Teorie Spiskowe

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez Grzechu300 w 27 Lut 2015, 11:33

Universal napisał(a):
Grzechu300 napisał(a):Zresztą jeszcze parę lat, i zamiast dwóch bloków Ameryka-Rosja będą dwa bloki Ameryka-Chiny.

Już są. A Chiny też poszerzają terytorium, wchodzą w konflikty z Filipinami, Japonią, Wietnamem - tyle, że to nie jest medialne. Rosja jest w modzie, Chiny nie.

Nie do końca - rozważa się zawsze dwa, trzy aspekty w pozycji międzynarodowej - potęga gospodarcza, potęga militarna i stosunki międzynarodowe. To ostatnie jest w zasadzie raczej umowne, ale też się na to patrzy.

Militarnie Rosja ma przewagę - zarówno w Soft Power, jak i w Hard Power, czyli potencjale atomowym.

To, że chinole mają więcej czołgów i żołnierzy, nic w zasadzie nie znaczy - Federacja ma jednak lepiej wyekwipowaną i bardziej niezawodną armię, więc Chiny aspektu militarnego nie przekroczyły, i jak na razie skupiają się na gospodarce.

Stąd podział Murrica-Rosja wciąż aktualny. Choć może teraz to i Rosja-Reszta Świata. :E

Universal napisał(a):
Grzechu300 napisał(a):Musiał zareagować aneksją - gdyby Ukrainę podpiąć pod Unię

Ale Ukrainy nie włączyliby do Unii, tak jak nie włączą do NATO i tak, jak żałują włączenia Polski i krajów nadbałtyckich (do Paktu). Tam niespecjalnie jest co drenować, to jest teren tradycyjnie uznawany za rosyjską strefę wpływów, większość istotnych sektorów jest pod kontrolą oligarchów.

Co nie zmienia faktu, że w okolicach przygranicznych Polska - Ukraina (jeżeli ta druga byłaby w Pakcie) lub na samej Ukrainie można rozmieścić wojska/bazy rakietowe, a to już bardzo blisko Rosji. Podać bzdurny powód zawsze można - chociażby "ochrona naszego arcyważnego sojusznika, Polski". :caleb:

Universal napisał(a):więc po wuj im Ukraina? Ten kraj jest ważny tylko dla Polski, Rosji i Białorusi - w mniejszym stopniu dla Kazachstanu.

Po co? Ano, jako symbol - jeżeli się uda, to Rosja zostanie "dobita" odebraniem jej jednego z terenów strefy wpływów. ;)
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Reklamy Google

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez szm w 27 Lut 2015, 12:25

Muszę się wtrącić jako absolwent #stosunkimiędzynarodowekierunekbezperspektyw, nie ma militarnego soft i hard power. Soft power to zdolność państwa do wpływania na innych za pomocą np. swojej kultury, zaś wszystko co dotyczy militariów mieści się w hard power. Taka moja uwaga ogólna.

To, że chinole mają więcej czołgów i żołnierzy, nic w zasadzie nie znaczy - Federacja ma jednak lepiej wyekwipowaną i bardziej niezawodną armię


Śmiem polemizować. Federacja cały swój najlepszy sprzęt oferuje zagranicznym kontrahentom, Ministerstwo Obrony kupuję sprzęt często i gęsto o generację, dwie... czasem nawet trzy starszy niż sprzęt oferowany przez rosyjskie firmy zbrojeniowe zagranicy. Powód jest jeden, kasa. Nawet kiedy jest dobra koniunktura na gaz i ropę, to Rosji nie stać na zakup dużej ilości nowoczesnego sprzętu. Oczywiście, są oddziały (głównie specjalne) wyekwipowane w sprzęt dorównujący temu zachodniemu, ale to jest kropla w morzu. Z kolei Chińczycy zaczynają robić coraz lepsze "kopie" sprzętu wojskowego z innych stron świata. Swego czasu czytałem dość pozytywne opinie o chińskim bwp, który został skopiowany na wzór BMP-3. Najważniejsze jest to, że oni kupują ten sprzęt.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 29 Sty 2023, 18:48
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez Grzechu300 w 27 Lut 2015, 12:41

szm napisał(a):Soft power to zdolność państwa do wpływania na innych za pomocą np. swojej kultury, zaś wszystko co dotyczy militariów mieści się w hard power. Taka moja uwaga ogólna.

A masz rację - miałem tylko podstawy stosunków międzynarodowych, więc mogłem coś pomieszać. :E

szm napisał(a):Rosji nie stać na zakup dużej ilości nowoczesnego sprzętu.

Jasne, że nie stać - większość żołnierzy używa starszego typu ekwipunku. Ekspertem od zbrojeniówki ani rosyjskiej ani chińskiej nie jestem, ale z tego co wyczytałem, zaawansowanie Rosji stoi jednak o klasę wyżej, biorąc pod uwagę zarówno uzbrojenie jak i wyszkolenie jednostek.

No, i zostaje karta ostateczna, potencjał atomowy.
BTW - paradoksalnie, obecność broni atomowej u państw... chroni przed wojną atomową. ;)
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez Universal w 27 Lut 2015, 14:39

Grzechu300 napisał(a):Nie do końca - rozważa się zawsze dwa, trzy aspekty w pozycji międzynarodowej - potęga gospodarcza, potęga militarna i stosunki międzynarodowe. To ostatnie jest w zasadzie raczej umowne, ale też się na to patrzy. [...] To, że chinole mają więcej czołgów i żołnierzy, nic w zasadzie nie znaczy - Federacja ma jednak lepiej wyekwipowaną i bardziej niezawodną armię, więc Chiny aspektu militarnego nie przekroczyły, i jak na razie skupiają się na gospodarce.

Grzechu300 napisał(a):Jasne, że nie stać - większość żołnierzy używa starszego typu ekwipunku. [...], zaawansowanie Rosji stoi jednak o klasę wyżej, biorąc pod uwagę zarówno uzbrojenie jak i wyszkolenie jednostek.

Skąd wiadomo co Chińczycy kryją w swoim rozległym kraju? Nie wiadomo. Skąd wiadomo ile tak naprawdę mają wojska? Nie wiadomo. Jak wygląda wyszkolenie? Nie wiadomo. Nie chwalą się tym zbytnio, nie? Ponadto suche liczby nie odzwierciedlają rzeczywistego rozkładu sił. Jakkolwiek życzyłbym sobie słabości i Rosji, i Chin, to chyba nie ma na co liczyć. A nawet jeśli Chiny są słabsze, to czy w perspektywie kilku lat nie ulegnie to zmianie? Oni mają czas. Chyba, jeśli olać twierdzenie, że chińska gospodarka zbliża się do szczytów swoich możliwości.
Grzechu300 napisał(a):a to już bardzo blisko Rosji

Przypominam o Obwodzie Kaliningradzkim (z którym graniczymy, o czym telewizyjni eksperci zdają się zapominać), Bałtyku, Morzu Czarnym, Pacyfiku, Oceanie Arktycznym - Rosja jest dla rakiet dostępna z każdego miejsca - różni się to tylko nakładem środków i rodzajem rakiet - z tego punktu widzenia Ukraina jest nieistotna :P
Grzechu300 napisał(a):Po co? Ano, jako symbol - jeżeli się uda, to Rosja zostanie "dobita" odebraniem jej jednego z terenów strefy wpływów. ;)

No tak, tu się muszę zgodzić - nie raz się wspomina o Ukrainie jako podbrzuszu Rosji. Ale tutaj nie brałbym tak pod uwagę Niemców, którzy zdają się jednak do Rosji porozumiewawczo mrugać. Skoro to temat o "teoriach spiskowych", to poszaleję: całkiem jak przygotowania do Rapallo 2, ho ho ho #szeremietiewstajl
Grzechu300 napisał(a):BTW - paradoksalnie, obecność broni atomowej u państw... chroni przed wojną atomową. ;)

I z tego powodu trochę żałuję, że Polska nie dysponuje choćby symbolicznymi zasobami. To chore, ale z automatu podnosi prestiż. Z drugiej strony utrzymanie, konserwacja, kolejne uzależnienie od Rosji... Sam nie wiem.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez trolololo w 27 Lut 2015, 14:47

I z tego powodu trochę żałuję, że Polska nie dysponuje choćby symbolicznymi zasobami. To chore, ale z automatu podnosi prestiż. Z drugiej strony utrzymanie, konserwacja, kolejne uzależnienie od Rosji... Sam nie wiem.

I mam takie pytanie, o jakie uzależnienia ci chodzi, Bo jeżeli chodzi ci o kupno, to trochę bez sensu, W Polsce mamy złoża uranu, można by było zacząć budować, ale to (chyba) trzeba kilka lat żeby to wszystko zaczęło "chodzić"
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez Universal w 27 Lut 2015, 14:54

To buduj. A technologię skąd weźmiesz? Rudę uranu wrzucisz w puszkę po farbie? Ostatnio przy elektrowni mieli brać pod uwagę Francuzów i Rosjan. Ja wyobraziłem sobie wariant, w którym broń jądrową już byśmy na dzisiaj mieli, tj. zostałaby zamówiona jeszcze w czasach ZSRR lub "Rosji - kraju przyjaciół". Gdzie pewnie tak by się to wszystko ułożyło, że bombka byłaby zza Buga. Czy taka broń nie wymaga zajmowania się nią? Jeśli rosyjska - to najpewniej rosyjscy specjaliści. No chyba, że decydenci tak by zagrali kartą samodzielności, w co mi się jednak nie chce wierzyć.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez szm w 27 Lut 2015, 14:58

Ale po co nam ten "atom"? Nie stać nas kilka tysięcy rakiet, a budowa "jednej czy dwóch" jest mało opłacalna ekonomicznie i taktycznie. Nawet gdybyśmy mieli te 10 rakiet, to co najwyżej przestraszylibyśmy Czechów czy Litwinów. Nikogo więcej.

Uni, technologia jest prostacko prosta. Odrobina rubelków i dobrych chęci i można zbudować, ale po co? Już dziś są w Polsce firmy, które wytwarzają odpowiednie materiały jako skutki uboczne własnej produkcji finalnej. Tylko znaleźć nośniki, zbudować reaktor i finito. Drżyj Władimirze! :caleb:
Ostatnio edytowany przez szm, 27 Lut 2015, 15:05, edytowano w sumie 1 raz
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 29 Sty 2023, 18:48
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez Universal w 27 Lut 2015, 15:03

Jak to tylko kilka rubelków i technologia jest prostacko prosta, to czemu Iran się tak z tym bawi, a co drugi watażka afrykański nie ma tylu głowic co dziewek w haremie? :E

Właśnie o tych Czechach, Litwinach, Białorusinach myślałem. Nie tyle w kwestii straszenia, co szybkiego podniesienia swojej pozycji w grupie. Coś jak klamka w wioskowym gangu. Zresztą to tylko luźna myśl, na co zresztą sam wskazałem - kosztowne, a jako element prestiżu państwa można to zastąpić czymś sensowniejszym i tańszym. I nie jako rozwiązanie na dzisiaj - albo posiadać z dawnych lat, albo dopiero w momencie, kiedy byłoby stać. Ot, bajanie.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez szm w 27 Lut 2015, 15:10

Jak to tylko kilka rubelków i technologia jest prostacko prosta, to czemu Iran się tak z tym bawi, a co drugi watażka afrykański nie ma tylu głowic co dziewek w haremie?


No Uni, błagam. Bo to są dzikie dzikusy. Sam doskonale wiesz, że są w przemyśle takie branże, które produkują odpowiednie materiały jako skutki uboczne własnej produkcji. Jak pisałem wyżej. W Polsce też mamy takie firmy, które te wszystkie szpecjały wywożą na zachód do utylizacji. Oczywiście w zgodzie z zaleceniami UE. Powiadam, dla Polski nie stoi nic na przeszkodzie, no może poza samymi nośnikami ( :E ), aby takie rakiety produkować.

Czechów i Litwinów można straszyć taniej :realcaleb:

P.S. 1

Moim zdaniem Iran ma technologię już dawno. Tylko nic nikomu nie mówi. Tak jak Żydzi.
NA KOWNO!

Za ten post szm otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 29 Sty 2023, 18:48
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez Grzechu300 w 27 Lut 2015, 15:28

Universal napisał(a):Skąd wiadomo co Chińczycy kryją w swoim rozległym kraju? Nie wiadomo. Skąd wiadomo ile tak naprawdę mają wojska? Nie wiadomo. Jak wygląda wyszkolenie? Nie wiadomo. Nie chwalą się tym zbytnio, nie? Ponadto suche liczby nie odzwierciedlają rzeczywistego rozkładu sił.

Na czymś bazować trzeba - a wątpię, żeby mieli gdzieś ukrytą pod kamieniem potężną armię czołgów/czegokolwiek. Trochę trudno byłoby to ukryć przed wywiadem/satelitami. :caleb:

Patrzyłem więc na liczby - wydatki Rosji, Ameryki i Chin na cele wojskowe. I z każdym nowym rokiem chińczycy te wydatki zwiększają. A Rosja ucina, bo rubelków brakuje. ;)
Universal napisał(a):się to tylko nakładem środków i rodzajem rakiet - z tego punktu widzenia Ukraina jest nieistotna :P

Równie nieistotna jest Polska dla Ameryki, ale jakoś tarczę antyrakietową chcą nam stawiać.

Zresztą lepiej strącić rakietę na terytorium sąsiada/państwa zależnego niż wprost na swoim, no nie? ;)

Universal napisał(a):kosztowne, a jako element prestiżu państwa można to zastąpić czymś sensowniejszym i tańszym.

Czy ja wiem? Swego czasu RPA miała w posiadaniu broń atomową, ale dobrowolnie ją oddano. :P
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez Terminus w 27 Lut 2015, 16:29

Grzechu300 napisał(a):Czy ja wiem? Swego czasu RPA miała w posiadaniu broń atomową, ale dobrowolnie ją oddano. :P


A co mają powiedzieć Ukraińcy, którzy mieli coś koło 1200głowic z wyrzutniami, ale grzecznie je oddali w zamian za gwarancje niepodległości i niezawisłości, jakie im dały USA i Rosja (Memorandum Budapsztańskie)? :E

Rosjanie doskonale zdają sobie sprawę, że mają problem z Chinami, którym w latach 90-tych sprzedawali uzbrojenie a teraz Chińczycy skopiowali co było coś warte, dołożyli swoje a teraz produkują i sprzedają lepszą broń podgryzając Rosjanom rynki.
Żeby było śmieszniej Rosjanie mają problem z milionem żółtych ludzików, które przeszły granicę i zasiedlili przygraniczne tereny. Na dodatek w wyniku raz sankcji a dwa słabnącej od lat opłacalności eksportu węglowodanów na Zachód Rosja jest na gospodarczym pasku Chin. Więc czy chcą czy nie chcą muszą robić Chińczykom laskę, za kolejne kredyty. A władze Państwa Środka są bezwzględne - wystarczy przypomnieć jak przeczołgali Putina w sprawie kontraktu gazowego i na jak niekorzystne warunki musiał się zgodzić.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Teorie Spiskowe

Postprzez ETE21 w 28 Lut 2015, 02:07

Może ja spróbuję nowy temat dać o teoriach spiskowych ''chemiczne chmury''
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasiewanie_chmur
Co myślicie o tym? Polecam również inne strony na ten temat.
Awatar użytkownika
ETE21
Stalker

Posty: 68
Dołączenie: 15 Sie 2012, 21:30
Ostatnio był: 05 Kwi 2016, 17:50
Miejscowość: Bartoszyce
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: -1

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości