Dysk sam parkuje

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Dysk sam parkuje

Postprzez doomer77 w 14 Mar 2016, 19:46

Kilka dni temu usłyszałem z wnętrza kompa odgłosy kilkukrotnego parkowania jednego z dysków. Jeden po drugim, odstępy mniejsze niż 1s. Wczoraj to się powtórzyło, ale już nie raz. Za pierwszym razem komp na chwilę się zwiesił, za drugim zawiesił kompletnie. Po restarcie nie widział tego dysku, po ponownym zobaczył, ale po chwili zgubił, system mulił i się wieszał. Zdążyłem przegrać parę rzeczy na inny dysk i go odłączyłem. Dysk WD Caviar, SATA 1.

Teraz pytania - czy już jest po dysku i szukać innego? Czy mogę się przemęczyć z tymi skokami i bez ryzyka mozolnie kopiować pozostałe rzeczy fragmentami (wczoraj chodził normalnie parę godzin, potem już tylko przez kilka minut po każdym restarcie), czy lepiej zostawić to komuś bardziej zorientowanemu?
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Reklamy Google

Re: Dysk sam parkuje

Postprzez Darth ReX w 14 Mar 2016, 20:44

Skoro to dysk SATA1, to jest potwornie stary. Nie dziwne, że psuje się. Spróbuj sprawdzić diagnostykę SMART dysku np przez Cristaldiskinfo, jeśli dasz radę, wtedy będziesz wszystko wiedział. Ratować dysku praktycznie się nie opłaca. Nikt "bardziej zorientowany" nie skopiuje ci tych danych inaczej, niż przez zwykłe kopiowanie. Nie radzę na nim pracować, bo może w trakcie paść na amen. No ale sprawdź tego SMART-a i wrzuć tu screena.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 23:52
Kozaki: 224

Re: Dysk sam parkuje

Postprzez doomer77 w 14 Mar 2016, 22:52

No stary, chociaż obok niego chodzą jeszcze dwa starsze, dysk E ma na koncie ponad 32kh :) Nie należę do ludzi, którzy co roku zmieniają bebechy w kompie.
Dzisiaj wystartował za trzecim razem i skopiowałem wszystko co chciałem. Crystaldisk rozpoznał go jako dobrego, chociaż błędów trochę jest i podczas pisania tego posta zawiesił system:

Image

Dać sobie spokój, czy ratować w jakiś sposób? Nowy komp będzie za miesiąc lub dwa, a do tego czasu chciałbym jeszcze trochę popracować.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Dysk sam parkuje

Postprzez Pangia w 15 Mar 2016, 00:39

A potrzebny ci ten dysk do czegoś? Skoro wszystko przekopiowałeś, to rozumiem, że możesz się bez niego obyć i możesz już go odesłać na zasłużoną emeryturę. Po co masz sobie kompa męczyć zwiechami dysku?
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Dysk sam parkuje

Postprzez The Witcher w 15 Mar 2016, 01:23

Z tego co pokazuje SMART wynika że problem jest tylko z C7, błędami CRC które dosyć często wynikają nawet z wadliwego kabla, ale to może być też problem z portem SATA, kontrolerem. Sprawdź jeszcze HD Tune. Na początek możesz przepiąć dysk do innego portu, wymienić kabel bo jest najtańszy, tylko zapisz wartość RAW C7 i sprawdzaj co jakiś czas czy się nie powiększa. Nie wiem co to może mieć do tego nadmiernego parkowania, ale może powodować zwiechy i nic innego podejrzanego SMART (przynajmniej w tym programie bo czasami odczyty się różnią zależnie od programu) nie pokazuje.

Za ten post The Witcher otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive caleb59, apg2312, doomer77.
The Witcher
Legenda

Posty: 1175
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 05 Lis 2023, 13:22
Ulubiona broń: --
Kozaki: 325

Re: Dysk sam parkuje

Postprzez Mito w 15 Mar 2016, 17:51

Ja miałem niegdyś problemy z zasilaniem: w moim dysku było po prostu upośledzone złącze i kabel zasilający wychodził. W rękach miałem też inny dysk z podobnym problemem, mianowicie luty na płytce do złącza puściły i kontaktowało ono tylko w kilku specyficznych ułożeniach przewodu zasilającego (je*ać RohS). W obu przypadkach wystarczyło trącenie komputera, ruszenie kabli, tłuczenie schabowych przez sąsiadkę z dołu lub kichnięcie nosorożca w Zambii, żeby dysk zaczął się co chwila wyłączać, tzn. "parkować". Mógłbyś rzucić na to okiem, być może wcale nie musisz dysku jeszcze wyrzucać. Takie nieprawdopodobne rzeczy zdarzają się tylko mi chyba :E.
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Dysk sam parkuje

Postprzez doomer77 w 15 Mar 2016, 19:07

Na dysku mam archiwum filmowe, którego nie zdążyłem przegrać. To w większości prywatne filmy i/lub starocie, do których płyty mogą już tylko ozdabiać lusterko w samochodzie, dlatego chciałbym go odzyskać chociaż na kilka godzin bez awarii.
Wither - dzięki za wskazówki. Podskoczę w wolnej chwili do sklepu i zacznę ćwiczyć z kablem.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Dysk sam parkuje

Postprzez HitFan w 15 Mar 2016, 21:21

Kiedyś miałem problem w grach z parkowaniem dysku w laptopie. Pomógł mi wtedy taki problem quietHDD. Pewnie tu nie pomoże, ale można spróbować. Tam były dwa suwaki i pierwszy się zmieniało bodajże z 254 na 255, ewentualnie na odwrót. W internecie są na ten temat poradniki
/ Gaming rig / Intel i5-4460 3.2GHz / 8GB DDR3 RAM / GTX 960 STRIX 2GB GDDR5 RAM / Windows 10 x64 /
/ Coding machine / Intel i5-7200U 2.7GHz / 8GB DDR4 RAM / R5 M330 2GB GDDR3 RAM / Windows 10 x64 /
Awatar użytkownika
HitFan
Weteran

Posty: 651
Dołączenie: 21 Sty 2012, 17:26
Ostatnio był: 15 Lut 2022, 20:18
Miejscowość: Bytom
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 86


Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości