Szepty

Poniżej 5000 znaków.

Moderator: Realkriss

Szepty

Postprzez Pumba w 25 Mar 2014, 00:28

Siemka
Postanowiłem odkurzyć swoje konto na tym zacnym forum, bo już tak długo mnie tu nie było, że to aż nie przyzwoite ;)
A że nie wypada przychodzić z pustymi rękoma, napisałem próbnie mały wstęp do stalkerkiego opowiadanka. Jest to raczej sprawdzenie samego siebie, jak mi pisanie idzie, poza tym nie ukrywam, że samo zagłębianie się w wyobraźni w ten świat jest bardzo przyjemne.
W każdym razie liczę na jakieś opinie ze strony państwa-draństwa i jakąś krytykę, mile widziane narzekanie, wytykanie błędów, ale tylko uzasadnione i takie, które mogło by wpłynąć na poprawę samego opowiadania, jak i moich skromnych "zdolności" pisarskich. Innymi słowy Panowie, możecie sobie poużywać, byle z sensem ;)
A jeśli się spodoba, to może i będzie kontynuacja? Wszystko zależy od odzewu.

To zaczynamy;

Szepty


Krople agresywnie uderzały o blaszany parapet małego, wybitego okna magazynu. Wiatr gwizdał wdzierając się do środka między szczątkami poszarzałej szyby, w niegdyś białych, dziś łuszczących się pożółkłą farbą, drewnianych ramach. Terkot bombardowanej deszczem dziurawej blachy falistej służącej za dach, w akompaniamencie szumiącej trawy tworzył melancholijną kakofonię, powoli acz konsekwentnie przygnębiającą każdego swego słuchacza.
Lecz słuchacz był tylko jeden, samotna dusza, skulony kształt w kącie budynku, wpatrzony tępo w przeciwległą, obdrapaną ścianę. Postać ta, ubrana w luźne, zgniłozielone i zmaltretowane długotrwałym użyciem ubranie, siedziała wsparta plecami o ceglany mur, z podkulonymi nogami i rękoma splecionymi poniżej kolan. Przez półmrok burzowego wieczoru co i raz przebijała się eksplozja białego światła, na moment przypominająca obecność gniewnej Zony. Zęby pobitego szkła, sterczące groźnie ze zbutwiałych ram okaleczonych dawno okien, straszyły rzucając swój cień na wilgotny tynk, wyczekując następującego za chwilę gromu.
Poprzez cały ten hałas zdołał się jednak przebić niepasujący do reszty szum wpierany wytłumionym tupotem. Skulona w kącie postać momentalnie się ożywiła i z lekkim trudem wstała tupiąc przy tym swoimi zabłoconymi, wojskowymi butami. Drgającymi, odrętwiałymi dłońmi, mamrocząc pod nosem dobyła pistoletu z kabury na prawym udzie. Tupanie nagle ucichło, a bura sylwetka, wzmagając mamrotanie wycieńczonymi jękami poczęła przemierzać spocone wilgocią pomieszczenie magazynu, szurając doniośle. Po krótkiej walce ze zdrętwiałymi kończynami udało jej się przebyć odcinek do wąskiego gardła prowadzącego do sąsiedniego pokoju – framugi trzymającej niegdyś mało wystawne drzwi, teraz butwiejące w kącie. Przekraczając próg postać jęknęła żałośnie i przeciągle.
- Hynnhh...
W tym momencie brzęk uderzającej w spłonkę iglicy i syk gazów prochowych błądzących w dokręconym na lufę tłumiku zlał się z dźwiękiem pękającej czaszki i jej miażdżonego wnętrza. Rozbryzg krwi i kawałków tkanki namalował na nowo obraz obskurnego, zatęchłego pomieszczenia. Upadająca łuska wydała przenikliwy, dominujący na krótki moment odgłosy szalejącej wokół burzy, dźwięk niby mały dzwoneczek. Odbiła się kilkukrotnie o wilgotne podłoże, by następnie ucichnąć już n a zawsze. Pozbawione znacznej części głowy ciało osunęło się bezwładnie i głucho uderzyło o mokry beton, drgając jeszcze sporadycznie przez krótki czas. Po chwili budynek znów wypełniła smutna, deszczowa symfonia.


- Żyje? - rozdarł wszechobecny szum niepewny szept z końca pomieszczenia.
- Wątpię – odpowiedział bez pośpiechu właściciel dymiącego pistoletu. - Sprawdzamy dalej!
Dwie zakapturzone postacie, oświetlane sporadyczne odległymi piorunami poczęły ostrożnie i bezgłośnie poruszać się po budynku. Dało się jeszcze usłyszeć syczenie wytłumionych strzałów zwieńczone dźwięcznymi brzękami upadających łusek i głuchym dudnieniem osuwających się, bezwładnych już ciał. Wszystko to skwitowane po kilku długich minutach wyraźnym „Czysto!”.
Noc była długa i ponura, skąpana w deszczu i otulona szumem i trzaskiem błyskawic, przerywana od czasu do czasu żałosnym szczeknięciem w oddali...
Ostatnio edytowany przez Pumba 29 Mar 2014, 01:45, edytowano w sumie 5 razy
czort aerografu

Za ten post Pumba otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal, Farathriel, Skowoo, Realkriss, Pr0fesor.
Awatar użytkownika
Pumba
Kot

Posty: 30
Dołączenie: 29 Paź 2008, 21:27
Ostatnio był: 31 Maj 2016, 02:53
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Walker P9m
Kozaki: 7

Reklamy Google

Re: Szepty

Postprzez Universal w 25 Mar 2014, 00:44

Mam tylko jedno zastrzeżenie - zbyt... "poetycki" styl jak dla mnie. Trochę, jakby jeden przymiotnik określał drugi - za dużo skupienia na formie, a za mało na treści. No, ale fakt faktem, że najczęściej tak się konstruuje prologi wprowadzając w otoczenie.

"Piszi Wania"Jak mi się tu który rusofil doczepi, że to nie tak się wymawia... :>
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Szepty

Postprzez Gizbarus w 25 Mar 2014, 10:09

Pumba napisał(a): Niemal zdekapitowane ciało


Zdekapitowane na pewno nie - bo dekapitacja jako taka określa ucięcie kończyny, czy głowy. W tym wypadku mamy po prostu dziurę wylotową wielkości piąstki dziecka. Poza tym wychodzi na to, że ten zwrot jest niepoprawny :P

Pumba napisał(a):- Wątpię – odpowiedział bez pośpiechu właściciel dymiącego pistoletu. Sprawdzamy dalej!


No i tu gdzieś zagubiłeś zapewne myślnik.

A poza tymi paroma niewielkimi błędami - jest dobrze, acz tak jak powiedział Uni, zbyt poetycko. Rozumiem znaczenie opisów, sam czasem bardziej niż zwykle je rozwijam... Ale z drugiej strony czytanie praktycznie ich samych nieco nuży. Tak czy siak, miło jednak widzieć jakieś reaktywowane zombi, które do tego umie całkiem nieźle pisać ;)
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 07 Cze 2023, 10:07
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Szepty

Postprzez Farathriel w 25 Mar 2014, 15:31

Oo... Kyrie! Wreszcie się doczekałem czegoś, co z wielką rozkoszą czytałem ani na chwilę sobie nie przerywając. Bardzo sugestywne opisy, atmosfera gęsta do tego stopnia, że możnaby ją kroić nożem. Odpicowałeś niesamowicie formę - treściowo jest ubogo, niemniej - to nie przeszkadza. Opisałeś tą krótką scenkę tak jakbyś chciał nakręcić bardzo szczegółowy film, niektóre kadry są ewidentnie ujęte tak jakby były celowo spowolnione niczym w sceny z Matrixa. Jest zamysł - kunszt literacki, kontynuuj to w takim narzeczu bowiem warto.
Moja twórczość jaką tutaj zamieściłem:
Złoty Odwłok Cywilizacji - cyberpunk/postapokalipsa z nutą tragedii
S.T.A.L.K.E.R. - Hipotezy - artykuł wyjaśniający zagadnienia noosfery
Barwnoprogresja Szarobredni - psychologiczne opowiadanie w narzeczu filozoficznym
Dziadek - ciepły fabularnie short
Demiurg - opowieść filozoficzna/metafizyka
Awatar użytkownika
Farathriel
Stalker

Posty: 142
Dołączenie: 16 Mar 2013, 12:37
Ostatnio był: 16 Mar 2017, 21:02
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Frakcja: Naukowcy
Kozaki: 63

Re: Szepty

Postprzez KOSHI w 25 Mar 2014, 21:02

Jak dla mnie nic specjalnego. Historia w sumie o niczym, poza tym zbyt krótka, by coś sobą prezentować. Stylowo ok, opisy zbytnio rozbudowane, mnie mierziły. Lubię, jak od czasu przewija się klimatyczny opis, ale ku*wa bez przesady. Lepiej dać parę zdań + metafory i jakiś środek stylistyczny, niż wyliczankę przymiotnikową co parę zdań. Ogólnie może być, ale prawda jest taka, że ten tekst skończy się na prologu jak 95% tekstów z tego działu. :caleb:
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1324
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 15 Kwi 2023, 20:25
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Szepty

Postprzez Red Liquishert w 26 Mar 2014, 16:51

Opowiadanie jest jak jogurt, na którego zawartości szczycie znajdziesz pyszną przekąskę, a w środku znajdziesz zatopionego karalucha.
Opisy są miodzio. Nie, nie są miodzio. Są po prostu super. Spodobało mi się to od razu, opisujesz sugestywnie, ciekawie, acz... nieco za dużo tego. Bombardujesz przymiotnikami, skupiając się bardziej na opisach, niźli treści. Opowiastka jest zbyt krótka, by cokolwiek opowiedzieć o fabule, w gruncie rzeczy średnio też ciekawi mnie, kim był i dlaczego zginął zraniony facet z początku.
No i zrobiłeś niewielki błąd - broń z tłumikiem tak czy siak cholernie hałasuje. Trzask zamka jest już słyszalny z dość daleka, a nawet poddźwiękowa amunicja wydaje paskudny świst, tak więc strzał i tak huknąłby zdrowo w niewielkim pomieszczeniu. Tak więc - na razie czekam na dalszy ciąg, bo samotny, króciutki prolog nie daje żadnego obrazu sytuacji, ale ja lubię taką tajemniczość :)
Bydlę z pana, panie Red
Awatar użytkownika
Red Liquishert
Łowca

Posty: 418
Dołączenie: 07 Sty 2010, 16:13
Ostatnio był: 16 Gru 2021, 16:32
Miejscowość: Chuj wie, Polska Ź
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 167

Re: Szepty

Postprzez Pumba w 29 Mar 2014, 01:39

Dzięki chłopaki (i dziewczyny) za taki odzew!

Macie racje, treści w tym krótkim skrawku nie ma żadnej, ale i, szczerze mówiąc, nie miało jej tam za dużo być. Ten fragment to bardziej mój styl pisania, który chciałem wyeksponować szerszej publice i usłuchać jej uwag. Z tego co na razie wynotowałem to;
- Opisy są może i sugestywne, ale puste i nadmiernie nadmuchane, przez co niektórych mierzi przebijanie się przez morze zawiłych przymiotników. Rozumiem i będę się starał układać opisy bardziej przystępnie.
- Zabawa tempem akcji i zwalnianie/przyspieszanie czasu jest chyba ciekawym i klimatycznym zabiegiem, spróbuję się tego trzymać.
- Więcej akcji i więcej treści. O treść się rebiata nie martwcie, wszystko się jeszcze rozrusza. Co do akcji; nie jestem, szczerze mówiąc fanem rozwałki w stylu Kol of Djuti w klimacie Stalkera. W "moim świecie" postacie raczej będą starać się unikać wystrzałów, co nie znaczy, że ich nie będzie. Zależy mi na mrocznej, tajemniczej atmosferze, nie Wolfensteinie w masce gazowej.

A teraz po kolei wyjaśniał będę wątpliwości;
- Błędy wymienione przez @Gizbarus poprawione.
- Co do teorii odnoszącej się do braku kontynuacji; rozumiem, sam spędziłem na tym forum parę lat, może nie aktywnie komentując, ale czytając co nieco. Powiem tak; większość tego piszę na wykładach, więc dopóki na moich studiach nie zabraknie nudnych zajęć, dopóty będę coś wrzucał.
- Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, propozycje, wskazówki, bardzo zachęcam do wysłania mi PW, z chęcią przeczytam i rozważę.

To na razie tyle, więcej nie jestem na ten moment w stanie ogarnąć (piszę po kilku :wódka: ;) ). Jutro postaram się coś wrzucić.
Dobrej Zony Panowie (i Panie :piesek: )
czort aerografu

Za ten post Pumba otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Farathriel, Red Liquishert.
Awatar użytkownika
Pumba
Kot

Posty: 30
Dołączenie: 29 Paź 2008, 21:27
Ostatnio był: 31 Maj 2016, 02:53
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Walker P9m
Kozaki: 7

Re: Szepty

Postprzez Realkriss w 29 Mar 2014, 20:07

Pumba napisał(a):...spocone wilgocią pomieszczenie magazynu...,
...Rozbryzg krwi i kawałków tkanki namalował na nowo obraz obskurnego, zatęchłego pomieszczenia. Upadająca łuska wydała przenikliwy, dominujący na krótki moment odgłosy szalejącej wokół burzy, dźwięk niby mały dzwoneczek.


Cudo. Po prostu prześliczny kawałek prozy ze szczyptą poezji.
Całość spójna i przejmująca. Mało co mnie tak zachwyciło w forumowej twórczości.
Jeśli to nie jednorazowy przebłysk geniuszu, to wygląda na to, że masz chłopaku talent.
Koniecznie musisz napisać coś dłuższego, jestem bardzo ciekawa, jak Ci to wyjdzie, bo poprzeczkę zawiesiłeś sobie naprawdę wysoko. Czeka, czekam, czekam...
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 09 Sty 2023, 10:40
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Szepty

Postprzez KOSHI w 29 Mar 2014, 20:50

Rzadko, ale to naprawdę rzadko, zdarza mi się nie zgadzać z Rk. W tym tekście niestety mojej poglądy rozjeżdżają się strasznie ze zdanie większości. Jak zobaczę ze 2 rozdziały w tym tonie, to może po polemizujemy, Na razie ja bym się nie podniecał kawałkiem, który nie ma początku i końca. 1/2 shorta, to każdy głupi napiszę. Sam mam pomysł na kilka fajnych zdań, które by zajęły z połowę a4, ale ich nie przelewam na papier. Jak dla mnie pumba, twoje pisanie to nic wielkiego. Nie obraź się stary, nic do ciebie nie mam, ale podku*wia mnie maniera na tym forum, gdzie jest zasada, że jak ktoś nowy napisze, to wszyscy zaraz och i ach, ale jak ku*wa starzy wyjadacz puszczą dobry tekst, to ku*wa 1,2 komentarze się zdarzą. Sorry, ale ode mnie nie będzie kozaków, bo uważam, że jeszcze nie zasłużyłeś i nie pisać mi tu, że spinam dupę, bo swoje już w tym dziale napisałem. Według mnie są osoby, które o wiele lepiej piszą na tym forum i nic nie zmieni mojego zdania w tym temacie.

Pozdro.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1324
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 15 Kwi 2023, 20:25
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Szepty

Postprzez Realkriss w 29 Mar 2014, 21:07

KOSHI, i tak moja sympatia do Ciebie nie ma granic...

Ale też się muszę z Tobą nie zgodzić, ja zawsze czytam starych wyjadaczy, a to, że czasem nic nie piszę, nie znaczy, że olewam, trzeba mieć chwilę spokojnego czasu, by napisać sensownie o przeczytanym tekście.
Z nowych nabytków w zachwyt wprawiła mnie jedynie dwa zjawiska: twórczość Farathriela i ta malutka etiuda.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 09 Sty 2023, 10:40
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Szepty

Postprzez KOSHI w 29 Mar 2014, 21:13

Mea culpa. Każdem podoba się co innego i oczywiście nie piję do ciebie Rk, tylko stwierdzam, że się nie zgadzam z tym, co napisałaś. Wszakże każdemu podoba się co innego. A co do nowych tekstów to już niestety tak jest na forum, że czyta się, co nowego wyszło, bo starzy pisarze wiadomo co zaprezentują.

Pozdrawiam.

PS. Biorę na klatę każdą krytykę, a wymiana zdań jak najbardziej wskazana. Ja to nie pewien typ obwieszony szpejem, co nic nie dopuszcza do swojej wiadomości. :E

Pozdrówka.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1324
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 15 Kwi 2023, 20:25
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Szepty

Postprzez Farathriel w 29 Mar 2014, 21:27

Tu chyba jest jakaś kwestia sporu pomiędzy sposobem postrzegania twórczości Pumby.

Ja i Realkriss mamy to podejście nieco... wybiórcze, hermeneutyczne, wyłapujemy po prostu kontekst w jakim "Szepty" były pisane, a był to kontekst próby, sprawdzenia siebie samego, kreacji pewnej formy literackiej. I jest w tym nasza racja. Z drugiej strony, KOSHI, który podchodzi do tego klasycznie i całościowo. I też jest w tym racja bowiem nie można ograniczać się do wybiórczej krytyki tylko wybranych elementów dzieła.

Z resztą... Ja sobie spokojnie poczekam, aż Pumba postuka znów palcami o klawiaturę i naklepie tak kilka stron... wtenczas z czystym sumieniem będę mógł coś powiedzieć jako pełnoprawna krytyka.
Moja twórczość jaką tutaj zamieściłem:
Złoty Odwłok Cywilizacji - cyberpunk/postapokalipsa z nutą tragedii
S.T.A.L.K.E.R. - Hipotezy - artykuł wyjaśniający zagadnienia noosfery
Barwnoprogresja Szarobredni - psychologiczne opowiadanie w narzeczu filozoficznym
Dziadek - ciepły fabularnie short
Demiurg - opowieść filozoficzna/metafizyka
Awatar użytkownika
Farathriel
Stalker

Posty: 142
Dołączenie: 16 Mar 2013, 12:37
Ostatnio był: 16 Mar 2017, 21:02
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Frakcja: Naukowcy
Kozaki: 63

Następna

Powróć do Teksty krótkie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość