Składam PC

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Składam PC

Postprzez kocur21 w 14 Lis 2013, 06:48

Witam i zaczynam. Potrzebuje porady odnośnie kupna części do złożenia PC. Sprzęt MUSI bazować na procku Intela (żadnych AMD nawet jako alternatywy nie chce czytać) i nie musi to być towar z najwyższej półki, po prostu ma działać i być przystosowany do dzisiejszych norm a nawet do wczorajszych -.- Wymienię w punktach bo tak będzie mi łatwiej opisać czego potrzebuje:

- Płyta główna pod Intel zaczynać od Core 2 Duo i wyżej, było by miło gdyby potem dało rady wsadzić chociaż i3.
- płyta musi ogarnąć min 8 gb a max 16, dual chanel nie robi mi żadnej różnicy, wiadomo że to musi być DDR2 ALE jeśli znajdzie się model na DDR3 to też miło jest.
- nie potrzebuje zintegrowanej karty graficznej ale że montują to teraz wszędzie to ... nie obrażę się
- co do formatu płyty to microATX zdecydowanie odpada, miniATX (takie coś chyba jest :D) to małe jest i nie wygodne.
- Procesor tak jak wyżej od Core 2 Duo po Core 2 duo Extreme (to chyba były pierwsze 4 rdzenia ?) a kończywszy na pierwszych prockach z rodziny iXX, jeśli nie ma takich to nie szalejcie w komentarzach o moich fantazjach :P

No to chyba najważniejsze szczegóły które potrzebne, na wydanie kasiory mam max 600 polskich złociszy, PC składam dla znajomego który na ogół paczy filmy i szaleje po internetach, od czasu do czasu chce sobie pograć w coś i tyle. Już od dawna nie czytam żadnych nowinek technologicznych, więc potrzebuje kogoś kto ogarnie to za mnie bo sam się tym jara i jest zwyczajnie na CZASIE. Mnie po prostu przytłacza ilość modeli płyt głównych. Karte graficzną to się kupi za jakieś marne 300 złociszy, dysk to samo jak i ramy, tu nie ma zbyt dużego wyboru. Czekam na pierwsze odpowiedzi.
I'm online always. Really, if you do not believe, check!
Intel I5 4460 (4 x 3.2 Ghz), DDR4 16 GB, GeForce GTX 1660 OC 6G, 4 x 1 TB , zasilacz 500 W
Awatar użytkownika
kocur21
Stalker

Posty: 100
Dołączenie: 02 Sie 2010, 12:37
Ostatnio był: 07 Kwi 2024, 01:38
Miejscowość: Zadupie/Podświat/Żagań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 23

Reklamy Google

Re: Składam PC

Postprzez Poldzer w 14 Lis 2013, 08:11

Na uj ci tyle ram-u? do filmów to ci 2 w zupełności wystarczą. A zasilacz to co ? też ważna rzecz2. Obudowa pomyślałeś o niej? szczerze to za 600zł nie ma zbytnio co szaleć.
Awatar użytkownika
Poldzer
Legenda

Posty: 1014
Dołączenie: 02 Paź 2013, 17:17
Ostatnio był: 06 Sty 2023, 13:41
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 239

Re: Składam PC

Postprzez frosth w 14 Lis 2013, 09:30

Jeśli wydasz 300 złotówek na grafikę to za pozostałe 300 nie kupisz już nic...budżet masz tak okrojony, że o jakiś rozsądny sprzęt nawet używany może być trudno.
Sprzęt ma być nowy czy używany?


Cena 800 ale można negocjować cenę samego PC bez monitora:
http://allegro.pl/komputer-stacjonarny-monitor-i3677570120.html
i jest to jedyna rozsądna opcja jaką znalazłem (co prawda długo nie szukałem)
frosth
Łowca

Posty: 437
Dołączenie: 20 Lut 2012, 15:35
Ostatnio był: 12 Kwi 2021, 09:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 60

Re: Składam PC

Postprzez Pangia w 14 Lis 2013, 15:22

Kompletny komp za 600 złotych? Chyba z Caritasu :suchar:
Niech Twój znajomy dokładnie się określi, czego oczekuje od swojego komputera. Za 600 złotych coś do oglądania filmów i przeglądania neta może uda się złożyć (i na pewno nie nowe, skoro kolega nie ma nawet dysku czy płyty głównej), ale jak kolega chce jeszcze w coś grać na tym, to chyba co najwyżej w Half-Life 2 i to na über-niskich ustawieniach.
kocur21 napisał(a):Karte graficzną to się kupi za jakieś marne 300 złociszy, dysk to samo jak i ramy, tu nie ma zbyt dużego wyboru.

Grafika za 300 złotych. I reszta kompa też za 300 złotych?
kocur21 napisał(a):(żadnych AMD nawet jako alternatywy nie chce czytać)

Ta awersja do AMD jest w jakiś racjonalny sposób uzasadniona czy „nie, bo nie”? O ile dobrze kojarzę, procki AMD są tańsze, a skoro komputer nie ma jako pierwszorzędny cel stanowić źródło wirtualnej rozrywki (czyli nie ma być stricte do gier), to tym bardziej Intel nie ma jakiegoś specjalnego uzasadnienia.

@frosth - w linku od Ciebie brak info o zasilaczu. Jakoś sprzedawcy skrzętnie pomijają ten aspekt, chyba lubią sprzedawać szrot :)
Zwracam honor. Z reguły info szukam w opisie, nie na zdjęciach i stąd ten błąd ;)
Ostatnio edytowany przez Pangia, 14 Lis 2013, 19:23, edytowano w sumie 1 raz
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Składam PC

Postprzez Cortex Reaver w 14 Lis 2013, 15:58

Pakowanie się w LGA 775 nie ma sensu. Podstawka już dawno niewspierana. Sklepy już nie prowadzą sprzedaży, stąd tylko używane na aukcjach, gdzie często ceny są za wysokie. Taniej można mieć podstawkę na LGA1150 Haswella, AMD już nie przoduje w niskobudżetowych zestawach. Chociaż 600 zł to rzeczywiście mało. Ze dwie-trzy stówki dobrze by było dozbierać. I mamy możliwość rozbudowy o i3, i5. Moim zdaniem warto dozbierać, bo nie pakujemy się w przestarzałą podstawkę.

Taki zestaw np.

http://www.agito.pl/plyta-glowna-asus-h ... 938-656941

http://www.agito.pl/procesor-intel-pent ... 538-464953

http://www.agito.pl/pamiec-goodram-ddr3 ... ,361-47341

Poniżej 300 zł można znaleźć używanego GTX 460. Do multimedii taki komp spokojnie styknie, a nawet idzie pograć w gry, oczywiście nie najnowsze i nie na full, ale wszystkie Stalkery np. spokojnie pociągnie.
Awatar użytkownika
Cortex Reaver
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 03 Lip 2013, 13:50
Ostatnio był: 12 Paź 2016, 21:43
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 22

Re: Składam PC

Postprzez kocur21 w 14 Lis 2013, 17:47

Widzę że problem z czytaniem tekstu jest co u nie których, 600 złociszy ma obejmować TYLKO płyta i procek a ram jest tani jak barszcz, nigdzie nie pisze o obudowie czy zasilaczu że potrzebny i ma być wliczony w sume tej zacnej kasiory. @Pangia "ta awersja do AMD jest w jakiś racjonalny sposób uzasadniona czy „nie, bo nie”?" ta już tłumacze. Pierwsza moja konfiguracja miała Semprona 2800+, potem do płyty dowaliłem AMD Athlona 64 3400+, następnie wymieniłem płyte i przerzuciłem się na Dwa Rdzenia też AMD, a znajomy jeszcze poł roku temu siedział na diuronie -.- Teraz ja mam u siebie Intela i5, i chce żeby on się już nie bawił AMD. Czy tylko @ Cortex Reaver umie czytać ze zrozumieniem czego potrzebuje?
I'm online always. Really, if you do not believe, check!
Intel I5 4460 (4 x 3.2 Ghz), DDR4 16 GB, GeForce GTX 1660 OC 6G, 4 x 1 TB , zasilacz 500 W
Awatar użytkownika
kocur21
Stalker

Posty: 100
Dołączenie: 02 Sie 2010, 12:37
Ostatnio był: 07 Kwi 2024, 01:38
Miejscowość: Zadupie/Podświat/Żagań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 23

Re: Składam PC

Postprzez Soviet w 14 Lis 2013, 18:04

r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Składam PC

Postprzez Pangia w 14 Lis 2013, 18:29

No to pisz ze zrozumieniem. W pierwszym poście jak wół stoi, że budujemy kompa od zera i wynikałoby, że budżet na to wynosi 600 złotych. Trza było od razu napisać, że znajomy na raty składa tego kompa, tobyśmy się nie pocili nad tym.
RAM tani jak barszcz - piszesz to, jakby co najmniej rozdawali kości RAM-u prawie za darmo :P A to też jest jakiś wydatek (zwłaszcza zakładając kupno tak idiotycznej ilości jak 16 GB, której nie wykorzystasz przez najbliższe 5 lat, nie mówiąc już o tym, że komp nie ma spełniać maksymalnych wymagań i ma służyć głównie do oglądania filmów, a już całkiem zapominając o tym, że istnieje szansa, że płyta nie obsłuży takiej ilości).

Za to, co mam teraz (podpis) tzn. procek+płyta+RAM (4GB) wyszło mi 768 złotych, jak spojrzałem na fakturkę. Sprzęt sprzed roku, więc powinien jeszcze posłużyć parę lat, a w sumie mam podobne wymagania co Twój znajomek (bo też w nic nowego nie gram). Procek 4-rdzeniowy (i AMD), więc można trochę odjąć z ceny i wychodzi, że nawet coś przynajmniej częściowo nowego może by się udało za to złożyć.

Płyta nówka (tyle że Socket LGA775, więc już raczej temat zamknięty - chyba, że przez najbliższe kilka lat kolega nie ma zamiaru nic robić z kompem), procek używka. Albo coś podobnego do tego, co Cortex podał (strasznie ciężko znaleźć jakiekolwiek opinie o takich budżetowych płytach, jakby co najmniej Ziemia była zamieszkana wyłącznie przez bogaczy).
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Składam PC

Postprzez Cortex Reaver w 14 Lis 2013, 18:44

To są budżetowe płyty, mają tylko obsłużyć dane procesory. Nie ma co liczyć na dobre OC na nich. Poza tym Pentium G i i3 mają blokowane mnożniki, także nawet mając dobrą płytę nic się nie zdziała. Pod 1150 czy 1155 dobre płyty do OC są niestety drogie. Co do samego procka.

Tutaj jest jego wcześniejszy wypust na Ivy Bridge. Haswelle są o kilka procent wydajniejsze.

http://www.overclock.net/t/1354613/ivy- ... benchmarks

Q9650 wypada tylko lepiej tam gdzie wykorzystuje wielowątkowość. Q6600 to słabszy procek od Q9650.
Awatar użytkownika
Cortex Reaver
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 03 Lip 2013, 13:50
Ostatnio był: 12 Paź 2016, 21:43
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 22

Re: Składam PC

Postprzez frosth w 14 Lis 2013, 19:12

Kocur to diametralnie zmienia postać rzeczy:
najważniejsza rzecz: rezygnujesz z GPU!
procesor i3
http://proline.pl/?p=CORE+I3-4130
lub i5:
http://proline.pl/?p=CORE+I5-4430
http://proline.pl/?p=CORE+I5-4440
płyta jakaś:
http://proline.pl/?p=GA-H81M-S1
ram jakiś:
http://proline.pl/?p=KHX16C9B1B%2F4

Zakładany budżet:
600(cpu+mb+ram)+300(gpu)=900
koszty:
i3 425+165+149 = 739
i5 669+165+149 = 983

dlaczego seria 4 inteli?
-bo lepsze grafiki mają
dlaczego polecam bardziej dołożyć te 83złote do i5?
-bo i5... ale ma też lepszy model grafiki i do tego co napisałeś starczy w zupełności a podejrzewam że i pogra Twój kolega również może nie w 1080p+full na maxa ale pogra.
dlaczego ramu 4GB?
bo więcej nie potrzebujesz do tych zadań które wymieniłeś a kingstony zawsze dokupisz.
jakieś pytania?

@Pangia - w linku ode mnie są zdjęcia otwartej budy, a w budzie siedzi Szef-tec jak dla mnie wystarczająco dobrze, ale że zmieniły się warunki to i tak już nieaktualne :) AMD to niestety nie jest teraz w niczym dobre chyba, że potrzebujesz dużej ilości fizycznych rdzeni w "niskiej" cenie.
frosth
Łowca

Posty: 437
Dołączenie: 20 Lut 2012, 15:35
Ostatnio był: 12 Kwi 2021, 09:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 60


Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości