Dzisiaj

Poniżej 5000 znaków.

Moderator: Realkriss

Dzisiaj

Postprzez Grzechu300 w 26 Kwi 2015, 20:24

Wyskrobałem naprawdę bardzo króciutki tekst. Jakoś tak mnie naszło, widząc dzisiejsze chmury burzowe. ;)
Jakiś taki... dziwny ten tekst.

:

Cisza. Całkowita. Dziwna, charakterystyczna tylko dla tego, jedynego dnia. Można by powiedzieć – nietutejsza. Brak jakiegokolwiek dźwięku. Tylko deszcz.

Podwinąłem rękaw kamuflażowej kurtki, cerowanej niezliczoną ilość razy, spojrzałem na fosforyzujące wskazówki zegarka. Z głuchym trzaśnięciem stawów podniosłem się z kolan. Delikatnie odsuwając kawałek blachy spojrzałem na zewnątrz. Ciężkie, granatowe chmury, o nieregularnych, fantastycznych kształtach. I nic więcej, żadnego przebłysku anomalii, żadnego ruchu w krzakach, żadnych upiornych porykiwań, tak często przecież słyszanych w oddali.

Nie dziś. Tego dnia, Ona płacze.

Nie zdołałem dotrzeć do kryjówki, muszę siedzieć tutaj, na poddaszu zapomnianego przez Boga i ludzi zniszczonego domostwa. I boję się, boję się bardziej, niż widoku krwawoczerwonych oczu pijawki, dużo bardziej, niż widoku rozbudzonej anomalii, dużo bardziej, niż nocy spędzonej kiedyś na konarze drzewa, otoczony przez stado niepodobnych do niczego, umykających umysłowi stworzeń.

Bo Ona dzisiaj jest inna.

Większość z nas spędza ten Dzień w barach, podziemiach, bezpiecznych kryjówkach. Razem z innymi, przy ogniskach, byle blisko ludzi. Byle widzieć drugą osobę. Nikt dzisiaj nie będzie szukał artefaktów, handlował, przeszukiwał ruin, zabijał. Będą siedzieć, pić, ćpać, palić. Byle tylko nie myśleć, że to już teraz.
Deszcz bębni o dach z poczerniałego eternitu, gdzieniegdzie zarośniętego burym mchem.

Nie będzie dziś Emisji, nie będzie dziś ataków Jej dzieci, nie będzie rozszalałych anomalii.
Nie. Ona lamentuje, urządza stypę. Razem z tymi, którzy rozpadli się na atomy w trzewiach reaktora, zginęli w męczarniach radiacji, plując krwią, modląc się i płacząc. Razem z tymi, których istnienia spopieliły się w ogniu Emisji, których ciała zostały rozszarpane przez Jej twory. Oni dzisiaj idą, razem z Nią. Pod Jej skrzydłami, wędrują po martwej krainie, której kiedyś byli częścią. Odwiedzają rodzinne domy, płyną razem z wiatrem po pustych ulicach Martwego Miasta, pochylają się nad własnymi grobami.

Nie rozpalę ogniska, choć bardzo bym chciał. Nie zapalę latarki, choć palce nerwowo pocierają włącznik. Nie.
Zwinąłem się w kulkę, objąłem rękami kolana. Zamknąłem oczy. Nie wiem, czy jeszcze wierzę w Boga. I czy w ogóle On byłby w stanie mnie usłyszeć, pomóc i wybaczyć. Ale i tak się pomodlę. Byle dotrwać do rana.

Bo dzisiaj, Ona płacze.
Вознаграждён будет только один.

Za ten post Grzechu300 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive DarthAvalon, Gizbarus, Plaargath, Universal, Realkriss, Wiewi0r, Dziku.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Reklamy Google

Re: Dzisiaj

Postprzez Gizbarus w 26 Kwi 2015, 23:37

No, dziwny, rzeczywiście :caleb:

Cudacznie nieco brzmi wedlug mnie początek, gdzie rozwodzisz sie nad tym jaka to cicha cisza właśnie panuje, a tu nagle na koniec dowalasz "...ale w sumie to padal deszcz" :E Nie zrozum mnie zle - wiem, jaki miales w tym miejscu zamiar, ale wyszlo nieco przekornie.

Poza tym drobnym zgrzytem, tekst jest ciekawy i ma całkiem sporo klimatu - niemalze slychac krople deszczu bijace po dachowkach. Krotkie, ale dobre.
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 07 Cze 2023, 10:07
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Dzisiaj

Postprzez Plaargath w 27 Kwi 2015, 01:52

Koncept znajduję wysoce inspirującym - świetna sprawa, żeby Zona rzucała w nas innym klimatem niż Jej Zły Gniew.
Image Image

Merkantylizm, srerkantylizm.
Awatar użytkownika
Plaargath
Weteran

Posty: 653
Dołączenie: 23 Mar 2010, 15:12
Ostatnio był: 03 Kwi 2022, 22:03
Kozaki: 234

Re: Dzisiaj

Postprzez slawek73 w 27 Kwi 2015, 10:52

Dobre. Dużo Zony :D
Niepokoi mnie co innego - zastanawiająco rośnie w niej liczba poetów. Dumają i dumają, na balkonach, strychach, w piwnicach.
"Gdzie stalkerzy z tamtych lat?" chciałoby się zaśpiewać... :E

Za ten post slawek73 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Gizbarus.
Awatar użytkownika
slawek73
Stalker

Posty: 189
Dołączenie: 19 Maj 2014, 18:55
Ostatnio był: 07 Lut 2019, 17:26
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 32

Re: Dzisiaj

Postprzez Grzechu300 w 27 Kwi 2015, 13:46

Dzięki za opinie. Napisałem, że wg mnie tekst jest dziwny, bo też wydaje mi się, że czegoś brakuje. Ale dawno nic nie pisałem, aż trochę wstyd że tak króciutko to wyszło, no i w sumie niedopracowanego tekstu wrzucać nie powinienem. :-/

slawek73 napisał(a):Niepokoi mnie co innego - zastanawiająco rośnie w niej liczba poetów. Dumają i dumają, na balkonach, strychach, w piwnicach.

A to każdy nie jest czasem naukowcem, stalkerem i poetą właśnie? W Pikniku jak byk stoi. :P

Ale nie no, zgadzam się. Naszło mnie z powrotem na pisanie po okresie przestoju, postaram się wydziergać coś bardziej "z buta".
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Dzisiaj

Postprzez Algir w 27 Kwi 2015, 20:32

Personifikacja, antropomorfizacja, alegoria, ziew ;)
Widziałem już na tym forum Zonę przedstawianą pod każdą postacią: matka, żona, kochanka, bóstwo, wróg, ostateczne zuo - wspólny mianownik dla wszystkich tych wcieleń to niestety wtórność. Ludwiku i Sabo, nie idźcie tą drogą. Zamiast pokazywać, opisujecie. Jeżeli jest taka zła, to niech w końcu ktoś to pokaże.
Tyle, jeżeli chodzi o pomysł na ten tekst.

Z dobrych rzeczy: pokazujesz bohatera w działaniu, jednocześnie dodając opis. To bardzo dobry nawyk. Takie wrzucanie pojedynczych informacji o bohaterze bardzo lubię - nie jest natrętne, pokazuje postać, a dzięki temu, że dzieje się "w ruchu" - nie nuży.
Algir
Stalker

Posty: 76
Dołączenie: 27 Maj 2014, 19:47
Ostatnio był: 13 Cze 2021, 20:55
Kozaki: 26

Re: Dzisiaj

Postprzez Realkriss w 28 Kwi 2015, 10:35

A mnie się to tak bardzo podoba.
Grzechu, no zaskoczyłeś mnie ogromnie, ciekawy, dojrzały tekst, przepięknie utrzymany w klimacie realizmu magicznego. Środki literackie, które nudzą Algira, mnie akurat zachwycają.
Jak dla mnie, jeden z najładniejszych szortów na forum.

Jako drobne uchybienie zbyt liczne niepotrzebne przecinki, poza tym wszystko jest na medal, konstrukcja tekstu, słownictwo. Bardzo chętnie przeczytałabym dłuższy tekst w tym klimacie, takie "Sklepy cynamonowe" w Zonie... Pisz!

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Plaargath.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 09 Sty 2023, 10:40
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Dzisiaj

Postprzez Snorky w 28 Kwi 2015, 21:51

Ja też wolę jak ktoś zachwyca się rzeczami, których nie mamy na Wielkiej Ziemi. :/

Grzechu300 napisał(a): Nie zapalę latarki, choć palce nerwowo pocierają włącznik.


WYłącznik -z naukowego punktu widzenia :idea:
Awatar użytkownika
Snorky
Stalker

Posty: 63
Dołączenie: 04 Lis 2014, 00:54
Ostatnio był: 01 Lut 2018, 03:09
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 12

Re: Dzisiaj

Postprzez Mito w 18 Maj 2015, 12:00

No chyba ty :caleb:
Włącznik, wyłącznik, guzik, wciskadełko - dla mnie przynajmniej wszystko jedno...

A co do tekstu. Szczerze, podoba mi się i to bardzo. Tekst po prostu... mocny. I jeszcze to wykroczenie poza typowy stereotyp Zony-kochanki, Zony-strzelającej-fochy i Zony-karającej. :piesek:
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Dzisiaj

Postprzez Czipi w 18 Maj 2015, 16:57

Rozumiem cię, Grzechu. Tekst jest dobry, ale rzeczywiście jakiś taki dziwny. Podoba mi się, lecz, mimo dobrego pióra, nie rzuca mnie na kolana. Czegoś w nim brakuje, nie jestem tylko w stanie wskazać tego brakującego ogniwa...

Ale sam chciałbym pisać w ten sposób po przerwie od pisania. ;)
Najlepsza gra przygodowa, nie ściemniam ->Image
Awatar użytkownika
Czipi
Tropiciel

Posty: 352
Dołączenie: 27 Paź 2009, 20:57
Ostatnio był: 15 Kwi 2024, 19:36
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 51

Re: Dzisiaj

Postprzez slawek73 w 18 Maj 2015, 18:11

Wybaczcie chłopaki, ale nie mogłem się powstrzymać :)

-Kochanie zrobisz mi loda?
-Mógłbyś być bardziej romantyczny.
-Zrobisz mi loda w deszczu?


/suchar/

:D
Awatar użytkownika
slawek73
Stalker

Posty: 189
Dołączenie: 19 Maj 2014, 18:55
Ostatnio był: 07 Lut 2019, 17:26
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 32

Re: Dzisiaj

Postprzez Snorky w 18 Maj 2015, 20:55

Mito napisał(a):No chyba ty :caleb:
Włącznik, wyłącznik, guzik, wciskadełko - dla mnie przynajmniej wszystko jedno...


Nie sądzę, że tylko ja-chodzi mi również o to, jeśli jesteśmy już w tym temacie, że wolę coś bardziej charakterystycznego związanego z Zoną, niż pisanie o czymś co może odbywać się całkiem bez jej udziału...

Apropos wyłącznika, może ci wszystko jedno, ale chyba nie chodzi o to, aby używać tu mowy potocznej (no chyba, że tekst miał być pisany w takiej formie).

...a guziki to w paltach so. /suchar/
Ostatnio edytowany przez Snorky, 19 Maj 2015, 00:04, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Snorky
Stalker

Posty: 63
Dołączenie: 04 Lis 2014, 00:54
Ostatnio był: 01 Lut 2018, 03:09
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 12

Następna

Powróć do Teksty krótkie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości