[Ksiązka] Metro 2035 ??

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez Iwaszka w 06 Sty 2016, 16:49

I jak wrażenia z Metro 2035?

Moim zdaniem pozamiatała ostro konkurencję - może mniej akcji i elementów typu Mutanty czy inne szkaradzieństwa bijące klimatem - ale zdecydowanie najbardziej dojrzała bez niepotrzebnych i infantylnych akcji.
Fabuła świetnie skonstruowana, są zwroty akcji które potrafią zaskoczyć.
A przede wszystkim budzi emocje, są postacie których będzie się nienawidzić podczas czytania a to o to chodzi, bo jeśli książka, film, czy gra nie budzi emocji to zapomina się o niej raz dwa.

Jedyne zastrzeżenie mam co do zakończenia, ale rozumiem ten krok ze strony Dimy, bo gdyby dokonał ostatecznej wizji Artema to za mocno by namieszał w uniwersum - a tak mamy kolejny niedosyt który jeszcze bardziej rozbudza wyobraźnię i pokazuje jak wujową rasą są ludzie...

A Wy co myślicie?

Za ten post Iwaszka otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive stefanous, Kałach.
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 22 Cze 2022, 20:09
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Reklamy Google

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez Pijawol w 13 Sty 2016, 23:18

Osobiście swój egzemplarz Metra 2035 przeczytałem tuż po Polskiej premierze książki. O ile sam zarys fabularny wyszedł Dmitrijowi generalnie dobrze ( choć z pewnymi nieścisłościami, o czym później ), to nie mogę tego samego powiedzieć o braku mutantów i ulicach Moskwy które robią niemalże za bezpieczną trasę wycieczkową - gdzie się podział ten klimat, ta atmosfera grozy z Metra 2033 gdy Artem nocą przedzierał się z Polis do stacji Smoleńskiej?

Książka została trochę na siłę połączona z fabułą Last Lighta. W praktyce sprowadza się to do wspominania walki w D6, oraz Anna, która w Metrze 2035 jest żoną Artema.
Jedna z nieścisłości w fabule dotyczy Młynarza, który według nowej powieści Głuchowskiego oraz Metra: Last Light został kaleką w bitwie o D6. Gdzie nieścisłość? Otóż w Metrze 2034 była informacja, że obrażenia odniósł w trakcie poszukiwań Huntera. Cóż, jakoś masakrycznie mi to nie przeszkadzało, ale jednak autor mógł trochę bardziej dopracować połączenie wątków z książek i gier.

Fabuła Metra 2035 jest z kolei świetną alegorią manipulacji ludźmi przez rządy. Ludzi, którzy pogodzili się już ze swoim losem i przestali już wierzyć w możliwość zmian. Nawet jeżeli ktoś ujawni najskrytsze tajemnice funkcjonowania systemu - uwierzy w to niewielu, a jeszcze mniej pójdzie z tym walczyć. Sensacje zaginą w motłochu.

Nie mam teraz zbytnio czasu na rozpisywanie się więc w skrócie:
+ fabuła
+ autentycznie budzi emocje, niesamowitą radość sprawił mi moment
:

gdy Artem po wyłączeniu zagłuszarek usłyszał komunikację radiową z olbrzymiej ilości ocalałych miejsc na ziemi - choć z drugiej strony przykre było jak długo mieszkańcy metra byli oszukiwani, że cały świat został zniszczony

+ generalnie wyraziści bohaterowie ( choć to zależy od konkretnego z nich )
+ powrót bohaterów Metra 2034

- brak mutantów i niemalże całej atmosfery wypraw na powierzchnię!
- pewnie nieścisłości w fabule w stosunku do wcześniejszych książek
-
:

nieco naiwna łatwość z jaką Biessołow kontrolował metro i zwerbował towarzyszy Artema ( głównie mam na myśli Loszę )


Cóż - Dmitrij słusznie stwierdził na odwrocie książki, że świat Metra został w najnowszej powieści wywrócony do góry nogami.
Czy było to rozsądne posunięcie?
Generalnie najbardziej ucierpiał klimat, z kolei fabuła stała się zdecydowanie bardziej rozbudowana niż w Metrze 2033.

Tak czy inaczej - polecam każdemu fanowi uniwersum Metra.

Za ten post Pijawol otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal, Gość.
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1277
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 07 Kwi 2024, 17:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez hillaryman w 21 Mar 2016, 10:29

Niekoniecznie tylko fanom uniwersum Metra ale również wszystkim osobom fascynującym się w postapokaliptycznym świecie oraz fanom sci-fi! Czytałem książkę, słuchałem audiobooka.

Swoją drogą nie wiecie czy postaranie film na podstawie książki? Mógłby być niesamowicie dobry.
Księgowa Katowice - unikalne oraz sumienne biuro rachunkowe!
Certyfikat księgowej - bądź zawsze liderem w swojej okolicy!
hillaryman
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 21 Mar 2016, 10:20
Ostatnio był: 21 Mar 2016, 10:54
Miejscowość: Katowice
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 0

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez stefanous w 21 Mar 2016, 14:45

Ostatnio była w kilku miejscach mowa o tym, że film powstanie - Michael De Luca i Stephen L'Heureux mają być zaangażowani w projekt, a sam Głuchowski ma nad nim czuwać.
Ну, удачной охоты, сталкер.
Awatar użytkownika
stefanous
Stalker

Posty: 50
Dołączenie: 09 Maj 2014, 09:49
Ostatnio był: 03 Gru 2019, 14:10
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 6

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez PRZEMEK ŁOWCA w 04 Kwi 2016, 17:01

Według mnie Metro 2035 jest naprawdę genialne, fabuła jest bardzo zaskakująca i wciąga, a rozmowa z Biessołowem szokowała i zastanawiała, jak społeczeństwo to jedna, wielka szara masa, którą można łatwo zmanipulować. Poruszył mnie też los ojca i jego synów, w tym momencie
:

liczyłem, iż Artem zabije Polatuchę. Niestety nie.

Zakończenie mną wstrząsnęło
:

Artem, bohater który stracił zdrowie dla ludzkości aby ją ratować, został zmieszany z błotem i odrzucony.
Ogromnie mnie wkurzała postać Homera, a rozmowa z Artemem na końcu pokazała prawdziwą jego naturę.

Metro 2035 ogólnie okazało się GENIALNĄ książką i bardzo szkoda, iż nie poznamy dalszych losów Artema :( :( :(
Jesteśmy Szturmowcami. Żyjemy Razem, Walczymy Razem i Umieramy Razem. Swoje życie poświęciliśmy Służbie.
,,Pogadamy później. Podczas emisji dostaję szczękościsku"- Porucznik Podorozny
„Nie ma rozpaczliwych sytuacji. Są tylko zdesperowani ludzie”.- Heinz Guderian
POWIEDZMY SOBIE UCZCIWIE : Podobnego S.T.A.L.K.E.R.A jak te 3 części już nie będzie. Trzeba zdławić w sobie ten ból i przyjąć to do wiadomości, że S.T.A.L.K.E.R. 2 MOŻE NAS ZAWIEŚĆ.
Możesz stracić wiarę w innych, ale nigdy w samego siebie- Optimus Prime
Ci ludzie pustyni miotający meblami kuchennymi to prawdziwe sku*wysyny matki natury. - Opis Burerów.
Awatar użytkownika
PRZEMEK ŁOWCA
Tropiciel

Posty: 205
Dołączenie: 03 Paź 2014, 20:18
Ostatnio był: 10 Lis 2022, 00:22
Miejscowość: Pralnia Samoobsługowa Prypeć
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 32

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez irsorin w 15 Kwi 2016, 13:36

Również coś słyszałam o tym filmie, w sumie było by to całkiem ciekawe o ile jakiś sensowny budżet na to wydadzą. I żeby nie było tak jak z grą, która no powiedzmy szczerze nie wyszła dobrze. Nie grałam w reebota, ale ta pierwsza wersja była okropna. Co do książki, to jednak 3033 mi się bardziej podobała, chociaż ta jest zaraz po niej. Np. takie uniwersa w ogóle mi nie przypadły do gustu.
Zwykła maniaczka gier. Zazwyczaj z nudów po pracy jako księgowa Krakowska w BPO. Ogólnie pykam we wszystkie możliwe FPS'y: CS, CA, CoD, Battlefield i ostatnio na nowo w Stalkera.
Awatar użytkownika
irsorin
Kot

Posty: 2
Dołączenie: 15 Kwi 2016, 13:23
Ostatnio była: 06 Lip 2017, 11:18
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 0

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez PRZEMEK ŁOWCA w 15 Kwi 2016, 15:48

irsorin napisał(a):Co do książki, to jednak 3033 mi się bardziej podobała, chociaż ta jest zaraz po niej. Np. takie uniwersa w ogóle mi nie przypadły do gustu.


Czytałaś 3033? Trochę bardzo do przodu, nie?
Jesteśmy Szturmowcami. Żyjemy Razem, Walczymy Razem i Umieramy Razem. Swoje życie poświęciliśmy Służbie.
,,Pogadamy później. Podczas emisji dostaję szczękościsku"- Porucznik Podorozny
„Nie ma rozpaczliwych sytuacji. Są tylko zdesperowani ludzie”.- Heinz Guderian
POWIEDZMY SOBIE UCZCIWIE : Podobnego S.T.A.L.K.E.R.A jak te 3 części już nie będzie. Trzeba zdławić w sobie ten ból i przyjąć to do wiadomości, że S.T.A.L.K.E.R. 2 MOŻE NAS ZAWIEŚĆ.
Możesz stracić wiarę w innych, ale nigdy w samego siebie- Optimus Prime
Ci ludzie pustyni miotający meblami kuchennymi to prawdziwe sku*wysyny matki natury. - Opis Burerów.
Awatar użytkownika
PRZEMEK ŁOWCA
Tropiciel

Posty: 205
Dołączenie: 03 Paź 2014, 20:18
Ostatnio był: 10 Lis 2022, 00:22
Miejscowość: Pralnia Samoobsługowa Prypeć
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 32

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez burntsnow w 23 Kwi 2016, 17:42

Chodzą komentarze, że to, jak potoczyła się fabuła Metra jest wynikiem tego, że autor rozczarował się mocno rodakami. I w sumie mu się nie dziwię, u nas jest to samo, tylko system teoretycznie trochę bardziej demokratyczny. Ludziom nie da się pomóc, są na to zbyt durni, łatwowierni i wolą siedzieć w gównie, niż wyściubić z niego nos. No i oczywiście tylko czekają, żeby pokazać im wroga, którego radośnie zaciukają sztachetami, podczas gdy życzliwi wskazywacze będą mieszać im kakao. Zostaje brać kobietę pod pachę, jechać w Bieszczady i mieć wyj**ane.

Za ten post burntsnow otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Kałach, PRZEMEK ŁOWCA.
Awatar użytkownika
burntsnow
Kot

Posty: 45
Dołączenie: 29 Paź 2011, 17:28
Ostatnio był: 10 Mar 2022, 13:09
Miejscowość: Jaworzno
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 4

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez n0timportant w 09 Maj 2016, 14:46

Mam szczerą nadzieję, że ta książka będzie bardziej jak metro 2033 niż ta "rok później" (2034). W 2033 była zdecydowanie szybsza akcja, a no i jakoś chyba też i historia ciekawsza.
Into the Shadows - opuszczone miejsca w Polsce, Urban Exploration.
n0timportant
Kot

Posty: 9
Dołączenie: 03 Maj 2016, 20:57
Ostatnio był: 22 Kwi 2017, 16:00
Frakcja: Wolność
Kozaki: 0

Re: [Ksiązka] Metro 2035 ??

Postprzez Woland w 18 Maj 2016, 10:49

Ta książka to zupełnie coś innego niż M2033 czy M2034.
Akcja jest wolna ale bardziej dramatyczna i dojrzalsza. Trzyma w napięciu bardziej, niż na bieżąco emocjonuje.

Za ten post Woland otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Sov_Maiar.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Poprzednia

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości