Co was w...pienia

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Co was w...pienia

Postprzez lehoslav w 28 Cze 2017, 17:39

trolololo napisał(a):Ciekawe jest to że w Niemczech i Skandynawii ludzie bardziej jarają się Germanami, Wikingami, a na Ukrainie Słowianami. To jest jak dla mnie jeszcze gorsze. Przykład? Mój "ród" mieszka w Polsce od ok. XV wieku. Założył go (według badań wujka który ma na tym punkcie małego kręćka) najemnik z okolic byłej Jugosławii. Jak mam się utożsamiać ze słowianami sprzed 1000 lat, jeśli moja rodzina jest tu od 500?


Ale wiesz, że 1000 lat temu w "okolicach byłej Jugosławii" dominującym etnosem byli właśnie Słowianie?
Oczywiście, określenia jak Słowianie czy Germanie mają w na dobrą sens wyłącznie językowy. Bez względu na pochodzenie biologiczne możesz się więc identyfikować z dawnymi Słowianami jako ich potomek językowy :)
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Reklamy Google

Re: Co was w...pienia

Postprzez trolololo w 28 Cze 2017, 21:17

Jako osoba która zna się na kulturze Słowian muszę ci powiedzieć:
"Otóż nie do końca".
Mówiąc o słowiańscy sprzed 1000 lat miałem na myśli lokalne plemiona, typu Goplani czy Dziadoszanie.
Między tymi plemionami występowały różnice w kulturze . Więc co dopiero ze Słowianami południowymi? Tu w zasadzie zupełnie inny lud. Inny poziom cywilizacyjny, kultura, ba! Nawet język miał spore wpływy greckiego i tureckiego.
Mówiąc o terenach Jugosławii miałem na myśli południowy region z przewagą Albańczyków i Greków.
Moje nazwisko wskazuje też właśnie na nich, nie na Słowian.
Poza tym, chodziło mi bardziej o to że przez te tysiąc lat Polska była celem wędrówk uchodźców, kolonizatorów, handlarzy, miejscem do łupienia dla Tatarów... Tyle ludów tu się przewinęło że jest małe prawdopodobieństwo że nie mam gdzieś daleko w rodzinie Niemca/Karaima/Azjaty z dziadka od strony wuja kuzynki.
Bardziej to przypomina sytuację z Ameryką dzisiaj. Mało kto jest potomkiem Indian, większość to imigranci.
Zważywszy na różnice kulturowe między Regnum Poloniae a Państwem Gnieźnieńskim, trudno mi się wczuć w jeszcze wcześniejsze lokalne cośki typu Państwo Wiślan. Dlaczego by nie jarać się np. Wielkimi Morawami? Słowiańskie imperium i to na naszych terenach!
Ponadto mam spory problem jak Panslawizm powstał i działał. Zawsze kojaży mi się to z ruskim imperializmem. :caleb:. Ale na serio, piewcy idei jarania się Słowianami szkalowali turasów jako obrońcy Serbów, a jednocześnie mordowali Polaków i gnębili Ukraińców.
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Co was w...pienia

Postprzez lehoslav w 28 Cze 2017, 21:43

Tak ogólnie to ja się na temacie znam bardzo dobrze :)
To, że istniały różnice kulturowe pomiędzy plemionami, nie zmienia faktów językowych. A język jest na dobrą sprawę jedyną realną podstawą do mówienia o historycznych Słowianach jako o jakimś odrębnym zjawisku w ogóle. W bardziej zamierzchłych czasach była to bez wątpienia grupa bardziej (bardzo) jednolita pod innymi względami, choć oczywiście zapewne również niejednolita (nie całkiem jednolita).
Akurat w okresie największej ekspansji Słowian nie tylko północna Grecja była mocno zeslawizowana, Słowianie sięgali o wiele dalej na południe (oczywiście chodzi i obszary wiejskie i "podmiejskie" i na wielu obszarach mieszane osadnictwo) . Regrecyzacja i albanizacja wielu obszarów jest późna, a nawet bardzo późna (np. w Macedonii Egejskiej).
Nazwisko jest akurat niemal w ogóle nieistotne.
To, że biologicznie jesteśmy multietniczni, nie zmienia faktu, że, będąc rodzimymi użytkownikami jednego z języków słowiańskich, jesteśmy językowymi przodkami Prasłowian.
Kwestie politycznie mnie akurat nie interesują. Panslawizm podszyty rosyjskim imperializmem to oczywiście kał.
A turbosłowianie to oczywiście debile, kiedyś nawet trochę walczyłem z tym zjawiskiem, trochę poważnie, a trochę dla jaj, ale teraz zlewam to gówno ciepłym moczem. Szkoda czasu. Prawda jest po prostu dla nich mniej ciekawa niż te brednie, a ich mózgi nie są w stanie przyjąć żadnego logicznego wywodu. Wolę spędzić czas na poważnej pracy slawistycznej ;)
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)

Za ten post lehoslav otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive trolololo.
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Co was w...pienia

Postprzez trolololo w 28 Cze 2017, 22:08

A kiedy ten czas Albanizacji był?
Po prostu uważam że powinno się "jarać" kulturą, osiągnięciami cywilizacyjnymi, a nie ludem, w którym nawet nic specjalnego do jarania nie ma. Owszem, Słowianie mieli rozwinięte rolnictwo, ale poza tym to łupili, gwałcili, rabowali, brali niewolników, i czasem, niektóre plemiona składały ofirary z ludzi (na ile to tradycja, a na ile "nalot z zewnątrz" to można dyskutować). Ja to bym się pojawiał filozofią, wynalazkami, a nie tym że hehe Wieleci hehe złupili Polan że aż brat Mieszka zmarł hehe. W końcu wszyscy Słowianie. A że Słowianie jakoś specjalnie filozoficznie nie było, to bym się pojarał właśnie takimi imperiami jak Morawy, które coś osiągnęły.
W ogóle robienie "naszych" i "tych innych" Słowian jest dla mnie dziwne, szczególnie że dla Słowian wszyscy spoza wioski bo "tymi innymi" (brak koncepcji narodu, rywalizacja o teren, różnice kulturowe itd.)

Najbardziej jednak drażni mnie uniwersalizowanie kultury Słowian do jednego panteonu wierzeń, ubioru, dialektu, pisma... I stąd takie dziwy u niektórych grup jak Swaróg, którego kult w rzeczywistości nie istniał tu, ale na Połabiu. Albo wybielanie tradycji jak wypieranie się niewolnictwa na masową skalę (Ciekawostka - na Wolinie i w Pradze były kiedyś największe targi niewolników w Europie), albo takich lokalnych tradycji jak składanie ofiar (co w tamtym czasie było w innych kulturach także).
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Co was w...pienia

Postprzez Terminus w 28 Cze 2017, 22:53

trolololo napisał(a):
Najbardziej jednak drażni mnie uniwersalizowanie kultury Słowian do jednego panteonu wierzeń, ubioru, dialektu, pisma...


Jakiego pisma?
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co was w...pienia

Postprzez lehoslav w 28 Cze 2017, 23:03

Terminus napisał(a):Jakiego pisma?


Zapewne słowiańskich run :E
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Co was w...pienia

Postprzez Leo0502 w 28 Cze 2017, 23:30

Terminus napisał(a):Jakiego pisma?

Alfabetu cheeki-breeki, a co żeś myślał, motherrussia?
Leo0502
Tropiciel

Posty: 358
Dołączenie: 20 Wrz 2012, 18:10
Ostatnio był: 24 Maj 2023, 12:49
Miejscowość: Pierdziszewice wylotem na Dupów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 140

Re: Co was w...pienia

Postprzez lehoslav w 28 Cze 2017, 23:30

trolololo napisał(a):A kiedy ten czas Albanizacji był?


Tak właściwie, to on cały czas trwa. W okolicach Korczy (Boboszczica, Drenowo) wymierają albo nawet już wymarły (kilka lat temu osoby doskonale orientujące się w temacie mówiły mi tylko o jednym dobrym informatorze w Boboszczicy) pozostałości dialektu sięgającego historycznie o wiele dalej na zachód (jeszcze kilkadziesiąt kilometrów w kierunku Adriatyku jest masa oczywistych słowiańskich nazw miejscowych).

Co do reszty. Każdy człowiek, każda rodzina i każdy naród idealizuje swoich przodków. W tym nie ma nic złego czy głupiego. Oczywiście dopóki nie przypisuje się im cech czy zasług, które wysysa się z palca, by popieścić swoje własne ego. Trzeba po prostu zachowywać rozsądek. Nie uważam, że słuszną reakcją na turbolechickie brednie jest polskie samobiczowanie (obie postawy uważam za równie debilne). Nie ma nic złego w fascynacji historią dawnych Słowian, pod warunkiem, że pozostajemy w granicach zdrowego rozsądku i nauki.
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Co was w...pienia

Postprzez trolololo w 29 Cze 2017, 12:53

A no takiego pisma, że południowcy mieli Głagolicę, nacinali patyki, a u nas tego nie potrzebowali.

Nie uważam że powinno się idealizować, ani zbyt płaszczyć, bo skończymy jak tacy turboturasy. Dyskusja z Turkami na temat historyczny jest... Dziwna. Nagle się dowiedziałem że Polska nie płaciła przez kilka lat (4?) Trybutu po pokoju w Buczaczu, ale przez 50 lat była tureckim lennem... No i jeszcze jaka ta Turcja była nowoczesna, silna i potężna...

pod warunkiem, że pozostajemy w granicach zdrowego rozsądku i nauki.


I o to rozbija się turbosiostwo.
Najlepsi to są jednak nie nasi turbosi, ale Turbofinlanrczycy, turboirlandczycy, i uwaga, Turbokoreańczycy. Wpiszcie sobie w internecie "Hwan empire". Lepsze to od Lechii i Rasy Słowiańsko-Aryjskiej.
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Co was w...pienia

Postprzez Terminus w 29 Cze 2017, 15:03

A Głagolicy to nie napisali Słowianom chrześcijańscy misjonarze? :P
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co was w...pienia

Postprzez trolololo w 29 Cze 2017, 15:32

Owszem, ale co z tego?
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Co was w...pienia

Postprzez Terminus w 29 Cze 2017, 16:14

Dla mnie nic z tego. Dla różnych słowianofili i rodzimowierców to raczej drażliwy temat, że ci wspaniali Słowianie, co to tworzyli mi[s]tyczne imperia nawet nie potrafili dorobić się własnego systemu piśmienniczego, bez czego nie da się zbudować żadnej większej organizacji państwowej ponad drobne wspólnoty plemienne.

Ale ja się na tym nie znam... ;-)
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości