Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Papa Mobile w 10 Mar 2016, 20:15

Wracam do młodości kiedy miałem 20-25 lat;) Polecam.Fragmenty.

Daniel Charms " Pijcie ocet panowie"


CZTERY ILUSTRACJE TEGO, JAK NOWA IDEA
OSZAŁAMIA CZŁOWIEKA,
KTÓRY NIE JEST NA NIĄ PRZYGOTOWANY

I
Pisarz : Jestem pisarzem.
Czytelnik: A według mnie jesteś g...o!

Pisarz przez klika minut stoi wstrząśnięty tą nową ideą, po czym pada
martwy. Zostaje wyniesiony.


II
Malarz: Jestem malarzem.
Robotnik: A według mnie jesteś g...o!

Malarz jak płótno pobladł zaraz
I zachwiał się na obraz trzciny,
Po czym zmarł jeszcze tej godziny.
Zostaje wyniesiony.


III
Kompozytor: Jestem kompozytorem.
Wania Rublow: A według mnie, jesteś gówno!

Kompozytor usiadł ciężko dysząc. Niespodziewanie zostaje wyniesiony.

IV
Chemik: Jestem chemikiem.
Fizyk: A według mnie jesteś gówno!

Chemik nie rzekł więcej ani słowa, tylko ciężko runął na podłogę.

13 kwietnia 1933


O PRODUKTYWNOŚCI


Moje utwory, synowie i córy moje. Lepiej spłodzić trzech silnych synów,
niż czterdziestu, ale słabych.
Nie należy mylić produktywności z płodnością. Produktywność to zdolność
do pozostawienia potomstwa silnego i długowiecznego, a płodność to jedynie zdolność do pozostawienia
licznego potomstwa, które może długo żyć, ale może też i szybko wymrzeć.
Człowiek posiadający siłę produktywną bywa też zazwyczaj płodny.

20 października 1930



***
Jedzie tramwaj. W tramwaju jedzie 8 pasażerów. Troje siedzi: dwoje po prawej, a jeden po lewej.
Pięcioro zaś stoi i trzyma się skórzanych uchwytów. Dwoje po prawej, a troje po lewej. Grupy siedzące patrzą na siebie, a stojące stoją do siebie plecami. Z boku na ławeczce siedzi konduktorka. Jest małego wzrostu i gdyby
stała na podłodze, nie dosięgnęłaby sznurka od sygnałów. Tramwaj jedzie i bez przerwy się kołysze.
Za oknami migają Most Giełdowy, Newa i skrzynia. Tramwaj się zatrzymuje, wszyscy upadają do przodu i
chórem mówią: "Sukinsyn!"
Konduktorka woła: "Pole Marsowe!".
Do tramwaju wsiada nowy pasażer i głośno mówi: "Proszę się przesunąć!". Wszyscy stoją w milczeniu i nieruchomo. " Niech się państwo przesuną!" - woła nowy pasażer. "Proszę przejść do przodu, tam jest miejsce" -
krzyczy konduktorka. Stojący z przodu pasażer przemawia basem, nie odwracając głowy i nadal patrząc patrząc przez okno. " A dokąd tu się przesunąć, chyba na tamten świat?".
Nowy pasażer. "Proszę mi pozwolić przejść".
Stojący pasażerowie włażą na kolana siedzącym, a nowy pasażer przechodzi wolną drogą i przystaje.
Pozostali pasażerowie znowu zajmują poprzednie pozycje. Nowy pasażer sięga do kieszeni, wyjmuje portmonetkę
i prosi pasażerów o podanie pieniędzy konduktorce. Ta bierze bilet i wydaje w zamian bilet.

(1930)
„Et aux horions, l’on verra qui a meilleur droit" — Jeanne d’Arc
Image
Awatar użytkownika
Papa Mobile
Tropiciel

Posty: 395
Dołączenie: 23 Sie 2007, 13:54
Ostatnio był: 06 Wrz 2023, 19:11
Miejscowość: Campus Pagani
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 133

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez agata w 22 Mar 2016, 19:50

mi ostatnio wpadła w ręce Alex Kava 'Ściśle tajne' i jestem pod wrażeniem. Jak ktoś lubi thrillery to polecam. Teraz jestem w trakcie 'Czarnego Piątku' tej samej autorki i napięcie również jest. :) Co prawda jeszcze mi się nie śni po nocach jak ten pierwszy tytuł, ale warto... :)
Buzi buzi dla wszystkich za darmo!! I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!! :* :*

Image
Awatar użytkownika
agata
Tropiciel

Posty: 222
Dołączenie: 25 Paź 2013, 13:53
Ostatnio była: 24 Lut 2020, 11:56
Miejscowość: Toruń
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 131

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 24 Mar 2016, 17:42

Dorównują czy przerastają? Na moje - to drugie. "Niezwyciężony", pierwsze sf po którym bałem się spać jako 9-latek :3

Wojna o pieniądz faktycznie dobra.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Co czytacie?

Postprzez Arapskyy w 16 Kwi 2016, 20:04

Ja czytam - już pewnie znanego wam wszystkim - Sherloka Holmesa :). Nie jestem typem, który lubi kryminały bardziej fantasy i post-apo, ale to nawet dosyć ciekawe.
Awatar użytkownika
Arapskyy
Stalker

Posty: 76
Dołączenie: 17 Mar 2016, 20:13
Ostatnio był: 12 Kwi 2017, 12:59
Miejscowość: Polska
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 6

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 13 Maj 2016, 16:19

U mnie ostatnio też było to samo, ogólnie w życiu nie przeczytałem ani jednego kryminału. Ostatnimi miesiącami jednak dorwałem serię "Philip Marlowe" Raymonda Chandlera i jestem mile zaskoczony. Dobrze się czyta, akcja dzieje się wartko oraz jest tam też wciągający klimat Stanów Zjednoczonych lat 40 XX wieku - policja stosująca własne zasady, tajemnicze postacie, ludzie oszałamiająco bogaci w luksusowych willach i biedni mieszkający w starych, brudnych kamienicach. Główny bohater to też ciekawa postać, gość który rozwiązuje zawiłe sprawy nad stolikiem szachowym i szklanką whisky, który zadziwiająco łatwo wpada w problemy i ciemne sprawki. Klasykom kryminałów nie trzeba jej polecać.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez Kudkudak w 13 Maj 2016, 16:40

Biografia Aleksandra Wielkiego :parmenion:

:

Image
Image
Image Image Image Image Image

Za ten post Kudkudak otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive The Witcher.
Awatar użytkownika
Kudkudak
Legenda

Posty: 1462
Dołączenie: 02 Lis 2011, 18:55
Ostatnio był: 02 Maj 2020, 00:25
Miejscowość: atomizer
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: RPG-7u
Kozaki: 656

Re: Co czytacie?

Postprzez Woland w 15 Maj 2016, 17:44

Gra o Tron, całkiem niezłe, hype zupełnie słuszny.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Co czytacie?

Postprzez PanCałka w 16 Maj 2016, 12:44

Skończyłem czytać "Tako rzecze Zaratustra" Fryderyka Nietzschego, chyba mój ulubiony filozof.
Chociaż czytanie tego było cholernie trudne, bardzo ciężko się czyta. Teraz rozumiem czemu Nietzschego wrzucają dopiero na magisterce z filozofii.
- Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonanem być powinno. Cóżżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecież być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia powrócić, niźli człowieka pokonać?
Czemże jest małpa dla człowieka? Pośmiewiskiem i sromem bolesnym. I temże powinien być człowiek dla nadczłowieka: pośmiewiskiem i wstydem bolesnym.


Dobrze, sobie zrobić przerwę od stricte technicznych książek zapełnionych wzorami. :D
Strefa: radiochemia, dozymetria, RAW, RBMK-1000 (sterowanie, neutronika, termohydraulika). Mój blog.
физика ядерных реакторов
Awatar użytkownika
PanCałka
Kot

Posty: 23
Dołączenie: 18 Gru 2014, 22:33
Ostatnio był: 28 Lis 2018, 15:48
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 7

Re: Co czytacie?

Postprzez Arapskyy w 24 Maj 2016, 18:01

Czytam "Pustynna Włócznia" część II. Żeby nie spoilerować powiem tylko tyle, że chodzi o wojnę Alagai (są to potwory z otchłani, czyli otchłańce, które pojawiają się w nocy) z ludźmi.
Awatar użytkownika
Arapskyy
Stalker

Posty: 76
Dołączenie: 17 Mar 2016, 20:13
Ostatnio był: 12 Kwi 2017, 12:59
Miejscowość: Polska
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 6

Re: Co czytacie?

Postprzez fabixs12 w 24 Maj 2016, 18:56

Ja czytam METRO 2035 polecam to książkę.
fabixs12
Kot

Posty: 16
Dołączenie: 26 Mar 2016, 11:54
Ostatnio był: 10 Mar 2017, 16:33
Miejscowość: szczecin
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 1

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 07 Lip 2016, 16:09

Myśli nowoczesnego Polaka

Skończyłem je parę dni temu. Cholernie trudno się to czyta - a to za sprawą języka. Prawie od początku czuć, że to stuletnia ramota. I jakkolwiek treść jest w dużej mierze bardzo aktualna (tak, wiem, ramota jest bezwartościowa; ot, twórcze podejście do środków stylistycznych), to forma pozostawia wiele do życzenia.

Podchodząc do Dmowskiego gdzieś z tyłu głowy miałem myśl, że z każdej strony wypłynie soczysty, brunatny nacjonalizm :suchar: Nic bardziej mylnego. Swoją drogą, przytłaczająca większość krytyków Dmowskiego musem go nie czytała. Większość z krytyków Dmowskiego, która go przeczytała, nie zrozumiała go. Więcej - współcześni "narodowcy" albo go nie czytali, albo nie zrozumieli. Jeśli wyciąć wstawki o Żydach - których nie piętnuje ze względu na samą żydowskość, co na rzekomy brak skłonności do asymilacji i działania "żydocentryczne" nie będące zgodne z interesami Polski - to "Myśli..." są głównie peanem na cześć pracy organicznej i "zreorganizowania" polskiej duszy. Postulatem na rzecz wycięcia nowotworu jakim jest ciągłe patrzenie w przeszłość, przestrogą przed staczaniem się jak Zachód (tradycyjnie zgniły od stu lat :suchar:) i namową, by iść własną drogą, uwzględniając uwarunkowania czyniące Polaków "wyjątkowymi" (tj. takimi, do których nie ma sensu stosować niemieckich, japońskich, hiszpańskich wzorców, bo każdy naród jest inny). Czytając przypomniało mi się tuskowe "polskość to nienormalność" - abstrahując od moim zdaniem niesłusznej nagonki na Tuska za te słowa - to odniosłem wrażenie, że Donald z Romanem mogliby sobie w tym względzie podać ręce. Ale tylko w 1987 czy 1988, gdyby Dmowski wówczas żył #pdk.

Generalnie warto, ale łatwo nie jest.

Stalowe Szczury: Błoto

I muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony. Kupiłem to w outlecie, za jakąś dychę i długo leżało na półce. Po Dmowskim poparzyłem na półkę, zobaczyłem same ciężkie knigi - albo historia, albo ociekający krwią i spermą Krajewski, którego nie jestem już w stanie czytać "na raz", albo już przeczytane. To wziąłem Błoto.

O ile na początku, przez pierwsze kilkadziesiąt stron, dość ciężko było mi się przegryźć, to nawet nie zauważyłem jak dobiegłem setnej strony. I dwusetnej. Dochodzę do trzysetnej i jutro skończę, a plan był by spróbować to łyknąć do środy (czytam tylko w komunikacji miejskiej, około 3-4h dziennie i z reguły tylko siedząc - ostatnio czytam więc codziennie). O ile "Ołowiany" był byle jaką wprawką, "Drugi brzeg" regresem (Drogi donikąd nie czytałem, odpuściłem sobie), "Sztywny" wulgarnym rzygiem niewartym spojrzenia, to "Błoto" przedstawia się na tym tle wyśmienicie, a i ujmując to ogólniej spokojnie daje radę i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że ta powieść mi się podoba. I daje dobre perspektywy. Naszła mnie chętka na "Chwałę".
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Co czytacie?

Postprzez Wiewi0r w 21 Lip 2016, 01:42

Norwegian wood Haruki Murakami
Od grudnia leży i czeka na wenę i w końcu doczekała się, pod postacią nocnej zmiany.

Książka o emocjach, o związkach, i pewnie o paru innych rzeczach do których dotrę.
W każdym razie, w Watanabe, protagoniście powieści, widzę moje duchowe zwierzę.
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości