Wózek widłowy kurs

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Wózek widłowy kurs

Postprzez CONAN w 24 Wrz 2017, 18:29

Siema.
Panowie kolegowie, takie pytanie, mam zamiar w październiku wziąć się za kurs na wózki widłowe, i tutaj moje pytania, co powinienem wiedzieć przed rozpoczęciem takiego kursu ? Czy to serio wygląda tak jak jest napisane że trwa około 67 godzin ? I łatwo dostać pracę po takim kursie ? Widzę sporo ofert że potrzebują z uprawnieniami na wózki. Znudziła mi się praca na budowie i wolałbym coś na magazynie przynajmniej " na łeb nie pada". Taki egzamin ciężko zdać ? I czy cena około 350zł jest ceną okej czy wysoka ? I jak wygląda taki certyfikat to coś jak dyplom czy plastik jak prawko ?

Wiem że zadaje lajkowe pytania ale moja jedyna styczność z widlakiem oparla się na poparzeniu jak wygląda silnik w rozwalonym widlaku "na śmieciach". Może ktoś z Was robił taki kurs lubi pracuje na widlaku i mi coś podpowie.
"Jeśli nie możesz znaleźć czegoś dlaczego
chciałbyś żyć, postaraj się znaleźć coś,
za co chciałbyś umrzeć"
Tupac Amaru Shakur
Image
Awatar użytkownika
CONAN
Weteran

Posty: 639
Dołączenie: 13 Lip 2011, 16:29
Ostatnio był: 01 Wrz 2021, 15:38
Miejscowość: Amsterdam
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 101

Reklamy Google

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez caleb59 w 24 Wrz 2017, 18:49

Nie warto płacić 350zł za kurs, zapytaj w swoim pośredniaku (urząd pracy) czy nie zbierają przypadkiem ludzi na taki kurs wtedy zrobisz to samo za darmo no chyba, że Cię ciśnie wtedy płać i rób ale to tylko wtedy jak będziesz miał pewną robotę w tle a nie "może znajdzie się coś, a może nie"...

Nie pamiętam ile mi zajęło ale musiałem kilka kursów w tę i z powrotem zrobić samochodem z domu na miejsce i wygląda to tak, że siadasz w klasie i słuchasz wykładu + oglądanie filmów instruktażowych + zajęcia praktyczne później na placu - każdy musiał ileś tam godzin wyjeździć tym wózkiem na placu by dostać się na egzamin państwowy (przygotowanie sprzętu, przewóz czegoś z miejsca A do B - ogólnie proste jak drut jak swoje godziny wyjeździsz)...

Dostajesz plastik jak również dyplom, czasami jeszcze namawiają na dodatkowo płatny kurs wymiany butli gazowej w widlaku ale nie daj się na to nabrać bo w robocie tak czy srak nie będziesz tego robił bo będzie od tego inny człowiek lub firma sama z siebie będzie kierować takie wózki na tzw. przegląd raz w miesiącu więc szkoda Twoich pieniędzy...

Warto wiedzieć, że istnieją dwa typy uprawnień na widlaki - jeden typ to na spalinowe, drugi na elektryczne i ten drugi przydaje się np. podczas pracy w jakimś markecie, spalinowe to wiadomo - magazyn czy praca na dworze...
No i wiadomo - trzeba zrobić badania psychotechniczne dodatkowo i co roku je przedłużać jeśli chcesz robić w tym hehe zawodzie ale taka sama reguła dotyczy każdego operatora jakiegokolwiek sprzętu...
                 Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 3070 8GB GDDR6 RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2687
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 05 Gru 2023, 00:39
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 666

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez Stalker Rambo w 24 Wrz 2017, 18:52

Robiłem taki kurs kilka lat temu w Stargardzie (jeszcze wtedy Szczecińskim).

Odpowiadam na pytania:

1. Nic nie musisz wiedzieć, wszystkiego powinni Cię nauczyć i wypożyczyć materiały do nauki. Ale dobrze by było jakbyś był już obeznany z jazdą samochodem. Będzie Ci łatwiej na zajęciach praktycznych.

2. Jeżeli to firma, która jest uczciwa, to tak, powinno to tyle trwać. Będziesz miał zajęcia teoretyczne i praktyczne.

3. Z pracą to różnie bywa, ale zapotrzebowanie jest. W hurtowniach budowlanych, hipermarketach, magazynach... nawet w wojsku są etaty operatorów wózków jezdniowych. A pieniążki? Też różnie bywa. zależy gdzie tą pracę dostaniesz. W hipermarketach to przeważnie najniższa krajowa, lub trochę więcej. Znajomy w hurtowni budowlanej zarabiał prawie 3000.

4. Egzamin miałem wewnętrzny. Składał się z testu i egzaminu praktycznego w stylu podjedź po paletę i zawieź je na inną paletę. Oczywiście wszystko zgodnie z FIFA, czyli zwracasz uwagę na BHP i żeby było równo. Ogólnie łatwizna.

5. Certyfikat to coś w stylu dyplomu na A4 i do tego dostajesz uprawnienie na kartoniku wielkości dowodu rejestracyjnego.

6. 350 zł. to bardzo mało. Ja płaciłem 550 zł. W tej cenie były uprawnienia na wózki 2 i 3 kategorii i uprawnienia na wymianę butli gazowej.

Za ten post Stalker Rambo otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive caleb59.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez CONAN w 24 Wrz 2017, 19:00

Z pośredniaka właśnie nie mogę bo aktualnie nie jestem zarejestrowany gdyż pracuje na umowę o pracę. Lecz będę chciał zrezygnować gdyż dojazdy dalekie do pracy mi nie odpowiadają jak i stresująca praca. Więc chciałem zrobić kurs sam za hajs, Kurs sprawdzałem tutaj http://centro-plus.pl/kursy-na-wozki-widlowe/ z tego co słyszałem masz ten kwitek na widlaka lpg i tego elektrycznego paleciaka. Wiec chyba warto to machnąć zawsze się przyda. Jazdą autem obeznany jestem gdyż codziennie jeżdżę samochodem. A wymiana butli fakt po co za to płacić skoro butle łatwo wymienić a i tak nie jest to pewnie wpisane w kwity że "potrafisz wyjąć i włożyć butlę".
"Jeśli nie możesz znaleźć czegoś dlaczego
chciałbyś żyć, postaraj się znaleźć coś,
za co chciałbyś umrzeć"
Tupac Amaru Shakur
Image
Awatar użytkownika
CONAN
Weteran

Posty: 639
Dołączenie: 13 Lip 2011, 16:29
Ostatnio był: 01 Wrz 2021, 15:38
Miejscowość: Amsterdam
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 101

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez Stalker Rambo w 24 Wrz 2017, 19:27

Jeśli chodzi o wózki to rodzaj napędu nie ma znaczenia tylko kategoria wózków. Masz 3 kategorie opisane na tej stronie: http://www.feuer.pl/i,-ii,-iii-wjo-wózki-jezdniowe-(widłowe).html

Co do wymiany butli. Okej, jest to łatwe, ale... jakby Cię przyłapali, że wymieniasz butle bez uprawnień to możesz mieć problemy z behapowcem. Na certyfikacie masz również napisane, że możesz wymieniać butle. Przynajmniej u mnie jest.

Problem w tym, że uprawnienia na wózki nie są jak prawo jazdy. Nie musisz zdawać egzaminu przez UDT, aby pracować na wózkach. Ja zdałem egzamin w firmie, w której robiłem uprawnienia. Uprawnienia "działają" na terenie polski i krajów UE. ALE... są jeszcze uprawnienia wewnętrzne. Zatrudniasz się w jakiejś firmie/sklepie i dyrektor może zrobić Ci szkolenie na wózki. Takie szkolenie będzie Cię uprawniało do operowania wózkami tylko na terenie zakładu w którym pracujesz. Tak nam mówił instruktor.

Oczywiście nie dotyczy to wojska. W wojsku musisz mieć pełnoprawne kwity.

EDIT: musisz skopiować cały link, bo coś urywa.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez CONAN w 24 Wrz 2017, 19:35

Czyli stronka którą ja podałem będzie dobra do szkolenia ? Bo widzę że jest od razu z wyminą butli.
"Jeśli nie możesz znaleźć czegoś dlaczego
chciałbyś żyć, postaraj się znaleźć coś,
za co chciałbyś umrzeć"
Tupac Amaru Shakur
Image
Awatar użytkownika
CONAN
Weteran

Posty: 639
Dołączenie: 13 Lip 2011, 16:29
Ostatnio był: 01 Wrz 2021, 15:38
Miejscowość: Amsterdam
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 101

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez Stalker Rambo w 24 Wrz 2017, 20:24

Za taką cenę myślę, że warto. Ja swoje robiłem, żeby nie skłamać... 4 lata temu? Wtedy koszty kursów wahały się między 500, a 650 zł.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez Poldzer w 24 Wrz 2017, 20:38

Mój kurs na wózki wyglądał tak: dałem gościowi 550zl a on po tygodniu kwit na wózki elektryczne. Tyle.
Awatar użytkownika
Poldzer
Legenda

Posty: 1014
Dołączenie: 02 Paź 2013, 17:17
Ostatnio był: 06 Sty 2023, 13:41
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 239

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez Herezja w 24 Wrz 2017, 21:12

Może ja napisze coś z własnego doświadczenia.
Uprawnienia na wózki widłowe mam od około 20 lat z czego czynnej jazdy w tym okresie będzie pewnie z 5.
Jak możesz postaraj się mieć szkolenia UDT-owskie. Są pracodawcy wymagający tych szkoleń (ja pracuje w takiej firmie i pierwotnie nie uznawano moich szkoleń nie udetowskich za zadowalające w tym zakładzie).
Co do dodatkowych szkoleń na wymianę butli to jest pic na wodę przysłowiowa bo jest to bajecznie proste a inna sprawa, że inni też będą je mieli w razie czego.
Co do pracy jest sporo ofert ale często zarobki nie idą w parze z wymaganiami. Bo piszą, że musisz mieć uprawnienia a np będziesz pracował na tzw palecie i od czasu do czasu siadał na wózek. Jak swoje "odsłużysz" to dopiero Cię dopuszczą.
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez CONAN w 25 Wrz 2017, 16:49

A czytając na stronie "w wózku widłowym i kończy się egzaminem wewnętrznym lub przed komisją egzaminacyjną z UDT. " To przed UDT jest ten egzamin w zamiast wewnętrznego ? I egzamin na UDT serio taki łatwy ? A co wtedy jak trafi się asior co nie zda ? Płaci coś za kolejny egzamin czy jak ?
"Jeśli nie możesz znaleźć czegoś dlaczego
chciałbyś żyć, postaraj się znaleźć coś,
za co chciałbyś umrzeć"
Tupac Amaru Shakur
Image
Awatar użytkownika
CONAN
Weteran

Posty: 639
Dołączenie: 13 Lip 2011, 16:29
Ostatnio był: 01 Wrz 2021, 15:38
Miejscowość: Amsterdam
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 101

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez Stalker Rambo w 25 Wrz 2017, 17:14

Z tego co wiem, to zdajesz egzamin albo wewnętrzny, albo przed UDT. Niestety nie wiem co zrobić jak nie zdasz, zdałem od razu.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Wózek widłowy kurs

Postprzez CONAN w 25 Wrz 2017, 17:22

Będę musiał podjechać w wolnej chwili do tego ośrodka i podpytać co i jak.
"Jeśli nie możesz znaleźć czegoś dlaczego
chciałbyś żyć, postaraj się znaleźć coś,
za co chciałbyś umrzeć"
Tupac Amaru Shakur
Image
Awatar użytkownika
CONAN
Weteran

Posty: 639
Dołączenie: 13 Lip 2011, 16:29
Ostatnio był: 01 Wrz 2021, 15:38
Miejscowość: Amsterdam
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 101


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości