Kilka pytań.

Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile się trzeba cenić...

Kilka pytań.

Postprzez spedeer2007 w 21 Kwi 2014, 13:39

Witam!

Chciałbym się zapytać o parę kwestii odnośnie Czarnobyla.
1.Otóż w mieście Prypeć mieszkało ~50k osób. Jak podają w ciągu jednego dnia praktycznie wszyscy zostali ewakuowani. Jednak przyjęli oni bardzo duże dawki promieniowania. Czy są statystyki mówiące ile osób z tych 50k zmarło potem na chorobą popromienną ?

2. W szpitalu na terenie Prypeci można znaleźć pozostawione ubrania likwidatorów. Jak domniemam większość z nich zmarło. I pytanie co zrobiono z ich ciałami? Zostały spalone czy gdzieś pochowane?

3. Czy są statystyki mówiące ile likwidatorów/strażaków zmarło tam i potem na chorobę popromienną?

4. To powinno być wcześniej. Jak starano się pomóc napromieniowanym likwidatorom, strażakom? Czy były jakieś skuteczne metody czy przy takiej dawce jaką przyjęli nie mieli żadnych szans na przeżycie?

Uff to na razie na tyle. Z góry dzięki za pomoc!
spedeer2007
Kot

Posty: 16
Dołączenie: 21 Kwi 2014, 13:32
Ostatnio był: 19 Maj 2014, 18:39
Kozaki: 0

Reklamy Google

Re: Kilka pytań.

Postprzez Krzyk19 w 21 Kwi 2014, 17:25

Ja wiem tylko że narażeni na bardzo mocne na promieniowanie byli 134 pracownicy elektrowni i członkowie ekip ratowniczych z czego zmarło 30(w większości przez promieniowanie, ale kilka osób też przez poparzenie). Wiele osób zginęło też w wypadkach. Najbardziej spektakularnym wypadkiem była katastrofa helikoptera, którego łopatki wirnika zawadziły o liny dźwigu. Cała załoga zginęła.
Krzyk19
Tropiciel

Posty: 347
Dołączenie: 25 Sty 2014, 19:48
Ostatnio był: 02 Sty 2018, 11:38
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 53

Re: Kilka pytań.

Postprzez spedeer2007 w 22 Kwi 2014, 16:35

Może ktoś wie co było w tych "szafkach"? Zostało to przywiezione po katastrofie czy maski itp były już w razie awarii przed?

http://youtu.be/a_L863AMacg?t=4m52s
"Z miejsca gdzie stałem, widać było wielki strumień światła, wychodzący z reaktora. Przypominał laser. Pewnie powstał na skutek jonizacji powietrza. światło miało kolor jasno niebieskawy i było bardzo piękne. Oglądałem to widowisko kilkanaście sekund. Gdybym tam został jeszcze kilka minut, prawdopodobnie zginąłbym na miejscu przez promienie gamma, neutrony i wszystko wydobywające się stamtąd."
https://www.facebook.com/czarnobyliokolice
spedeer2007
Kot

Posty: 16
Dołączenie: 21 Kwi 2014, 13:32
Ostatnio był: 19 Maj 2014, 18:39
Kozaki: 0

Re: Kilka pytań.

Postprzez frosth w 22 Kwi 2014, 17:04

1) nie takie ogromne, cebularząc to napiszę to tak: podejrzewam że mieszkańcy Białorusi bardziej ucierpieli bo tam wiał wiatr. Statystyki są ale mało miarodajne bo zależnie przez kogo pisane. Przeciwnicy atomu zawyżają ilość ofiar bezpośrednich jak i pośrednich (w skutek chorób). Zwolennicy atomu bagatelizują.

2) nigdy nie interesowałem się co się z nimi stało po śmierci.

3) cyt."Ponad stu likwidatorów następstw katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu ogłosiło głodówkę, domagając się od władz Ukrainy obiecanych wcześniej mieszkań, wyższych rent oraz lepszej opieki medycznej.
Grupa likwidatorów prowadzi protest przed siedzibą prezydenta Wiktora Janukowycza w Kijowie. Są to ludzie, którzy walczyli z katastrofą elektrowni atomowej bezpośrednio po wybuchu. Obecnie twierdzą, że władze o nich zapomniały." - a więc nie tak dawno mieli siłę protestować, może nawet na euro-majdanie byli.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,10277205,Likwidatorzy_katastrofy_w_Czarnobylu_oglosili_glodowke.html

4) skutki choroby popromiennej były raczej znane władzom więc w czasie akcji wódka po akcji wódka. Jak ktoś nie wyrokował na przeżycie to pewnie morfina.

edyt:
i jeszcze tu masz kilka liczb: http://czarnobyl.cba.pl/fakty_i_mity/
ad.2) tak na logikę jeśli przyjęli dawki, które normalnego człowieka przyprawiają o świecenie to pewnie wsadzali ich w ołowiane trumny ale jakiegoś źródła jak ich grzebali nie mam.
frosth
Łowca

Posty: 437
Dołączenie: 20 Lut 2012, 15:35
Ostatnio był: 12 Kwi 2021, 09:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 60

Re: Kilka pytań.

Postprzez Wiewi0r w 22 Kwi 2014, 23:19

ad 1. nie wiem, takich danych chyba nie ma. Choć jak frosth pisze, bardziej ucierpieli "na górze mapy". Są tylko statystyki wzrostu zachorowań na raka tarczycy, białaczki, więcej urodzeń z wadami wrodzonymi. Wszyscy likwidatorzy cierpią teraz z powodu długofalowych skutków napromieniowania, którego dawki w papierach były nawet dziesięcio- stukrotnie zaniżane, a reszta jest tak utajniona, że nikt tego nigdy nie zobaczy.

ad 2., 3., 4. Jako ofiary bezpośrednie zalicza się tylko parę osób - strażaków, personel, paru gapiów, roboty na dachu reaktora, ofiary wypadku helikoptera.
Strażaków z Prypeci, tych gaszących pożar, pochowano w Moskwie w ołowianych trumnach. Wszyscy zmarli w ciągu (chyba) kilku tygodniu.

Likwidatorzy - nie wiem ilu zmarło przy oczyszczaniu i budowie Sarkofagu. Fakt, że przewinęło się tam 200 tyś. ludzi, pewnie ktoś wlazł tam gdzie nie powinien. Danych, ilu zmarli "z powodu Czarnobyla" też nie ma - wymawiano się, że jaki atom, my o atomie nic nie wiemy i to historia rozsądzi, kiedy uzbiera się odpowiednie dane...

Co do zapobiegania i leczenia - niespecjalnie się da. Wódka miała pomagać; likwidatorzy mieli maski przeciwpyłowe i stroje ochronne (przynajmniej później). Dodatkowo, ograniczenie pracy na dachu 3. reaktora do 40 sekund, co i tak prawdopodobnie było zbyt długą ekspozycją. Jak pisałem, oficjalne dawki były zaniżone, szczególnie u pilotów i dozymetrystów - chcieli pracować, a do tego nie można było "świecić" - a wyniki tych, co zmarli w moskiewskich szpitalach - tajne.

Może nie będą to dokładne dane, ale radzę przeczytać: "Czarnobyl, Spowiedź reportera" Igora Kostina i "Czarnobylską modlitwę: Kronikę przyszłości" Swietłany Aleksiejewicz.

@Frosth, to twoje źródło (ta stronka na dole) jakieś nie do końca pewne... Powiedziałbym nawet, że tak trochę głupot gadają. :P
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Re: Kilka pytań.

Postprzez spedeer2007 w 23 Kwi 2014, 00:16

Diękuję bardzo za dość wyczerpujące odpowiedzi. Tak się składa , że czytam właśnie pożyczoną od kumpla "Czarnobylską Prawdę" można się dużo rzeczy dowiedzieć. Jeszcze takie pytanie. Kto rozkradł mieszkania ludzi w Prypeci? Bo właśnie w tej książce piszą o obrabowanych majątkach. Terenu nie pilnowało wojsko? Czy to oni okradali mieszkania?
"Z miejsca gdzie stałem, widać było wielki strumień światła, wychodzący z reaktora. Przypominał laser. Pewnie powstał na skutek jonizacji powietrza. światło miało kolor jasno niebieskawy i było bardzo piękne. Oglądałem to widowisko kilkanaście sekund. Gdybym tam został jeszcze kilka minut, prawdopodobnie zginąłbym na miejscu przez promienie gamma, neutrony i wszystko wydobywające się stamtąd."
https://www.facebook.com/czarnobyliokolice
spedeer2007
Kot

Posty: 16
Dołączenie: 21 Kwi 2014, 13:32
Ostatnio był: 19 Maj 2014, 18:39
Kozaki: 0

Re: Kilka pytań.

Postprzez Wiewi0r w 23 Kwi 2014, 17:50

Powiem złośliwie - szabrownicy. Oraz ludzie partyjni, którzy robili interesy na boku w stylu sprzedanego na złom sprzętu z mogilników na przykład.

Teoretycznie pilnowali, ale jak wiadomo, między teorią a praktyką jest spora różnica ;)
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!

Za ten post Wiewi0r otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive spedeer2007.
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Re: Kilka pytań.

Postprzez DiegtiariowTM w 19 Maj 2014, 08:09

Wojsko? Pewnie pilnowało ale na boku jeszcze okradali mieszkania i gdy dostawali w łapę pewnie jeszcze wpuszczali ludzi z zewnątrz.
Awatar użytkownika
DiegtiariowTM
Tropiciel

Posty: 285
Dołączenie: 18 Cze 2013, 07:06
Ostatnio był: 01 Lut 2023, 17:07
Miejscowość: Tomaszów Mazowiecki
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 43

Re: Kilka pytań.

Postprzez Kpuc w 19 Maj 2014, 09:56

Okradali ci co pilnowali to jest bardziej niż pewne, skoro strefa była tak mocno pilnowana to nawet jakbyś się tam dostał to toboły trzeba później wynieść, zresztą przecież elektrownia nadal działała przez kilka lat tak wiec ileś tam ludzi mieszkało.

Mnie bardziej ciekawi co się stało z tym całym złomem, przecież to jest radioaktywne, nikt tego nie kontrolował ?! Przecież (zakładam) taki radioaktywny złom po przetworzeniu nadal promieniuje.
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1810
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 19 Lut 2024, 21:21
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285

Re: Kilka pytań.

Postprzez lehoslav w 19 Maj 2014, 10:19

Kpuc napisał(a):Mnie bardziej ciekawi co się stało z tym całym złomem, przecież to jest radioaktywne, nikt tego nie kontrolował ?! Przecież (zakładam) taki radioaktywny złom po przetworzeniu nadal promieniuje.


Co jest/było radioaktywne? Wyposażenie mieszkań?
Mieszkania są dzisiaj zasadniczo czyste, promieniowanie w budynkach w Prypeci nie przekracza w zasadzie normalnego tła.
Ostatnio edytowany przez lehoslav, 19 Maj 2014, 10:22, edytowano w sumie 1 raz
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Kilka pytań.

Postprzez PeLeRKS w 19 Maj 2014, 10:21

Przecież są składowiska złomu i pojazdów używanych przy usuwaniu skutków tragedii.

Pojazdy można oglądać m.in. w serwisie Google Maps – współrzędne 51°9’15.52″N 29°59’0.56″E , i w pierwszej części S.T.A.L.K.E.R.A

Poszukaj sobie w google - Бурякiвка , miejsce w którym są składowane te maszyny.

Wysypisk czy cmentarzysk było kilka. Część maszyn porzucono koło reaktora, były to maszyny użyte w akcji pożarniczej. Ich silniki oraz mechanizmy zakopano w ogromnych dołach (te najgroźniejsze oznakowano).

Największe cmentarzysko powstało niedaleko Rosoki ma powierzchnię ponad 2,2 ha stoją na nim setki ciężarówek, wozów opancerzonych, kilkadziesiąt autobusów, mnóstwo samochodów osobowych, 10 helikopterów, w tym dwa Mi-8 oraz osiem potężnych Mi-6. Na chwilę obecną Cmentarzysko Pojazdów jest najbardziej skażonym miejscem w Czarnobylu. Aaa był bym zapomniał , jest jeszcze Port Czarnobylski , tam są potopione statki , barki , fajny klimat ;D

Port Czarnobyl - Port: 30°12'43.67", 51°17'4.30" N .

Źródła - news.bbc.co.uk chernobyl.info
Awatar użytkownika
PeLeRKS
Kot

Posty: 33
Dołączenie: 10 Maj 2011, 19:32
Ostatnio był: 06 Sie 2023, 09:31
Miejscowość: Trawniki
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: -4

Re: Kilka pytań.

Postprzez lehoslav w 19 Maj 2014, 10:23

Pytanie było o rozkradanie MIESZKAŃ w PRYPECI.
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Następna

Powróć do Czarnobyl i Prypeć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość