Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez MajorDiegtiarov w 23 Lip 2019, 19:02

Mam dwa dyski SSD na którym jest system oraz HDD, na którym mam gry, programy, zdjęcia itd. Oba kupiłem mniej więcej 8 miesięcy temu parę dni temu zaczęłam słyszeć jakieś klikanie nie takie jak klikanie śmierci tylko duży stukot i
ponowne rozkręcanie się czegoś (jestem niemal na 100% pewien, że to HDD) z czasem zaczęło robić się to coraz częstsze. Wczoraj, kiedy uruchamiałem Battlefronta 2 i Wiedźmina 3 miałem coś takiego stukot, rozpędzanie się, stukot, rozpędzanie się stukot i rozpędzanie się i dopiero wtedy gry się uruchomiły podczas grania w Wiedźmina 3 znowu nastąpiło to samo i gra zawiesiła się na 5 sekund i odwiesiła się dopiero po ponownym rozpędzie. Dzisiaj, kiedy otworzyłem folder ze zdjęciami znowu było to samo plus, kiedy włączyłem benchmark w HDTune to dysk stukał i rozkręcał się z 4 razy przed startem testu. Porobiłem screeny z smarta w hdtune są one nieco dziwne np. wartość raw read error rate zwiększa się i zmniejsza oprócz tego mam fote z hwinfo żeby zobaczyć czy to nie zasilacz, ale chyba tutaj jest ok, bo nie widać żadnych drastycznych spadków fota ta jest z wczorajsza, kiedy próbowałem grać ktoś wie co się dzieje, bo ja lekko nie ogarniam w ustawieniach Windowsa mam od czasu jego instalacji, czyli od grudnia 2018 ustawione, żeby system nie wyłączał dysków. https://imgur.com/a/gjlSyDE
Awatar użytkownika
MajorDiegtiarov
Tropiciel

Posty: 248
Dołączenie: 09 Wrz 2013, 21:50
Ostatnio był: 15 Sie 2023, 13:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Reklamy Google

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez Cromm Cruac w 23 Lip 2019, 20:04

SSD nie wydają odgłosów wogle.
Mam Toshibe HDWE140 i ten dysk jest głośny sam w sobie. Jakiś czas temu przy uruchamianiu zaczął wydawać takie skrzeczące dźwięki ale mu przeszło. Ale i tak sprawiłem sobie nowy na wszelki wypadek.
Tak czy inaczej wszelkie głośne stuki, których nie było poprzednio to nie jest normalny objaw. A już zwłaszcza jak się zaczyna zacinać. W końcu stanie. Polecałbym zrobić backup i jak najszybciej zamienić na nowy.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez MajorDiegtiarov w 23 Lip 2019, 20:17

Cromm Cruac napisał(a):SSD nie wydają odgłosów wogle.
Mam Toshibe HDWE140 i ten dysk jest głośny sam w sobie. Jakiś czas temu przy uruchamianiu zaczął wydawać takie skrzeczące dźwięki ale mu przeszło. Ale i tak sprawiłem sobie nowy na wszelki wypadek.
Tak czy inaczej wszelkie głośne stuki, których nie było poprzednio to nie jest normalny objaw. A już zwłaszcza jak się zaczyna zacinać. W końcu stanie. Polecałbym zrobić backup i jak najszybciej zamienić na nowy.

Wiem, że SSD nie wydaje żadnych dźwięków uznałem, że jest to po prostu warte wspomnienia, że mam na nim system a resztę na HDD co myślisz o smart? Bo moim zdaniem to trochę dziwne, że worst i raw się zmieniają przed chwilą przy odpalaniu Wiedźmina 3 znowu stukał poza tym zauważyłem, że każdy stuk powoduje wzrost w wartości raw w C0 Power off retract count w crystal disk info pisze, że to ilość wyłączeń spowodowanych odcięciem zasilania, jakim cudem zasilanie jest odcinane skoro PC jest cały czas włączony ? Na necie z kolei pisze że to "Ilość cykli zaparkowania głowic przy załączonym zasilaniu. Przy każdym wyłączeniu dysku głowice są parkowane w bezpiecznym miejscu. Ten atrybut zlicza ilość parkowań." Mam rozumieć że dysk się wyłącza wtedy kiedy zaczyna się z niego coś ładować ?
Awatar użytkownika
MajorDiegtiarov
Tropiciel

Posty: 248
Dołączenie: 09 Wrz 2013, 21:50
Ostatnio był: 15 Sie 2023, 13:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez caleb59 w 23 Lip 2019, 21:23

Stukanie zwiastuje problemy na głowicy a nie na talerzu, mechanizm cyka i stuka.
Tu nie ma sensu rozpatrywać SMARTów etc. tylko wywalać dysk i kupować nowy, jak napisał @Cromm on Ci i tak wcześniej czy później zatnie się na amen a wtedy już nawet plików nie odzyskasz.
                 Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 3070 8GB GDDR6 RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2687
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 05 Gru 2023, 00:39
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 666

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez MajorDiegtiarov w 23 Lip 2019, 21:48

caleb59 napisał(a):Stukanie zwiastuje problemy na głowicy a nie na talerzu, mechanizm cyka i stuka.
Tu nie ma sensu rozpatrywać SMARTów etc. tylko wywalać dysk i kupować nowy, jak napisał @Cromm on Ci i tak wcześniej czy później zatnie się na amen a wtedy już nawet plików nie odzyskasz.

Tzn ten odgłos stukania miałem od zawsze na tym dysku(tak mi się wydaje) ale tylko przy wyłączaniu PC teraz podczas ładowania dużej ilości plików(jak gry czy zdjęcia) dysk zachowuje się tak samo jak przy wyłączaniu(stuka) i włączaniu(rozpędza się) wykonuje jakby restart dlatego zmartwił mnie parametr C0 bo z tego co wyczytałem na necie oznacza to między innymi że może PSU się psuje i nie dostarcza prądu do dysku ale z drugiej strony chyba były by inne objawy gdyby to psu prawda ?
Awatar użytkownika
MajorDiegtiarov
Tropiciel

Posty: 248
Dołączenie: 09 Wrz 2013, 21:50
Ostatnio był: 15 Sie 2023, 13:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez caleb59 w 24 Lip 2019, 08:34

Upewnij się jeszcze czy przewody (SATA + zasilanie od dysku) nie są poluzowane, dociśnij je.
                 Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 3070 8GB GDDR6 RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2687
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 05 Gru 2023, 00:39
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 666

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez MajorDiegtiarov w 24 Lip 2019, 11:49

caleb59 napisał(a):Upewnij się jeszcze czy przewody (SATA + zasilanie od dysku) nie są poluzowane, dociśnij je.

Sprawdzałem wydaje mi się że wszystko siedzi udało mi się nagrać filmik z tymi odgłosami https://youtu.be/R1M9sWfUBIQ
Awatar użytkownika
MajorDiegtiarov
Tropiciel

Posty: 248
Dołączenie: 09 Wrz 2013, 21:50
Ostatnio był: 15 Sie 2023, 13:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez Cromm Cruac w 24 Lip 2019, 13:26

MajorDiegtiarov napisał(a):... jakim cudem zasilanie jest odcinane skoro PC jest cały czas włączony ?

Obecnie chyba każdy dysk jeśli żaden proces go nie używa parkuje głowice i się zatrzymuje po jakimś czasie. Zrobili to, żeby oszczędzać energię. Czas do wyłączenia można to chyba ustawić w Windozie.

Na filmiku mi to wygląda na sypiącą się głowicę. Tak jakby się o coś zacinała. Po mojemu to dysk do wymiany.
Kup se nowy a ten możesz trzymać na jakieś mniej ważne pliki - jak padnie to padnie.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez MajorDiegtiarov w 24 Lip 2019, 13:31

Cromm Cruac napisał(a):
MajorDiegtiarov napisał(a):... jakim cudem zasilanie jest odcinane skoro PC jest cały czas włączony ?

Obecnie chyba każdy dysk jeśli żaden proces go nie używa parkuje głowice i się zatrzymuje po jakimś czasie. Zrobili to, żeby oszczędzać energię. Czas do wyłączenia można to chyba ustawić w Windozie.

Na filmiku mi to wygląda na sypiącą się głowicę. Tak jakby się o coś zacinała. Po mojemu to dysk do wymiany.
Kup se nowy a ten możesz trzymać na jakieś mniej ważne pliki - jak padnie to padnie.

W windowsie mam to ustawione na nigdy od kiedy go zainstalowałem spróbuje jeszcze wymienić kabel zasilający(po każdym pyknięciu zwalnia i rozkręca się na nowo) jeżeli to nie pomoże to oddam go na gwarancje
Awatar użytkownika
MajorDiegtiarov
Tropiciel

Posty: 248
Dołączenie: 09 Wrz 2013, 21:50
Ostatnio był: 15 Sie 2023, 13:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez MOS w 26 Lip 2019, 19:02

Mam p300 1t(dokładnie hdwd110) jest totalnie bezgłośny, nie wydaje żadnych dźwięków przy szukaniu czegoś w systemie, graniu czy spoczynku. Więc coś masz z nim nie tak. Jedyna wada to że wibruje i przymusowo trzeba go odizolować od obudowy, po przykręceniu na twardo zaczyna buczeć blacha obudowy.
Awatar użytkownika
MOS
Stalker

Posty: 120
Dołączenie: 15 Paź 2009, 10:54
Ostatnio był: 15 Mar 2020, 20:45
Frakcja: Grzech
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 4

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez MajorDiegtiarov w 31 Lip 2019, 19:35

MOS napisał(a):Mam p300 1t(dokładnie hdwd110) jest totalnie bezgłośny, nie wydaje żadnych dźwięków przy szukaniu czegoś w systemie, graniu czy spoczynku. Więc coś masz z nim nie tak. Jedyna wada to że wibruje i przymusowo trzeba go odizolować od obudowy, po przykręceniu na twardo zaczyna buczeć blacha obudowy.

W piątek oddałem go na gwarancje patrząc po opiniach o gwarancji u Morele to jestem ciekawy jak się potoczy sprawa samo to że opisałem gościowi szczegółowo co się dzieje a on tylko napisał na zgłoszeniu że przestał działać jest dość ciekawe xD
Awatar użytkownika
MajorDiegtiarov
Tropiciel

Posty: 248
Dołączenie: 09 Wrz 2013, 21:50
Ostatnio był: 15 Sie 2023, 13:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Re: Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać ?

Postprzez Cromm Cruac w 01 Sie 2019, 10:58

6 lat na forumie i nie wiesz, że nie cytuje się poprzedniego posta? Nie dość, że nie odpowiadasz na to co jest w cytacie to jeszcze zawalasz foruma ramkami. :facepalm:

A, żeby było na temat to napisz jak sie sprawa skończy, bom ciekaw czy go podłączą w serwisie i stwierdzą: 'nie wiem, u mnie działa' :tm: :E
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian

Za ten post Cromm Cruac otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal, Imienny.
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Następna

Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości