Fraktale

Fraktale

Postprzez utak3r w 23 Wrz 2011, 09:48

Jak niektórzy wiedzą, jedną z moich pasji od lat są fraktale. Osobiście zwiedzanie ich świata zaczynałem od niezapomnianego programu FractInt. Z czasem wciągnęło mnie to na tyle, że zaczałem sam pisać swoje programy, z których najpopularniejszy na świecie jest obecnie Apophysis, który dawno temu zaczął Mark Townsend, a po jakimś czasie ja przejąłem po Nim pałeczkę ciągnięcia tego projektu. Używam również innych programów (w tym własnych), czasem powstających na potrzeby jednego konkretnego efektu :)

Fraktale są fascynujące w dwojaki sposób: matematyczny i graficzny - niektóre na jeden z tych sposobów, inne na oba naraz. Poniżej bardzo skromny wycinek tego, co na przestrzeni lat wytworzyłem. Większość z tego (za kilkoma wyjątkami) powstała przy pomocy moich wlasnych programów :)

Więcej w moich publicznych galeriach:
deviantArt
Renderosity
DigArt

...i kilku innych, których wymieniać nie ma sensu (również na mojej stronie domowej). Zawartość galerii nie jest identyczna (gdyby ktoś chciał głębiej poznać, w co wątpię ;) ).

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image
Image

Za ten post utak3r otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Glaeken, walec, Canthir, Gabriel.
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Reklamy Google

Re: Fraktale

Postprzez Glaeken w 23 Wrz 2011, 13:45

Nie wiem czy wiesz ale fraktale są częstym elementem obecnym na okładkach płyt odmiany muzyki elektronicznej zwanej psychedelic/goa trance. Ma to nawet swoją nazwę: psyart. Niemal co 3 okładka zawiera fraktal, parę przykładów:

http://www.psyshop.com/cgi-bin/zoom.cgi ... 005.html:;
http://www.psyshop.com/cgi-bin/zoom.cgi ... 017.html:;

p.s.: Mógłbyś spokojnie dla wytwórni które wydają tego typu albumy/kompilacje okładki robić ;)
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 15 Mar 2023, 21:32
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Fraktale

Postprzez Soviet w 23 Wrz 2011, 14:34

W takim razie ja wrzucę piosenkę, w której refren napisano w ciągu Fibonacciego. Mam badzieję, że u3 się nie obrazi :).

r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Fraktale

Postprzez Canthir w 23 Wrz 2011, 17:08

u3, wow... nie mam słów inaczej tego opisać...

Fraktale ogólnie podobają mi się, mam blade pojęcie o ich matematycznej stronie więc ograniczam się do podziwiania ich graficznej strony i tworzenia metodą prób i błędów w programiku, który wygooglałem rok temu. Ciut z mojej radosnej twórczości:

Image Image
Image Image Image
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony

Za ten post Canthir otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive exid.
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Fraktale

Postprzez Idaho w 23 Wrz 2011, 22:36

Ciekawa rzecz.
u3 na czym, tak w najprostszych słowach, z matematycznej strony polegają fraktale? Mi się coś o uszy chyba obiło przy zbiorze Cantona. Warto się zainteresować, bo wygląda ciekawie.
Image
Awatar użytkownika
Idaho
Stalker

Posty: 137
Dołączenie: 29 Mar 2009, 04:10
Ostatnio był: 18 Sie 2019, 08:18
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 2

Re: Fraktale

Postprzez utak3r w 24 Wrz 2011, 21:43

Idaho napisał(a):u3 na czym, tak w najprostszych słowach, z matematycznej strony polegają fraktale?


Różnie.

Jest kilka głównych rodzin fraktali. W jednym zdaniu, to są obiekty, które są samo-podobne i powstają najczęściej w oparciu o technikę rekurencyjną. Kilka przykładów rodzin to zbiór Cantora, trójkąt i dywan Sierpińskiego (wyżej masz przykład mojej interpretacji w 3D), zbiory Julii i Mandelbrota, systemy IFS, dziwne atraktory, różne bifurkacje i krzywe Liapunowa.

Jeżeli chciałbyś choć trochę zgłębić temat, polecam zacząć od dwóch terminów: escape-time fractal oraz flame fractal.


PS. właśnie się zdziwiłem, sprawdzając, co wychodzi w googlach pod powyższymi hasłami i odkryłem na Wikipedii swoje nazwisko :D Miło.
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Fraktale

Postprzez utak3r w 25 Lut 2014, 09:43

Moje ostatnio stworzone fraktale:

Image Image

I do tego jeszcze dwa króciutkie filmiki, ukazujące eksplorację trójwymiarowych fraktali:



Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376


Powróć do Grafika

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości