Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez Cysiu w 24 Kwi 2015, 02:29

Ech... No cóż Panowie, tworzę taki oto temat, ponieważ męczy mnie od pewnego czasu bardzo uporczywy problem i straciłem już cierpliwość...

Otóż mój kochany komputer ma na zwyczaju raz na jakiś czas, niezależnie od wykonywanych na nim czynności zacząć wykorzystywać całe swe możliwości na odczytywanie danych bez wyraźnej przyczyny. Pod rubryką często widuję intensywny odczyt danych przy linijkach takich jak "Host usługi: usługa lokalna (ograniczona do sieci)", "Antimalware Service Executable" czy po prostu "system". Zdarzają się również mocne zwiechy z tytułu "izolacji wykresu urządzenia audio", co mnie dość mocno dziwi, ponieważ nie widywałem tego problemu na innych komputerach, z których korzystałem, a i na tym komputerze jakiś czas temu się to jeszcze nie zdarzało.

Nigdy go nie katowałem jakoś szczególnie, więc tym bardziej zastanawia mnie przyczyna takich zdarzeń. Dodam, że poza tymi spowolnieniami (trwającymi czasami nawet kilka minut) zdarzały się również całkowite zawieszenia. Komputer chodzi pod "oknami" w wersji 8.1.

Konia z rzędem dla tego, kto rozwiąże problem! :P
Awatar użytkownika
Cysiu
Stalker

Posty: 193
Dołączenie: 07 Maj 2009, 19:46
Ostatnio był: 20 Kwi 2023, 23:35
Miejscowość: Szczecin
Kozaki: 84

Reklamy Google

Re: Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez Junx w 24 Kwi 2015, 06:49

To ja na odważnego...

Ów obciążenie jest stałe od startu systemu czy od jakiegoś "zapalnika czasowego"? Bo jeśli od samego startu systemu czyt. od pokazania ikon, to możesz mieć w kompie tzw. Kupę.
Ryzen 5600x || 32gb DDR4 || RTX 2080 Super
Awatar użytkownika
Junx
Modder

Posty: 2341
Dołączenie: 15 Kwi 2008, 09:39
Ostatnio był: 08 Cze 2024, 00:45
Miejscowość: Na co Ci to :)
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 358

Re: Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez HitFan w 24 Kwi 2015, 07:56

Spróbuj wyłączyć usługę Windows Search. Dodatkowo wyczyść kompa ADWCleanerem i CCleanerem (włącznie z porządkiem w rejestrze). Przejrzyj autostart. W antywirusie poszukaj opcji od skanowania w czasie nieużywania komputera i jeśli jest to też wyłącz.
W sumie najbardziej obstawałbym Windows search albo usługę indexowania plików.
/ Gaming rig / Intel i5-4460 3.2GHz / 8GB DDR3 RAM / GTX 960 STRIX 2GB GDDR5 RAM / Windows 10 x64 /
/ Coding machine / Intel i5-7200U 2.7GHz / 8GB DDR4 RAM / R5 M330 2GB GDDR3 RAM / Windows 10 x64 /

Za ten post HitFan otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cysiu.
Awatar użytkownika
HitFan
Weteran

Posty: 651
Dołączenie: 21 Sty 2012, 17:26
Ostatnio był: 15 Lut 2022, 20:18
Miejscowość: Bytom
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 86

Re: Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez Herezja w 24 Kwi 2015, 09:53

hitfan napisał(a):Spróbuj wyłączyć usługę Windows Search. Dodatkowo wyczyść kompa ADWCleanerem i CCleanerem (włącznie z porządkiem w rejestrze). Przejrzyj autostart. W antywirusie poszukaj opcji od skanowania w czasie nieużywania komputera i jeśli jest to też wyłącz.
W sumie najbardziej obstawałbym Windows search albo usługę indexowania plików.


Od siebie dodam, że zamiennie możesz CCleaner-a zastąpić System Ninja. Moim zdaniem lepiej sobie radzi ten program. Dodatkowo jako antywirus warto dać 360 Total Security bo i w nim masz kontrole nad tym co jest zainstalowane na kompie.

ps. Po pierwszej zabawie System Ninja mój komputer (dysk) odchudziłem o ponad 2 giga śmieci, których nie widział ani CCleaner ani 360 Total Security a także o jakieś 40 do 50 sekund botowanie kompa przyśpieszyło się i obecnie na standardowym dysku nie ssd mam około 20 sekund.

Za ten post Herezja otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cysiu.
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez Cysiu w 24 Kwi 2015, 12:42

CCleanerem czyszczę komputer regularnie. Problem nie pojawia się od razu po starcie, choć zauważyłem, że komputer jest ogólnie wolniejszy, niż kiedyś. System Ninja zainstalowałem, znalazło trochę syfu, głównie thumbnaile, jakieś 400Mb łącznie. Windows Search zatrzymałem. Zobaczymy, na ile to pomoże, tak czy inaczej dziękuję za pomoc i szybką odpowiedź Panowie. :)
Awatar użytkownika
Cysiu
Stalker

Posty: 193
Dołączenie: 07 Maj 2009, 19:46
Ostatnio był: 20 Kwi 2023, 23:35
Miejscowość: Szczecin
Kozaki: 84

Re: Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez Junx w 24 Kwi 2015, 13:28

Ha, masz to co ja kiedyś miałem. Zamula dysk na Full i nic nie można zrobić. CoP potrafił się wczytywać nawet ponad 10 minut. Po reinstalacji Windy problem ustąpił. Przeskanuj kompa za pomocą SpyHunter, wyczyści ci wszystko. Miałem kiedyś drugi raz to samo, fakt samo skanowanie zajęło trochę czasu, ale komp był czysty ;)

PS. Ów program strasznie zamula system, ale warto poczekać.
Ryzen 5600x || 32gb DDR4 || RTX 2080 Super
Awatar użytkownika
Junx
Modder

Posty: 2341
Dołączenie: 15 Kwi 2008, 09:39
Ostatnio był: 08 Cze 2024, 00:45
Miejscowość: Na co Ci to :)
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 358

Re: Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez Cysiu w 24 Kwi 2015, 13:34

Chyba kiedyś instalowałem nawet... To przypadkiem nie jest shareware? Swoją drogą, komputer skanowałem kilka razy AdwCleanerem.

Przeskanowałem tym nieszczęśliwym SpyHunterem i wykrył jedynie dziwne ciasteczka i niewidzialnego toolbara w przeglądarce, nic więcej.
Awatar użytkownika
Cysiu
Stalker

Posty: 193
Dołączenie: 07 Maj 2009, 19:46
Ostatnio był: 20 Kwi 2023, 23:35
Miejscowość: Szczecin
Kozaki: 84

Re: Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez Junx w 24 Kwi 2015, 17:16

Ile miałeś podejrzanych plików?
Ryzen 5600x || 32gb DDR4 || RTX 2080 Super
Awatar użytkownika
Junx
Modder

Posty: 2341
Dołączenie: 15 Kwi 2008, 09:39
Ostatnio był: 08 Cze 2024, 00:45
Miejscowość: Na co Ci to :)
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 358

Re: Problem ze stopniem wykorzystania dysku (?)

Postprzez Cysiu w 25 Kwi 2015, 00:01

Niby 400 coś, ale ponad 300 było od vdownloadera, z którego korzystam regularnie, więc nie mam zamiaru go teraz usuwać. Wiem, że przyciąga syf, ale wydaje mi się, że go w miarę możliwości trzymam na wodzy.

EDIT. A long, long time later...

Gdyby ktoś natrafił na podobny problem kiedyś - u mnie przyczyną był po prostu... zajechany, zmaltretowany dysk twardy. Komputer przy pobieraniu aktualizacji i ich instalowaniu po prostu nie wyrabiał na tyle, by dźwigać jeszcze działające aplikacje, izolacja systemu audio dotyczyła przeglądarki, a konkretniej yt po prostu. Zasadniczo komputer z czasem działał coraz wolniej i wolniej, do stanu, gdy jego użytkowanie było już po prostu męczące.

Co prawda nie używam już lenówki (zaopatrzyłem się w sprzęt lepiej dostosowany do aktualnych warunków pracy), ale "reanimowałem" ją przez wymianę dysku na SSD-ka. Rezultat jest taki, że po inwestycji 150zł komputer chodzi szybciej, niż gdy wyjmowałem go jeszcze z pudełka. Stary dysk poszedł do obudowy i funkcjonuje jako zewnętrzny. W spojlerze wrzucam prędkości dysku przed i po wymianie (just for record).

:

Image
Awatar użytkownika
Cysiu
Stalker

Posty: 193
Dołączenie: 07 Maj 2009, 19:46
Ostatnio był: 20 Kwi 2023, 23:35
Miejscowość: Szczecin
Kozaki: 84


Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości