi 500 rentgenów w czasie pięciu godzin). Przez co pracownicy niektórych sektorów otrzymali śmiertelną dawkę w ciągu kilku minut. Obydwa dozymetry zdolne do pomiaru takiej dawki okazały się zepsute, a reszta miała za małą skalę przez co pracownicy wtedy nie wiedzieli jaką dawkę promieniowania otrzymali. Na skutek chorób popromiennych zmarło dwadzieścia osiem osób, a dwie zmarły od poparzeń. Jednak najbardziej zapamiętano katastrofę helikoptera, którego łopatki wirnika zawadziły o liny dźwigu.

*Procedura AZ-5 - procedura wygaszenia łańcuchowej reakcji rozszczepiania w reaktorze jądrowym. Polega na wsunięciu do rdzenia reaktora wszystkich prętów kontrolnych i awaryjnych. Pręty takie mają ujemną reaktywność i powodują natychmiastowe przerwanie reakcji łańcuchowej.
Awatar użytkownika
Śliski
Stalker

Posty: 121
Dołączenie: 20 Maj 2010, 13:55
Ostatnio był: 21 Kwi 2016, 20:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 14

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez Neavy w 23 Maj 2011, 15:19

Image

O godzinie 1:23 nad ranem w sobotę, 26 kwietnia 1986r. zaplanowany wcześniej test czwartego reaktora w Elektrowni Jądrowej im. Włodzimierza Lenina w Czarnobylu doprowadził do stopienia rdzenia reaktora, na skutek czego znaczny obszar uległ skażeniu, a chmura opadów promieniotwórczych 'przepłynęła' nad Ukrainą, Białorusią, Rosją, a także niektórymi rejonami Europy Wschodniej, Skandynawią, Wielką Brytanią, a w końcu docierając do wschodnich granic Stanów Zjednoczonych. Był to najstraszliwszy wypadek w historii badań nuklearnych, a jego następstwa społeczne, polityczne oraz finansowe przeszły wszelkie wyobrażenie.

Image

Tereny w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni, między innymi miasto Prypeć zostały natychmiast ewakuowane. Zagrożenie było tak wielkie, że ponad 350 tysięcy uciekło, by nigdy już nie wrócić. Rząd postanowił na budowę ogromnego betonowego reaktora, w którym ujarzmiono czwarty reaktor. Zgodnie ze starą tradycją radzieckiego wymiaru sprawiedliwości, zamknięto w więzieniu wszystkich ludzi którzy pracowali na tej zmianie - niezależnie od tego czy byli winni czy nie. Człowiek, który w ostatnim akcie desperacji próbował zatrzymać reakcję łańcuchową aby zapobiec katastrofie został skazany na 14 lat więzienia. Umarł 3 tygodnie później. Po jakimś czasie, rząd wysłał także specjalnych 'Likwidatorów'. Mieli oni za zadanie likwidować skutki katastrofy. Dostali także broń myśliwską, którą zabijali dzikie zwierzęta, np. psy i koty, których napromieniowana sierść mogła zaszkodzić Likwidatorom.

Image

Obecnie promieniowanie nadal jest w 'Strefie'. I będzie tam jeszcze przez wiele lat. Jednak nie jest całkiem nie możliwe przebywanie tam. Istnieją nawet biura turystyczne które obejmują wycieczki do 'Strefy'. Na przykład Czarnobyl Tour. Na podstawie wydarzeń w Czarnobylu powstała np. seria gier S.T.A.L.K.E.R.
Image
Awatar użytkownika
Neavy
Stalker

Posty: 61
Dołączenie: 29 Mar 2011, 20:44
Ostatnio był: 14 Paź 2012, 14:52
Miejscowość: Okolice Lublina
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 2

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez KoweK w 04 Cze 2011, 20:10

Zapomniałem o tym temacie. Czekam jeszcze na propozycje... :)
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5642
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 08 Mar 2024, 14:32
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1470

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez Wheeljack w 04 Cze 2011, 20:12

Tak po chamsku sobie zaofftopuję:
Śliski, nie martw się, widać, że to artykuł z wikipedii z pozmienianymi nieco słowami.
Paus napisał(a):a 10-tysięcznym miastem Prypeć.

Prypeć miał 50 tys mieszkańców.
Awatar użytkownika
Wheeljack
Administrator

Posty: 1918
Dołączenie: 13 Kwi 2009, 18:52
Ostatnio był: 13 Wrz 2023, 13:49
Miejscowość: Fraktal
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 722

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez Śliski w 04 Cze 2011, 20:55

Nie wiedziałem, że w Prypeci tyle osób mieszkało, skąd o tym wiesz? (czysta ciekawość)
Tak, korzystałem z wikipedii, żeby sprawdzić informacje i skorektować swoją wiedzę, niektórych zdań nie da się napisać inaczej, bo nie miałyby sensu, ale spróbuję przeredagować :) pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Śliski
Stalker

Posty: 121
Dołączenie: 20 Maj 2010, 13:55
Ostatnio był: 21 Kwi 2016, 20:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 14

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez Wheeljack w 04 Cze 2011, 20:57

Tak mi się skojarzyło, a tym http://pl.wikipedia.org/wiki/Prype%C4%87_(miasto) się upewniłem.
Awatar użytkownika
Wheeljack
Administrator

Posty: 1918
Dołączenie: 13 Kwi 2009, 18:52
Ostatnio był: 13 Wrz 2023, 13:49
Miejscowość: Fraktal
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 722

Re: Opisz katastrofę w Czarnobylu - dział na główną

Postprzez dienonych w 04 Lip 2011, 20:37

26 kwietnia 1986 roku, o godzinie 1.23 reaktor numer 4 wybuchł.
Największa tragedia jądrowa w dziejach.
Chmura radioaktywna przeszła aż do stanów zjednoczonych.

Uwagi moderatora:

To wszystko? Regulamin punkt 5 warn. - Wheeljack
w lewo i w dół

Za ten post dienonych otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive artur11111,
Negative tomasz4815.
Awatar użytkownika
dienonych
Tropiciel

Posty: 259
Dołączenie: 16 Mar 2011, 13:04
Ostatnio był: 01 Lip 2022, 22:11
Miejscowość: W DÓŁ...
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 78

Następna

Powróć do Czarnobyl i Prypeć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości