Metro 2033: Książka

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Cfaniak216 w 14 Lip 2012, 23:57

co tu dużo mówić .... książka jest dobra , wciąga już od samego wstepu :


ROZDZIAŁ 1
KONIEC ŚWIATA
– Kto tam? Hej, Artem! Zobacz no!
Artem podniósł się niechętnie ze swojego miejsca przy ognisku i, przewieszając karabin z pleców na pierś, ruszył w ciemność. Stanął na samym skraju oświetlonej przestrzeni i jak umiał głośno i sugestywnie, z demonstracyjnym szczękiem odciągnął zamek i ochryple zawołał:
– Stać! Hasło!
Z ciemności, w której chwilę wcześniej rozległ się dziwny szmer i głuche pomruki, dało się słyszeć pośpieszne, lekkie kroki. Coś przestraszyło się mocnego głosu Artema i szczęku broni i pobiegło w głąb tunelu. Artem szybko wrócił do ogniska i rzucił do Piotra Andriejewicza:
– No i nic, nie pokazał się. Nic nie powiedział, tylko zwiał.
– Ty ofermo! Miałeś rozkaz: nie odpowiadają – strzelać od razu! Skąd ty wiesz, co to było? Może to czarni się podkradają?!
– Nie… To chyba w ogóle nie ludzie… Bardzo dziwne dźwięki… No i kroki nie takie jak człowieka. Czy ja niby ludzkich kroków nie słyszałem? Poza tym, gdyby to byli czarni, to czy oni choć raz tak uciekali? Sam pan wie, Piotrze Andriejewiczu, że ostatnimi czasy czarni od razu rzucają się naprzód – atakowali już patrole gołymi rękami i szli wyprostowani na karabin maszynowy. A ten od razu zwiał… Jakieś tchórzliwe bydlę.
– Pięknie, Artem! Za dużo mędrkujesz! Masz rozkaz, to działaj według rozkazu i się nie zastanawiaj. Może to zwiadowca? Zobaczył, że nas tu mało – teraz przyjdzie ich więcej i… Może nas tu zaraz lekko i przyjemnie ukatrupią, ciach nożem po gardle i całą stację wyrżną, tak jak się to skończyło z Poleszajewską – a wszystko dlatego, że tyś gada na czas nie załatwił… Spójrz na mnie! Następnym razem każę ci ich gonić w tunelu!
Artem skulił się na myśl o tunelu za siedemsetnym metrem. Strach było sobie nawet wyobrazić, żeby tam pójść. Nikt nie miał odwagi chodzić dalej niż siedemset metrów na północ. Patrole dojeżdżały do pięćsetnego i po tym jak poświeciły na słup graniczny reflektorem drezyny i upewniły się, że żaden śmierdziel za niego nie przelazł, pośpiesznie wracały. Zwiadowcy, chłopy na schwał, byli żołnierze piechoty morskiej – ci zatrzymywali się na sześćset osiemdziesiątym, chowali w dłoniach zapalone papierosy i zamierali, przyklejeni do szkieł noktowizorów. A potem cofali się, powoli, spokojnie, nie spuszczając oczu z tunelu i w żadnym wypadku nie odwracając się do niego plecami......(tyle chyba wystarczy zęby zachęcić do lektury :wódka: )
Toshiba Satellite l30-10w (Wymienione wszystko co sie dało)
Procesor Intel(R) Core(TM)2 CPU T5200 @ 1.60GHz
Pamięć (RAM) Kingston (2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM)
Grafika ATI RADEON XPRESS 200M Series Podkęcona z 250MHz na 500MHz
Dysk Segate Momentus 7200.4 320gb Bufor 16mb
Słuchawki Sony MDR-V55
Myszka Logitech M525 Windows 7 Ultimate 32bit
Awatar użytkownika
Cfaniak216
Stalker

Posty: 55
Dołączenie: 07 Lip 2012, 14:24
Ostatnio był: 10 Lut 2020, 22:06
Miejscowość: ZATON
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: UDP Compact
Kozaki: 2

Reklamy Google

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Dżuz w 15 Lip 2012, 02:41

szczypiorofix napisał(a):
Dżuz napisał(a):I nie gadać że później się rozkręca :caleb:

A skąd wiesz skoro nie przeczytałeś co jest dalej? :facepalm:


:E
Nie no, nie wiem. Ubiegam zwyczajnie fakty :wink: Skoro przeciętnej długości książka nie spodobała mi się po 80 stronach to śmiem wątpić, żeby dalej mogło być lepiej :P Miałkie czytadło dla niewymagającego odbiorcy :caleb:

szczypiorofix napisał(a):Sposób pisania skojarzył się odrobinę z "Piknikiem...".


Hmmm... no jakoś nie zauważyłem tego podobieństwa :wink: A przyznam, że narracja w powieści braci Strugackich bardzo przystępna :)
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 02 Maj 2023, 08:36
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez szczypiorofix w 15 Lip 2012, 08:01

@Dżuz : więc w takim razie polecam Ci "Do Światła" - książka jest o wiele krótsza i pisana oszczędniejszym językiem, bez rozbudowanych opisów i dłuższych przemyśleń bohaterów. Ale pewnie też powiesz, że to miałkie czytadło dla niewymagającego odbiorcy ;) Chcesz się trochę pomęczyć? Polecam "Pan Światła" Rogera Zelaznego i postaraj się od razu załapać o co w niej chodzi ;) ja pierwszy rozdział czytałem chyba ze trzy razy, bo nie mogłem załapać o co w niej chodzi ale potem już "poleciało" ;)
"Pewnego pięknego październikowego poranka Umierająca Ziemia połknęła własne bebechy i zmarła w konwulsjach" - Opowieść Poety: Pieśń Hyperiona.
Awatar użytkownika
szczypiorofix
Tropiciel

Posty: 267
Dołączenie: 20 Cze 2011, 20:50
Ostatnio był: 26 Sty 2017, 14:03
Miejscowość: Wawa
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 44

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Cfaniak216 w 22 Lip 2012, 18:29

książka metro2033(dimitry glukhovski) jest świetna i metro 2034 (dimitry glukhovski) też .
:

szkoda tylko że w metrze 2034 autor książki zmienił glównego bohatera Artema na Saszę :( .
Ostatnio edytowany przez Cfaniak216, 28 Lip 2012, 18:08, edytowano w sumie 1 raz
Toshiba Satellite l30-10w (Wymienione wszystko co sie dało)
Procesor Intel(R) Core(TM)2 CPU T5200 @ 1.60GHz
Pamięć (RAM) Kingston (2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM)
Grafika ATI RADEON XPRESS 200M Series Podkęcona z 250MHz na 500MHz
Dysk Segate Momentus 7200.4 320gb Bufor 16mb
Słuchawki Sony MDR-V55
Myszka Logitech M525 Windows 7 Ultimate 32bit
Awatar użytkownika
Cfaniak216
Stalker

Posty: 55
Dołączenie: 07 Lip 2012, 14:24
Ostatnio był: 10 Lut 2020, 22:06
Miejscowość: ZATON
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: UDP Compact
Kozaki: 2

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez runa w 28 Lip 2012, 17:03

Metro 2033 faktycznie było dobre. Miło i szybko się czytało, a i fabuła mnie wciągnęła. Chociaż zastosowane były oklepane motywy (brak zasobów, wymierająca ludzkość, mutanty) to powiem że była naprawdę dobra.
Za to Metro 2034 nie podobało mi się wcale. Do szału doprowadzała mnie postać Huntera. Typowy hamerykancki terminator. Cala ta banda jakoś mi nie przypadła do gustu. Fabuła była wtórna, i podobna do pierwszej części.

Mam nadzieję że książki z serii uniwersum zakończą się w miarę szybko i nie będzie to typowy tasiemiec. Mimo wszystko Do światła to chyba najlepsza, najbardziej wciągająca część.
bez [...] dłuższych przemyśleń bohaterów
I tego było trzeba :E Nie rozwodzenia sie nad losem bohaterów, bo nie tego w tej książce szukałam, ale akcja. Ciągła, szybka, wartka.
Ale opisy pomieszczeń i mutantów akurat są tu bardzo potrzebne. To buduje napięcie i cały klimat.
Logic can take you from A to B, but imagination can take you anywhere.
Awatar użytkownika
runa
Stalker

Posty: 113
Dołączenie: 12 Lut 2012, 13:21
Ostatnio była: 22 Lis 2015, 18:56
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 67

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Darth ReX w 20 Sie 2012, 14:14

Przeczytałem minutę temu "Do Światła" Andrieja Diakowa. Jest to zdecydowanie warta przeczytania pozycja. Zupełne przeciwieństwo poprzednich książek. Więcej tam akcji, czyta się całkiem lekko. No i zwroty akcji, jakich doświadczamy powodują, że czytałem ją z zapartym tchem. I wcale nie przeszkadza, że jest krótsza. No i zaskoczy ona każdego.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||

Za ten post Darth ReX otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Canthir.
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 23:52
Kozaki: 224

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Canthir w 20 Sie 2012, 18:02

Darth, ale to z tego cyklu Metrowego czy zupełnie odrębna książka?

btw, czytał ktoś coś innego Metrowego, np. Pitera? Po fragmencie na stronie Insignis chęć kupna tego ostatniego mi przeszła...
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Darth ReX w 20 Sie 2012, 21:38

No to jest ta "inna metrowa" książka. Też dzieje się w Petersburgu, ale jest np. dużo łażenia po powierzchni. Nie łączy się w ogóle z poprzednią. A "Pitera" przeczytam, jak wygram na konwencie fantastyki. To ostatnio popularna nagroda :D

EDIT: Swoją drogą, to zacząłem drążyć temat książek w tym uniwersum. Znalazłem pełną listę wydanych dzieł w ramach projektu: http://www.metro2033.ru/books/
Dla osób nieznających cyrylicy mam link z krótkimi opisami: http://metrovideogame.wikia.com/wiki/Me ... ook_Series
Można stąd zauważyć, że "Do Światła" ma już sequel.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 23:52
Kozaki: 224

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Szpagin w 24 Sie 2012, 01:18

Właśnie skończyłem czytać "Metro 2033". Jestem pełen podziwu dla autora. Stworzył on świat obcy, niezwykły, ale jednocześnie czuło się, że jest w nim coś bliskiego: ludzie, którzy się nie zmienili. Jedni gotowi są do największych poświęceń, inni zdolni są do sprzedania własnego dziecka za posiłek. Pod ziemią żyją komuniści, faszyści, sataniści, świadkowie Jehowy, przedstawiciele dziwnych kultów, a także zwykli ludzie, chcący przeżyć kolejny dzień.

Praktycznie cały czas czułem żal do tego pięknego świata, który ludzie bezmyślnie zniszczyli. Takiego czegoś nie czułem czytając żadną inną książkę. Domyślam się, jak podczas lektury czują się Rosjanie, mając przed oczami wyobraźni miejsca, które znają od dziecka: stacje metra, którymi przemieszczają się do pracy, zamienione zostały w mikropaństwa, znajome ulice zawalone są wrakami samochodów, znajome budowle są zniszczone lub zamieszkałe przez przerażające istoty.

Ogólnie: polecam wszystkim miłośnikom postapokaliptyki. Trudno było mi się od książki oderwać. Jak znajdę w bibliotece kolejną część, natychmiast ją wypożyczam.
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez margarita w 24 Sie 2012, 01:35

Darth ReX napisał(a):Swoją drogą, to zacząłem drążyć temat książek w tym uniwersum. Znalazłem pełną listę wydanych dzieł w ramach projektu: http://www.metro2033.ru/books/


Ech, za każdym razem, kiedy patrzę na te okładki, to aż mnie nachodzi ochota, żeby wszystkie te książki przeczytać. Tylko rosyjskiego na tyle nie znam, to i pozostaje mi czekać na przekłady. :>

Canthir napisał(a):btw, czytał ktoś coś innego Metrowego, np. Pitera? Po fragmencie na stronie Insignis chęć kupna tego ostatniego mi przeszła...


Ujmę to w ten sposób: jeśli nie sięgasz po "Pitera" z myślą, że oto doznasz rozkoszy umysłowej z powodu lektury tejże książki, to się nie zawiedziesz. Akcja w sumie jest okej, styl *w sumie* też, ale arcydzieło wielkiego formatu to to nie jest. Niemniej jednak porusza "metrowe" tematy, więc przeczytać można.
A "karbidówka lafirynda" mnie dalej bawi.
– Tato, dlaczego nie możemy jechać z tobą?
– (do siebie) Bo jesteś mortalem, synku, a ja nie lubię paradoksu.
Awatar użytkownika
margarita
Stalker

Posty: 191
Dołączenie: 14 Gru 2011, 19:17
Ostatnio była: 21 Lis 2015, 21:28
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 129

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Adviger w 26 Paź 2012, 22:27

Przeczytałem książkę 3 razy i mówię wam jest dość trudna ale niesamowita.POLECAM. :D
"Alfa i Omega początek i koniec,to ja dam pragnącemu pić ze źrudeł wody życia".
Awatar użytkownika
Adviger
Kot

Posty: 2
Dołączenie: 23 Paź 2012, 19:05
Ostatnio był: 09 Lut 2013, 23:18
Miejscowość: Cieszyn
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 0

Re: Metro 2033: Książka

Postprzez Darth ReX w 31 Paź 2012, 12:19

Jest i kolejna książka Diakowa, kontynuacja "Do Światła" o tytule "W Mrok".
http://metro2033.pl/w-mrok/ksiazka/
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 23:52
Kozaki: 224

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości