[IRL DIY] Działający detektor

[IRL DIY] Działający detektor

Postprzez Canthir w 18 Lis 2021, 14:28

Privet stalkerzy!

Od dobrych kilku lat chodził za mną pomysł zrobienia działającego detektora na wzór tych z Zewu Prypeci. W internetach widziałem atrapy, w najlepszym wypadku ze zdrutowanymi na sztywno diodami, ale takie rozwiązanie mnie nie satysfakcjonuje. Chciałbym zrobić coś działającego na tyle, żeby można było użyć to w LARPie. Stąd plan oparcia wnętrzności ustrojstwa o mikrokontroler albo mikrokomputer Raspberry Pi.

Long story short, po rozważeniu różnych rozwiązań pod różnymi kątami skupiłem uwagę na wariant z pasywnymi artefaktami i detektor oparty o mikrokomputer z modułem GPS i magnetometrem 3D dla określenia azymutu. Pozycje artefaktów będzie można generować losowo na zadanym obszarze (ale wtedy szuka się tylko miejsc) albo zaprogramować konkretne współrzędne (wtedy można wcześniej w tych miejscach podrzucić coś do znajdowania). Wyświetlanie wskazówek odbywa się na pierścieniu LED w stylu detektora Niedźwiedź (z tą różnicą, że diody mogą świecić w dowolnym kolorze).

W dalszej perspektywie mam detektor z wyświetlaczem (jak Weles/Swarog), ale przedtem chcę złożyć działający prototyp pierwszego typu i rozwiązać problemy, z którymi się teraz użeram.

Zdjęcia wrzucę jak zmontuję coś choćby trochę sprawnego, nie chcę spamować garścią luźnych kabli i modułów na desce do chleba.

Jeśli jeszcze ktoś tu zagląda, to piszcie pytania, opinie, sugestie i inne takie...


Udanych łowów :+:
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony

Za ten post Canthir otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Mruk.
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Reklamy Google

Re: [IRL DIY] Działający detektor

Postprzez Wheeljack w 19 Lis 2021, 13:53

Pasywne artefakty z programowalną na GPSie pozycją wydają się najprostszą opcją, natomiast wadą tego rozwiązania jest niska dokładność pozycjonowania modułów GPS. Żeby to miało ręce i nogi to dokładność pozycjonowania musiałaby sięgać kilkunastu centymetrów, co w przypadku ogólnie dostępnych modułów może być trudne do osiągnięcia, nawet po uśrednieniu wielu pomiarów.
Drugą opcją, która przychodzi mi do głowy są artefakty aktywne, czyli emitujące fale radiowe/mikrofalowe. Detektor mógłby mieć 3 anteny umieszczone pod kątami prostymi do siebie i na podstawie składowych określać anzymut, coś jak tu: https://pl.rs-online.com/web/p/detektor ... go/1065307 Nie ogarniam techniki radiowej, więc nie wiem czy wykonanie takiego układu artefakt-nadajnik/detektor-odbiornik jest wykonalne sensownym nakładem pracy i pieniędzy.

Poza tym: mikrokontroler pasuje bardziej, nawet arduino by przeszło, użycie Rasberry to będzie wielki przerost formy nad treścią, chociaż w przypadku GPSu na pewno uprości programowanie, bo będzie można wybierać z wielu bibliotek.
O właśnie.
Awatar użytkownika
Wheeljack
Administrator

Posty: 1918
Dołączenie: 13 Kwi 2009, 18:52
Ostatnio był: 13 Wrz 2023, 13:49
Miejscowość: Fraktal
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 722

Re: [IRL DIY] Działający detektor

Postprzez Canthir w 19 Lis 2021, 15:13

W pierwszej kolejności jak bawiłem się w wykonywanie artefaktów to zalewałem piłki pingpongowe żywicą, więc były stosunkowo niewielkie (= zużywały względnie niewiele żywicy = były dość tanie w produkcji). Parę zgubiłem w wysokiej trawie jak rzuciłem przed siebie, mimo, że widziałem gdzie mniej więcej upadły (w promieniu ~1m). Docelowo artefakty miałyby być większe (~7cm średnicy w porównaniu do 4cm ping-ponga), więc i łatwiej będzie je zobaczyć = znaleźć, ale też będzie więcej miejsca, żeby upchnąć wewnątrz jakieś kabelki. Jak artefakt będzie bardziej widoczny to GPS zawężający obszar poszukiwania do promienia paru metrów powinien być wystarczający.

Opcjonalnie można spróbować zmajstrować jakiś prosty układ: generator radiowy w detektorze i odbiornik w artefakcie, który włączałby LEDy po wejściu w zasięg (odwrotnie jak w detektorze Echo). Muszę tylko poczytać o wszystkim jak to zrobić, bo moja wiedza aktualnie kończy się na tym, że powinno być to wykonalne...

Detektor RF z linku w ogólności sam w sobie mógłby robić za gotowy detektor, jednak cena 710zł brutto jest zaporowa. Na chwilę obecną szacuję, że koszt części do detektora typu Niedźwiedź powinien zamknąć się w 200, najwyżej 250zł, co pozwoli na zrobienie większej ilości egzemplarzy i potencjalnie łatwiejsze znalezienie nabywców na gotowy produkt. Może jak Stalker 2 obudzi nową falę zainteresowania tematem to łatwiej będzie zorganizować finansowanie przez kickstarter czy inną zrzutę i eksperymentować z innymi technologiami.

Być może w finalnej wersji faktycznie będzie mikrokontroler dla racjonalizacji kosztów (+ zmniejszy zużycie energii). Zacząłem od RasPI, bo nie mam doświadczenia w pracy z nimi i, jak sam zauważyłeś, łatwiej można znaleźć biblioteki do peryferiów. Myślę, że łatwiej też będzie wgrywać biblioteki z nowymi ustawieniami/koordynatami, choć to tylko przypuszczenie.
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: [IRL DIY] Działający detektor

Postprzez Gro3a w 26 Sty 2022, 21:55

Witam po długim czasie nieobecności na forum ;) Od dłuższego czasu (a nawet bardzo długiego) sam działam w kierunku w pełni sprawnego i działającego detektora. Poczytałem w necie o różnych sposobach namierzania radiowego (radionamiar, Amateur Radio Finding, "Łowów na Lisa", Ham Radio, itp.) i stwierdziłem, że dało by radę skonstruować takie urządzenie. Niestety wielu "prawdziwych" elektroników nie bardzo chce się w to "bawić", ale znalazłem kilka ciekawych projektów, na których można by się wzorować w przypadku detektora Niedźwiedź:

Aczkolwiek do projektów tego typu trzeba by wykonać/zastosować "porządny" odbiornik radiowy lub Tranceiver nadający/odbierający sygnał. Niestety nie wiem jak to wyjdzie z dokładnością namierzania nadajnika na mniejsze odległości, ale nie powinno być problemów, jeśli zastosujemy odbiornik i nadajnik odpowiednio ze sobą zestrojonych.
Jestem elektronikiem-amatorem i zajmuję się tym Hobbystycznie, ale zrobiłem kilka odbiorników radiowych za pomocą dostępnych w internecie schematów. Głębszej wiedzy na ten temat niestety nie posiadam, ale mam nadzieje, że w końcu wspólnymi siłami damy radę stworzyć coś co działa i przypomina zasadę działania detektorów z ulubionej gry :E
Nie ma miłości, jest tylko żądza. Nie do człowieka, a do pieniądza.

Dziękuję Ci Boże, za te wspaniałe dni, bez których nie mógłbym teraz żyć. Dziękuje Ci za te wspaniałe chwile, bo w swym życiu nie miałem ich aż tyle. Za wszystkie spędzone w samotności i za te szczęśliwe, pełne miłości...
Awatar użytkownika
Gro3a
Technik

Posty: 718
Dołączenie: 05 Maj 2012, 22:26
Ostatnio był: 02 Wrz 2023, 01:37
Miejscowość: Lubawa - warmińsko-mazurski Sosnowiec
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sawn-off Double-barrel
Kozaki: 294


Powróć do Grafika

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości