Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za budową Elektrowni Jądrowych w Polsce?

Tak
88
83%
Nie
7
7%
Obojętnie...
11
10%
 
Razem głosów : 106

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Alchemik w 27 Gru 2012, 18:12

Oburza mnie to...i co z tego? I tak ta akcja guzik da, bogacze oleją to. Nie widzę powodu by akcja ta miała jakiś skutek, bo nie rozumiesz jednej rzeczy. Politycy siedzą w kieszeni biznesmenów i nawet jak tacy szaraczkowie jak my się zbuntują, to politycy wyślą wojsko i koniec balu.
Alchemik
Weteran

Posty: 656
Dołączenie: 17 Lut 2010, 12:59
Ostatnio był: 09 Sie 2017, 22:09
Ulubiona broń: --
Kozaki: 207

Reklamy Google

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez KoweK w 19 Lis 2013, 23:35

Papa, ten debilny łańcuszek to z facebooka? Przecież to jest ku*wa taki fake, że ja pier*olę. Tylko debil by w to uwierzył... A ten Pan nawet nie płacze - typowa manipulacja zdjęciem, które jest rozmazane i przedstawia kogoś nie ze smutną miną, a z takim czymś.

Image
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack

Za ten post KoweK otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Alchemik, Universal, Kenzelek.
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5642
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 08 Mar 2024, 14:32
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1470

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Tajemniczy w 26 Sty 2015, 15:12

Odkopuje bo jak forumowicz chcę wyrazić swoje zdanie :caleb: .
Więc, elektrownie jądrowe są dla nas koniecznością. Węgla starczy nam jeszcze na kilkadziesiąt lat, elektrownie wiatrowe mają sens gdy się je stawia na terenach na których występują silne wiatry, blisko zabudowań także nie można ich stawiać, elektrownia wodna = zalanie masy terenu i wysiedlenie ludności, solarne zajmują dużo miejsca... Czy tego chcemy czy nie chcemy elektrownia atomowa powstanie gdyż zmuszą nas do tego kurczące się zasoby. A, i jeśli ktoś sądzi że elektrownie będzie budować kwartet Zdzichu, Stachu, Krzychu i Rychu czyli jacyś budowlańcy z Psiej Wólki z niepełnym podstawowym to chyba mu klepek we łbie brakuje. Elektrownia atomowa to nie autostrada na której można co parę lat robić nową nawierzchnię, to jest budowla na lata która w razie czego nie przebacza błędów w konstrukcji.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Grzechu300 w 26 Sty 2015, 16:13

Tajemniczy napisał(a):Odkopuje bo jak forumowicz chcę wyrazić swoje zdanie :caleb:

Myślałem, że na forum nie ma demokracji tylko komunizm. Albo sowietyzm. :caleb:
Tajemniczy napisał(a):Więc, elektrownie jądrowe są dla nas koniecznością.

Cooo, pogrzało Cię? Przecież elektrownie atomowe to Czarnobyl, ja wiem, ja na Polsacie reportaż widziałem. GRAŻYNA SZYKUJ POLONEZA WYJEŻDŻAMY, ELEKTROWNIE ATOMOWE CHCO BUDOWAĆ CZARNOBYL BEDZIE!

Na poważnie - u nas się nie da. A to typowy Janusz narzeka, że mu elektrownie wiatrowe i atomowe będą psuć widok (na jego blokowisko, albo pole kartofli), natomiast piękna elektrownia węglowa widoku i środowiska nie psuje. :caleb:
Tajemniczy napisał(a):Węgla starczy nam jeszcze na kilkadziesiąt lat,

Akurat pokłady węgla mamy potężne - tak jak i innych surowców. Ale w Polsce to i złota się nie opłaca wydobywać, więc leżą. :kotek:
Tajemniczy napisał(a):elektrownie wiatrowe mają sens gdy się je stawia na terenach na których występują silne wiatry, blisko zabudowań także nie można ich stawiać, elektrownia wodna = zalanie masy terenu i wysiedlenie ludności, solarne zajmują dużo miejsca...

Ale działają, i są potrzebne - uzależnienie się od jednego surowca/linii energetycznej to duży błąd. I nie ważne, czy to węgiel, gaz, czy prąd z elektrowni słonecznych - musi być kilka źródeł.
Tajemniczy napisał(a):Czy tego chcemy czy nie chcemy elektrownia atomowa powstanie gdyż zmuszą nas do tego kurczące się zasoby.

No, jeżeli Unia wyrazi zgodę - na razie jesteśmy trzymani w szyku przez inne państwa. Uzależnieni, od ich ekonomii. Wydobycie czy tworzenie energetyki byłoby dla nas opłacalne - a dla okolicznych państw nie. Więc dążą do utrzymania sytuacji obecnej. Czyli płać Januszu za ruski gaz, bo podobno wydobycie "nierentowne". A jak ktoś powie że jednak rentowne, to jak najszybciej sprywatyzować, coby się nie zorientowali, że coś nie tak. :kotek:
Tajemniczy napisał(a):A, i jeśli ktoś sądzi że elektrownie będzie budować kwartet Zdzichu, Stachu, Krzychu i Rychu czyli jacyś budowlańcy z Psiej Wólki z niepełnym podstawowym to chyba mu klepek we łbie brakuje.

Ale właśnie takie panuje przekonanie - że przez te kilkadziesiąt lat od wybuchu nic a nic się nie zmieniło, a wszystkie elektrownie na świecie są idealną kopią Czarnobyla. :)
Tajemniczy napisał(a):która w razie czego nie przebacza błędów w konstrukcji.

Które obecnie praktycznie nie występują. Skażenie? Bzdura, większe skażenie jest w miastach hutniczych, niż w pobliżu elektrowni atomowych. Odpady? Bzdura, nic nie znaczące minimum, szczelnie zamykane i izolowane. ;)

Zgadzam się z Twoją opinią - ale nic się z tym nie da zrobić, aby ruszyć do przodu. ;)
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Tajemniczy w 26 Sty 2015, 16:58

No wiem. Przeciętny Kowalski większość wiedzy o atomie bierze albo jak pisałeś z TV w której z wiarygodnością bywa różnie albo z jakichś trolololo stron typu Nie dla atomu na których piszą takie mongolskie teorie że zęby bolą. Potrzeba jakiejś państwowej "akcji uświadamiającej" aby pokazać że w energetyce jądrowej od czasów Czarnobyla doszło do wielkiego postępu w zakresie bezpieczeństwa
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Universal w 26 Sty 2015, 18:31

Powtórzę to, co powtarzałem ileś razy: jeśli elektrownię atomową zbudują tak jak doskonałe autostrady, to ja dziękuję. A jeśli będą budować ci od Poznań City Center, to na reaktor dach spadnie :caleb:

"Kowalski a TV" - w telewizji wcale nie jeżdżą po atomie jako takim.
Akcja uświadamiająca - jest, zresztą znajomy ostatnio w jakimś konkursie o atomie nagrodę wygrał. Wierzę im, ku*wa, jak w zbilansowany budżet, wolne od korupcji urzędy, uczciwe przetargi i przejrzyste prawo.
Odpady - "nic nie znaczące minimum" - no, w przypadku Polski ponoć tak, bo przecież i tak kupimy paliwo za granicą. A co za tym idzie - oddamy je za granicę, zresztą pewnie wyglądałoby to tak, jak w przypadku Świerku, co?

Argument o "Januszach" ma tyle sensu co ja włosów na głowie. "Janusze" nie mają prawa głosu tak naprawdę. Jeśli ktoś by chciał postawić jądrówkę, to ją postawi. Tak, jak zrobili to z OFE, robią z podatkami i dziesiątkami innych rzeczy.

Elektrownie atomowe tak, ale nie w obecnym "klimacie".
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez doomer77 w 26 Sty 2015, 18:35

Wpływ na opinie o elektrowniach atomowych ma niewątpliwie historia Czarnobyla i ostatnia z Fukushimy. Dodatkowo niektórzy politycy na fali oburzenia społecznego (vide Niemcy) zapowiedzieli stopniowe wyłączanie takich elektrowni. Kompletna bzdura podyktowana większą dbałością o słupki poparcia niż bilans energetyczny kraju.

Winne są temu głównie media, które informację o awarii generatora napędzanego parą opatrują nagłówkiem - "Awaria w elektrowni atomowej! Czego możemy się obawiać?" :facepalm:

Brakuje mi w publicznej dyskusji jednego argumentu - liczby ofiar. Zakładając, że energia atomowa jest wykorzystywana mniej więcej od 60 lat, należałoby zdać raport z tego okresu mówiący o tym, ile osób straciło życie lub zdrowie bezpośrednio lub pośrednio w wyniku działań elektrowni atomowych i konwencjonalnych w przeliczeniu na ilość otrzymanej energii. Czyli ofiary awarii, katastrof i wypadków podczas pracy (nawet upadek z drabiny), ofiary podczas wydobycia i przetwarzania paliwa, ofiary emisji zanieczyszczeń, gazów itd. (choćby choroby płuc na śląsku albo choroby popromienne po Czarnobylu).

Statystyka w tym przypadku będzie miażdżąca dla elektrowni konwencjonalnych. Ale żeby szary Kowalski o tym się dowiedział, potrzebny jest nudny, długi, wypełniony ekspertami i rozmową (nie krzykiem ekoterrorystów) program w telewizji, który trzeba będzie powtarzać. A to się zwyczajnie mediom nie opłaca...

Za ten post doomer77 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Tajemniczy.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Pangia w 26 Sty 2015, 18:38

Ja zawsze będę popierał atom. Nawet, jeśli miałoby j♥bnąć, to co? Czy to sprawi, że w tym kraju będzie jeszcze gorzej? No chyba nie, co najwyżej wymusi nowy start.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!

Za ten post Pangia otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Sivert.
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Grzechu300 w 26 Sty 2015, 21:08

Universal napisał(a):Powtórzę to, co powtarzałem ileś razy: jeśli elektrownię atomową zbudują tak jak doskonałe autostrady, to ja dziękuję.

Raczej Unia nie dałaby zbudować sobie pod nosem aktywniej mini-bomby, i wysłałaby jakiś sztab nadzorczy.
Universal napisał(a):"Kowalski a TV" - w telewizji wcale nie jeżdżą po atomie jako takim.

Szczerze to nie wiem, bo nie oglądam od kilku lat telewizji. :kotek:

Argumenty opierałem na działaniach ekoterrorystów, typu stop atom czy inny szajs. :E
Universal napisał(a):Odpady - "nic nie znaczące minimum" - no, w przypadku Polski ponoć tak, bo przecież i tak kupimy paliwo za granicą. A co za tym idzie - oddamy je za granicę, zresztą pewnie wyglądałoby to tak, jak w przypadku Świerku, co?

Kupimy, ale tylko pod warunkiem, że zapłacimy 200 albo i więcej procent wartości. :)
Universal napisał(a): "Janusze" nie mają prawa głosu tak naprawdę

Meh, raczej chodziło mi o Januszową opinię publiczną - a ta murem stoi przeciw elektrowniom. I może mają trochę racji, bo wiedzą praktycznie na własnej skórze, jak to było z Czarnobylem. Tyle, że energetyka i konstrukcja reaktorów trochę się zmieniła przez te kilkadziesiąt lat, tak samo jak np. modele i konstrukcja samochodów. :caleb:
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Tajemniczy w 26 Sty 2015, 21:46

Universal napisał(a):Powtórzę to, co powtarzałem ileś razy: jeśli elektrownię atomową zbudują tak jak doskonałe autostrady, to ja dziękuję. A jeśli będą budować ci od Poznań City Center, to na reaktor dach spadnie :caleb:

Nasz kraj jeszcze nigdy nie budował elektrowni atomowej więc siłą rzeczy budowę zlecimy któremuś z państw które takąż posiada więc pod tym względem można być chyba spokojnym.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Universal w 27 Sty 2015, 07:06

A wiecie, że drogi za które odpowiada Skanska (bądź inni), firma - jakby nie było - zagraniczna, nie są doskonałe? :E Nie jest ważne KTO buduje, ważne GDZIE buduje (lub dla kogo).

Polacy już uczestniczyli w budowie elektrowni, choćby w Finlandii. Canthir chyba nawet o tym z dwie strony temu wspominał.
Grzechu300 napisał(a):Raczej Unia nie dałaby zbudować sobie pod nosem aktywniej mini-bomby, i wysłałaby jakiś sztab nadzorczy.

W teorii. W praktyce to ludzie jak i inni, podlegający tym samym patologiom. Chciałbym w to wierzyć, ale jakoś nie potrafię.
Grzechu300 napisał(a):Kupimy, ale tylko pod warunkiem, że zapłacimy 200 albo i więcej procent wartości.

Pińcet. Jak za ropę i gaz :E Już kiedyś o tym czytałem - pod uwagę są brani głównie Francuzi i Rosjanie. Donbas pewnie nic nie będzie miał do rzeczy, pójdzie kapucha pod ladą, wezmą Rosjan. Lub Francuzi ich wezmą na podwykonawców. I dowalą ceny jak na "Batorym" :caleb:
Grzechu300 napisał(a):Meh, raczej chodziło mi o Januszową opinię publiczną - a ta murem stoi przeciw elektrowniom.

Stoi też murem przeciw podatkom, obniżaniu pensji itp. - i co z tego? Daj spokój, w tym kraju trzeba siedzieć na arsenale lub banku, żeby się Twoim zdaniem zainteresowano. A to, że są "negocjacje" z górnikami czy lekarzami to nie do końca to samo, gdyby miał się pojawić taki argument. Jakby naprawdę chcieli postawić EJ, to ją postawią. Ludzie się popultają i to zaakceptują. Potem nawet będą hurraoptymistyczni do porzygu.

Universal napisał(a):Elektrownie atomowe tak, ale nie w obecnym "klimacie".

:caleb: Niech mnie przekonają, że taka elektrownia będzie działać poprawnie, zostanie zbudowana w zgodzie ze "sztuką" i będzie stanowić stabilne i bezpieczne źródło energii, to zmienię zdanie. Tyle, że nie ma to najmniejszego znaczenia dla planów jej wybudowania :E
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez doomer77 w 27 Sty 2015, 11:55

Universal napisał(a):(...)Niech mnie przekonają, że taka elektrownia będzie działać poprawnie, zostanie zbudowana w zgodzie ze "sztuką" i będzie stanowić stabilne i bezpieczne źródło energii, to zmienię zdanie.(...)

Na świecie pracuje obecnie ponad 430 reaktorów energetycznych zaspokajających ogółem ok. 13% zapotrzebowania na energię. Jednocześnie odnotowano niecałe 30 wypadków bądź awarii w takich elektrowniach, przy czym pierwszy miał miejsce w 1952r. Znaczna część tych wypadków polegała na pomyłce ludzi (wejście w strefę napromieniowaną bez ochrony, usunięcie prętów itd.), bądź niedbalstwie, jak np. na Uralu podczas usuwania odpadów.
W tym ostatnim przypadku zginęło kilkaset ludzi, w pozostałych ok. 50.
Wliczane są do tej listy również incydenty wojskowe.
To oczywiście nie wszystkie straty, bo niektóre tereny zostały skażone, ale kopanie węgla dokonują obecnie znacznie większej dewastacji.

Przyjmijmy jednak, że zginęło 500 osób. To daje 8 osób rocznie na całym świecie. W ubiegłym roku w polskich kopalniach zginęło 5 osób. Pięć lat wcześniej 20, rok wcześniej 6.

TYLKO w polskich kopalniach.

Wypadki były, są i będą, bo nie ma nieomylnych ludzi i niezawodnych sprzętów. Ale to wciąż bezpieczniejsze źródło energii niż np. węgiel.

Korzystałem z danych na atom.edu.pl i Wikipedia
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość