[True Stalker] - temat ogólny

Regulamin forum
Dział "Modyfikacje Gotowe" służy do dyskusji o modyfikacjach, które już są stworzone lub do zadawania pytań na ich temat. Znajdziemy tutaj również linki do ściągnięcia modyfikacji (które powinny, a raczej muszą być w pierwszym poście tematu danej modyfikacji).

Przy zadawaniu pytania związanego z problemem dotyczącym modyfikacji, prosimy o podawanie treści całego loga błędu - koniecznie w tagu [CODE].

Przy cytowaniu plików *.LTX stosować tag [SYNTAX="ini"], przy cytowaniu plików *.script [SYNTAX="lua"] a przy cytowaniu plików *.xml - [SYNTAX="xml"].

Lokalizacja logów:
Windows XP - C:\Documents and Settings\All Users\Moje dokumenty\S.T.A.L.K.E.R. - Zew Prypeci\logs\xray_nazwaużytkownika.log
Windows Vista/7 - C:\Users\Public\Documents\S.T.A.L.K.E.R. - Zew Prypeci\logs\xray_nazwaużytkownika.log
Steam - X:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Stalker Call of Pripyat\_appdata_\logs

Pytania na temat modyfikacji zadajemy w wątku dla niej stworzonym lub tworzymy nowy, jeśli takowego nie ma.

Gdy chcemy założyć nowy wątek, obowiązkowe jest przeczytanie tego tematu.

[True Stalker] - temat ogólny

Postprzez GTR w 30 Gru 2023, 19:56

Oto mod, dzięki któremu będziecie kwiczeć jak małe wieprzki. TS to standalone na bazie OpenXRay engine, z Gunslingerem oraz zrobionym od zera UI/HUD ze świetnym UX. Nowa fabuła, nowe postacie, zrobiony voice-over (który brzmi naprawdę profesjonalnie), cut scenki, mocarnie przerobione lokacje, klimat Zony wylewający się z ekranu... co tu dużo mówić, poniżej wklejam podstawowe info oraz swoją sklejoną na szybko recenzję moda.

Pobieramy moda z naszej strony: https://stalker.pl/download/?did=44

Patche są na MOD DB: https://www.moddb.com/mods/true-stalker - chociaż powyżej mamy już spatchowaną wersję.

Trailer:


A poniżej moja recka:

:

Recenzja True Stalker – uczucie odkrycia Zony na nowo

Wydany całkiem niedawno mod typu standalone pod nazwą True Stalker to arcyciekawy wytwór. Mamy do czynienia z de facto ruskim modem, który sprawia wrażenie mocnego DLC, albo nawet i dodatkowej części gry do starej trylogii. Dostajemy nową historię, nowe postacie, mocarnie przebudowane lokacje ze starych części oraz jedną, całkowicie nową. Wszystko to opakowane w dosyć ładne „pudełko”, które jest stabilne i nie ma większych błędów. Ewenement, next-genowy mod do Stalkera, w którym wisienką na torcie jest… Gunslinger!

Zacznijmy jednak od początku, od czegoś tak niby banalnego jak instalacja. True Stalkera ściągamy, instalujemy, odpalamy i poświęcamy maksymalnie 10 minut na ustawienie gry. Nie trzeba codziennie aktualizować addonów, nie mamy dwóch launcherów wraz z mod managerem, nie ustawiamy w grze 130 pasków od 30 modów. Po prostu wybieramy poziom trudności i gramy. W dzisiejszych czasach gdzie człowiek rozdziela swój czas pomiędzy sen, pracę, życie towarzyskie i właśnie granie, jest to bardzo doceniana przeze mnie oszczędność czasu. Co dalej?

Image

Po odpaleniu gry wita nas nowe, piękne menu, a po rozpoczęciu rozgrywki bardzo ładny HUD przypominający nieco Wiedźmina 3. To są te małe rzeczy, które robią na mnie ogromne wrażenie. Szczytem sceny moderskiej Stalkera było zrobienie modelu 3D do PDA a tutaj wszystko jest nowe – HUD, ekwipunek, mamy ikonki na mapie i pytajniki rodem z nowoczesnych gier AAA. Jedyne do czego można się przyczepić to ikony amunicji w ekwipunku, które jest trudno rozróżnić między sobą. No i mam mieszane uczucia do braku PDA, mamy teraz po prostu menu z mapą, encyklopedią i zadaniami.

Gameplay

Co by dużo nie mówić, to jest po prostu Vanilla+ i to z dużym plusem. Największym z nich jest zdecydowanie Gunslinger który całkowicie zmienia gunplay. Mamy nowe bronie, animacje, system ulepszeń i celowniki. Ulepszanie broni to crème de la crème, z drewnianego Winchestera bez kolby zrobiłem taktyczną strzeblę, której nie powstydziłby się operator jednostki SWAT. Na przestrzeni czasu moja Groza zyskała celownik, granatnik, ładną piankę na kolbie i jakiś chwyt ergonomiczny. Zaś pod koniec jej służby dodałem jeszcze szynę Picatinny, na której zamontowałem celownik Aimpointa, laser i latarkę taktyczną. Kosztowało to niemały worek rubli, ale było warto!

Jednak nie mamy tutaj wszystkich ficzerów z tego moda. Brakuje mi najbardziej animacji jedzenia, picia, tudzież leczenia się. Brakuje mi też porcjowania tych wszystkich rzeczy, zwłaszcza że walczymy o każde pół kilo udźwigu. Butelka wody waży ponad pół kilo i jest jednorazowa, więc mamy z 2-3 sztuki. I to się tyczy również butelek wódki, bandaży, apteczek, no prawie wszystkiego. Z mniejszych rzeczy brakuje mi też podwójnego rendera przy celowaniu – chociaż rozumiem, że może to zarżnąć nieco słabsze komputery. Tak samo z Gunslingera brakuje mi ataku kontrolera, który zmuszał gracza do powolnego przystawienia sobie lufy do skroni i pociągnięcia za spust. Mimo wszystko walka z kontrolerem jest trudniejsza – jest dużo szybsza, bardziej chaotyczna i nie można podbiec oraz wyładować mu cały magazynek w głowę. Ta taktyka już nie daje rezultatu.

Image

Wracając do plusów to miło zaskakuje balans, o czym w zasadzie pisałem. Gameplay nie jest też przesadzony pod kątem uber realizmu i nie istnieje tutaj micromanagment jak w Gammie czy EFP, gdzie musimy mieć doktorat przy własnoręcznym czyszczeniu broni. Co może tu zdziwić zaprawionych graczy Stalkera, to… cut scenki. Wisienką na torcie jest jeszcze voice acting niektórych ważniejszych postaci – zarówno podczas cut scenek jak i podczas gry. Mimo wszystko, nieco bardziej generyczne oraz długie wymiany zdań przyjdzie nam czytać w klasycznym oknie dialogowym.

Lokacje

Co by tu dużo nie mówić, mamy tu naprawdę ładnie przerobione lokacje z klasycznego Stalkera. Kordon zaliczył dużą modernizację, a odbicie ATP już tak nie boli i sprawia wrażenie świeżości. Poza kilkoma budynkami w wiosce kotów mamy kilka nowych anomalii, miejscówek, w tym jeden latający domek – całość robi wrażenie. Na wysypisku mamy prawdziwe cmentarzysko pojazdów, podziemia pod pchlim targiem są również mocno rozbudowane. Trochę mniej zmian doczekał się bar, Agroprom i dolina mroku, ale wciąż w każdej miejscówce można zaznać powiewu świeżości.

Image

Jest jednak jeszcze jedna lokacja, która spodobała mi się najbardziej – Nowoszepełyczi. Nie ma co ukrywać, ale prawdopodobnie spodobała mi się najbardziej przez fakt, że jest zrobiona od zera. To wioska z dwoma instytutami oraz paroma innymi miejscówkami. Całość jest położona przy rzece Prypeci, przez którą przechodzi most kolejowy na który możemy częściowo wejść. Wejście do wioski jest okraszone pięknym oczkiem puszczonym w stronę starych, wiernych fanów Stalkera, a lokacja sama w sobie jest po prostu… klimatyczna. Ale do tego też się przyczyniają świetne zadania, które w jakiś sposób budują klimat tej lokacji.

Fabuła i klimat

Pora na największy plus True Stalkera. Klimat tej mitycznej, ciągle zaskakującej i nieobliczalnej Zony jest tu spotęgowany do bardzo wysokiego poziomu. Jeśli reszta Stalkerów budowała klimat głównie podziemiami i laboratoriami (czyli w zasadzie Cień Czarnobyla), tak tutaj ten klimat jest niemal wszędzie. Trudno mi powiedzieć coś więcej bez spoilerowania, ale True Stalker oferuje misje z niesamowitą historią i uważam, że to jedne z najlepszych misji w Stalkerach w ogóle. Mamy tu dużo… wątku noosfery, klimatu i ciekawostek wprost z mitycznej Zony. Dzięki temu nie odczujemy że Stalker to tylko jakiś shooter na terytorium Zony, a coś więcej – że Zona naprawdę żyje, kryje w sobie multum historii i jest nadal nieodkrytą tajemnicą, nadal potrafi zaskoczyć.

Image

Jednak wszystko ma swoje minusy, a w TS jest nim między innymi ambient, a raczej jego brak. Podczas eksploracji Zony coś tam gra w uchu, ale nie jest to na tyle dobry soundtrack żeby nam zapadł w pamięć i raczej o nim zapomnimy. Jakieś ciekawe ambienty pojawiają się dopiero pod koniec gry, ale to dalej nie jest poziom oficjalnej ścieżki dźwiękowej Stalkera. Nie pomaga również oświetlenie nocne – jest zdecydowanie za jasno, większość nocy to czyste niebo o pełni księżyca. Zdarzały mi się tak kuriozalne sytuacje, że używanie latarki i noktowizora w nocy dawało mi gorszą widoczność. Czy to kwestia stylistyki czy jakiś błąd? Oby to drugie.

Podsumowanie

TS to absolutny must have dla każdego fana Stalkera. Dla mnie to duchowy następca S2 – tego anulowanego oczywiście. Osiem lat developmentu robi swoje i w zamian dostajemy wręcz next-genową modyfikację, która jest pozbawiona większości błędów. Ograłem grę na wersji premierowej i nie doświadczyłem żadnych znacznych bugów, ot jakieś błędy w tłumaczeniu i jakaś postać się zawiesiła w miejscu. Gry AAA wychodzą na premierę w dużo gorszym stanie, a to jest mod – i to darmowy. To chyba wystarczająca zachęta?

Czas jaki jest potrzebny na przejście True Stalkera to na oko między 25 a 35 godzin. W zależności kto jak gra i czy robi wszystkie zadania poboczne. Warto jednak zrobić wszystko, bo nie oszukujmy się, ale rozgrywka jest liniowa. Możemy chodzić czasami między lokacjami żeby wypełnić zadania, ale są momenty w których jesteśmy zmuszeni grać na jednej lokacji przez cały rozdział, albo jego zdecydowaną większość czasu.
| Ryzen 5 5600X | 16GB DDR4 3200MHz | RTX 3080 10GB | Windows 10 Pro x64 |
nismo

Za ten post GTR otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive mayer99, Zari.
Awatar użytkownika
GTR
Tropiciel

Posty: 373
Dołączenie: 13 Kwi 2013, 14:06
Ostatnio był: 25 Lut 2023, 19:39
Miejscowość: Nordschleife
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 71

Reklamy Google

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez mayer99 w 31 Gru 2023, 20:40

Ludzie na MODD skarżyli się, że scope eclan nie ma zoomu... W załączeniu plik zwiększający zoom w/w celownika. Wkleić gamedatę do głownego folderu z grą. thats it ;)
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
Ostatnio edytowany przez mayer99, 02 Sty 2024, 14:50, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
mayer99
Łowca

Posty: 439
Dołączenie: 20 Lut 2011, 12:22
Ostatnio był: 09 Maj 2023, 09:50
Miejscowość: 3miasto
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 41

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez Zari w 01 Sty 2024, 12:47

Warto wspomnieć, że twórcy zdołali przenieść do nieco leciwego gameplay loopa Stalkera, wiele dobrych, współczesnych rozwiązań znanych m.in. z Wiedźmina 3.

Dostaliśmy system nieodkrytych znaczników na mapie, które zdecydowanie zachęcają do eksplorowania odmienionych lokacji, a wspólny schowek we wszystkich bezpiecznych lokacjach umożliwia rozsądną ekonomię zarządzania zasobami. Jak już przy nich jesteśmy, to widzę na plus zrezygnowanie z wielkości ikon poszczególnych typów przedmiotów, na rzecz uniwersalnych kafelek. Waga nadal się liczy, bo początkowy ekwipunek nie jest zbyt pojemny, ale tutaj z pomocą przychodzą właśnie schowki.

Image

Warto też wspomnieć o dobrze pomyślanym "PDA", który porzucił swoją "retro" siermiężność, by stać się funkcjonalnym interfejsem. Sekcja zadań jest bardzo dobrze uwydatniona, podzielona na zadania główne i poboczne. Na szczególne wyróżnienie zasługuje sekcja "Encyklopedii". Każda sekcja w niej dostała ładne, półanimowane przyciski kategorii, a każdy element dostał nowe opisy, grafiki, a nawet animacje.
Najbardziej dopieszczone zostały sekcje uzbrojenia i bestiariusz, wzbogacone o obracane modele broni, oraz małą przeglądarkę animacji pokonanych mutantów. Te sekcje uzupełniają się w momencie pokonania mutanta, lub zabrania nowego rodzaju uzbrojenia, co daje satysfakcję z odkrywania świata i zachęca do eksploracji.

Image

Image
Ryzen 7 2700X | GTX 1060 6GB | 32GB RAM
Po co ja się tym w ogóle chwalę?
Awatar użytkownika
Zari
Weteran

Posty: 596
Dołączenie: 28 Sie 2008, 10:48
Ostatnio był: 09 Lis 2023, 22:15
Miejscowość: Chorzów
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 60

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez Darth ReX w 02 Sty 2024, 16:13

Mod jest dobrze wyreżyserowany i pełny cutscenek na silniku gry. Zadania są całkiem oryginalne i z przyjemnością się je robi.
A-Life w sumie w grze został mocno wycięty pod tę fabułę właśnie. Ten mod to w sumie przeciwieństwo Anomaly. To też prawdopodobnie najlepszy mod fabularny do Stalkera.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 23:52
Kozaki: 224

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez doomer77 w 03 Sty 2024, 21:57

Czy dialogi mają napisy po angielsku?
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez tom3kb w 03 Sty 2024, 21:59

Tak
Awatar użytkownika
tom3kb
Łowca

Posty: 540
Dołączenie: 10 Maj 2014, 17:08
Ostatnio był: 22 Sie 2023, 03:25
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 92

True Stalker - problemy

Postprzez doomer77 w 05 Sty 2024, 19:24

Na początek - nie chciałem śmiecić w temacie poświęconym modyfikacji, tam niech będą aktualności do TS, ale jak ktoś temat przeniesie, to też ok.

TS działa doskonale, stabilny, bez przycięć itd., ale powoduje dziwną rzecz w systemie - przy każdym uruchomieniu zmienia mi klawiaturę z POL na ENG. Niby nic, ale muszę pamiętać, żeby to zmieniać, bo już zdążyłem w innych programach powłączać jakieś funkcje przy próbie pisania polskich liter. Co może to powodować?

Uwagi moderatora:

Temat właśnie od tego jest :D Połączyłem.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez caleb59 w 06 Sty 2024, 11:48

                 Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 3070 8GB GDDR6 RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2687
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 05 Gru 2023, 00:39
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 666

Re: True Stalker - problemy

Postprzez Darth ReX w 06 Sty 2024, 13:24

doomer77 napisał(a):TS działa doskonale, stabilny, bez przycięć itd., ale powoduje dziwną rzecz w systemie - przy każdym uruchomieniu zmienia mi klawiaturę z POL na ENG. Niby nic, ale muszę pamiętać, żeby to zmieniać, bo już zdążyłem w innych programach powłączać jakieś funkcje przy próbie pisania polskich liter. Co może to powodować?


Ten typ tak ma. Niestety. Potwierdzone z resztą forum.
Proponuję zainstalować patche https://www.moddb.com/mods/true-stalker/downloads

Ja po którymś z patchy przestałem mieć ten problem. Przeszedłem już na 1.4 i w sumie bez jakichś problemów.

Inna głupia sprawa, jaką miałem, to brak zapisów gry, jeśli zainstalowaliśmy grę w domyślnej lokalizacji Program Files - bo gra zapisuje grę domyślnie do folderu z grą, a Windows ma teraz zabezpieczenia przed modyfikacją folderu domyślnego.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 23:52
Kozaki: 224

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez tom3kb w 06 Sty 2024, 15:55

Problemy z zapisywaniem gry i ustawień jeśli mody do stalkera instalujesz na c:\programfiles to nic nowego bo istnieje od kilkunastu lat.
Awatar użytkownika
tom3kb
Łowca

Posty: 540
Dołączenie: 10 Maj 2014, 17:08
Ostatnio był: 22 Sie 2023, 03:25
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 92

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez Crew w 06 Sty 2024, 17:34

Mod bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Działa idealnie, cały dzień dziś i zero crashy.
Pytanie, jak mogę rozpakować dany plik gry bez potrzeby wypakowywania całej zawartości?
ASUS ROG Strix G17 R7-6800H/32GB/1TB + 4TB/Win11 RTX3070Ti 240Hz
Awatar użytkownika
Crew
Łowca

Posty: 415
Dołączenie: 22 Lut 2008, 19:11
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 21:08
Miejscowość: Wałcz
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 19

Re: [True Stalker] - temat ogólny

Postprzez doomer77 w 06 Sty 2024, 18:40

@Darth ReX, gram na 1.4, może to po stronie systemu leży wina. Jakoś przeboleję.
Wie ktoś, jak zwiększyć udźwig? Pliki z CoP nie działają.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Następna

Powróć do Zew Prypeci

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości