Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Holf w 14 Wrz 2016, 10:49

Witam!
Chyba nie ma takiego tematu, wpisywałem broń i uzbrojenie ale nie znalazłem tego o czym chciałem napisać. Chodzi za mną takie coś - czy nie uważacie, że w 3 grach serii S.T.A.L.K.E.R. za mało czuć klimat wschodu na przykładzie broni? Już wyjaśniam. Czarnobyl znajduje się na Ukrainie, a jeszcze 30 lat temu w ZSRR, więc czy główną bronią stalkerów w ZONIE nie powinny być karabiny z rodziny AK, lub uzbrojenie typowe dla armii sowieckiej, lub aktualnej ukraińskiej/rosyjskiej. Mam świadomość, że w grze występuję AKS-74 (w grze AKm 74/2) oraz AKS-74U (w grze Akm 74/2U), występuje również AN-94 (w grze Obokan/AC96/2), ale jak dla mnie to za mało. Dlaczego nie ma AKM, który jeżeli wierzyć wikipedii produkowany jest do chwili obecnej, czemu nie ma AKMS (jak ktoś się wybiera na służbę przygotowawczą to z takim biega w PL), dlaczego np. AK-74 występuje tylko w wersji z kolbą składaną (robioną z myślą o jednostkach VDV) a nie stałą, która była tworzona w większej ilości. Tak samo wygląd AK-74 mogłby być 2 wersje, jedna czarna, a druga w której elementy drewniane byłby w kolorze takiego bakelitu (jak w AKS-74U).

Kolejna sprawa dlaczego żołnierze SPECNAZu mają za bron AN-94 karabin, który nie wszedł na uzbrojenie armii rosyjskiej (i tu kolejny wątek, projekt ABAKAN został już ukończony w Rosji, po rozpadzie ZSRR, skąd ma go armia ukraińska?), bo po prostu okazał się klapą i zostano przy AK-74M, z tego co się orientuje nie wszedł on do produkcji seryjnej a w ZONIE jest go masa.

Przechodząc dalej zauważyliście, że wielu stalkerów posiada bron zachodnią? Jak ona się znalazła w ZONIE w takich ilościach? Rozumiem, przemyt okej, ale w takim razie powinna być rzadko spotykana i tylko u niektórych stalkerów, a nie jak w COP - z reguły stalker ma AKS-74 lub L85 A1, a co najbardziej śmieszne amerykański ZM LR300 ML, który śmiało można uznać za jedną z emek, a wiadomo, co jak co ale amerykanie nie rozrzucali się tak swoją bronią jak ZSRR. Po za tym sporo jest amunicji NATO, zamiast takich ilości w jakiej ona występuje machnęliby AKM i amunicje 7,62 × 39. Po za tym np. ciężko w grze jest znaleźć SVD, tu na myśli mam COP, czy chociażby PKM, w ilościach chociaż "średnich".

Wiem, że się czepiam, ale tego też nie mogę zdzierżyć. Dlaczego AKS-74U (w grze Akm 74/2U), ma magazynek na amunicje 7,62 × 39. Przecież to już nawet nie dopatrzenie, a manipulacja. Kogoś kto się interesuje chociaż trochę uzbrojeniem etc. razi to po oczach, czy dla studia naprawdę ciężko było zrobić taki sam magazynek jak do AK-74.

Trochę się rozpisałem i wiem, że w większości to taki mój ból tyłka, jednak widziałem, na forum jak ludzie szukają, domyślają się przeszłości Lebiediewa, czy losów Szramy po CS, więc wydaje mi się, że ten temat też nie jest najgorszy. Może znajdzie się ktoś kto ma taki sam pogląd jak ja.
Holf
Kot

Posty: 7
Dołączenie: 05 Wrz 2016, 10:40
Ostatnio był: 24 Lut 2017, 10:27
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 0

Reklamy Google

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez caleb59 w 14 Wrz 2016, 11:03

GSC Gameworld nie chciało opłacać praw do wykorzystywania wizerunku i nazw prawdziwej broni stąd nie jest jej w podstawce dużo i np. kałach ma zamek po lewej zamiast po prawej, jeśli chcesz realizmu jako takiego i trzymania się standardów obowiązujących w armii to zagraj w Armę 2 lub 3...

Są różne modyfikacje do Stalkera typu Arsenal Mod, które w jakimś stopniu poprawiają nazwy, specyfikacje i modele broni ale też nie ma co liczyć na cuda...
                 Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 3070 8GB GDDR6 RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2687
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 05 Gru 2023, 00:39
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 666

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Holf w 14 Wrz 2016, 11:15

Mimo wszystko według mnie psuje to lekko klimat, bo sam przyznaj nie pobiegałbyś z AKM? Zastanawiałem się, tez dlaczego przedstawione w grze uzbrojenie ma jakąś dziwną nazwę, ale to wszystko wyjaśnia, więc dziękuję. Co do modyfikacji to przeglądałem listę, aczkolwiek, szkoda, że już w samej grze rodzina AK jest uboga. Co do zamka, to prawda, ale jak przyjrzeć się broni innych stalkerów, to komorę zamkową/klape wyrzutu łusek, mają po dobrej stronie, więc nie wiem czemu tak.
Holf
Kot

Posty: 7
Dołączenie: 05 Wrz 2016, 10:40
Ostatnio był: 24 Lut 2017, 10:27
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 0

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Microtus w 14 Wrz 2016, 12:51

Panie, to było już rozważane na forum wiele razy...

Dali dupy z tymi brońmi a tak naprawdę to mogłobyć tak, że GSC chciało na siłe grę podkręcić. Żeby były fajne spluwy i żeby gracze zza granicy mieli pukawki ktore znają i na oczy widzieli.

Ja bym widział tam właśnie zone bez tego całego barachła zzachodu. tokarewy, makarovy, pepeszki, dagtarievy Mosiny, sks-y, svt, dubeltówki bajkały, tozy, saigi. ku*wa wybierać przebierać.
Dali by do tego jakieś M4 (2 sztuki na gre z chu*owa dostepnościa amunicji) i byłoby gitara i klimat by był.

Nie ma co sie doszukiwac w dzisiejszych czasach takiego realizmu, jak piszesz. Ważne żeby bylo dużo splów z całego świata i żeby rozwałka była. A dla klimatu to sobie możesz co najwyżej mody pościagac...
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Holf w 14 Wrz 2016, 13:03

W sumie fajnie by było PPSz znaleźć np. w Magazynach Wojskowych, w tej wiosce, np. po jakimś weteranie IIWŚ schowaną w szafie. Tak wiem, są mody, jednak według mnie z modami jest trochę jak np. z uniwersum Metro2033, jest oryginalna trylogia i są książki innych autorów, ale jednak do oryginału zawsze będzie jakiś sentyment - świadomość, że właśnie od tego się zaczęło uniwersum.
Holf
Kot

Posty: 7
Dołączenie: 05 Wrz 2016, 10:40
Ostatnio był: 24 Lut 2017, 10:27
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 0

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Universal w 14 Wrz 2016, 13:29

Microtus napisał(a):tokarewy, makarovy, pepeszki, dagtarievy Mosiny, sks-y, svt, dubeltówki bajkały, tozy, saigi.

A mam Cię bić? :suchar:

W ramach ciekawostki: długo sądziłem, że pepesze czy tokariewy byłyby niedostępne w Zonie, jako że to sprzęt muzealny i niewiele by dotrwało. Ale kiedy dowiedziałem się, że w 1990 pierwszy policjant jaki w "wolnej Polsce" zginął, oberwał od strzałów z pepeszy ukradzionej z zakładów odzieżowych (!), a "syryjscy rebelianci" mają na stanie pięć tysięcy (!) StG-44, to mi lekko kopara opadła.


https://twitter.com/green_lemonnn/statu ... 8306902017

I właściwie Bliski Wschód to przykład jak mógłby wyglądać rynek broni w Zonie. Mógłby, bo jednak trochę inna ścieżka przemytu i skala przedsięwzięcia - trudno mówić o tysiącach sztukach broni w Strefie, nawet mimo tego, że jestem zwolennikiem zaludnionej Zony.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez tom3kb w 14 Wrz 2016, 14:19

Skąd te Stg 44 się wzieły w Syrii to oglądałem na kanale Iryującego Historyka :)
Też się zdziwiłem jak całe stragany tym zawalone na targu na filmiku były pokazane.

Jest tyle fajnej broni "ze wschodu", że spokojnie można by tylko taką broń w grze umieścić i mi by to np bardzo pasowało ale trzeba było dodać coś co każdy na świecie rozpozna, to mamy i coś dla Niemca, Anglika, Amerykanina :)

Ale dzięki modom każdy sobie zawsze może biegać z jakimś: skorpionem, sksem, mosinem, pepeszą czy co tam mi się przypomni.
Awatar użytkownika
tom3kb
Łowca

Posty: 540
Dołączenie: 10 Maj 2014, 17:08
Ostatnio był: 22 Sie 2023, 03:25
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 92

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez doomer77 w 14 Wrz 2016, 16:28

To, że my znamy pepeszę czy innego makarowa nie oznacza od razu, że zna ją Francuz, Anglik czy Amerykanin. Wprowadzenie do gry uzbrojenia natowskiego miało właśnie na celu zwiększenie jej atrakcyjności w oczach tych graczy.

Druga sprawa, to czy gra nie straciłaby na atrakcyjności czy realizmie również w naszych oczach, gdybyśmy musieli biegać po Zonie z bronią żywcem wyjętą z czterech pancernych? Pomieszanie epok.

Kolejna rzecz to amunicja. O ile współczesna broń trzyma pewne standardy i wiele broni z poszczególnych bloków używa jednej (lub kilku jej odmian, ale o tym samym kalibrze) amunicji, to w przypadku starych broni nie zawsze tak było. Dochodziłaby więc potrzeba wprowadzenia do gry kolejnych paczek amunicji, rozmieszczenia tego na mapach itd. Skutek mógłby być odwrotny od zamierzonego - zamiast rozmaitości, byłaby albo bieda w zaopatrzeniu albo bałagan.

No i ostatnia rzecz. Wielu z nas kończyło grę mając w plecaku którąś z odmian AK i ew. snajperkę. Ja niemal zawsze docierałem do końca z TRs 301, parę razy z z SGI5k i GP 37. A to dlatego, że nie przepadam za wschodnimi pukawkami :) Na początku gry zawsze staram się jak najszybciej zdobyć coś, co mi leży w ręku i dopiero wtedy gra nabiera dla mnie klimatu. Na pewno nie jestem jedynym, więc decyzja studia o wprowadzeniu sporej ilości broni natowskiej okazuje się słusznym posunięciem.

Za ten post doomer77 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive PRZEMEK ŁOWCA.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez trolololo w 14 Wrz 2016, 17:08

Muszę przyznać, że jakaś PPSH-42 by mi tu pasował.
Grając w stalkera ciągle miałem wrażenie że : Broni "schodnie" = Niezawodność, tania amunicja, bardzo dostępne.
Bronie "Zachodnie" - Łatwo się psują, ale mają większą siłę ognia, i mniejszy odrzut, są jednak drogie, a amunicji mamy trochę więcej dopiero w Prypeci/Elektrowni, bo Monolit tego dość dużo używa.
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez jedrek777 w 14 Wrz 2016, 18:28

Holf napisał(a):Zauważyliście, że wielu stalkerów posiada bron zachodnią? Jak ona się znalazła w ZONIE w takich ilościach? Rozumiem, przemyt okej, ale w takim razie powinna być rzadko spotykana i tylko u niektórych stalkerów


Wypowiem się na przykładzie SoC, bo w pozostałych średnio pamiętam jak wygładała kwestia uzbrojenia.
Trochę ciężko mówić o realiźmie, kiedy po Zonie biegają goście w EGZOSZKIELETACH. Jeżeli jakiegoś burżuja stać, żeby popykać po strefie w EGZOSZKIELECIE, rodem z filmów sci-fi, to stać go też na każdą broń, jaką sobie wymarzy, nawet zachodnią. Bo z tego co zauważyłem, to taką broń mają przede wszystkim tacy kolesie.
Awatar użytkownika
jedrek777
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 24 Lut 2013, 23:09
Ostatnio był: 05 Cze 2023, 18:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Holf w 14 Wrz 2016, 18:56

Przecież nawet nie chodzi, żeby tych unikalnych broni było dużo, ale sami przyznajcie nie byłby to smaczek, gdyby w Magazynach Wojskowych, w wiosce zajętej przez pijawki, w piwnicy, np. znaleźć PPSz i amunicji akurat na 2 magazynki. Po wystrzelaniu, bron sprzedać albo wsadzić do schowka. W SOC można znaleźć też gitarę, nie da się na niej grać, ale spoko, że wgl, można wsadzić do ekwipunku. Dla mnie takie coś było w porządku.

Co do egzoszkieletów, w ich opisie nie jest napisane, że są produkowane w kijowskich laboratoriach czy coś takiego? Wiem, że do jakichś kombinezonów było, ale nie wiem czy to do tego czy nie?
Holf
Kot

Posty: 7
Dołączenie: 05 Wrz 2016, 10:40
Ostatnio był: 24 Lut 2017, 10:27
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 0

Re: Broń w serii S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez jedrek777 w 14 Wrz 2016, 20:56

Ogólnie, to im dłużej się gra, tym uzbrojenie staje się coraz bardziej futurystyczne - Monolit na przykład wygląda trochę jak armia z kosmosu z tymi karabinami Gaussa i w Egzoszkieletach. A co do opisów - z tego co pamiętam, to w "Kijowskich labolatoriach" produkowano chyba Kombinezony SEVA.
Awatar użytkownika
jedrek777
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 24 Lut 2013, 23:09
Ostatnio był: 05 Cze 2023, 18:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Następna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość