Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 26 Sty 2015, 21:29

Przeglądając lotnicze fora modelarskie( nie wiem jak to jest z czołgami) i oglądając zdjęcia modeli można zauważyc eskalację "paprania " modeli różnymi washami, preshadingami, obdrapaniami etc. Wraz z pojawieniem sie na rynku narzedzi do tworzenia tych "sztuk wyzwolonych" wzrasta ilość "umorusanych" modeli.
Jeżeli onżeż "brudzing" poparty jest dokumentacją zdjęciową - to jak najbardziej winien na modelu wystepować.
Lecz jeżeli ma to byc na zasadzie - bo tam to na pewno był brudny , bo
- km-y i działka - to osmalenia po strzelaniu , jakby ten k-m wywalił z 15 000 pocisków i jeszcze dodatkowo elaborowanych czarnym prochem
- slinik - to ulany olejem i potem sie do tego brud przyczepił - juz widze jak szef mechaników pozwala na takie bezeceństwa
- płat - bo mechanik po nim łaził - i tańczył w podkutych ćwiekami butach
- podwozie - bo tak , etc.. etc...
---- to taka "licentia poetica" ma się nijak do odwzorowywania rzeczywistości w modelu.Jest to raczej widzimisię z elementami mody na brudzenie .
Nie pisze to o przybrudzeniach od np rur wydechowych , czy zdartej farbie z zatrzasków mocujących odejmowalne elementy . Ale ile tego widac w skali 1/72?
Dobrze sklejony i pomalowany model jest piękny sam w sobie - vide np:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... 393bef37a9
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Reklamy Google

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 26 Sty 2015, 22:23

Ostatnio panuje moda im większy syf tym zacniejszy model. Podpisuje się bober pod twoimi słowami. Do tego dochodzą dioramki-przeglądy, gdzie samolot ma pozdejmowane jakieś panele (czasami nawet nieściągalne ale co tam), a pod skrzydłami wisi pełne uzbrojenie. Można i 72 ubrudzić, ale wtedy korzystam z pędzli <0,wykałaczek i ostrza skalpela. Co do rynku niestety co trochę wypuszczane są nowe środki wchodzące wg mnie w płyn do zacieków po coca-coli (w końcu ktoś mógł ją wylać). A jak się kupi to głupio nie wykorzystać.
W pancerne też bywają takie motywy:
-graciarnia na czołgach- wiem, że wozili na pojazdach różne rzeczy z gatunku "a nóż się przyda", ale czasami na modelach jest piramidka wszystkiego, do tego blokująca wentylacje itp.
-modulacja kolorów- o ile jest w stanie ładnie uplastycznić model, tak sporo ludzi przesadza dając efekt przebielenia modelu (Kw-2 to moja pierwsza modulacja i też uważam, że jest ciut za biały)
-rdza- o ile może się pojawić tak mam wątpliwości czy tygrys w 45 dałby rade przegnić np na błotnikach. Nie wspomnę o gąsienicach one trąc cały czas o coś nie mają czasu zardzewieć.

Ale co model to teoria dostosowana pod niego. Zresztą pokaż mi zdjęcie, że tak nie było. :E
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez doomer77 w 26 Sty 2015, 23:31

RezaxLP napisał(a):(...)-rdza- o ile może się pojawić tak mam wątpliwości czy tygrys w 45 dałby rade przegnić np na błotnikach. Nie wspomnę o gąsienicach one trąc cały czas o coś nie mają czasu zardzewieć.


I tak i nie. Rdza pojawia się wtedy, gdy farba chroniąca stal przed warunkami atmosferycznymi zostanie usunięta a tak się często dzieje, zwłaszcza na froncie - przytarcie, przestrzelenie itd. Sęk w tym, że ta rdza latem i w mieście pojawi się później niż jesienią i w wilgotnym terenie :) Jeśli były problemy z dostawą części a co za tym idzie i z naprawami, to czołgi były naprawdę sponiewierane, o ile miały szczęście powalczyć nieco dłużej.
Co do gąsienic to też różnie bywa. Elementy, które są narażone na tarcie są czyste, ale gdzie indziej? Widziałem klepki wyślizgane na błysk a kilka cm dalej plamy rdzy aż biły w oczy. I to w sprzęcie, który pracuje non stop, jeździ. Chociaż wystarczy 1-2 dni przerwy a rdza pojawia się na każdym skrawku gołego metalu.
Inaczej z kurzem czy błotem, to już zależy mocno od warunków, w których walczono.

Natomiast co do lotnictwa to się zgadzam. Delikatne obicia na krawędziach otworów inspekcyjnych, lekko przetarta powłoka na skrzydle przy włazie, ślad po benzynie i spalinach, tu czy ówdzie ślad po pocisku i koniec. Delikatnie, z umiarem. Tym większym im mniejsza skala.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 27 Sty 2015, 01:52

To oczywiście głównie kwestia gustu. Mnie tam takie upaprane się podobają. Nie robię modeli na wystawy czy konkursy tylko dla zabawy, więc to właśnie taka 'licentia poetica'.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 29 Sty 2015, 23:18

Modele nie upaprane wyglądają jak zabawki i gubią to coś. Dlatego nie lubię modeli cywili, bo nie ważnie ile się człek namęczy, a i tak wygląda to jak Burago.
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Spitfire Mk IXc - Airfix 1:72

Postprzez Cromm Cruac w 10 Lut 2015, 13:31

Ufff... skończony. Przedstawiam Spitfire Mk IXc w barwach Polskiego Zespołu Myśliwskiego (Polish Fighting Team) znanym jako 'Cyrk Skalskiego'.

Image
Image
ImageImageImageImageImageImageImageImage
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian

Za ten post Cromm Cruac otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Sivert, RezaxLP, adin, bober, Dżuz, Cysiu, vandr.
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 10 Lut 2015, 21:47

Cromm
Jak ty robisz tak fajną dioramkę-nie mówie o obróbce powielającej - lecz o całej reszcie? Doskonała.
BTW- te maszyny z trzeciego flightu - to były nówki nieśmigane ;)
Pitolę teraz P39 .jak skończe to wrzucę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 10 Lut 2015, 22:41

Płaskie najlepiej robi się najprościej. Na desce wymodeluj z modeliny kształt podłoża, potraktuj suszarką do włosów do zastygnięcia, na to wikolem przyklej piasek dla szynszyli + jakieś większe farfocle w ich roli doskonale sprawdza się ziemia z kwiatków. Jak to zaschnie, to pomaluj całość jakimś ziemiowym kolorem. Na to trawa elektrostatyczna ( najlepiej ją sadzić na super glue i odwrócić o 180 i klepnąć - wtedy ładnie i szybko się stawia). Suchą trawę robię z pędzla typu ławkowiec :E Szybko i prosto.

Sam mam pytanie Cromm o podstawkę co to za kamienie przed samolotem? Bo wyglądają zarąbiście. Malujesz je, czy są "fabryczne"?

Za ten post RezaxLP otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive bober, Cromm Cruac.
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 11 Lut 2015, 01:51

Grunt zrobiłem z gliny modelarskiej na podstawie od plastikowej gablotki do prezentacji modelu.
Kamyki to jakieś łupki z podjazdu u sąsiada, pokruszone, naklejone jeden po drugim na wikolu. Potem posypałem to wszystko bardzo drobniutkim piaskiem. Takim normalnym z budowy tylko przesianym przez pończochę. Całość pomalowałem na jednolity piaskowy. Potem machnąłem kamienie lekko ciemniejszym kolorem i zdrybrushowałem je tym piaskowym oraz kapnąłem na każdy ciemnym washem z pasteli
Trawka (ta niska) to zwykła statyczna (przy okazji dzięki za tipa z odwracaniem - wypróbuję) plus ta długa zrobiona z jutowego włókna wg. tego sposobu.
Beczki, skrzynki, ludziki oczywiście kupione i pomalowane.

bober, wiem, że nie śmigane, ale jak napisałem wcześniej nie lubię nieśmiganych :P
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 19 Lut 2015, 16:54

http://up.oblivionlost.pl/images/846353 ... 165372.jpg
http://up.oblivionlost.pl/images/108943 ... 533735.jpg
Jakoś skonczyłem. P39N 16Giap .Miał być Sirotin , ale kalomanie były zbyt grube - nie , nie mam Sola- więc musiałem zrobic cos innego - ekstrapolując informacje z filmikiem pokazującym start nr-u 50 z w/w pułku z autostrady w Germanii , a posiadając nr 47 z jakiejs innej "instancji" dokonałem małego przekłamania.
Zrobiłem tez delikatnego washa - ale go chyba w ogóle nie widac na zdjeciu - aczkolwiek w oryginale jest lekko widoczny.Po ponownej mordędze z Humbrolami chyba przesiądę sie ma Model Mastery - podobno sa niezłe i dobrze kryją.
Jako nastepny - Tomahawk ze 112 Sq. , a potem - jak się "rozkręce" to pewnie popełnię BF 110 - także z Afryki .
Mam sentyment do tego teatru działań . Szczególnie że męczę teraz - dzieki uprzejmości znajomego- "Pendulum of War" Barra.

Za ten post bober otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cromm Cruac, RezaxLP.
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 20 Lut 2015, 12:02

Na pędzel polecam Italeri (/Vallejo podobno tj to samo) Model Masterami nie malowałem. Italerką pomalowałem moją 1szą figurkę:
Image
Próbowałem wcześniej mr hobby i tamiyą, na pędzel są kiepskie, ale do aero lepszych nie ma.
Podobno kalkomanie lepiej się układają jak się do wody doda kroplę octu (sam nie sprawdzałem, ale te płyny do kalek octem zalatują).

I taka moja refleksja, czy nie lepiej by się ten temat czuł w Twórczości? Modelarstwo jednak troszkę twórcze jest :E
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 20 Lut 2015, 12:28

Tego messera machnąłem farbami Mr Hobby, dobrze się nakładają pędzlem.
Teraz przerzuciłem się na Vallejo. Używam i Model Color i Model Air, zarówno na pędzel jak i aerograf.
Model Color są dość gęste, świetne do malowania pędzlem. Jedna warstwa i gotowe. Przed użyciem w aerografie trzeba je rozcieńczyć 3:1 (ja robię to wódką :)) i wtedy ładnie nakładają się cienkimi warstwami. Jakieś 3 warstwy takiej mieszanki i ładnie preshading spod tego widać.
Model Air można stosować prosto z butelki. Malując pędzlem, czasem trzeba położyć 2 warstwy, bo są dość rzadkie.

RezaxLP napisał(a):I taka moja refleksja, czy nie lepiej by się ten temat czuł w Twórczości? Modelarstwo jednak troszkę twórcze jest :E

Popieram
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości