Krwiodawstwo

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Ile oddałeś litrów krwii?

0 litrów
19
42%
poniżej 1. litra
5
11%
1-6 litrów
13
29%
7-12 litrów
4
9%
13-18 litrów
2
4%
ponad 18 litrów
2
4%
 
Razem głosów : 45

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Pangia w 27 Sty 2015, 18:05

STALKIER998 napisał(a):Po oddaniu krwi ma się dzień wolnego od szkoły niezależnie od ilości wypompowanej cieczy z organizmu ?

Zawsze jest to 450 ml krwi, nie pamiętam ile schodzi osocza, chyba 300. Dostajesz wolne, jeżeli przynajmniej otrzymałeś zgodę na oddanie krwi (czyli np. usiadłeś na fotelu i pielęgniarka nie znalazła żyły albo zemdlałeś po drodze, mi się zdarzył ten pierwszy przypadek, zaś na własne oczy widziałem drugi, fajnie się laska wyłożyła na korytarzu :E). Jeżeli w badaniach ci wyszło, że nie możesz w danym dniu oddać krwi (fajka, alkohol, leki, choroba, nadciśnienie), to mogą ci wypisać tylko na kilka godzin lub nawet wcale, ale z reguły wypisują do godzin popołudniowych, żeby usprawiedliwić absencję w szkole czy pracy.

Taki mały offtop: jak to jest z oddawaniem ciała po śmierci na cele medyczne ?

O ile pamiętam, wystarczy oświadczenie woli i ukończony 18 rok życia – inaczej twoi rodzice mogliby nie wyrazić zgody na oddanie twoich organów do przeszczepu czy ciała na badania.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Reklamy Google

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Najemnik w 09 Sty 2016, 22:00

Hm, jako zwolennik akcji krwiodawstwa sam nieraz nakłaniam ludzi i zaciągam do punktu krwiodawstwa każdego, kogo się tylko da. Oddaję krew regularnie, chyba od roku. Wcześniej, z początku oddawałem co trzy miesiące, potem miałem długą przerwę spowodowaną różnymi życiowymi sytuacjami, a także moim trybem życia. Po powrocie do normy oczywiście panie w krwiodawstwie zrobiły mi morfologię i inne takie, by po takiej przerwie sprawdzić, czy mogę dalej oddawać krew.
Potem znów zacząłem oddawać nieregularnie. No i teraz właśnie od niecałego roku chodzę regularnie co dwa miesiące. Mam już na koncie 12 donacji, w tym jedną w zeszłym tygodniu.
Łącznie 5,4 litra. Jeszcze dwie donacje i mam Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi (chyba III stopnia- tego najniższego). Oczywiście mam zamiar oddawać jak najdłużej się da.
Nigdy nie miałem przygód po oddawaniu krwi. Nigdy nie mdlałem, nie czułem się słabo, nie bladłem. Zawsze idzie powoli, ale płynnie. Normą było zazwyczaj wyrobienie się w ciągu 12 minut, choć teraz coraz mniej. W zeszłym tygodniu pobiłem swój osobisty rekord i zszedłem do 7 minut.
EDIT:
Podbijam, co by się pochwalić.
Image
16:19 Edka: Strach się odezwać, wszystko chu*owe i wszyscy brzydcy.

Za ten post Najemnik otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Adam.
Awatar użytkownika
Najemnik
Tropiciel

Posty: 281
Dołączenie: 28 Lut 2009, 02:41
Ostatnio był: 09 Wrz 2023, 18:24
Miejscowość: Gopnikowo
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Obokan
Kozaki: 261

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Pangia w 09 Sty 2016, 22:17

Ja byłem w sierpniu, miałem iść w grudniu, ale najpierw nie mogliśmy się wybrać z kumplem, później rozchorowałem się ja, a teraz on. Ale i tak mam zamiar wdepnąć i się dopytać, ile mam odczekać, zanim będę mógł usiąść na fotelu, bo po antybiotyku jestem. Chyba, że tu ktoś wie, tydzień się czeka czy ile?
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Najemnik w 09 Sty 2016, 22:32

q 2 tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38o C.

q 2 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków.


Także tego.
A tutaj pełna lista:
Kod: Zaznacz wszystko
DYSKWALIFIKACJA CZASOWA

Dyskwalifikacja czasowa obejmuje:

q okres miesiączkowania i do 3-ech dni po zakończeniu.

q 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych.

q do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u higienistki stomatologicznej.

q 6 miesięcy w przypadku większych operacji i innych zabiegów medycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku i przebiegających z naruszeniem skóry lub błon śluzowych.

q 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu, zakładaniu kolczyków, itp.

q 6 miesięcy od zabiegu akupunktury (chyba, że została wykonana igłami do akupunktury jednorazowego użytku przez wykwalifikowanego lekarza).

q 6 miesięcy od kontaktu z obcą krwią (kontakt śluzówki z krwią lub ukłucie igłą).

q 6 miesięcy od zabiegu endoskopii z użyciem fiberoendoskopu, (np. gastroskopia, kolonoskopia, artroskopia).

q czas do pełnego wyleczenia w przypadku ostrych chorób (np. układu pokarmowego, moczowego, oddechowego).

q okres, gdy wartość ciśnienia tętniczego nie mieści się w granicach 90/60 – 180/100 mm Hg, tętno miarowe 50-100/min.

q 2 lata po wyleczeniu gruźlicy i otrzymaniu od lekarza ftyzjatry zaświadczenia o wyleczeniu.

q choroby zapalne i uczuleniowe skóry, ostre stany uczuleniowe i okres odczulania, zaostrzenie przewlekłej choroby alergicznej.

q 1 rok od zakończenia leczenia na rzeżączkę.

q 6 miesięcy od powrotu z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS (np. Afryka Środkowa i Zachodnia, Tajlandia).

q wystąpienie objawów sugerujących chorobę AIDS takich jak:
przewlekłe powiększenie węzłów chłonnych (zwłaszcza szyjnych, karkowych, nadobojczykowych i pachowych),
nocne poty,
gorączka o niewyjaśnionej przyczynie,
niewyjaśniona utrata wagi ciała,
przewlekła biegunka.

q nietypowe zmiany skórne powodują dyskwalifikację do czasu wyjaśnienia ich przyczyny.

q 6 miesięcy od powrotu z rejonów, gdzie endemicznie występują choroby tropikalne i malaria, (jeśli nie wystąpiły w tym okresie objawy choroby).

q 2 lata od potwierdzonego wyleczenia Brucelozy i gorączki Q.

q 3 lata po zakończeniu leczenia i braku objawów malarii (pod warunkiem, że badania immunologiczne lub metodami biologii molekularnej dają wyniki negatywne).

q 2 lata po przebyciu gorączki reumatycznej, jeśli nie wystąpiła przewlekła choroba serca.

q 2 lata od potwierdzonego wyleczenia zapalenia szpiku.

q 6 miesięcy od całkowitego wyleczenia z toksoplazmozy.

q 6 miesięcy od wyleczenia mononukleozy zakaźnej.

q 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży.

q 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników.

q 6 miesięcy po przeszczepie ludzkich komórek i tkanek.

q co najmniej 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej i uzyskaniu prawidłowych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych.

q 2 tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38o C.

q 2 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków.

q kontakt z chorobami zakaźnymi dyskwalifikuje na czas równy inkubacji danej choroby (zwykle 4 tygodnie).

q bliski kontakt w warunkach domowych z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy

q okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po odbytej karze więzienia

q po szczepieniach okresowo na czas uzależniony od rodzaju szczepionki:
4 tygodnie od szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami przeciw BCG, odrze, różyczce, żółtej febrze, nagminnemu zapaleniu ślinianek przyusznych, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, durowi brzusznemu, cholerze,
48 godzin od szczepienia szczepionkami z zabitymi bakteriami, riketsjami, wirusami przeciw cholerze, durowi brzusznemu, krztuścowi, durowi plamistemu, nagminnemu porażeniu dziecięcemu,
48 godzin od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu
wątroby typu A lub B (bez kontaktu z chorobą),
3 miesiące po biernym uodparnianiu surowicami odzwierzęcymi,
48 godzin od przyjęcia anatoksyny błonicowej i tężcowej,
48 godzin od przyjęcia szczepionki przeciw wściekliźnie
i kleszczowemu zapaleniu mózgu, a 1 rok w przypadku ryzyka zakażenia.

q Przyjmowanie leków:

Przyjmowanie leków może wskazywać na istnienie choroby powodującej dyskwalifikację, dlatego należy wyjaśnić przyczynę stosowanego leczenia.

Okres przyjmowania leków z wyjątkiem witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych
w okresie menopauzy. W przypadku przyjmowania innych leków, aby oddać krew należy uzyskać zgodę lekarza (np. zażywanie
aspiryny lub leków zawierających kwas acetylosalicylowy dyskwalifikuje przez 3 dni od ostatniego zażycia).
Ostatnio edytowany przez Najemnik, 09 Sty 2016, 22:38, edytowano w sumie 1 raz
16:19 Edka: Strach się odezwać, wszystko chu*owe i wszyscy brzydcy.

Za ten post Najemnik otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Pangia.
Awatar użytkownika
Najemnik
Tropiciel

Posty: 281
Dołączenie: 28 Lut 2009, 02:41
Ostatnio był: 09 Wrz 2023, 18:24
Miejscowość: Gopnikowo
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Obokan
Kozaki: 261

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Poldzer w 09 Sty 2016, 22:38

Ja od sierpnia od maja nie oddawałem krwi nie miałem czasu. Ale u nas to chu*nia straszna. Zimno, śnieg a krew pobierają w autobusie, stój i marznij na dworze. Jakoś mnie to nie kręci.
Awatar użytkownika
Poldzer
Legenda

Posty: 1014
Dołączenie: 02 Paź 2013, 17:17
Ostatnio był: 06 Sty 2023, 13:41
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 239

Re: Krwiodawstwo

Postprzez lukebuka w 09 Sty 2016, 22:39

Ja za każdym razem, jak próbuję oddać krew, to wyrzucają mnie za fraki, bo ich zdaniem jestem za lekki jak na swój wzrost. :/
Awatar użytkownika
lukebuka
Tropiciel

Posty: 247
Dołączenie: 09 Gru 2011, 17:21
Ostatnio był: 23 Gru 2017, 20:18
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 44

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Pangia w 10 Sty 2016, 01:59

Pfff. Ja między jednym oddaniem krwi a drugim straciłem (fakt, że to było jakieś dwa i pół roku różnicy, ale jednak) ponad 30 kilo i nikogo to nie zainteresowało.

Poldzer napisał(a):Zimno, śnieg a krew pobierają w autobusie, stój i marznij na dworze.

A to akurat dobrze: na zimnie nie będziesz się czuł tak osłabiony jak latem, jeśli masz do tego tendencję. Chociaż ja z kumplem byłem przy 35-stopniowym upale i nawet się śmiałem, że prosimy się o odlot, no ale nic nam nie było ostatecznie :P
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Poldzer w 10 Sty 2016, 16:12

Mnie tam nic nie bierze, mogę patrzeć na cieknącą krew i różnicy mi nie robi. :E
Awatar użytkownika
Poldzer
Legenda

Posty: 1014
Dołączenie: 02 Paź 2013, 17:17
Ostatnio był: 06 Sty 2023, 13:41
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 239

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Pangia w 10 Lut 2016, 16:28

Byłem dzisiaj trzeci raz, więc przełamałem barierę jednego litra. :)
Ale za te żychlińskie czekolady to bym mógł nawet nerkę chyba oddać.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Herezja w 11 Lut 2016, 23:11

Tak się zastanawiam.
Przez około 3 lata oddawałem krew zwyczajowo co 2 miesiące. Ile mogłem oddać w tym okresie krwi i czy to podpada już pod Zasłużonego ??
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Najemnik w 12 Lut 2016, 00:14

Jeśli regularnie, bez zająknięcia to daje proste obliczenia:
36/2, co daje nam 18 donacji
18*450ml= 8,1 litra.
Musisz mięć oddane sześć litrów, by dostać zasłużonego III stopnia, 12 na II stopień i 18 na pierwszy.
W krwiodawstwie powinni mieć to w systemie, jeśli nie prowadziłeś książeczki donacji. Idziesz do krwiodawstwa, prosisz o zaświadczenie o oddanej wystarczającej ilości, a następnie z nim do PCK.
Trochę głupia procedura, by samemu się upominać o odznakę i legitymację.
16:19 Edka: Strach się odezwać, wszystko chu*owe i wszyscy brzydcy.
Awatar użytkownika
Najemnik
Tropiciel

Posty: 281
Dołączenie: 28 Lut 2009, 02:41
Ostatnio był: 09 Wrz 2023, 18:24
Miejscowość: Gopnikowo
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Obokan
Kozaki: 261

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Herezja w 13 Lut 2016, 11:05

Kiedyś miałem jakąś broszurkę, w której było spisywane ile oddałem. Gdzie ona jest nie wiem.

Wysłane z mojego MX_Base przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości