Powietrze w Metrze

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez paintball_0 w 09 Wrz 2011, 11:21

Tak się składa, że w świecie Metra 2033 nie ma zimy nuklearnej. Przynajmniej nie w roku 2033 i późniejszych.

Po pierwsze- Artem z kolegami jako gówniarz otworzył śluzę na sąsiedniej stacji i pierwszy raz w życiu zobaczył niebo. O ile mnie pamięć nie myli była mowa o nocnym, bezchmurnym i wiosennym, rozgwieżdżonym niebie.
Po drugie- nie pamiętam, żeby w książce podczas wyjścia na powierzchnię autor choćby słowem wspominał, że bohaterowie brodzili w śniegu. W czasie, kiedy rozgrywa się akcja M2033, mamy jesień.
Po trzecie- na jednej ze stacji żyje wiele zmutowanych ludzi, gdyż ich śluza nigdy nie działała jak należy i się nie domyka. Próbowano ją prowizorycznie zakorkować wszelkim śmieciem, ale i tak wiosenne roztopy niszczyły barykadę i napromieniowana woda zalewała stację.

W grze mamy pokazaną zimę, ale nigdzie nie powiedziano, że jest to wieczna zmarzlina. Dwójka ma się rozgrywać na wiosnę, czy coś. Widać to na screenach i na filmikach.

Co do powietrza, to jak wspomniano wyżej- każda stacja jest wyposażona w filtry wody i powietrza. Stacje, których systemy podtrzymywania życia zostały uszkodzone, są porzucane.
Problem pożywienia rozwiązuje konserwowana żywność sprzed wojny, multiwitaminy w pastylkach, świnie i grzyby, oraz wszystko, co stalkerzy są w stanie znaleźć podczas wypraw na powierzchnię.

Nie zapominajcie, że cała sieć metra została przerobiona na jeden wielki bunkier, z pewnością zaopatrzony we wszystko, czego potrzebowali jego mieszkańcy. Przynajmniej na pewien czas.

Za ten post paintball_0 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive minD.
Awatar użytkownika
paintball_0
Legenda

Posty: 1285
Dołączenie: 18 Wrz 2008, 15:12
Ostatnio był: 30 Sty 2017, 23:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 184

Reklamy Google

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Dżuz w 09 Wrz 2011, 13:10

Ech, możliwe, że jest tak jak piszesz. Właśnie nabyłem tę zachwalaną przez wielu powieść i zamierzam się z nią zapoznać, żeby móc ją jednoznacznie ocenić, więc sam zobaczę jak to się maluje w książce. W grę póki co raczej nie zagram. Tak czy siak opierałem się na tym co napisali Gabriel i Nyguz, i na fakcie, że akcja gry/ powieści osadzona jest w świecie po wojnie atomowej, a także na tym co mówi lektor na początku tego gameplaya, że widać już przebłyski słońca albo kawałek błękitnego nieba i że lód zaczął już topnieć. Z tego mogłem wysnuć wniosek o zimie nuklearnej, bo na takową wygląda.

:



Jak przeczytam to "Metro", może będę miał jakiś lepszy przegląd sytuacji :)

-----------
P.S.
Jednak nie. Przebrnąłem już przez kilkadziesiąt stron i niestety nie da się tego czytać. Przepraszam jeżeli obraziłem jakiegoś fana tej powieści :wink:
Poczytam se Philipa K. Dicka, może będzie bardziej strawny...

P.S.2:
:arrowd: What the hell are you talking about, chap? :/
Don't spam! :arrowd:
Ostatnio edytowany przez Dżuz, 30 Paź 2011, 10:32, edytowano w sumie 1 raz
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 02 Maj 2023, 08:36
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez ławca snorków w 30 Paź 2011, 10:14

Jak to mówią pożyjemy zobaczymy :)

Uwagi moderatora:

Ale o co chodzi z tym postem? Pisz z sensem. I drugi warn, bo widzę regulaminu nadal nie znasz. - xKoweKx

Za ten post ławca snorków otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative Nyguz.

ławca snorków
Wygnany z Zony

Posty: 19
Dołączenie: 17 Sie 2011, 13:28
Ostatnio był: 14 Sie 2012, 11:38
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: -11

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez impulse_101 w 30 Paź 2011, 13:50

Co do klimatu okolic metra to warto sobie uświadomić ze metro mamy w Moskwie wiec nawet bez zimy nuklearnej będzie tam przez klika m-c w roku dawać ostro mrozem. Sama apokalipsa mogła może nie tyle co wywolac zimę nuklearna ale spowodować delikatny spadek globalnej temperatury i bardziej uwidocznić ostre rosyjskie zimy co nie wyklucza tez wiosennych dni bez śniegu tyle ze w mniejszej ilości.

P.S. w zasadzie jest to książka s-f wiec nie wiem czy jest sens roztrząsać się nad takimi niuansami :P
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez SkullDagger w 31 Paź 2011, 12:59

Czytam włąsnie Metro 2034 (2033 juz skończyłem) i tak jest opisane co i jak, mają filtry powietrza, wody , maszyny do tworzenia prądu, hodują grzyby, swinie, robią herbatę, amunicje od grupy o nazwia Hanza, a skąd oni mają to nie wiem.
I5-3570K 3,40Ghz 3,80Ghz in Turbo
GA B75M-D3V GoodRam 8GB 1600Mhz
GTX 660 2GB Win 7 64bit
Awatar użytkownika
SkullDagger
Ekspert

Posty: 881
Dołączenie: 26 Sie 2011, 01:04
Ostatnio był: 09 Paź 2022, 19:48
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 63

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez paintball_0 w 31 Paź 2011, 17:10

Hehe, a skąd się biorą narzędzia? Produkują. ;) Hanza to taka Unia Europejska w świecie Metra. Każdy chciałby należeć ale ci co już tam są wcale nie mają tak dobrze, jakby się wydawało. ;P

Za ten post paintball_0 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Alchemik, monolit1.
Awatar użytkownika
paintball_0
Legenda

Posty: 1285
Dołączenie: 18 Wrz 2008, 15:12
Ostatnio był: 30 Sty 2017, 23:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 184

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez LSkiper w 13 Maj 2012, 14:49

ja jak czytalem książkę to miałem inny wniosek otóż: gdy spadły atomówki to powstała sadza , która po pewnym czasie wydzielała szkodliwe gazy między innymi Co2 ,który doprowadził do zmniejszenia średniej temperatury która później zapoczątkowała zlodowacenie (epokę lodowcową). lądolód nie dosięgł moskwy (o dziwo) ,lecz doprowadził do wieloletniej zimy stąd to że artem i inni na powierzchni grubo się ubierali jesli się przypatrzycie to w niektórych hełmach u npc są małe poduszki ocieplające
MSI B450A Pro MAX/Ryzen 7 5800X3D/MSI Radeon RX 6700XT/32GB DDR4 3600MHz/2TB WD Blue + 2TB SSD/Logitech MX Master/W10/Cooler Master MWE Gold V2 750W
Samsung Galaxy S22 Ultra
Awatar użytkownika
LSkiper
Tropiciel

Posty: 318
Dołączenie: 19 Gru 2011, 23:27
Ostatnio był: 24 Lut 2023, 18:51
Miejscowość: Zadupie za Poznaniem
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez impulse_101 w 13 Maj 2012, 23:57

Odnośnie zamarzania masek to przy ich używaniu strasznie się skrapla para wodna z oddechu plus jeszcze pot przy wysiłku. Nie raz dosłownie wylewałem z maski wodę po jakiś dłuższych marszobiegach wiec sadze ze przy takiej niskiej moskiewskiej temperaturze całkiem możliwe ze ta wilgoć skropli się i zamarznie na szybce. Niekoniecznie wiec na powierzchni musi panować ultra-zimna aura tak ze artem przy wdechu połyka kostki lodu, wystarczy -30/40 stopni aby uzyskać efekt szronienia.
Samo powietrze nie jest problemem w metrze, bardziej zastanawia mnie skąd oni maja tyle paliwa do tych agregatów.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez PeterHD w 14 Maj 2012, 11:35

paintball_0 tutaj nie się z tobą zgodzić. W rozdziale, w którym wraz z Młynarzem, Dziesiątym i Daniłą idziemy na powierzchnie było dużo o tym, że stalkerzy na górę wychodzą po drewno, benzynę, amunicję i narzędzia. Mijali też ogromną roślinę, tzw. napromieniowany powój. Myślę że ona może produkować całkiem dużo tlenu. Mowa też była o filtrach wody, a myślę, że jeśli udaje im się z wodą z powietrzem też się uda.
Czy wiecie że do następnej odpowiedzi na post przeskakujesz wciskając spację?
PS. Dziękuję za picie kozaków Zwinniakowi.
Gratulacje panowie, jesteśmy na mistrzach
:

http://mistrzowie.org/361231
Awatar użytkownika
PeterHD
Kot

Posty: 46
Dołączenie: 02 Paź 2011, 14:16
Ostatnio był: 29 Lip 2014, 23:00
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 4

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez Jachu w 15 Maj 2012, 22:21

Najgorsze (i zarazem najciekawsze) jest to co zrobić, kiedy w Moskwie skończą się zasoby paliwa, materiałów i innych rzeczy.Załóżmy,że nastąpiłoby to w ciągu powiedzmy... 90 lat. Brak paliwa do agregatów równa się brak prądu, brak prądu równa się brak oświetlenia, brak oświetlenia równa się brak widoczności, a to się równa skończenie w żołądku nosalisa czy innego cholerstwa. :) Oczywiście zostaną stare lampy naftowe. Ale i im skończy się w pewnym momencie paliwo. ( tak się zastanawiam, jak kto wie niech mi odpowie - czy można palić w lampie naftowej tłuszczem zwierzęcym?Bo w zasadzie nadaje się on chyba do oświetlania. Tłuszcz pochodziłby od zabitych świń. Wiem że pytanie jest trochę bez sensu bo do lamy naftowej się używa nafty ale... )

Co do roślin - jest możliwość, żeby produkowały tlen. Jednakże wysoki poziom promieniowania oraz miliony... jak nie miliardy... ton pyłu radioaktywnego w powietrzu uniemożliwiają zbyt długie oddychanie bez maski gazowej (co nie znaczy , że NIE można nim oddychać przez krótki czas).
«Врагов надо истреблять!»
Awatar użytkownika
Jachu
Stalker

Posty: 52
Dołączenie: 26 Lut 2012, 22:32
Ostatnio był: 03 Mar 2016, 00:43
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 4

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez paintball_0 w 15 Maj 2012, 23:10

PeterHD, Jachu, zdarzyło się wam kiedyś oddychać dymem z ogniska? Albo zatęchłym powietrzem w piwnicy? Wydymiło wam kiedyś z pieca, albo na ulicy przejechała obok was stara dymiąca ciężarówka? Nie twierdzę, że tlenu NIE MA. Filtry nie służą do tworzenia tlenu z niczego. Służą do odfiltrowywania tego, czego użytkownik nie chce mieć w płucach. ;)

Wikipedia twierdzi, że Moskwę zamieszkuje 11 613 000 osób. Powyższa wartość przedstawia zarejestrowaną liczbę ludności w Moskwie, najnowsze dane statystyczne mówią jeszcze o dodatkowych ok. 6 mln niezarejestrowanych osób, które mieszkają lub dojeżdżają do stolicy Rosji w celach zarobkowych.

Metro rozciąga się pod całym miastem. Zamieszkuje je około 100 000 osób. To nam daje 1,1613% początkowej populacji miasta. Nie licząc osób dojeżdżających spoza Moskwy, bo stalkerzy taż tak daleko od stacji by się nie zapuszczali. Myślę, że kolejne 20 lat metro dałoby radę utrzymać ludzkość w jako takiej kondycji.

Co do oświetlenia: świnie dają tłuszcz. Tłuszcz się pali. Można robić świeczki. ;)
Świnie robią kupę. Kupa wydziela metan. Metan jest palny. ;)
spirytus powyżej pewnego stężenia jest palny. A każda biologiczna forma życia fermentuje. ;)
Awatar użytkownika
paintball_0
Legenda

Posty: 1285
Dołączenie: 18 Wrz 2008, 15:12
Ostatnio był: 30 Sty 2017, 23:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 184

Re: Powietrze w Metrze

Postprzez impulse_101 w 16 Maj 2012, 18:37

Jest coś takiego jak holzgas czyli gaz drzewny, można go uzyskać w bardzo prymitywny sposób z zwykłego porąbanego drewna a jakimś cudem silniki benzynowe na nim mogą śmigać. Jak w WW2 cala benzyna poszła do czołgów to polowa cywilnej europy śmigała autami na holzgazie. Myślę ze to byłoby głównym źródłem energii w postapokaliptystycznym świecie, chociaż te bardzo prosto pozyskiwalne paliwo z jakimś przyczyn jest pomijane w wszelkich tworach s-f.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości