Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za prawem do posiadania broni w Polsce?

Tak
121
62%
Nie
59
30%
Mi to obojętne
16
8%
 
Razem głosów : 196

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Mito w 01 Mar 2015, 16:12

A tam, nie czytałem wcześniejszych postów w temacie. Może będę się z kimś powtarzał. :P

A na temat: jestem ZA, ponieważ:

1) Bandyta zawsze sobie bez większych problemów gnata znajdzie, co chyba nie jest dla nikogo tajemnicą. Skoro żadnemu obywatelowi nie można posiadać broni (bez pozwolenia, które zdobywa się latami i tysiącami), to państwo właściwie nie pozwala mu się przed złymi panami bronić, no chyba że za wielką daninę zawartą w kosztach i czasie wyrobienia tego pozwolenia na broń. Jak Iwaszka wcześniej wspomniał. Bo teraz i tutaj to bandyta może być pewien, że jeżeli w silnie zaludnionej sali wyciągnie broń, to nikt nie będzie w stanie mu zaoponować. No, można "kupą, panowie!", ale gdyby miał jednak amunicję to by się raczej skończyło ofiarami (nie licząc bandziora rzecz jasna). A teraz wyobraźmy sobie tę sytuację z przynajmniej kilkoma ludźmi w tłumie uzbrojonymi broń palną :E
Nie wspominając już o incydencie z Breivikiem.

2) Zwiększa to obronność państwa. Jeden człowiek z bronią i amunicją więcej to zawsze coś, stu to już coś dużego. A i przynajmniej w razie czego szkolenie takich ludzi przebiegałoby szybciej i sprawniej.
Patrz: Szwajcaria.

3) Dziki i inne jelenie - wlazł sku*wiel mi na pole to niech skórą płaci! :caleb: . Może wreszcie sarny przestałyby sobie spacerować po poboczach...
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image

Za ten post Mito otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Pangia,
Negative Red Liquishert.
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Reklamy Google

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez doomer77 w 01 Mar 2015, 17:39

Mito napisał(a):(...)A teraz wyobraźmy sobie tę sytuację z przynajmniej kilkoma ludźmi w tłumie uzbrojonymi broń palną(...)


W Stanach dostępność broni jakoś nie chroni ludzi przed bandziorami z bronią. Ba, mimo tego, że wszyscy mają broń, to ciągle się słyszy o kolejnej strzelaninie, w której bandzior został obezwładniony/zastrzelony dopiero przez policję.
Poza tym fakt posiadania broni spowoduje u bandziorów jedno - jak będą szli na włam, to nie z łomem, ale z gnatem. I to on będzie miał przewagę, bo już widzę jak wyrwany ze snu właściciel, ledwie widzący i nieprzytomny w sekundę dobywa broni i strzela do włamywacza. A ten w tym czasie zdąży władować w niego cały magazynek i jeszcze przeładować.

Mito napisał(a):(...)Dziki i inne jelenie - wlazł sku*wiel mi na pole to niech skórą płaci!


Mogę się założyć, że w miesiąc po wprowadzeniu powszechnego dostępu do broni jakiś facet w pijanym widzie zastrzeli sąsiada, bo ten mu nadepnął na miedzę. Dzika oczywiście nie trafi, bo szkodę zauważy dopiero po paru dniach i dopiero wtedy pójdzie do lasu sobie postrzelać... Nie ważne do czego, byleby sobie ulżyć.

Dostępność do broni tak, powszechna dostępność nie. W mojej najbliższej okolicy znam paru świrów, którzy nawet dzisiaj mieliby szansę na prawo do broni. I żadne szkolenie nie wytłumaczy mu, że gdy ktoś spojrzał na jego żonę, to nie po to, żeby zaciągnąć ją do łóżka. Że jak ktoś zajechał mu drogę na drodze, to nie trzeba mu od razu obijać mordy. Itd.
Powszechne zbrojenie się nie ma u nas sensu i jest jeszcze niebezpieczne. Podawany jest tu przykład Szwajcarii - ale oni są tego uczeni od pokoleń(!), podobnie jak Niemcy do korzystania z autostrad.
Poparłbym zluzowanie przepisów pod warunkiem, że zachowany zostałby wywiad środowiskowy i badania psychologiczne a przed odebraniem broni delikwent przeszedłby obowiązkowe szkolenie kończone egzaminem. Do tego wyrywkowe kontrole (np. raz na rok) sposobu przechowywania broni i okresowo obowiązek stawienia się na strzelnicy pod okiem instruktora.
A w przypadku, gdy lekarz rodzinny czy inny stwierdzi np. kłopoty ze wzrokiem, demencję czy Alzheimera, to kieruje na badania mające na celu stwierdzenie, czy nie cofnąć uprawnień do posiadania broni.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez adin w 01 Mar 2015, 18:05

Poza tym fakt posiadania broni spowoduje u bandziorów jedno - jak będą szli na włam, to nie z łomem, ale z gnatem.

Zależy jak na to spojrzeć - z jednej strony masz rację z drugiej dla bandytów raczej prawo nie stanowi dekalogu postępowania. Mówiąc inaczej, gdy chce, potrzebuje to z pewnością takową mieć będzie przy sobie.

W Stanach dostępność broni jakoś nie chroni ludzi przed bandziorami z bronią. Ba, mimo tego, że wszyscy mają broń, to ciągle się słyszy o kolejnej strzelaninie, w której bandzior został obezwładniony/zastrzelony dopiero przez policję.

ad 1 A kto mówi że prawo do posiadania broni całkowicie wyeliminuje tych o których wspomniałeś? Na pewno nie ci którzy są za takim zezwoleniem. Ograniczy - tak, całkowicie wyeliminuje - nie.
ad 2 Zależy o których stanach mowa.
Image
Awatar użytkownika
adin
Ekspert

Posty: 711
Dołączenie: 14 Sty 2007, 01:58
Ostatnio był: 08 Mar 2024, 22:43
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Kozaki: 28

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Iwaszka w 01 Mar 2015, 18:50

Plaargath napisał(a):Po tym co tu napisałeś:
Po pierwsze ubolewał bym nad brakiem ostrego M60VN na terenie Poznania i okolic. Zmuszony faktem ...

Ho ho ho - wyczuwam kij w dupie - ho ho ho.
Odpowiedź adekwatna do tematu, skoro wziąłeś to na serio to spoko, może mam spaczone poczucie humoru.

Co do tematu broni. Sam dostęp to nie wszystko.
Weźcie pod uwagę, że u nas nawet jak policjant kogoś postrzeli i ma ŚWIADKÓW to i tak nie ma spokojnej przyszłości...
To samo tyczy się odparcia napastnika na WŁASNEJ posiadłości.

Jako ciekawostka:
Idąc ulicą z dziewczyna napada Cię 2 typów spod ciemnej gwiazdy. Znasz Kravmagę czy inne Kungfu na jakims spoko lvlu i dajesz im wpie*dol. Babcia widzi to przez okno i dzwoni po pały. Przyjeżdżają niebieskie ludziki i zgarniają Was. Masz świadków, że to oni cie napadli i że się broniłeś. Wychodzi na jaw, że masz jakiś tam stopień oficialny w sztuce walki.
TADAM - według polskiego prawa jest to traktowane jako broń i w tym momencie dresy już nie mają prze*ebane tylko ty.
Umiesz się bić? Obroniłeś kobietę przed napaścią? CH*J - bo Ty umiesz bić a oni nie i teraz oni są poszkodowani. Bo przecież powinieneś dać sobie wpieprzyć i lasce i potem zadzwonić po policję ze skargą...
Sytuacja autentyczna - mojego znajomego sprzed jakiś 5 lat. Nie śledziłem w sumie ustaw, ale nie sądzę, żeby coś się w tej posranej logice zmieniło od tamtych czasów.

Za ten post Iwaszka otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Plaargath.
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 22 Cze 2022, 20:09
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Terminus w 01 Mar 2015, 19:00

Mito napisał(a):2) Zwiększa to obronność państwa. Jeden człowiek z bronią i amunicją więcej to zawsze coś, stu to już coś dużego. A i przynajmniej w razie czego szkolenie takich ludzi przebiegałoby szybciej i sprawniej.
Patrz: Szwajcaria.


A kiedy to ostatnio Szwajcaria prowadziła wojnę i z kim? W 1798r. z Francuzami, którzy ich rozjechali?
I zapewne to dostęp do broni chroni ten kraj od najazdów? Tak?

A co tych stu i więcej ludzi z bronią krótką zrobi? Powstrzymają dywizje pancerne? Zestrzelą samoloty i rakiety? Będą prowadzić walkę partyzancką? Tak jak Żołnierze Wyklęci? Tak dla przypomnienia - przegrali.

BTW. Poziom przestępczości w Szwajcarii i tak mają wyższy niż u nas.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Czipi w 01 Mar 2015, 19:05

@Iwaszka: Kiedyś na bank tak było, teraz nie jestem pewien.

Jestem zwolennikiem tego, żeby prawo do posiadania broni posiadało znacznie szersze grono osób. Jednak przed wprowadzaniem broni palnej w życie Kowalskiego potrzebne są zmiany prawne w kwestii obrony osobistej/koniecznej itp. Bez tego, a z wprowadzeniem prawa do posiadania broni, ilość niesłusznie skazywanych osób byłaby drastycznie większa. Z tego co wiem użycie broni palnej/niebezpiecznego narzędzia w świetle prawa uzasadnione jest dopiero po doznaniu przez nas obrażeń zadanych przez napastnika... Mowa o sytuacji, w której brakuje świadków, ze świadkami nie jestem pewien jak to wygląda, tak czy owak - piękna sprawiedliwość.

Ludzi, którzy interesują się tematem, a z jakiegoś powodu jeszcze nie znają tej działalności zapraszam na stronę: R.O.M.B.u (Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni).
Ostatnio edytowany przez Czipi 01 Mar 2015, 19:08, edytowano w sumie 2 razy
Najlepsza gra przygodowa, nie ściemniam ->Image
Awatar użytkownika
Czipi
Tropiciel

Posty: 352
Dołączenie: 27 Paź 2009, 20:57
Ostatnio był: 15 Kwi 2024, 19:36
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 51

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Iwaszka w 01 Mar 2015, 19:05

Terminus napisał(a):
Mito napisał(a):A co tych stu i więcej ludzi z bronią krótką zrobi? Powstrzymają dywizje pancerne? Zestrzelą samoloty i rakiety? Będą prowadzić walkę partyzancką? Tak jak Żołnierze Wyklęci? Tak dla przypomnienia - przegrali.

Wprowadzą jeszcze większy chaos i prawdopodobnie utrudnią robotę normalnym siłom do tego przeznaczonym...

Taka taktyka ma sens tylko gdy wojna już przegrana a front przesunął się dalej poza dany kraj. Wtedy można budować zaplecze partyzanckie i jakaś broń zawsze się znajdzie. Nie potrzeba do tego strzelby w co 2 chacie bo i tak najeźdźca rozbroi większość. Mamy XXI wiek, kto poczyta o Iraku zobaczy, że nawet w takim burdelu trudno było bojownikom utrzymać stałe źródła uzbrojenia... A co dopiero w kraju w którym tej broni prawie nie ma - w Polsce.

Czipi napisał(a):Z tego co wiem użycie broni palnej/niebezpiecznego narzędzia w świetle prawa uzasadnione jest dopiero po doznaniu przez nas obrażeń zadanych przez napastnika... Mowa o sytuacji, w której brakuje świadków, ze świadkami nie jestem pewien jak to wygląda, tak czy owak - piękna sprawiedliwość.

Dokładnie. Najgorsze jest to, że organy bezpieczeństwa dotyczą niemal identyczne zasady. Zresztą co tu gadać, ostatnia sprawa z postrzeleniem tego typa co z bronią biała chadzał po chodniku mówi sama za siebie.
Nie wiem po co Policji w ogóle dają giwery, niech chodzą z klamkami ASG albo gumowymi makietami - taniej będzie :D bo strzelać i tak nie mogą :F
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 22 Cze 2022, 20:09
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Tajemniczy w 01 Mar 2015, 19:43

doomer77 napisał(a):Poparłbym zluzowanie przepisów pod warunkiem, że zachowany zostałby wywiad środowiskowy i badania psychologiczne a przed odebraniem broni delikwent przeszedłby obowiązkowe szkolenie kończone egzaminem. Do tego wyrywkowe kontrole (np. raz na rok) sposobu przechowywania broni i okresowo obowiązek stawienia się na strzelnicy pod okiem instruktora.

Breivik też miał klamkę na legalu a też rozwalił kupę ludzi i co też miał te badania psychologiczne. Ten kto przeprowadza zamach nie musi być wcale jakimś sfrustrowanym człowieczkiem rodem z past z chana który mieszka w piwnicy, nie goli się tygodniami i ma przegrane życie, to może być miły pozornie szczęśliwy i spełniony pan którego widujesz w sklepiku, na klatce schodowej czy w autobusie. Tacy się potrafią po mistrzowsku maskować w tłumie.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Iwaszka w 01 Mar 2015, 20:36

:arrowu: Inteligentny człowiek potrafi przejść testy psychologiczne jeżeli jest świadom swojego skrzywienia. Breivik jaki by nie był zły to jest przykładem takiej osoby.
Także testy nie wykluczają wszystkiego.
Dobrą opcją jest czas w którym osoba aplikująca o pozwolenie musi się wykazać - wiadomo, że kilku zbirów się uprze i będzie udawać byle by dostać papier, ale typowe Sebeusze odpadną.
Przykładem jest sportowe pozwolenie gdzie trzeba się w ciągu roku udzielać aby je utrzymać ;)
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 22 Cze 2022, 20:09
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Czipi w 01 Mar 2015, 20:38

@Tajemniczy: Jak na moje kolega bardziej martwi się patologiczną częścią społeczeństwa, którą kilkukrotnie można spotkać każdego wieczoru, spacerując gorszą częścią miasta, niż psycholami i terrorystami.

Argumentem za rozpowszechnieniem prawa do posiadania broni jest właśnie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli, a nie zapobieganie atakom terrorystycznym...
Najlepsza gra przygodowa, nie ściemniam ->Image
Awatar użytkownika
Czipi
Tropiciel

Posty: 352
Dołączenie: 27 Paź 2009, 20:57
Ostatnio był: 15 Kwi 2024, 19:36
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 51

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Iwaszka w 01 Mar 2015, 20:49

Czipi napisał(a):Argumentem za rozpowszechnieniem prawa do posiadania broni jest właśnie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli, a nie zapobieganie atakom terrorystycznym...

Jak ktoś chce to i bez pozwolenia mozna kupić chociażby takiego Colta Navy - czarno prochowiec, ale te kilka strzałów idzie oddac bardzo szybko i to z dobrą skutecznością i celnością ;)
Taka broń jest bez pozwolenia - tylko sie ją rejestruje i trzeba wyrobić sobie kartę pozwalająca na zakup prochu czarnego. Dla chcącego nic trudnego, a wszystko się zamyka w dostępnej kwocie max 2000zł.

Oczywiście piszę o tym jako o alternatywie - bo wielu ludzi o tym nie wie.
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 22 Cze 2022, 20:09
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Czipi w 01 Mar 2015, 20:55

To akurat wiem, ale użycie takiej broni w obronie własnej niestety nadal skończyłoby się w przykry sposób... Z góry zakłada się, że ktoś, kto posiada takie narzędzie jest tym, który w pierwszej kolejności strzelałby do "niewinnych" ludzi. Tu jest pies pogrzebany.
Najlepsza gra przygodowa, nie ściemniam ->Image
Awatar użytkownika
Czipi
Tropiciel

Posty: 352
Dołączenie: 27 Paź 2009, 20:57
Ostatnio był: 15 Kwi 2024, 19:36
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 51

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości