Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 03 Gru 2020, 19:03

Jaki masz kontakt z bronią palną? Bo nie wiem jak prowadzić dyskusję dalej. Ale skontruję kilka twoich zarzutów.

MordercaBezSerca napisał(a):
Strzelcy dzielą się na tych, którzy mają respekt do broni i na tych, którzy będą mieli respekt do broni – po wypadku”.
:facepalm: Aha, to samo powiedzonko słyszałem o:
-motocyklach
-motolotniach
-motopiłach
-piciu bimbru
-chodzeniu po górach
-nurkowaniu itd.


Zauważ, że w naszym kraju podejście do broni palnej jest bardzo skrajne. Prześledź sobie temat na naszym forum. Są dwa obozy:
Obóz nr 1 - Bronia jest be, bo jak Andżej z Januszem siem napijom to siem zastrzelom.
Obóz nr 2 - Bronia jest łał, bo jak napadnie mnie bandyta to bendem móg go zaszczelić.
Rzadko można się spotkać z wypowiedziami innymi niż te dwa (idiotyczne dla obu stron) argumenty. I dlatego, jak dojdzie do wypadku z bronią palną to wszyscy winią za to broń. Ile jest wypadków związanych z twoją listą? Podejrzewam, że tyle samo lub więcej. Ale jak ktoś rozbije się na motocyklu, lub na motolotni to nikt nie krzyczy ZAKAZAĆ! OGRANICZYĆ! NIEDOPUŚCIĆ! Ile razy zdarzyło się, że auto wpadło w poślizg, ale jakimś cudem kierowca wyszedł cało? I co taki kierowca robi po tygodniu? Dalej zapier... Ale, jeżeli broń Ci wypali na strzelnicy i nawet jeśli trafisz tylko obok innej osoby nie raniąc jej - uwierz mi - zastanowisz się następnym razem nad tym co robisz z bronią. I stąd to powiedzenie.

A teraz z życia wzięte: Prowadziłem kurs BLOS-u na poziomie podstawowym. Z żołnierzami zawodowymi - starzy wyjadacze po 15, 20, 25 lat służby. Przyzwyczajeni do strzelań typowo wojskowych i statycznych. Byłem przerażony gdy wielu z nich miało problemy oddać kilka strzałów z przeładowaniem. Nagle trzęsły się ręce i strach zaglądał w oczy.

MordercaBezSerca napisał(a):
Będąc na strzelnicy, świat i wszystkie codzienne sprawy, pozostają za wałem ochronnym, kulochwytem, strzelając odpoczywasz, bo strzelając nie masz możliwości, by myśleć o czymś innym.
Boszsz... :facepalm: x2 - Jak sadzą takimi pierdołami w tekście to mam poczytane.


Jeżeli bym się dowiedział, że mój kumpel ma np. jakieś problemy w domu, to nigdy w życiu nie dałbym mu do ręki broni. I tu nie chodzi nawet o to, że strzeli sobie w łeb. Problemy będą zaprzątać mu myśli, nie będzie miał koncentracji i może spowodować niezaplanowany wypadek. Dlatego przestrzegam wszystkich czytających i proszę: Jeżeli coś was trapi nie bierzcie broni do ręki dopóki nie poradzicie sobie z kłopotami.


MordercaBezSerca napisał(a):Z drugiej strony bardzo mądre :
"Postanowiliśmy skupić się na najbardziej istotnych, według nas, elementach szkoleniowych, żebyście mogli wspomóc się naszym poradnikiem przed treningiem na strzelnicy, najlepiej pod okiem doświadczonych instruktorów.

Myślę, że to oddaje istotę sprawy. Samo czytanie książek z nikogo nie zrobiło dobrego praktyka.


Ten cytat podsumowuje co napisałem post wcześniej. Podstawowa wiedza. Co z tego, że potrafisz obliczyć punkt trafienia znając odległość do celu, prędkość ruchu ziemi po orbicie i temperaturę powietrza w Zimbabwe, skoro trafisz się w stopę przy pierwszym kontakcie z bronią. I też to dobrze ująłeś z tą praktyką. Teoria i praktyka to dwie różne strony jednego medalu (czy jak tam się to mówiło).

MordercaBezSerca napisał(a):Tak, z ciekawość : jak jest opisana pomoc przedmedyczna przy postrzale? Tutaj chyba obaj autorzy mogą wnieść wiele ze swojej praktyki. Jeśli podeszli do tematu z głową, to może rzeczywiście kupię.

Bardzo zwięźle. Poradnik nie skupia się na sposobach samopomocy. Podręczników z czerwonej taktyki, gdzie takie rzeczy omawiane są szczegółowo jest wiele. Tu zostało opisane zabezpieczenie medyczne. Co powinno się posiadać na strzelnicy. Bo z apteczkami też różnie bywa. Kto jest kierowcą i zaglądał do apteczki z hipermarketu ten rozumie o czym mówię.

Za ten post Stalker Rambo otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Mruk.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez MordercaBezSerca w 03 Gru 2020, 20:33

Stalker Rambo napisał(a):Jaki masz kontakt z bronią palną? Bo nie wiem jak prowadzić dyskusję dalej.


Myślę, że możesz prowadzić tak jak Ci wygodnie. Powinien zrozumieć o co chodzi :E . Licencja od 5 lat, instruktor i prowadzący od 3, ale nie wykonuję zawodowo. Zrobiłem przy okazji, bo był kurs w klubie i wszyscy się zapisali. 3 jednostki własnej. Generalnie tak jak 80% tzw. "środowiska" - odbębniam 10-12 osobostartów rocznie. Praktycznie tylko statyka. Czasem jakiś start na amatorskiej dynamice, ale nie mam na to licencji ( i jakoś nie czuję, żebym jej potrzebował w najbliższym czasie).

Obóz nr 1 - Bronia jest be, bo jak Andżej z Januszem siem napijom to siem zastrzelom.
Obóz nr 2 - Bronia jest łał, bo jak napadnie mnie bandyta to bendem móg go zaszczelić.


Byłem zdecydowanie w opcji nr1. Bardzo się ucieszyłem, że mnie ominął obowiązkowy pobór. Potem pojechałem pierwszy raz do Związku Zdradzieckiego i zmądrzałem. Dotarło do mnie, że trzeba się nauczyć strzelać, bo nigdy nie wiadomo kiedy nam przyjdą z bratnią pomocą jak Ukrainie.
Potem pierwszy raz pojechałem do JuEsEju i mi przeszło podejście obozu nr 2. Broń nie jest dla wszystkich. Ćpun, alkoholik, recydywista, czy po prostu zwykły czubek nigdy nie powinien jej dostać do ręki.

Może kiedyś dojrzejemy jako społeczeństwo do modelu fińskiego. Jak na razie bardzo celnie podsumowałeś sytuację.

jak ktoś rozbije się na motocyklu, lub na motolotni to nikt nie krzyczy ZAKAZAĆ! OGRANICZYĆ! NIEDOPUŚCIĆ!

No nie do końca. Sprawa z motocyklami wraca odkąd pamiętam, a pamiętam odkąd sam zacząłem jeździć jeszcze w zeszłym stuleciu. Lewackie myślenie [ oksymoron :E ] jest zawsze takie samo : " moja racja jest najmojsza, a wszystkie inne racje to ch...j". Sojuz Jewropejskyj już myśli o tym, żeby wprowadzać "prawo jazdy" na narzędzia spalinowe jak np. piły łańcuchowe. Na razie tylko dla podmiotów, ale jakoś nie wierzę, że na tym przestaną. Podobno dlatego, że ludzie się nimi mordują. Pewnie jakaś nowa Bieńkowska wynajdzie 100 tyś zgonów, tak jak przy broni palnej i dyrektywie 477.
Podsumowując : każde zboczenie jest szkodliwe, a radykałowie nigdy nie mają racji. Racja leży pośrodku, ale trzeba włożyć trochę wysiłku, żeby ją zauważyć. Finom się udało. Szwajcarom też, poniekąd. Amerykanie polegli na liberalizmie, a UE na zamordyzmie. Taka racja jest najmojsza :E

Jeżeli coś was trapi nie bierzcie broni do ręki dopóki nie poradzicie sobie z kłopotami.

Nie wiesz nawet jak często to zdanie powtarzam, z tym że pod "broni" podkładam czasem inną frazę.

W moim szyderstwie n/t cytatu promującego książkę chodziło raczej o nieudolny, górnolotny, jaśnie oświecony marketing i dorabianie jakiejś dziwnej filozofii. Strzelanie jest fajne, bo jest fajne. Kropka. To nie medytacja, katharsis, czy inne :kupa: :E

Do samej książki mnie niestety nie przekonałeś :D . Do konieczności podnoszenia umiejętności i dbania o bezpieczeństwo nie musisz mnie przekonywać, bo mam takie samo podejście jak Ty

Ale z mądrym podyskutować zawsze pożytecznie.:E
Szczero prowda, Półprowda i Gównoprowda
Jeden promil
Ballada o prawiesnorku
Moje Łodpady
Awatar użytkownika
MordercaBezSerca
Opowiadacz

Posty: 53
Dołączenie: 09 Paź 2020, 16:55
Ostatnio był: 20 Sty 2021, 11:03
Miejscowość: Cy-cy-sto
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: RGD-5 Grenade
Kozaki: 23

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 13 Lut 2021, 12:32

Kolega ostatnio mi zaproponował książkę "Droga szamana" Wasilija Machanienki. I książka mnie pochłonęła. Obecnie czytam już 4 tom. Historia głównie odbywa się w wirtualnej rzeczywistości i jakbym miał do czegoś to porównać to przede wszystkim "Sword Art Online" i "Kings Avatar", albo "Player One". Jeżeli lubicie takie klimaty RPG, to książka dla was.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez jedrek777 w 22 Wrz 2021, 02:27

Marek Szymaniak "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast". Jest to nowy (wydany w 2021) reportaż poświęcony małym i średnim miejscowościom w Polsce. Takim, które nie przetrwały transformacji i zostały w tyle, jeśli chodzi o rozwój i innowacje. Fabryki i zakłady, które w PRL-u zatrudniały miliony osób w takich miejscach zostały sprywatyzowane i sprzedane, zostało gigantyczne bezrobocie, skutkujące pustoszeniem miast tytułowej zapaści.

Autor rozmawia z kilkudziesięcioma mieszkańcami takich miast i miasteczek, w każdym z nich poruszając odmienny temat - braki w służbie zdrowia, kryzys mieszkaniowy, wykluczenie komunikacyjne, smog itp. Kawał dobrego reportażu i bardzo aktualna i obiektywnie napisana dawka wiedzy o Polsce.

Image
Awatar użytkownika
jedrek777
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 24 Lut 2013, 23:09
Ostatnio był: 05 Cze 2023, 18:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 07 Paź 2021, 21:17

W końcu wymęczyłem "Diabła Łańcuckiego" j. Komudy (pół roku to męczyłem). Nie trafiła do mnie, może to przez ten staropolski, gdzie co chwila musiałem zaglądać do słownika co to znaczy..., ale i fabuła mnie jakoś nie urzekła.

Obecnie czytam 2 książki na zmianę:
"Broń chemiczna" M. Krauze i I. Nowak - stara książka z lat 80. Czytam, ze względu na swoją pracę, czasem przytłaczają mnie liczby i statystyki, ale jak na razie dobrze mi się czyta.

"Frankenstein" M. Shelley - Długo miałem ją w księgozbiorze, chyba nawet kiedyś o niej pisałem, ale zacząłem czytać ją niedawno. Świetna książka z filozoficznym wydźwiękiem. Wg mnie powinna to być lektura szkolna. Myślę, że fabuły nie ma co streszczać, bo historia raczej znana...
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 15 Paź 2021, 16:20

Kiedyś próbowałem czytać Frankensteina Shelley wydane przez Wydawnictwo Poznańskie. Nie wiem jakie miałeś wydanie, ja swojego egzemplarza nie zdzierżyłem. Archaiczne, nużące.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Co czytacie?

Postprzez KOSHI w 02 Sty 2022, 11:24

Dostałem pod choinę Outpost 2 twórcy uniwersum Metro. Nie skończyłem. Zostało mi jakieś 30-40 stron do końca. Nie byłem ciekaw końca tej historii. Pomysł na tajna broń Moskwy super. Był klimacik nawet w tym Jarosławiu ale potem za dużo gadania i obyczajówki a za mało akcji. Zresztą wstępu 50 stron tez jakieś Dlaczego ja. Jak dla mnie 4/10. Nie jestem fanem Metra, ale w porównaniu z tym, Metro to była całkiem niezła kniga.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1324
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 15 Kwi 2023, 20:25
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Co czytacie?

Postprzez mbwrobel w 25 Lut 2022, 02:06

Co czytamy? Ja ostatnio informacje z Ukrainy. Rozumiem, że portale gamingowe chcą oddzielać rozrywkę od polityki, ale nie zawsze się da - tym bardziej, gdy sam producent naszej ulubionej gry wydaje oświadczenie, o którym próżno szukać śladów na najbardziej właściwym mu portalu w Polsce.
https://gexe.pl/stalker-2/newsy/15702,tworcy-stalkera-zabieraja-glos-w-sprawie-sytuacji-na-ukrainie
mbwrobel
Stalker

Posty: 81
Dołączenie: 04 Gru 2011, 15:16
Ostatnio był: 17 Sie 2023, 09:13
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Storming Obokan
Kozaki: 14

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 05 Cze 2022, 18:41

Sztejer - Umarły syn.

Mieszanka wiedźmina i post-apo. Książka nie jest górnych lotów, raczej taka na odmóżdżenie, bo głównie się tam zabijają i ruch...

I fajnego easter egga można wyczytać :D :

:

Tadeous Wielki z Torunium

Za ten post Stalker Rambo otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cromm Cruac.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez Tavin w 01 Gru 2022, 17:05

W ostatnim czasie wpadła mi do rąk książka Marii Peszek Naku*wiam zen. Jaka to była zabawa poprzeplatana gorzką rzeczywistością. Rozmowy z jej ojcem o wszystkim, bez tematów tabu, na pewno coś innego z mojego repertuaru, ale polecam
Awatar użytkownika
Tavin
Kot

Posty: 16
Dołączenie: 14 Lis 2022, 11:59
Ostatnio był: 16 Gru 2022, 10:19
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Martha
Kozaki: 0

Re: Co czytacie?

Postprzez Montana w 09 Gru 2022, 22:29

Blackout- Marc Elserberg

trochę w klimatach postapo, ale jednak zachowana nasza rzeczywistość, chyba aktualna do obecnej sytuacji z prądem etc. Takie 5/10, czegoś mi tutaj zabrakło

Montana
Wygnany z Zony

Posty: 15
Dołączenie: 18 Lis 2022, 10:06
Ostatnio był: 16 Gru 2022, 10:19
Kozaki: 0

Re: Co czytacie?

Postprzez Vaksik w 10 Gru 2022, 11:58

Kilka dni temu skończyłem czytać "SybirPunk" Michała Gołkowskiego. Na pewno kupię kontynuację, serdecznie polecam. Jednak jeszcze bardziej rekomenduje serię (konkretniej to trylogię) stalkerową Romana Kulikowa, "Więzy Zony". Kontynuacje to po kolei "Sztych" i "Dwa mutanty". Moje pierwsze książki o tematyce stalkerowej, które czytałem. Fabuła ciekawa i wciągająca. Czytałem też m.in. Metro 2033 Głuchowskiego. Dobra książka, jednak 2034 średnio mnie zainteresowało, a 2035 nie skonczylem.
Awatar użytkownika
Vaksik
Stalker

Posty: 58
Dołączenie: 08 Gru 2020, 08:52
Ostatnio był: 16 Kwi 2022, 16:54
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 11

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości