Krwiodawstwo

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Ile oddałeś litrów krwii?

0 litrów
19
42%
poniżej 1. litra
5
11%
1-6 litrów
13
29%
7-12 litrów
4
9%
13-18 litrów
2
4%
ponad 18 litrów
2
4%
 
Razem głosów : 45

Re: Krwiodawstwo

Postprzez caleb59 w 09 Lut 2014, 18:16

Ja tam oddawałem bez problemu "we wojsku" w zamian za dodatkowe wolne dni do urlopu...

Mogą mnie kłuć i spuszczać nawet dwa razy - nie mdleję i czuję się dobrze a jeszcze dają po wszystkim dużo czekolady! :caleb:

Ostatnio robiłem ekstra badanie na grupę krwi i zapłaciłem za to jak cieć 60zł a myślałem, że za darmo będzie ale też nic mi nie było choć to nie to samo co oddawanie krwi - ogólnie nie ma się czego bać i pomagamy innym...
                 Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 3070 8GB GDDR6 RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2687
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 05 Gru 2023, 00:39
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 666

Reklamy Google

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Pangia w 09 Lut 2014, 18:19

To idź z grupą. Potencjalny wstyd przed kumplami, że zrobisz z siebie pośmiewisko uciekając z fotela skutecznie utrzyma cię na miejscu ;) Bo tak w sumie to nawet nie boli, a też się cholernie boję igieł. Nawet jak za pierwszym razem, jak siedziałem, to pielęgniarka mnie pytała, czy wszystko w porządku, bo nieco blady byłem i znerwicowany (pisałem to chyba nawet poprzednio), ale nie ma czego się bać w sumie. Chociaż może to dlatego, że jestem nieco przy kości, to nic mi nie było, jakiś chuderlak to może by ze strachu stracił przytomność :P
caleb59 napisał(a):Ostatnio robiłem ekstra badanie na grupę krwi i zapłaciłem za to jak cieć 60zł
caleb59 napisał(a):Ja tam oddawałem bez problemu "we wojsku" w zamian za dodatkowe wolne dni do urlopu...

To jak? Brali krew i nie sprawdzali, jaka grupa? Przecież przy oddawaniu zawsze sprawdzają i gdzieś to notują; jak oddajesz w punkcie krwiodawstwa, to w książeczce przecież jest pieczątka z grupą krwi.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Adam w 09 Lut 2014, 18:26

Dokładnie, warto się przełamać i przetrwać kilkusekundowy "ból" igły. Zyski i korzyści są niewspółmierne z tym, co człowiek poświęca. Jak oddasz krew możesz żądać wyników badania krwi oraz informacji, jaką masz grupę. Kobitka to uzyskuje, kując się w palec i pobierając próbkę krwi do analizy.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Krwiodawstwo

Postprzez nati20 w 09 Lut 2014, 19:17

Kowehlu 1 napisał(a):Też bym chciał, ale niestety... mam chorobę, która mnie dyskwalifikuje. :( (i nie jest to AIDS/HIV, bambusy :E )

Mam ten sam "problem". Chciałabym oddać ale nie mogę z powodu choroby przewlekłej która mnie dyskwalifikuje. Mam grupę 0 rh- a dowiedziałam się jaką mam grupę jak byłam pełnoletnia dopiero przy okazji badań krwi w szpitalu :E
:

Get out of here STALKER!

Image
nati20
Tropiciel

Posty: 303
Dołączenie: 13 Cze 2009, 14:26
Ostatnio była: 22 Gru 2019, 19:00
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper VLA
Kozaki: 68

Re: Krwiodawstwo

Postprzez BlackShaman w 09 Lut 2014, 22:28

Oddawanie to pikuś. Nie boli to w ogóle jak podłączają cię do maszynki. Masakra jest przed tym gdy kują cię w palec.To jest dopiero ból :D
Jeżeli chodzi o grupę to Mi przypadło 0Rh+

A teraz taka mała ciekawostka i historyjka. Nie lubię widoku krwi. Już prawie dwa razy zemdlałem jak rozwaliłem porządnie palca :P Jednak podczas oddawania bez problemu patrzę jak się przelewa w tym woreczku.
A teraz historyjka. Pierwszy raz oddawałem w zawodówce. Jako,że mam bladą skórę (nie jestem anemikiem czy wampirem :] ) non stop pielęgniarka pytała się czy wszystko ok.A po samym oddaniu trzymała mnie na fotelu z 10min.
Co jeszcze było dobre.Dziewczyna oddająca krew kilka foteli dalej odpłynęła już po samym wkuciu :E Musieli ją ściągać bo sama nie dała by rady.
Awatar użytkownika
BlackShaman
Stalker

Posty: 117
Dołączenie: 23 Mar 2013, 15:02
Ostatnio był: 04 Gru 2021, 12:21
Miejscowość: Żory
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 14

Re: Krwiodawstwo

Postprzez utak3r w 10 Lut 2014, 10:46

eeetam, widziałem kiedyś takiego bysiorka, który przyszedł, usiadł, wyciągnął łapę i... go ściągali :E
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Herezja w 11 Lut 2014, 17:21

Może i ja coś w tym wątku dodam skoro już dodałem swoje do ankiety.

Oddawałem krew przez około 3 lata z przysłowiowym zegarkiem w ręku co 2 miesiące. Na tydzień przed robiło się nie przyjemnie i po oddaniu krwi był spokój.
Jest z tym pewna historyjka związana. Na początku szkoły średniej kiedy stwierdzili, że mam nadciśnienie i dopiero w momencie kiedy po 3 latach stałego oddawania krwi zaprzestałem to ciśnienie się unormowało. Pozostały problemy przy zmianach pogody. Na marginesie nie wzięli mnie w kamasze bo miałem za wysokie ciśnienie bez kaw itp na komisji miałem 180 na 160 a może 190 na 160.
W sumie to koniec historyjki.

ps. Grupa jaką posiadam to AB rh - czyli chyba najrzadsza grupa krwi jaką ludzie posiadają. Ciekawe czy ktoś z obecnych na forum ma taką grupę jak ja?
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Adam w 25 Sty 2015, 20:43

Spory odkop (ale słuszny bo idea szczytna ;) ), gdyż chcę się pochwalić, że praktycznie w lipcu przekroczę 6300 ml i wejdę w znamienite grono Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Sprawa i ciekawa i naprawdę warta świeczki :E
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Pangia w 25 Sty 2015, 20:52

Też taki miałem plan, bo miałbym wtedy darmowe przejazdy w MPK, ale ojciec auto kupił :E
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Adam w 25 Sty 2015, 20:54

Nie tyle przejazdy, co jest zależne od miasta, ale też kolejki:

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi bez kolejki!
21.07.2014
Uwaga! Informujemy, że zgodnie z komunikatem NFZ od dnia 18 maja 2014r. obowiązują zmienione zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia, w tym Zasłużonym Honorowym dawcom Krwi.
Świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (tzw. lekarze specjaliści) i świadczenia szpitalne powinny być udzielone w dniu zgłoszenia. Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie jest możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących, nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
Dokumentem potwierdzającym uprawnienia jest legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydana przez Zarząd Okręgowy PCK. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa potwierdza tylko ilość oddanej krwi i jej składników (nie wydaje legitymacji ZHDK).
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Krwiodawstwo

Postprzez Herezja w 25 Sty 2015, 23:44

Wygląda na to, że ja oddałem co najmniej 4,5 do 5 litrów w mojej //karierze// jako krwiodawca.
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Krwiodawstwo

Postprzez STALKIER998 w 26 Sty 2015, 21:51

Chętnie bym oddał krew, ale jeszcze kilka miesięcy muszę poczekać do osiemnastki, a akurat mam dość przydatną grupę krwi, czyli AB RH+. Po oddaniu krwi ma się dzień wolnego od szkoły niezależnie od ilości wypompowanej cieczy z organizmu ?

Taki mały offtop: jak to jest z oddawaniem ciała po śmierci na cele medyczne ?
Awatar użytkownika
STALKIER998
Tropiciel

Posty: 265
Dołączenie: 10 Kwi 2012, 18:08
Ostatnio był: 15 Paź 2020, 20:24
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 47

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości