Prypeć - gra vs rzeczywistość

"Ogólnie rzecz biorąc, jest to niemożliwe." Odparł Profesor Wołodia, zapytany o możliwość obrony doktoratu w przypadku posiadania tytułu profesora.

Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez johnjerry w 08 Lut 2012, 22:34

Witam wszystkich. Chciałem dziś zaprezentować Wam mapkę Prypeci z gry i z rzeczywistości. Zainspirował mnie do tego temat "gdzie się dzieje zew Prypeci", jednak został on zamknięty dlatego umieszczam tutaj moje zdjęcie.

W oparciu o mapę autorstwa użytkowników "djcycu" i "xkowekx" stworzyłem swoją na której widzimy porównanie do prawdziwego miasta (mapkę wziąłem z google maps - 51°24′20″N 30°03′25″E). Mapka jest pod kątem - względem zdjęcia z googla.

w/w mapka
http://dl.oblivionlost.pl/misc/maps/MAPA-PRYPEC.jpg

Mapa okazuje się być bardzo podobna do realnego miasta, zaczynając porównywanie spodziewałem się niezłego namieszania w rodzaju prypeci z socu albo Coda 4. Zostałem jednam mile rozczarowany.

Oto sama mapa - screen prosto z google z dodanymi napisami.
http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... kopia.png/


Tutaj jest już wersje przyrównane do siebie. "Dokladna mapa" jest odwrócona względem zdjęcia z map.
http://imageshack.us/f/29/beznazwy5h.jpg/


Jak widzimy, mapa wydaje się być całkiem przyzwoicie odwzorowana. Niestety na zdjęciu z googla nie widzimy wszystkich dróg i ścieżek ale infrastruktura ulic i budynków jest praktycznie identyczna. Kolorem czerwonym zaznaczyłem budynki, które " nie pokrywają " się z rzeczywistością.

W grze został dodany budynek "warzywniaka", czego nie ma w rzeczywistości (chyba, że liście przykryły :E ). Tak samo z budynkiem centrum obsługowego. W rzeczywistości stoi tam budynek zbudowany tak samo jak "przedszkole". Budynek centrum pewnie znajduje się gdzieś indziej. Mapa Stalkerowej Prypeci jest tylko skrawkiem rzeczywistego miasta. Sądzę, tak na oko (pewnie się mylę), że to jakieś 1/5 - 1/6 miasta.


Próbowałem również porównać pozostałe dwa obszary z gry. Jednak są one pomieszane i nie za bardzo da się je porównać z prawdziwymi mapami. Screen z opisem zrobiłem sam, nie zastrzegam sobie praw bo i nie ma do czego. Chcecie to kopiujcie i wklejajcie dalej ;). Mam nadzieję, że się Wam spodoba! Mam nadzieję, że nie było już takiego tematu - jestem nowym stalkerem na tym forum i dopiero się rozglądam ;)

Za ten post johnjerry otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Vidic, czarnyj_stalker, Gavdylenko, Werewolver, Voldi, Idilyon, Kudkudak, Krige, ZiomB, Lebrenekka, arek122, kaczka-kiler.
johnjerry
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 08 Lut 2012, 21:57
Ostatnio był: 08 Lut 2012, 22:50
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Reklamy Google

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Vidic w 07 Kwi 2012, 23:36

Bardzo dobrze zrobiona mapa(ta gdzie nałożyłeś z Stalkera na tą z google).Nie wszędzie widać podobieństwa ale jest bardzo dobrze,ważniejsze elementy oraz drogi są starannie odwzorowane.Oczywiście za chęci także tobie trza podziękować,polać mu !
Awatar użytkownika
Vidic
Stalker

Posty: 106
Dołączenie: 04 Kwi 2011, 17:25
Ostatnio był: 09 Kwi 2014, 00:49
Miejscowość: Gdzieś
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 11

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Werewolver w 08 Kwi 2012, 01:12

Bardzo fajnie, też się interesowałem różnicami kartograficznymi, między grą, a rzeczywistością :) . Kozak leci do ciebie, a ja zajmę się resztą:

ZATON

Geograficzne położenie tej lokacji znajduje się na północy od Prypeci i w rzeczywistości prezentuje się mniej więcej tak:

Image

Nie ma za dużo wspólnego z tym co widzimy w grze, dla porównania:

Image

Wszystkie zabudowania jakie znajdują się na mapie to czysta fantazja twórców, to co się zgadza natomiast to wraki statków, w tym Skadowska

Image

Ciekawostka jest to, że autentyczne jezioro Zaton znajduje się na wschód od Prypeci i prezentuje się tak:

Image .

OKOLICE FABRYKI JUPITER

Image

Jupiter ma już więcej wspólnego z rzeczywistością niż Zaton, jednak dalej brakuje mu do Prypeci ;)
Obiekty znajdujące się na tej mapie, jak najbardziej istnieją (przynajmniej większość), lecz znajdują się w dość sporych odległościach od siebie. Na mapie zaznaczyłem najważniejsze punkty:

Image

1. Fabryka jupiter- chyba jedyna rzecz w tej lokacji mająca w miarę rzeczywiste położenie
2. Stacja Janów- wyglądem nie różni się prawie niczym, niż to co zauważyliśmy w grze, lecz położenie nie ma za dużo wspólnego z prawdą
3. Wioska Kopaczi- no cóż, poza 1 budynkiem, wioska nie ma za grosz wspólnego z prawdą: ułożenie gruzów domków, a tym bardziej geograficzne ułożenie, ale zawsze to jakieś urozmaicenie gry ;)
Image

Za ten post Werewolver otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Gavdylenko.
Awatar użytkownika
Werewolver
Tropiciel

Posty: 216
Dołączenie: 06 Lut 2011, 13:53
Ostatnio był: 03 Kwi 2014, 20:53
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Storming Obokan
Kozaki: 37

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Pijawol w 08 Kwi 2012, 08:40

Hehe. Też kiedyś się w to bawiłem.

:

Image


1. Rzeczywisty fragment z SoC.
2. Miejsce w Zewie Prypeci z którego widać tereny z SoC. ;)
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1277
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 07 Kwi 2024, 17:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Werewolver w 08 Kwi 2012, 13:20

:arrowu: Błąd, błąd i jeszcze raz błąd :facepalm: . Fragment z SoC to czysta fikcja twórców gry, posklejanie najbardziej charakterystycznych elementów miasta w jedną, brzydką, śmierdzącą kupę :/ . Masz dla porównania:
:

Image
Image
Awatar użytkownika
Werewolver
Tropiciel

Posty: 216
Dołączenie: 06 Lut 2011, 13:53
Ostatnio był: 03 Kwi 2014, 20:53
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Storming Obokan
Kozaki: 37

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Pijawol w 08 Kwi 2012, 13:43

Chodziło mi o ten środkowy budynek - bazę Monolitu. Jego fragment jest widoczny z rejonu kina Prometeusz w CoP. Realny jest ten budynek, co widać na zdjęciu satelitarnym...

Za ten post Pijawol otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Fender.
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1277
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 07 Kwi 2024, 17:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Werewolver w 08 Kwi 2012, 14:00

Kolega chyba dawno w Stalkera nie grał, bo otóż w Cieniu Czarnobyla główna baza monolitu była w budynku podziemnego parkingu, czego nie ma na realnej mapce:

:

Image


Chyba, że chodziło o to:

:

Image


Jednak to jest stadion, który w rzeczywistości znajduje się tu:

:

Image

:)
Image
Awatar użytkownika
Werewolver
Tropiciel

Posty: 216
Dołączenie: 06 Lut 2011, 13:53
Ostatnio był: 03 Kwi 2014, 20:53
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Storming Obokan
Kozaki: 37

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Voldi w 09 Kwi 2012, 10:21

Panie i panowie, koleżanki i koledzy, stalkerki i stalkerzy itd.!

Gdzie mogłaby znajdować się CoP'owa stacja Janów z przyległościami (tzn. cały obszar) na całej mapie? Wiem, że gdzieś był taki temat, umieszczaliście Zaton gdzieś między kordonem a bagnami, Janów był chyba gdzieś za dziczą, lub Limańskiem, jak mnie pamięć nie myli. Nie mam jednak pewności dlatego pytam was :)
Potrzebuję tego do mojego opowiadania. Nie chcę pisać bzdur, wolałbym dokładną 'mapę' obszarów z uniwersum GSC :)

Zachęcam do lekturki opowiadania, kto jeszcze nie widział ; )
Image

Za ten post Voldi otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Kudkudak.
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 27 Kwi 2023, 17:28
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Werewolver w 09 Kwi 2012, 14:13

Jak dla mnie na południe od Prypeci, między nią a Czerwonym Lasem
Image
Awatar użytkownika
Werewolver
Tropiciel

Posty: 216
Dołączenie: 06 Lut 2011, 13:53
Ostatnio był: 03 Kwi 2014, 20:53
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Storming Obokan
Kozaki: 37

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez n1ck w 19 Lut 2013, 22:55

Skoro już odkopane to pozwolę sobie coś sprostować. Kolega Pijawol ma rację - kwatera główna Monolitu znajduje się w Pałacu Kultury "Energetyk" w Prypeci. Znajduje się tam ich miejsce kultu, dowódca Charon i mnóstwo elitarnych Monolitowców.
:

Image

W podziemnym parkingu zadekowali się Monolitowcy, chcący powstrzymać przechodzących tamtędy stalkerów (przejście przez środek miasta byłoby samobójstwem ze względu na wysoką aktywność snajperów).
Awatar użytkownika
n1ck
Tropiciel

Posty: 217
Dołączenie: 05 Lis 2011, 09:06
Ostatnio był: 16 Gru 2019, 15:04
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Kora-919
Kozaki: 41

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Baron w 24 Lut 2013, 23:48

Nie do końca jest tak, jak autor tematu napisał, że budynki to widzimisie twórców. Przeciwnie, bardzo wiele z nich istnieje w zonie naprawdę. Jedynie ich umiejscowienie czasem bywało fantazją. :)

Np.:
Image

I oczywiście:
Baron
Stalker

Posty: 117
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 11:21
Ostatnio był: 01 Cze 2020, 23:05
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 7

Re: Prypeć - gra vs rzeczywistość

Postprzez Wave w 15 Kwi 2013, 10:51

Wiecie co? Rozmawiałem pewnego czasu z człowiekiem, który jeździ do Prypeci i stwierdził, że CoP mimo wszystko jest mało rzeczywisty, podawałem mu powyższe argumenty (kiedyś kiedyś całą mapkę w Google Earth naznaczyłem z położeniami prawdziwych i nieprawdziwych miejsc), sam z resztą zaznaczył, że to tylko skrawek miasta. Ale już mniejsza o to, kompleks przeciwlotniczy z Jupitera istnieje, musiałbym go znaleźć na pewnej stronie, bo było tam pokazane położenie i fotografie. Jeśli uda mi się to znaleźć, dokleję.
Wave


Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00


Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości