Powietrze w Metrze

Powietrze w Metrze

Postprzez minD w 04 Wrz 2011, 09:46

Wiadomo, że powietrzem na powierzchni nie da się oddychać bez maski a o dziwo w metrze da. Mieszka tam masa ludzi, ciągle zastanawiam się, czy to powietrze kiedyś im się skończy? 20 lat po wybuchu a oni nadal żyją. Nie mają roślin (oprócz grzybów :E) ani autor nie wymyślił żadnej nowej technologii "produkującej" tlen. Więc jak to możliwe?
Awatar użytkownika
minD
Kot

Posty: 7
Dołączenie: 04 Wrz 2011, 09:43
Ostatnio był: 10 Lut 2012, 14:30
Miejscowość: Łódź
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: -2

Reklamy Google

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Gabriel w 04 Wrz 2011, 10:24

Może dlatego że to gaz występujący w powietrzu a maski gazowe noszą by zabezpieczyć się przed szkodliwymi dla organizmu innymi oparami i gazami? To moja teoria. Z drugiej strony to trochę głupie pytanie, to tak samo jakbym zapytał dlaczego Monolitianie nie mają tego hełmu przeciw psionicznego i żyją sobie na luzie w Mózgozwęglaczu. Jednak odwołaj się do tego powyżej.
Pamiętaj, by śmiać się z innych wpierw naucz śmiać się z własnych niedoróbek i nieczystości. Jeśli ktoś postrzega Cię jako idiotę, nie liczy się zdanie innych, bo dla innych będziesz zawsze zajebistszą osobą niż osoba wyzywająca Cię - ona z kolei będzie owym idiotą. Liczy się to za kogo ty się uważasz. Ciesz się wolnością i nie żyj pod mocą innych - poczuj smak zerwania kajdan.
Awatar użytkownika
Gabriel
Tropiciel

Posty: 234
Dołączenie: 02 Sie 2011, 10:00
Ostatnio był: 14 Gru 2011, 17:11
Miejscowość: dlzkcmsfj afgva rwet 9a/7
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 23

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Nyguz w 04 Wrz 2011, 11:00

Hym w sumie poruszyłeś ciekawą kwestię. Jak się nad tym zastanowić to inaczej trochę to rozkminiłem. Otóż jak wychodzisz na powierzchnię, to widać, ze maska automatycznie "zamarza". Jak ją zdejmiesz to Artem oddycha, ale ciężko i po prostu się dusi. Według mnie może temperatura powietrza doprowadza do śmierci. Sam zobacz jak Hunter był ubrany. I każdy inny stalker na powierzchni. Grubo w cebulkę. A w metrze powietrze jest cieplutkie.
Tak więc to jest moja teoria.
CPU: i7 7700 GPU: Gigabyte RTX2060 Super RAM: 16GB DDR4 PSU: Be-Quiet 750W
Ludzie wierzą w to, że system zmieni sytuację w miastach... kiedyś wierzyli, że Ziemia jest płaska.
Awatar użytkownika
Nyguz
Weteran

Posty: 646
Dołączenie: 26 Mar 2010, 13:52
Ostatnio był: 25 Cze 2021, 00:49
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 112

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Maku w 04 Wrz 2011, 11:08

Jak dobrze pamiętam, to Głuchowski poruszał w którymś rozdziale 2033/34 ten temat, i było tam napisane że powietrze do metra dostaje się przez wentylację ze specjalnymi filtrami.
"Nie masz co robić, nudzi się Ci? Kup sobie kij i po jajach się bij" - 52
Awatar użytkownika
Maku
Tropiciel

Posty: 219
Dołączenie: 31 Paź 2009, 21:01
Ostatnio był: 15 Cze 2014, 20:15
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 16

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez minD w 04 Wrz 2011, 12:40

Maku napisał(a):Jak dobrze pamiętam, to Głuchowski poruszał w którymś rozdziale 2033/34 ten temat, i było tam napisane że powietrze do metra dostaje się przez wentylację ze specjalnymi filtrami.


Jeżeli to prawda to wyjaśnił się mój problem :D jestem w trakcje czytania Metra 2034, więc może natrafię na tę informację :)

Maskę się chyba zakładało, żeby oczyszczać powietrze z trujących gazów, więc raczej to powodowało śmierć niż temperatura. Maska raczej nie zamarza (nie rozumiem jak może zamarznąć, chyba, że to był skrót myślowy), to ciepłe powietrze z płuc, schładza się i skrapla na szybce.

Uwagi moderatora:

Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi. - Wheeljack
Awatar użytkownika
minD
Kot

Posty: 7
Dołączenie: 04 Wrz 2011, 09:43
Ostatnio był: 10 Lut 2012, 14:30
Miejscowość: Łódź
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: -2

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Gabriel w 04 Wrz 2011, 13:10

A no racja, przecież na zewnątrz było biało i trochę wikingowo, więc Nyguz ma chyba rację. Po prostu wybuchy na świecie musiały załamać coś w pogodzie i zima stała się ekstremalnie niebezpieczna. Brawa dla Nyguza. Tylko nie wiem dlaczego jest cieplutkie, skoro mury są zamknięte. Mają tam jakieś ogrzewanie czy cuś - ja tam tylko ogniska widziałem na czajniczek.
Pamiętaj, by śmiać się z innych wpierw naucz śmiać się z własnych niedoróbek i nieczystości. Jeśli ktoś postrzega Cię jako idiotę, nie liczy się zdanie innych, bo dla innych będziesz zawsze zajebistszą osobą niż osoba wyzywająca Cię - ona z kolei będzie owym idiotą. Liczy się to za kogo ty się uważasz. Ciesz się wolnością i nie żyj pod mocą innych - poczuj smak zerwania kajdan.
Awatar użytkownika
Gabriel
Tropiciel

Posty: 234
Dołączenie: 02 Sie 2011, 10:00
Ostatnio był: 14 Gru 2011, 17:11
Miejscowość: dlzkcmsfj afgva rwet 9a/7
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 23

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Nyguz w 04 Wrz 2011, 13:31

W metrze też raczej nie chodzili nago, tylko w "kombinezonach", ale już same te ogniska, ogrzewnice i odizolowanie od chłodnego powietrza z zewnątrz mogą wystarczyć, żeby żyć bez maski. :wink: A po tylu latach organizm się przyzwyczaja do zimna.
CPU: i7 7700 GPU: Gigabyte RTX2060 Super RAM: 16GB DDR4 PSU: Be-Quiet 750W
Ludzie wierzą w to, że system zmieni sytuację w miastach... kiedyś wierzyli, że Ziemia jest płaska.
Awatar użytkownika
Nyguz
Weteran

Posty: 646
Dołączenie: 26 Mar 2010, 13:52
Ostatnio był: 25 Cze 2021, 00:49
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 112

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Gabriel w 04 Wrz 2011, 13:42

Ja jestem ciekaw jak oni się tam myją i co jedzą.
Pamiętaj, by śmiać się z innych wpierw naucz śmiać się z własnych niedoróbek i nieczystości. Jeśli ktoś postrzega Cię jako idiotę, nie liczy się zdanie innych, bo dla innych będziesz zawsze zajebistszą osobą niż osoba wyzywająca Cię - ona z kolei będzie owym idiotą. Liczy się to za kogo ty się uważasz. Ciesz się wolnością i nie żyj pod mocą innych - poczuj smak zerwania kajdan.
Awatar użytkownika
Gabriel
Tropiciel

Posty: 234
Dołączenie: 02 Sie 2011, 10:00
Ostatnio był: 14 Gru 2011, 17:11
Miejscowość: dlzkcmsfj afgva rwet 9a/7
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 23

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Nyguz w 04 Wrz 2011, 13:45

W książce jak i w grze występowały wzmianki o świniach hodowanych w prowizorycznych chlewach oraz konserwach, natomiast poili się wywarami różnorakiego pochodzenia oraz przegotowaną wodą. Przykładem jest herbatka ze stacji WOGN :) z grzybków. Natomiast w grze można było zwiedzić łaźnie (już nie pamiętam jaka misja) w książce również występowały prysznice podłączone pod pompy wodne więc masz odpowiedź.
CPU: i7 7700 GPU: Gigabyte RTX2060 Super RAM: 16GB DDR4 PSU: Be-Quiet 750W
Ludzie wierzą w to, że system zmieni sytuację w miastach... kiedyś wierzyli, że Ziemia jest płaska.
Awatar użytkownika
Nyguz
Weteran

Posty: 646
Dołączenie: 26 Mar 2010, 13:52
Ostatnio był: 25 Cze 2021, 00:49
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 112

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Pijawol w 06 Wrz 2011, 07:43

Da się oddychać, bo 5 minut przed upadkiem atomówek zamknięto śluzy na amen. Otwierane są tylko gdy np. Stalkerzy wychodzą na powierzchnię.
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1277
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 07 Kwi 2024, 17:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez impulse_101 w 06 Wrz 2011, 11:22

W książce było napisane dokładnie ze każda stacja posiada własne filtry powietrza, Artem wspominał ze na jego stacji dba się o porządek i filtry są regularnie czyszczone a na innych stacjach rożnie to bywa.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Dżuz w 09 Wrz 2011, 09:43

Tak się podłącze z jednym wyjaśnieniem, trochę spóźnionym ale dopiero przeczytałem ten temat.

Gabriel napisał(a):A no racja, przecież na zewnątrz było biało i trochę wikingowo, więc Nyguz ma chyba rację. Po prostu wybuchy na świecie musiały załamać coś w pogodzie i zima stała się ekstremalnie niebezpieczna.


Coś w tym stylu. Ta chłodna/ mroźna pogoda ma nawet swoją nazwę, a mianowicie: zima nuklearna, czyli najprościej mówiąc ochłodzenie spowodowane przez unoszące się w stratosferze cząsteczki sadzy i dymu z płonących miast, które blokują promienie słoneczne, co w rezultacie powoduje spadek temperatury. Coś podobnego jest w "Drodze", choć tam nigdzie nie jest wyraźnie powiedziane, że doszło do wojny atomowej. Tak czy siak, teoria zimy nuklearnej jako taka jest dość kontrowersyjna.

To tyle :)
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 02 Maj 2023, 08:36
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Następna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości