Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 01 Sty 2018, 23:40

Za dużo polityki, ale nieuwzględniona III Rzesza? Po drugim zdaniu już prawie byłem zachęcony :D
---
@kozak jojebe
Ostatnio edytowany przez Universal, 02 Sty 2018, 20:11, edytowano w sumie 1 raz
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative GTR.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez adin w 02 Sty 2018, 15:49

W cudzysłowie ta polityka oczywiście :)

Romans z III Rzesza oczywiście uwzględniony (projekt "auta dla ludu", wysławianie jej w wyścigach oraz walki z innymi producentami o dofinansowania), ale nie opisano kilku kart tej historii.

Uproszczając - część książki (do Piecha) momentami nudna, ale generalnie zjadliwa, część (od Piecha) momentami zjadliwa, ale generalnie nudna.
Image

Za ten post adin otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
adin
Ekspert

Posty: 711
Dołączenie: 14 Sty 2007, 01:58
Ostatnio był: 08 Mar 2024, 22:43
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Kozaki: 28

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 10 Sty 2018, 12:40

"Sylvia. Agentka Mossadu - Ram Oren, Moti Kfir" - "biografia" Sylvii Rafael, żydówki, która została tajną agentką. Napisałem w cudzysłowie biografia, bo wiele rzeczy w książce zostało zmienione ze względów bezpieczeństwa - standard przy takich książkach. Ale ogólnie polecam, ciekawa historia o patriotyzmie, oddaniu sprawie i samotności, która wiąże się z tym oddaniem. Mało tu opisów operacji, czy technik szkoleń - ale to też z wiadomych przyczyn. Myślę, że zwłaszcza kobietom może się ta książka spodobać.

Wczoraj zacząłem "Mroczną wieżę - Roland" - Stephena Kinga.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez Iwaszka w 10 Sty 2018, 14:10

Powtórzyłem sobie wielką trylogię specnazu Suworowa - Akwarium, GRU i Specnaz i teraz mając 25 lat widzę jeszcze bardziej jaki to bullshit aż mi to sugeruje teorię spiskową że on wcale nie uciekł tylko jest dezinformatorem a wyrok śmierci nie zdjęty do dziś przez Putina ma tylko to uwiarygodnić, kiedyś strasznie się tym tematem jarałem i ogólnie byłem mocnym rusofilem, teraz wręcz mi wstyd i zachodzę w głowę czy Suworow to dezinformator czy po prostu bajkopisarz. Jak ktoś czytał to zapraszam do dyskusji bo jestem ciekawy zdania innych.

Za to na raty od 2 lat(!) czytam Future i tak jak mi się podoba to nie mogę zachować ciągłości, choć Ubika nie pobije :)
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 22 Cze 2022, 20:09
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 10 Sty 2018, 19:45

Co konkretnie rzuciło Ci się w oczy, bo aż mnie zaciekawiło? Czytałem "Akwarium" w liceum, ledwo co pamiętam bardziej szczegółowe wrażenia, ale całość wydała się być w miarę ok.

Zresztą, Suworow jako szpion, dezinformator wypuszczony na Zachód, wydaje się potwierdzać teorię o strasznie przebiegłych Sowietach/Rosjanach, którzy robią wielopiętrowe układanki, by wydymać tenże Zachód? :D
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Co czytacie?

Postprzez Iwaszka w 13 Sty 2018, 14:34

Sprzedaje niby jakieś super informacje o specnazie które można o kant dupy rozbić - tyczy się to głownie uzbrojenia bo na tym się wystarczająco znam żeby to stwierdzić, natomiast jeśli chodzi o agenturę to też średnio to odkrywcze i bardzo schematyczne.
Wiadomo że do publiki nie mógł napisać wszystkiego bo śmietankę informacyjną zgarnął wywiad WB jednak mimo to jego książki słabo zgłębiają temat, są bardzo ogólnikowe nawet jak na typowego czytelnika.
Tworzy mit ultra hardego specnazu gotowego na wszystko - trochę tak jest ale bez przesady, moim zdaniem jego ucieczka serio jest mętna bardzo.
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 22 Cze 2022, 20:09
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Re: Co czytacie?

Postprzez jedrek777 w 22 Sty 2018, 00:09

Akwarium to jedna z moich ulubionych książek, a na pewno jedna z najbardziej klimatycznych. Opisane przez Suworowa realia radzieckiego wywiadu i wojska zapadają w pamięć. Najbardziej w pamięci utkwiła mi cała drabinka, po której Suworow musiał się wspinać, żeby zostać agentem. Aż trudno uwierzyć, że nie zwariował od tych wszystkich testów i kontroli, choć może nieco podkoloryzował swoją biografię. Polecam też książkę "Żołnierze Wolności", w której Suworow opisuje swoje przeżycia w wojsku przed karierą w GRU. Przyznam, że przed przeczytaniem (dawno temu, jeszcze za dzieciaka) na myśl o agentach miałem przed oczami madafaków w stylu Jamesa Bonda. Dopiero Suworow zmienił moje postrzeganie tego zawodu.
Awatar użytkownika
jedrek777
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 24 Lut 2013, 23:09
Ostatnio był: 05 Cze 2023, 18:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 31 Sty 2018, 21:13

"Mroczna Wieża - Roland" - S. King - Pierwszy tom sagi Mrocznej Wieży. Niby książka krótka (zaledwie 270 stron), ale długo ją czytałem. Nie wiem jak ją opisać - dziwna - to jedyne co mi przychodzi do głowy. W kolekcji mam następne 2 tomy, ale na razie muszą poczekać, mógłbym tego nie przetrwać, jeśli są napisane podobnie do pierwszego tomu. Ogólnie, chyba tylko dla miłośników Kinga.

Wczoraj rozpocząłem "Pan Lodowego Ogrodu - tom 1" Jarosława Grzędowicza. Według mnie, kawał świetnej fantastyki. Po pracy, zamiast pograć na konsoli lub na kompie wybieram książkę - myślę, że to najlepsza recenzja, biorąc pod uwagę, że nie wyobrażam sobie świata bez gier wideo. Czyta się bardzo przyjemnie, lekko, pomimo tego, że autor często zmienia narrację z pierwszoosobowej na trzecioosobową.

P.S. Wcześniej obejrzałem film mroczna wieża - porównując film i książkę... hmmm, no przynajmniej imię głównego bohatera się zgadza.

EDIT:

No i skończyłem "Pana Lodowego Ogrodu" - i zaraz biorę się za drugi tom. Kawał porządnej fantastyki. Chociaż ostatni rozdział był chyba pisany pod wpływem LSD :D
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez CONAN w 11 Lut 2018, 20:26

Teraz czytam, "Ścigani" - Bogusław Bagsik, Andrzej Gąsiorowski, przypadkowo trafiłem na nią na zakupach w dobrej cenie i mnie zaciekawiła. Szefowie ART-B opowiadają w niej jak zarabiało się wielkie pieniądze na początku lat dziewięćdziesiątych.
"Jeśli nie możesz znaleźć czegoś dlaczego
chciałbyś żyć, postaraj się znaleźć coś,
za co chciałbyś umrzeć"
Tupac Amaru Shakur
Image
Awatar użytkownika
CONAN
Weteran

Posty: 639
Dołączenie: 13 Lip 2011, 16:29
Ostatnio był: 01 Wrz 2021, 15:38
Miejscowość: Amsterdam
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 101

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 11 Lut 2018, 21:59

Skończyłem 2 i 3 tom "Pana Lodowego Ogrodu". Drugi tom nadal był (na początku) pisany pod wpływem LSD, ale później wszystko wraca na właściwe tory. Nie mogę się doczekać 4 tomu. Czekając na niego pewnie wybiorę coś z tego: "Książę" - Niccolo Machavielli'ego, "Drugi Brzeg" - Michała Gołkowskiego i "Frankenstein" - Mary Shelley. Ale chyba Franki wygra i mam nadzieję, że będzie przynajmniej tak samo dobra jak Drakula Brama.

EDIT:

Niedawno skończyłem czwarty tom "Pana Lodowego Ogrodu", co za tym idzie skończyłem całość. W międzyczasie ukończyłem również "Wiedźmina - krew elfów". Bardzo fajna, ale trochę brakowało mi tam Geralta - było go za mało. Kolejny tom już czeka na półce, a teraz zajmuję się "Księgą jesiennych demonów" Jarosława Grzędowicza.

EDIT 2:

Skończyłem "Księgę jesiennych demonów" i szczerze powiedziawszy, taka sobie. Najlepszy był prolog i epilog, reszta opowiadań po prostu była. Nie wiem, może dlatego, że nastawiłem się na horror, a to były tylko opowiadania z jakimś tam paranormalnym wątkiem. Ogólnie w odróżnieniu do "Pana Lodowego ogrodu" to "Księga jesiennych demonów" wypada bardzo słabo.

EDIT 3:

Ostatnio skończyłem "Wiedźmina - czas pogardy" i "Achaję - tom 1, cz. 1". Wiedźmin, jak to wiedźmin, nie zawiodłem się. Fabuła "Czasu pogardy" jest kontynuacją "Krwi elfów", ale większość z was zapewne to wie. Co do "Achaji"... często mi się gdzieś przewijała, kilka razy mi ją polecono, no i przeczytałem. Na razie tylko pierwszą część pierwszego tomu, ale zaintrygowała mnie. I już nie mogę się doczekać "co będzie dalej".

EDIT 4:

Ukończyłem całą serię "Achaji". Epilog taki trochę bezpłciowy..., ale po za tym seria świetna!

EDIT 5:

"Wieże do nieba" i "Sługa Boży" Jacka Piekary z cyklu "Ja, inkwizytor". Świetny cykl. Szczypta fantastyki z lekką nutką kryminału doprawiona dawką religijnego fanatyzmu podana w średniowiecznym klimacie. Czyta się to z dużym zaciekawieniem. I szczerze powiedziawszy elementy fantastyki są tu zbędne. Bez nich (wg mnie) książka byłaby jeszcze ciekawsza. Może to tylko drobne wrażenie, ale wydaje mi się, że film "Imię róży" miał niemały wpływ na ten cykl. Zwłaszcza w "Wieże do nieba" odczuwałem podobny klimat.

EDIT 6:

"Młot na czarownice", "Miecz aniołów", "Łowcy dusz" Jacka Piekary. Jeden z lepszych cyklów, które czytałem. "Chrzest ognia" Andrzeja Sapkowskiego. Jak na razie najlepsza część cyklu (mało o Yen, mało o Ciri, dużo o Geralcie i jego pokręconej drużynie). "Kroniki Jakuba Wędrowycza" Andrzeja Pilipiuka... tak głupie, że aż fajne :D

EDIT 7:

- "Konan Destylator" - Andrzej Pilipiuk;
- "Operacja dzień wskrzeszenia" - Andrzej Pilipiuk;
- "Wampir z M3" - Andrzej Pilipiuk;
- "2586 kroków" - Andrzej Pilipiuk (i tu dodam adnotację... zbiór opowiadań, z którego tylko ostatnie mi się podobało);
- "Kuzynki" - Andrzej Pilipiuk;
- "Dr Jekyll i Pan Hyde" - Robert Luis Stevenson (bardzo cieniutka książka - trochę ponad sto stron, ale jest świetna!)
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 08 Cze 2022, 18:27
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez jedrek777 w 15 Wrz 2019, 19:28

Igor Kostin - „Czarnobyl: Spowiedź Reportera” - niedawno wydany, kultowy już album ze zdjęciami Igora Kostina, z jego legendarnymi zdjęciami katastrofy w Czarnobylu. Był tam już 26 kwietnia 1986 i wielokrotnie wracał, robiąc zdjęcia likwidatorom i utrwalając na fotografiach proces tworzenia Strefy Zamkniętej. Polowałem na stare wydanie tej książki, ale już dawno nie było jej w żadnej księgarni, dlatego nowe wydanie kupiłem od razu. Opisy zdjęć i wspomnienia samego Kostina tylko dodają książce klimatu i skłaniają do zadumy, gdyż publikacja ta jest także hołdem ku czci tych, którzy zginęli naprawiając skutki katastrofy.
Awatar użytkownika
jedrek777
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 24 Lut 2013, 23:09
Ostatnio był: 05 Cze 2023, 18:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 15 Wrz 2019, 21:15

Na urodziny, czyli jakieś pół roku temu, dostałem komplet dotąd wydanych Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza. Potem dość długo zbierałem się, aż zacznę, mając w głowie zarówno pozytywne recenzje, jak i tradycyjną obawę o jakość polskiej współczesnej twórczości.

I jak lubię Wiedźmina, tak stwierdzam że na wielu polach Meekhan jest od niego lepszy. Dziełom Wagnera mogę zarzucić głównie nazwiska bardzo z dupy (Aberlen-gon-Sawe, Kailean-ann-Alewan, Kenneth-lyw-Darawyt, Luwo-asw-Nodares) co trochę wytrąca, ale już nazwy są albo neutralne, albo zwyczajnie dobre (np. tytułowy Meekhan).

W dość złożonej i intrygującej historii można znaleźć mnóstwo nawiązań (choćby zapożyczenie drzewa światów z mitologii nordyckiej, kalki kultur jak surowi odpowiednicy wczesnych Arabów etc.), czyta się szybko, i kiedy już wydaje się, że natykamy się na ścianę jałowego tekstu a historia zwalnia... coś odpala i fabuła znacząco przyspiesza, rekompensując poprzednią dłużyznę.

I tak naprawdę wkurza mnie jedno - Wegner zapowiedział jeszcze co najmniej trzy tomy, czyli w jego obecnym tempie zamknie ten cykl w... 2027-2030. O ile.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cromm Cruac.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt07 oraz 5 gości