Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez Papa Mobile w 20 Cze 2011, 13:05

Oj jak to napisano, najtrudniej być prorokiem we własnym kraju.
Polecam uwadze, jeśli ktoś ma czas na taki luksus jak czytanie, lekturę http://bialczynski.wordpress.com/slowianie-w-dziejach-mitologia-slowian-i-wiara-przyrody/czworksiag-wielki-wiary-przyrody/o-mitologii-slowianskiej/o-ksiedze-tura/ksiega-tura-taja-1/ oraz http://bialczynski.wordpress.com/category/kraina-ksiezyca/ Cudze chwalicie, swego nie znacie.
scigacz1975 napisał(a):...
Np. każda prawie, nawet najbardziej prymitywna kultura ma swoich bogów i swoja religię. Praktycznie wszystkie główne religie uczą przede wszystkim pokoju i miłości. Może mamy to zaprogramowane??? No bo czym jest człowiek? Jeżeli porównać ewolucję do konstruktora, to można śmiało powiedzieć, że jesteśmy jej prawie najdoskonalszym wynalazkiem. Ale tylko prawie. Brakuje nam paru rzeczy lub cech i myślę że to zostało zaplanowane.
...
Polecam książkę Aldousa Huxleya "Nowy wspaniały świat"

p.s. Na marginesie XXI wieku : http://teledyski.info/teksty/key-teksty-id_akcja-antonina-krzyszton,plyna-lzy-po-ziemi,tekst-piosenki___.php.html
„Et aux horions, l’on verra qui a meilleur droit" — Jeanne d’Arc
Image

Za ten post Papa Mobile otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive k4r00.
Awatar użytkownika
Papa Mobile
Tropiciel

Posty: 395
Dołączenie: 23 Sie 2007, 13:54
Ostatnio był: 06 Wrz 2023, 19:11
Miejscowość: Campus Pagani
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 133

Reklamy Google

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez scigacz1975 w 20 Cze 2011, 16:10

Terminus napisał(a):Piszesz, że masz dystans, ale to ja nieracjonalny wyznawca Kościoła Katolickiego muszę racjonalnie obalać Twoje przykłady :P


Czy to jest Twój racjonalizm??
:arrowd:
Terminus napisał(a):Nazca? Nie wiem jakie wierzenia mieli tamtejsi Indianie. Może to było jakieś votum, może forma kultu albo inne "światełko do nieba"? Niektórzy uważają, że to zapis wiedzy astronomicznej i rysunki gwiazdozbiorów.

Jak na zrobione przez UFO to strasznie koślawe jest...

Będę bardziej złośliwy. Alfred Kroeber i Toríbio Mejía Xesspe "odkryli geoglify w 1926r. Wtedy już samoloty były dość popularne. A zrobić rowek w ziemi to nie takie trudne i nie ma śladów pozwalających na datowanie jakimikolwiek metodami naukowymi. Jakoś dziwne, że przez setki lat tego nie zasypało...


W tym linku znajdziesz odpowiedź dlaczego nie zasypało ani nie zalało.

Ciekawe teorie ruskiego fizyka

A tak w ogóle to te koślawce według wielu naukowców powstały najpóźniej.

A propos dziwnych linii koło Kairu - rzeczywiście przypominają drogi - ale trochę mnie zastanawia po co komu skrzyżowania na pustyni? Układające się na dodatek w prostokąty czy romby.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez Terminus w 20 Cze 2011, 16:35

scigacz1975 napisał(a):Czy to jest Twój racjonalizm??


Oczywiście. Podałeś po raz kolejny link z informacjami typu "podobno", "ktoś wymyślił hipotezę tylko brak dowodów". Uważam, ze moja teoria fałszerstwa lub votum religijnego jest równie prawdopodobna jak teorie o Indianach latających balonami.

Skoro ludzie na całym świecie mieli różne zupełnie irracjonalne pomysły od budowania gigantycznych kup kamieni-piramid w Egipcie, przez monstrualne posągi na Wyspie Wielkanocnej przez olbrzyma na Rodos na Pałacu Kryształowym, Wieży Eiffla i budowlach komunizmu kończąc to dlaczego Indianie nie mieli sobie kopać rowków?

Albo jeszcze inaczej. Przyszły zmiany klimatyczne. Przestało padać. Tańce i ofiary z ludzi nic nie dawały to chcieli jakoś w inny sposób zwrócić uwagę swoich bożków i zaczęli rysować w dużej skali list...

I jakoś nie zauważyłem informacji dlaczego tych rowków nie zasypało. Jest tylko informacja o jaskinich mających zapobiegać zalaniu wodą pustyni ;-) ale jakoś nigdzie nie znalazłem słowa, że się pokrywają z rysunkami naziemnymi.

Opowieści o trudnościach z wytyczeniem przy użyciu dzisiejszego sprzętu... W starożytności wytyczano ogromne założenia urbanistyczne [wytyczano miasta] z bardzo dużą precyzją nie posiadając niwelatorów i teodolitów a za to z użyciem prostych narzędzi trygonometrycznych.

A propos dziwnych linii koło Kairu - rzeczywiście przypominają drogi - ale trochę mnie zastanawia po co komu skrzyżowania na pustyni? Układające się na dodatek w prostokąty czy romby.


Ta "pustynia" jest tuż pod Kairem i stoi przy tych "tajemniczych" drogach sporo budynków...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez scigacz1975 w 20 Cze 2011, 17:03

Wiesz co @Terminus - gdyby wszyscy byli takimi racjonalistami to nie byłoby żarówki, samolotu i innych pierdół.
Ok może i jestem zbytnim optymistą, szukam nowinek i ciekawostek, ale to właśnie dzięki temu mamy co mamy - bo ktoś się wyłamał ze schematu. To że w każdej plotce jest ziarno prawdy to właśnie prawda stara jak świat.
Nie trzymam się sztywno swoich teorii, ale lubię drążyć głębiej. Te linki to rzeczy które akurat wpadły mi w oko, ale jest dużo więcej "nowinek" które co niektórym nie pasują. To tak samo jak z informacjami na temat kleru, ich wyczynów, ekscesów i czasami zwyczajnej głupoty - niby wszyscy wiedzą, ale nie chcą uwierzyć. Nawet jak im to opowiada ktoś kto był "wewnątrz" - dalej nie wierzą. Takie efekty daje wieloletnie, a czasem wielopokoleniowe wpajanie pewnych rzeczy. Ja nie lubię kanonów, narzucania większości opinii jaka pasuje jakiejś grupie. Czy to jest brak dystansu - nie sądzę. A co do twardych dowodów - masz pewność że ich nie ma??? A może są ale komuś zależy żeby ich nie ujawnić?
Dlaczego nasi byli i podobno obecni "przyjaciele" nie chcą ujawnić szczegółów na temat śmierci Sikorskiego?? Najprawdopodobniej prawda jest baaardzo niewygodna.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez Terminus w 20 Cze 2011, 18:41

Oj ścigacz, ścigacz... Jesteśmy równolatkami więc dyskutujmy na jakimś poziomie, bez wycieczek typu:
scigacz1975 napisał(a):Wiesz co @Terminus - gdyby wszyscy byli takimi racjonalistami to nie byłoby żarówki, samolotu i innych pierdół.

Delirek* też by nie było :P

Onegdaj za młodu interesowałem się takimi sprawami [piramidy, nasca, szeroko pojmowane tajemnice], dlatego podbudowę teoretyczną do walki z Twoimi argumentami mam jak sądzę niezłą. Tyle tylko, że mnie nigdy nie zadowalają proste odpowiedzi. Za "proste" uważam też te o "kosmitach". Dlatego staram się używać tego co mam między uszami i najpierw szukać rozwiązań prawdopodobnych i możliwych niż od razu wszystko podpinać pod modne teorie spiskowe, ufologiczne itp. Jak czegoś nie wiem to szukam różnych źródeł, najlepiej krytycznych i sam oceniam racjonalność argumentów.

Dlatego np. teorie: kosmodromiczne" w odniesieniu do Nasca są dla mnie śmieszne. Jeżeli "zachowały" się przez stulecia linie powstałe przez zwykłe odrzucenie kamieni i zrobienia płytkiego rowka to dlaczego nie zachowały się żadne ślady działalności "kosmodromu" ani nawet środków technicznych służących do wykreślenia "obrazków"? Skoro warunki atmosferyczne nie zniszczyły rowków to i nie zatarłyby innych śladów.
Oczywiście kanały pod Naska "odprowadzające wodą" to argument urągający logice. Pomijając deszcze na pustyni to gdyby aż tak padało, że trzeba by budować system drenażowy to po kilku latach po znakach nie zostałby ślad.
Dlatego bardziej wierzę w proste fałszerstwo czy działalność czysto religijną...

To tak samo jak z informacjami na temat kleru, ich wyczynów, ekscesów i czasami zwyczajnej głupoty - niby wszyscy wiedzą, ale nie chcą uwierzyć. Nawet jak im to opowiada ktoś kto był "wewnątrz" - dalej nie wierzą.

A co kler i jego grzechy mają do naszej dyskusji?

A co do twardych dowodów - masz pewność że ich nie ma??? A może są ale komuś zależy żeby ich nie ujawnić?
Argument demagogiczny. Nie ma sensu dyskutować o czymś czego nie ma i nie ma dowodów, że mogłoby kiedykolwiek istnieć. Inaczej taka dyskusja tak czy inaczej przyjmie znamiona dyskusji religijnej.

Dlaczego nasi byli i podobno obecni "przyjaciele" nie chcą ujawnić szczegółów na temat śmierci Sikorskiego?? Najprawdopodobniej prawda jest baaardzo niewygodna.
Patrz jak wyżej. Dlaczego zakładasz, że takie szczegóły w ogóle istnieją? Brytyjscy historycy piszący oficjalną historię MI6 mieli dostęp do całości archiwów brytyjskiego wywiadu w tym do zasobów niejawnych. Wg nich nie ma w tych archiwów żadnych informacji świadczących o tym że brytyjski wywiad miał jakiekolwiek informacje dotyczące planowania czy organizacji "zamachu" w Gibraltarze. Dla przypomnienia. Brytyjczycy nie ujawniają do dzisiaj tajnych informacji dotyczących zdarzeń z okresu IWŚ; patrz np. sprawa zatopienia Lusitanii.
Jakkolwiek okoliczności zamachu w Gibraltarze budzą mój oczywisty niepokój i wątpliwości to nie będę nikogo oskarżał nie mając dowodów, zwłaszcza, że zainteresowanych śmiercią generała było kilka stron. Od emigracyjnych środowisk sanacyjnych odsuniętych zupełnie od władzy przez koalicyjny Rząd Londyński, nie akceptujący jego polityki i organizujący już wcześniej próby zamachów na Sikorskiego, przez Aliantów mających kurs na sojusz z ZSRR, po ten ostatni kraj dla którego odsunięcie mającego poparcie społeczne i charyzmę polskiego przywódcę było na rękę.

*delirka: definicja
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez scigacz1975 w 20 Cze 2011, 19:40

Co do Sikorskiego - też jestem zdania że ani ruscy ani anglicy mogli tu nie mieć nic do czynienia - Andersowi też nie pasował. A i paru innych "rodaków" by się znalazło. Myślę jednak, ale to już moja hipoteza, że Angolom było i jest bardzo nie na rękę ujawniać cokolwiek mogącego im zaszkodzić. Zresztą demokracje zachodnie wielokrotnie wykazywały się hipokryzją, wcale bym się nie zdziwił że tu też tak jest.

Wracając do poprzedniej dyskusji - nie twierdzę że nie masz racji i Twoje racjonalne tłumaczenie nie trzyma się kupy. Cały czas jednak z uporem będę twierdził że o wielu rzeczach specjalnie się nie mówi lub wręcz to neguje. Każda z tych "tajemnic" czy "sensacji" może się okazać nie warta złamanego grosza, ale warto je chociaż zbadać, a nie tak jak to robią niektórzy "uznani" negować czy wręcz wyśmiewać. Zresztą kto wie czy prawda na te tematy nie leży gdzieś w jakimś archiwum? Dlaczego nie ma innych śladów - nie wiem, może nigdy ich nie było, bo tak jak piszesz w ten sposób chcieli przywołać bogów, a może zostały zatarte. Na pewno jest to ciekawe. Tak jak budowa, a raczej konstrukcja (podobieństwo) piramid Indian i tych na kontynencie azjatyckim. Z drugiej strony dlaczego praktycznie każda próba pokazania że piramidy w Gizie mogły być przeznaczone do innych celów spotyka się od razu z tak ostrą krytyką. Dlaczego z takim uporem egiptolodzy starają się udowodnić swoją nieomylność?? Może nie są 100% pewni swoich teorii i boją się że ktoś udowodni że się mylą, że powtarzają schematy. Stąd moje porównanie do kościoła i jego utartych schematów, niezależnie czy są prawidłowe, czy nie - czyni się niesamowite wysiłki (mówię o klerze) żeby te schematy utrzymać "dla dobra kościoła".
Natomiast co do mojego osobistego przekonania o nieujawnionym czy nieodkrytym istnieniu wcześniejszych cywilizacji na podobnym lub wyższym od naszego obecnego rozwoju - to prosta matematyka. Człowiek wg. nauki żyje od ok. 100 tys. lat. Od ostatniego zlodowacenia minęło ok. 12 tys. Jeżeli przyjmiemy że nasza cywilizacja tak naprawdę zaczyna się od tego okresu to mogło być takich cywilizacji ok. 5-8. Dlaczego tyle? Powiedzmy że człowiek potrzebuje 10 tys. lat aby się rozmnożyć do podobnego stanu co dziś (postęp idzie wraz z rosnącą liczbą ludzi, przynajmniej w naszym przypadku) Załóżmy że nasza cywilizacja przetrwa jeszcze 1000 lat (mrzonki) to daje od zlodowacenia 13tys. Następuje kataklizm. Zostają resztki, pojedyncze grupki. w ciągu ok 1000 lat wszelka wiedza techniczna może zaniknąć. Człowiek zaczyna od zera. Jeżeli od ostatniej wielkie cywilizacji minęło 20tys. lat to oprócz kamieni mogło po nich nic nie zostać. Albo prawie nic. A jeżeli tym kataklizmem była wojna nuklearna??? Ziemia w tym czasie może się odrodzić. Wiem - snuję hipotezy. Ale nie chce mi się wierzyć że przez 80-90tys. lat ludzie ganiali z kamieniami a potem boom.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez Terminus w 20 Cze 2011, 20:45

W udział Andersa osobiście nie wierzę. Były między nimi różnice zdań ale nie było, aż takiej nienawiści jak wśród oficerów sanacyjnych.

Podobieństwo piramid Majów ze wczesnymi piramidami schodkowymi w Egipcie czy zigguartami z Azji Mniejszej jest dość łatwo wytłumaczyć względami czysto inżynieryjnymi. To oczywiste, że tym etapie rozwoju inżynierii i przy takiej masie im wyżej tym musi być lżej a im niżej tym ciężej=szerzej by bryła była stabilna a co najważniejsze niższe warstwy wytrzymały sumę obciążeń wyższych. Dlatego wszystkie monumentalne budowle zabytkowe dają się zamknąć w jakiejś formie ostrosłupa lub stożka. A najprościej na jednej prostopadłościennej platformie ustawić kolejną mniejszą.
Oczywiście były różnice. Na piramidy Majów trzeba było wejść i dać sobie wyciąć serce, dlatego wzbogacili układ o koszmarnie długie schodki. Egipcjanom akurat zależało by po i do piramid nie wchodzić, więc preferowali możliwie jednorodne i gładkie formy. Dlatego po budowie piramidy jeszcze obłożyli jednolitą, gładką okładziną z marmuru, by nie było widać gdzie zamurowali wejście. Do dzisiaj się nie zachowała bo tubylcy ukradli :-/
Persowie mieli podobne potrzeby jak Majowie ale kwestię wejścia rozwiązali trochę inaczej robiąc rampy przyścienne i powiększając przyziemie.

A co do starożytnej, zaginionej cywilizacji to ja będę sceptyczny też na podstawie matematyki i obserwacji zjawisk historycznych:
1. Rozwinięta cywilizacja musiała pozostawić ślady materialne w tym ruiny miast z resztkami używanych narzędzi, maszyn itp. Nie jest możliwe by żadnego z takich miast nie udało się odnaleźć nie mówiąc o sieciach komunikacyjnych. Zwłaszcza w epoce georadarów, samolotów z urządzeniami do wykrywania anomalii magnetycznych i poszukiwania stanowisk archeologicznych na podstawie zdjęć satelitarnych.
2. W znanych nam przypadkach upadku cywilizacji i tak kolejne społeczeństwa i cywilizacje tworzyły się w oparciu o materialne pamiątki po poprzednikach: Rzymskie budowle służyły jako schronienie, wokół ruin amfiteatrów budowano we wczesnym średniowieczu miasta. Przykład miast japońskich pokazuje, że nawet po atomowej apokalipsie tereny skażone dość szybko nadają się do zamieszkania...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez scigacz1975 w 20 Cze 2011, 22:51

Jest jeszcze jedna rzecz, a właściwie artefakt który wzbudza mnóstwo kontrowersji. Czytałem na jego temat bardzo dużo artykułów - chodzi mi o kryształową czaszkę Hedgess-a

A z tego dla odmiany można się pośmiać - to tak żeby nie dać się zwariować
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez Terminus w 20 Cze 2011, 23:26

Kryształowe czaszki...
Czaszka "Hedges" znajdująca się w British Muzeum po zbadaniu okazała się mistyfikacją z z końca XIX, sądząc po śladach użytych narzędzi jubilerskich...
Pozostałe, które zbadano również okazały się współczesną robotą...
I szczerze mówiąc nie nazwałbym tej czaszki przesadnie dokładną pod względem anatomii.
W sumie jak o tym przeczytałem kiedyś to trochę było mi smutno, bo taka czaszka z kryształu działała na wyobraźnię...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Stworzenie świata - hipotezy, mity, porównania

Postprzez scigacz1975 w 23 Gru 2014, 00:32

Ale odkop robię :facepalm: - no nic. Oglądałem właśnie dzisiaj ciekawy film http://www.filmweb.pl/film/Nast%C4%99ps ... 08-441282#



Ogólnie rzecz ujmując - autorzy snują wizję co się stanie na ziemi po zniknięciu ludzkości. Ciekawe i dość pouczające widowisko. Część hipotez na podstawie badań i obserwacji, przynajmniej takie odnoszę wrażenie. I dające do myślenia, zwłaszcza w kontekście pozostałości po cywilizacjach sprzed kilkudziesięciu/kilkuset tysięcy lat. Może rzeczywiście jesteśmy którąś z kolei (może niekoniecznie ludzką) cywilizacją na naszej planecie.

Za ten post scigacz1975 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Tormentor, Krzyk19.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Poprzednia

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości