Polskie ZOO

W sklepie: Poproszę półlitra Coli. Albo lepiej Coli i pół litra.

Polskie ZOO

Postprzez Adam w 18 Mar 2015, 18:31

Image
Jakiś dobry czas temu w zakątkach Internetu odkryłem satyryczny program Kryszaka i Zaorskiego pt. "Polskie ZOO", gdzie politycy polscy z początkowych lat 90 XX wieku występują pod postacią zwierząt. Przykładowo Korwin-Mikke jest muchą, Wałęsa lwem, bracia Kaczyńscy chomikami, Tusk Kaczorem Donaldem, Kuroń hipopotamem, Jaruzelski gawronem a Kwaśniewski dzikiem. Na YT jest bardzo niewiele odcinków, ale z nich mogę wywnioskować, że program jest naprawdę zabawny, ma klimat, pokazuje w krzywym zwierciadle wydarzenia z początków wolnej Polski, afery, zmiany itd. Pytałem się rodziców o ten program, jak go wspominają. Matka nie oglądała, bo nie lubi Kryszaka i uznała, że dorosłe chłopy a lalkami się bawią, a ojciec do dziś pamięta Tadeusza Mazowieckiego pod postacią powolnego żółwia. :)

Pytanie do tej grupy forumowców, która wówczas żyła, czy może pamiętają ten program, a do wszystkich, którzy się zapoznali, jakie mają opinie na ten temat. ;)

PS.
Już teraz zaznaczam, że temat ten, umieszczony w dziale "Chómor" dotyczy tego programu i innego spojrzenia na tamte czasy, a nie ukochanej przez Was pierdykanej wojny politycznej (nikogo palcem nie wskazuję) ;)
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Reklamy Google

Re: Polskie ZOO

Postprzez scigacz1975 w 18 Mar 2015, 19:38

Pamiętam, oglądałem nieraz. Całkiem nieźle dawali po garach.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Polskie ZOO

Postprzez Terminus w 18 Mar 2015, 20:33

Skojarzenia to przekleństwo
więc możemy dziś dać głowę
jakiekolwiek podobieństwo
było czysto przypadkowe


;-)
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Polskie ZOO

Postprzez Plaargath w 18 Mar 2015, 20:40

Heh, było, było. Sam Kryszaka nie lubię, ale Polskie ZOO było w porządku. Pawlak też był fajnie zrobiony - był byczkiem. Robili sobie jaja w sumie nie tylko z polityków. Był tam też Łoś (Chrzanowski), utkwiła mi w pamięci parodia reklamy Head&Shoulders: "Łoś and go".
Image Image

Merkantylizm, srerkantylizm.
Awatar użytkownika
Plaargath
Weteran

Posty: 653
Dołączenie: 23 Mar 2010, 15:12
Ostatnio był: 03 Kwi 2022, 22:03
Kozaki: 234

Re: Polskie ZOO

Postprzez walec w 18 Mar 2015, 21:06

A pamiętacie kim był niejaki Stan "teczka" Tymiński? Kojarzy mi się że chyba sępem ale nie jestem pewien.
Image
Awatar użytkownika
walec
Kot

Posty: 38
Dołączenie: 11 Cze 2011, 02:48
Ostatnio był: 09 Sie 2021, 09:53
Miejscowość: Świętochłowice
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 14

Re: Polskie ZOO

Postprzez Universal w 18 Mar 2015, 21:18

Zdaje mi się, że kiedyś puścili powtórkę telewizji, choć i tak lata temu. Jak dla mnie humor dość jarmarczny, podobny do szopek noworocznych, które za dzieciaka lubiłem. Nie tak dawno odświeżyłem sobie, bo chyba szm wspomniał o tym programie na yt właśnie, ale dałem sobie spokój po kilku minutach - dawno to już do mnie nie przemawia.

jak ma żyłka pęknąć, to nie otwierać :caleb::

Wolna Polska :suchar: :suchar: :suchar:


@walec - trzeci wynik (po Twoim zaindeksowanym wpisie) po wpisaniu "polskie zoo stan tymiński zwierzę" i wg. kogoś z forum GW był Kondorem.

Kod: Zaznacz wszystko
Lech Wałęsa - Lew (a właściwie Lew Chałęsa)
Jan Krzysztof Bielecki - Ryś
Bronisław Geremek - Kozioł
Krzysztof Skubiszewski - Bóbr
Wojciech Jaruzelski - Gawron
Tadeusz MAzowiecki - Żółw
Jacek Kuroń - Hipopotam
Bracia Kaczyńscy - Chomiki
Włodzimierz Cimoszewicz - Szakal
Leszek Balcerowicz - Koń (dla swoich rumak, dla wrogów szkapa)
Alfred Miodowicz - Truteń (miodny)
Adam Michnik - Lis (nazywany Żurnalisem)
Stan Tymiński - Kondor
Janusz Korwin - Mikke - Mucha
Bronisław Tejkowski - Nosorożec (serio, też był)
Wiesław Chrzanowski - Łoś
Leszek Moczulski - Krogulec
Andrzej Drzycimski (rzecznik Wałęsy) - Szop
Janusz Rewiński (miał wtedy krótki epizod polityczny) - Goryl
Donald Tusk - Kaczor
Aleksander Kwaśniewski - Dzik
Jan Olszewski - Koala
Waldemar Pawlak - Byczek
Gabriel Janowski - Motyl
Krzysztof Król - Mysikrólik
Antoni Macierewicz - Wyżeł
Andrzej Stelmachowski - Suseł
Jan Parys - Pancernik
Marek Jurek - Szczurek Burek
Hanna Suchocka - Lama
Andrzej Milczanowski - Ogar
Janusz Onyszkiewicz - Tygrys
Stefan Niesiołowski - Nietoperz
Józef Oleksy - Dinozaur
Leszek Miller - Pająk
Ewa Spychalska - Wydra
Jan Rokita - Diabeł
Mniej więcej w tej kolejności pojawiały się poszczególne kukiełki.
Oraz zagraniczne kukiełki:
Hekmut Kohl - Mors
Borys Jelcyn - Niedźwiedź
George Bush - Indyk
Bill Clinton - Bizon
Francois Mitterand - Kogut
Vaclav Havel - Świstak (Z tym, że nigdy się nie pojawił)
Swoich odpowiedników nie mieli - Mieczysław Wachowski (nazwany Wybiegowym,
odtwarzał Jerzy Kryszak) a także Andrzej Lepper, Ewa Wachowicz, Aleksander
Małachowski (zastępowani przez zwykłe kukiełki)


Czytelni dla mnie są Jaruzelski (Gawron -> WRON), Miodowicz (bo się opie*dalał na państwowym wikcie), Michnik, Tymiński właśnie (bo drapieżnik z Hameryki i jego teczuszka), JKM (oczywista oczywistość), Tusk (też oczywiste), Jelcyn i Mitterand.

W sumie Polskie ZOO to bardziej relikt, pamiątka i ciekawostka, niż coś, co byłbym w stanie wytrzymać więcej niż jeden odcinek.
Ostatnio edytowany przez Universal, 18 Mar 2015, 21:23, edytowano w sumie 1 raz
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive walec.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Polskie ZOO

Postprzez Adam w 18 Mar 2015, 21:22

Humor jarmarczny, bo może te czasy były takie? Przedstaw swoją wizję tego programu drogi Uniaczu :)

nie otwierać:
:

trochę za dużo "Nocnej zmiany" :E :E :E


Tymiński według wikipedi był kondorem ;)
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Polskie ZOO

Postprzez Tajemniczy w 18 Mar 2015, 21:23

A właśnie szopka noworoczna - dlaczego teraz tego nie puszczają? Jeszcze z 5 lat temu na pewno były a teraz na Sylwestra jakieś pedały na scenie podrygują we Warszawce lub innym Krakowie. Kiedyś taka jedna szopka pamiętam była na statku czy na wyspie bezludnej. Też było się z czego pośmiać.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Polskie ZOO

Postprzez Universal w 18 Mar 2015, 21:27

@Tajemniczy
Czemu nie puszczają? Bo Wolski odpłynął za blisko PiSu i jest niepopularny w TVP. Kiedyś właściwie tylko na to czekałem w Sylwestra, potem mnie przestało obchodzić.

@Adam
Fakt, wszystko chyba trochę takie było. Ale brak mi trochę odniesienia, w końcu nawet embrionem nie byłem kiedy zaczynali. Stąd dla mnie to niekoniecznie bliskie. Swojej wizji tego programu nie mam. Satyra to nie moja broszka. Jestem nieśmiesznym człowiekiem.
:

Nocna Zmiana mnie dość szybko znudziła, kulą w płot :caleb: Poza tym to nie NZ i frajer Kurski, co Wikipedia i szperanie po necie mnie prędzej "ukształtowało" :caleb:
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Polskie ZOO

Postprzez doomer77 w 18 Mar 2015, 23:19

Jako człek starszej daty ;) pamiętam zarówno początek tego programu, szopki jak i gasnącą popularność.
Poziom humoru był taki, jakie czasy. Można było wszystko, nie potrzebna była dwuznaczność w dowcipach politycznych, chociaż jako taka też bawiła, polityków mieliśmy barwnych a część z nich cieszyła się (i nadal cieszy) naprawdę szczerym szacunkiem, nawet jeśli człowiek nie do końca się z taką osobą zgadzał. Ale nawet w żartach pozostawał chociaż ślad jakiegoś szacunku do drugiego człowieka.
Żarty nie były rynsztokowe (dzisiejszy kabaret to w 90% naprawdę rynsztok w porównaniu z ówczesnym), ale celne i chociaż robione na szybko do aktualnych wydarzeń, to trzymały pewien poziom. Niestety nie wytrzymały próby czasu, podobnie jak spora część innych dowcipów czy kabaretów.
A swoją popularność PZ zawdzięczało również temu, że nie miało w telewizji konkurencji. Była PAKA, Potem, OTTO, parę innych, ale nie było codziennie zlotu kabaretów na każdym kanale.
Szopki z reguły stały wyżej niż cykliczne odcinki, bo były przygotowywane przez dłuższy czas i dłużej ćwiczone.

Umarło śmiercią naturalną. Zmieniło się poczucie humoru u odbiorcy, na każdym kanale mamy spędy kabaretów, przez co ich poziom pikuje dość ostro poza nielicznymi wyjątkami, w końcu sama polityka została sprowadzona do takiego poziomu, że nawet nie trzeba jej ośmieszać - dowcipy polityczne wręcz nużą. Wtedy czekałem na każdy odcinek, dzisiaj też bym nie wytrzymał całego.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Polskie ZOO

Postprzez Adam w 18 Mar 2015, 23:33

A ja wytrzymuję, nawet po kilka razy. Gdybym miał możliwość, zgarnąłbym wszystkie odcinki. Interesuję się czasami, w których nie przyszło mi żyć. Każdy aspekt mnie ciekawi. Poza tym ruchy tych lalek, głosy podkładane bardzo mi się podobają, jako zdeklarowanemu estecie-fetyszyście :E

Z drugiej strony staram się zrozumieć Was, starszych forumowiczów, bo to tak jakbym teraz miał oglądać wszystkie "Rozmowy w tłoku" Majewskiego ;)
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Polskie ZOO

Postprzez avatek w 31 Mar 2015, 22:04

oglądało się oglądało. teraz mozna do tego łatwo wrócic i sobie po przypominać. :)
avatek
Kot

Posty: 6
Dołączenie: 18 Mar 2015, 14:19
Ostatnio był: 31 Mar 2015, 22:06
Kozaki: 0

Następna

Powróć do Chómor :}

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt66 oraz 3 gości