[KUPIĘ] Książki o II RP

Cena świecących ziemniaków przerastała wszelkie oczekiwania. Za to Rozkosz Turysty tania jak zawsze.

[KUPIĘ] Książki o II RP

Postprzez Universal w 11 Lut 2015, 21:46

Cześć,

Jakiś czas temu bardziej zainteresowałem się Drugą Rzeczpospolitą. Teraz chcę skompletować biblioteczkę traktującą o tym okresie (od, powiedzmy, 1914 do 1939/1940). Mogą to być książki, dobrze zredagowane wspomnienia, albumy - dowolne materiały opisujące w ciekawy i kompleksowy sposób Polskę z tamtych lat. Religie, mniejszości, gospodarka, polityka wewnętrzna, służby specjalne, wojsko, kultura... Wszystko (chyba). Choć nie tylko Polska - interesuje mnie również globalna polityka zagraniczna początków XX wieku (do 1939/1940 - później nie), a także Niemcy (II Rzesza, Rep. Weimarska, III Rzesza) i ZSRR (do 1941 r.) w ujęciu bardziej ogólnym (choć informacje o "Operacji polskiej" też bym chętnie ujrzał).

Czyli: jeśli ktoś ma do sprzedania takie materiały lub znajdzie link, to chętnie się skontaktuję. Oczywiście nie posiadam ogromnych środków finansowych, ale chciałbym w parę lat zebrać dość materiału, by...

Lista pozycji które mnie w mniejszym lub większym stopniu zainteresowały:

Kod: Zaznacz wszystko
Strategia Józefa Piłsudskiego w polityce zagranicznej po roku 1926 - Wieczorkiewicz

Kresowe pokucie - Rzeczpospolita Ormiańska - Agopsowicz

Państwo Hitlera - Aly Gotz

Zapomniane ludobójstwo - Nikołaj Iwanow

W obronie przed Ukraińcami - Działania Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944 wobec polityki eksterminacyjnej nacjonalistów ukraińskich - Ernest Komoński (ze względu na to, że może być zaznaczone tło historyczne)

I i II wojna światowa. Polska i Polacy - autor nieznany, wyd. Fenix

Katastrofizm okresu międzywojennego - praca zbiorowa, wyd. Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego

Akcja Wisła - dokumenty i materiały - Eugeniusz Misiło

GRU Radziecki Wywiad Wojskowy - Wiktor Suworow

Armia rezerwowa II Rzeczpospolitej - Lech Wyszczelski

Tajne wojny służb specjalnych II RP - Robert Witak

Tajna gra mocarstw o Polskę - Lech Wyszczelski

Stalin i Europa - Timothy Snyder, Ray Brandon - 1928-1953

Obóz sanacyjny w województwie poznańskim w latach 1926-1935 - Piotr Okulewicz, wyd. WN UAM

Polski wir I wojny - aut. nieznany, wyd. Karta

Apokalipsa Koby - Edward Radziński, Magnum

Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP - red. Tadeusz Dubicki, praca zbiorowa

Szpieg Stalina - Emil Draitser

Polska. Dzieje polityczne ostatnich dwustu lat - Paweł Wieczorkiewicz, Jerzy Eisler, Andrzej Szwarc

Polityka zagraniczna II Rzeczypospolitej na tle sytuacji europejskiej w latach 1918-1939 - Wieczorkiewicz

Kresowe Pokucie - Rzeczpospolita Ormiańska - Monika Agopsowicz
Ostatnio edytowany przez Universal, 13 Lut 2015, 19:29, edytowano w sumie 1 raz
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Reklamy Google

Re: [Kupię/Szukam]Książki o II RP

Postprzez Algir w 11 Lut 2015, 22:32

Z beletrystyki mogę ci polecić jedno nazwisko: Stanisław Rembek. Pisarz obecnie całkowicie niemal zapomniany, ale styl pisania miał kapitalny. Szczególnie polecam dwie książki tego autora: W polu i Nagan oraz pamiętniki Dzienniki. Rok 1920 i okolice - genialny opis zmagań posko-bolszewickich. Jeżeli ktoś chce pisać o tych latach, musi się koniecznie zapoznać z twórczością Rembeka - to świadectwo z pierwszej ręki, kapitalnie napisane. Na allegro kupisz za grosze.
Tu masz próbkę jego twórczości:

http://niniwa22.cba.pl/serce_kaprala.htm

Za ten post Algir otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Algir
Stalker

Posty: 76
Dołączenie: 27 Maj 2014, 19:47
Ostatnio był: 13 Cze 2021, 20:55
Kozaki: 26

Re: [Kupię/Szukam]Książki o II RP

Postprzez Stalker Rambo w 12 Kwi 2015, 18:15

Kiedyś siedziałem w rekonstrukcji WP z okresu II RP (wrzesień 39). Trochę gratów mi zostało, a zbytnio nie mam co z tym zrobić więc może się skusisz...

Reprint książeczki wojskowej
Reprint Przewodnik po Gdańsku, Oliwie i Sopotach.

Mogę zgrać Ci na płytę pełno materiałów z tamtego okresu (Zdjęcia, PDF-y o jednostkach wojskowych, nawet filmik instruktażowy o u-bootach się znajdzie)

Nie wiem czy cię to zainteresuje, ale mam też magazynek od rkm wz. 28 i oryginalny hełm wz. 31 Salamandra, pruskie spodnie zakupione do filmu Bitwa 1920 (Zastanawiam się nad sprzedażą).

Jak jesteś czymś zainteresowany to kontakt na PW.
Ostatnio podbity przez Universal, 12 Kwi 2015, 18:15
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142


Powróć do Giełda

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości