Siwerty

Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile się trzeba cenić...

Siwerty

Postprzez GTR w 11 Maj 2014, 20:00

Cześć.

Mam pytanie, jak liczą się promieniowanie? Wiem tylko tyle, że w Siwertach, dlatego mam kilka pytań:
- liczymy dokładnie w mikrosiwertach czy milisiwertach? jeżeli w obu, to która jednostka jest częściej używana?
- liczymy to w siwertach na godzinę, czy jak?
| Ryzen 5 5600X | 16GB DDR4 3200MHz | RTX 3080 10GB | Windows 10 Pro x64 |
nismo
Awatar użytkownika
GTR
Tropiciel

Posty: 373
Dołączenie: 13 Kwi 2013, 14:06
Ostatnio był: 25 Lut 2023, 19:39
Miejscowość: Nordschleife
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 71

Reklamy Google

Re: Siwerty

Postprzez lehoslav w 11 Maj 2014, 21:18

GTR napisał(a):Cześć.

Mam pytanie, jak liczą się promieniowanie? Wiem tylko tyle, że w Siwertach, dlatego mam kilka pytań:
- liczymy dokładnie w mikrosiwertach czy milisiwertach? jeżeli w obu, to która jednostka jest częściej używana?
- liczymy to w siwertach na godzinę, czy jak?


Mam pytanie, jak liczy się odległość? Wiem, że w kilometrach, dlatego mam kilka pytań:
-liczymy dokładnie w kilometrach czy metrach? Jeżeli w obu, to która jednostka jest częściej używana?
- liczymy to w kilometrach na godzinę, czy jak?

:P

A teraz na dobry początek:
Interesującą nas jednostką w układzie SI (pochodną) jest Siwert (Sv).
Mierzyć można dawkę (Sv) i moc dawki (Sv/czas). Różnica pomiędzy dawką a mocą dawki jest jakby między odległością a prędkością.
Wynik można podawać w dowolnej wielokrotności/podwielokrotności siwerta. Siwert jest jednostką dość dużą, więc w normalnych warunkach zwykle stosuje się podwielokrotności. W warunkach naturalnego lub lekko podwyższonego tła (jak np. na większości obszaru Zony) czy też przy zabawach z dostępnymi źródełkami najwygodniejszą i chyba najczęściej używaną jednostką dla mocy dawki jest mikrosiwert na godzinę (w warunkach tła w Polsce wygodny byłby też nanosiwert). Jeżeli chodzi o dawkę, to w warunkach naturalnych podaje się najczęściej (w tym w aktach prawnych) roczną dawkę, w tym przypadku najbardziej sensowne jest podawanie w milisiwertach.
Oczywiście jak ktoś chce, to może podawać moc dawki w nanosiwertach na tydzień albo pikosiwertach na minutę itp.
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84


Powróć do Czarnobyl i Prypeć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości