Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 21 Sty 2015, 20:56

Co do tutoriali na jutubie to mam mieszane odczucia. W większości są wg mnie przekombinowane i bardziej pełnią funkcję pacz jaki jestem pro i jaki pro sprzęt mam. Najlepiej jest samemu dochodzić co i jak malować.

@bober B-17 jest Revell'a?
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Reklamy Google

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 21 Sty 2015, 23:32

W większości może i są, ale znalazłem też takie, gdzie do malowania i postarzania używa się tylko pędzli. Oczywiście nic nie zastąpi treningu i praktyki ale można chociaż się zorientować jak zacząć.

@bober, aligancka ta B-17ka. Możesz ją trochę przybrudzić, odrapać i postarzyć, żeby wyglądała na złachaną w nalotach i będzie super.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 22 Sty 2015, 22:05

Cromm
Nie za bardzo wiem jak poprawnie połozyc "brudzing" , więc zrobiłem to bardzo delikatnie. I w miejscach -w/g piktografii- najbardziej "zasłuzonych".
RezaxLP
Ten model łaaadnych kilka latek przeleżał w biurku. To jest Academy B17F .Nowy Revell w porównaniu z nim to o rząd wielkości wyższa klasa.
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 22 Sty 2015, 23:10


Bardzo prosta metoda
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 22 Sty 2015, 23:30

Co do brudzingu wg mnie lepsza jest zasada za mało niż za dużo. Szczególnie przy modelach lotniczych. Na lądowych za dużo błota aż tak nie bije po oczach.

Zgadam się bober. B-17 Revell'a w 72 oko w ramkach cieszy :E Bo w 48 to praktycznie 8 części. I do tego z wypukłymi liniami podziałowymi.

W zasadzie esencja wash'a jest na tym tutorialu (chociaż ja bym ciemnoszary wolał zrobić niż prawie czarny)
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 22 Sty 2015, 23:55

E tam, po mojemu samolot ma być upaćkany olejem, pyłem i czym tam jeszcze. W końcu takie czyściutkie nie były jak na pokazach :E
Image
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 23 Sty 2015, 10:54

Zgadzam się, że za czyste to one nie były, tylko mam np wątpliwości czy karabiny kopcą niczym golf II diesel młodego gniewnego przy paleniu gumy i pokryłyby skrzydła na całej szerokości czarną sadzą, jak to czasami na modelach widuje. Bardziej chodzi mi o to, że lepiej za mało go upaćkać niż za bardzo. Wtedy zawsze można powiedzieć coś a'la Panie on ledwo z fabryki wyszedł i świata jeszcze nie zna :E
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 23 Sty 2015, 11:42

]Drodzy Panowie

Temat wetheringu i pochodnych to temat rzeka. Moim skromnym zdaniem róznie to wyglądało w zalezności od
- intensywnosci działań bojowych
- kultury technicznej obsługi
- "przeżywalności" maszyn czyli nalotu ... etc
Image
Dziekuje za filmik - nie omieszkam skorzystać nastepnym razem .Do tej pory używałem miekkiego ołówka lub kredek.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 25 Sty 2015, 21:26

Dla mnie weathering i malowanie tj najmniejszy problem ot kilka machnięć pędzelkiem i aerografem. Najgorsze jest klejenie modelu tak, żeby przypominał oryginał bardziej niż mniej więcej bryłą. Teraz kleję 7tp od Mirage w 1:72, do niego dokupiłem elementy fototrawione Parta z nadzieją, że podciągną błędy modelu, ale jest inaczej i porobiły nowe. Teraz dylemat czy zrobić tylko elementów jak instrukcja kazała i przymknąć oko, czy nie przymykać, puścić w ruch skalpel, robiąc z 50 elementów 300... Niestety jestem modelarskim masochistą i właśnie przygotowuje się do przenitowania modelu kulkami BGA. :E
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 25 Sty 2015, 23:27

No cóż, ekspertem nie jestem, bo moją powtórną przygodę z modelarstwem rozpocząłem dopiero 2 modele temu, ale w młodości trochę ich nasklejałem w najróżniejszych skalach. Z tego co pamiętam to im większy model, tym bliżej mu do rzeczywistości. Niestety 1:72 to niewielkie zabawki i ciężko o realizm. Właśnie zacząłem składać Tygrysa (cliche) w tej skali i widzę jakie to maleństwo.

Co do twojego dylematu, to jeśli jesteś takim samym masochistą jak ja, jeśli chodzi o moje mody do Stalkera, to wybierzesz drugie rozwiązanie i będziesz się bawił z tymi 300-ma elementami. Powodzenia i czekamy na efekty.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 26 Sty 2015, 00:26

Dla mnie skala jest bez różnicy jeśli chodzi o poprawność. Właśnie skończyłem szatkować płytę nad silnikiem :E Detal się różni tylko . W skali np 35 bez problemu zrobię zaczepy na łopaty tak jak wyglądają, natomiast w 72 dam radę zaznaczyć tylko ich obecność jakimś cienkim paskiem.

I tak jak w KW-2 w 48 dorobiłem spawy
Image
Image
tak w t-70 w 72 nie dałem rady (podstawka nie od niego miał stać na zimowej :E )
Image
Image

i

Za ten post RezaxLP otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cromm Cruac, bober.
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez doomer77 w 26 Sty 2015, 00:57

Wg. wielu "brudzing" jest jednym z najtrudniejszych etapów i przesądza o tym, czy model jest dobry czy zły. Mi z kolei sprawiał zawsze wiele frajdy, bo była to taka wisienka na torcie :)
W przypadku pancerki czy ogólniej sprzętu lądowego można się pokusić o mocniejsze zabrudzenia czy zniszczenia niż w przypadku lotnictwa, bo tu przesada mocno razi. A uczyć się tego najlepiej na starych lub tanich modelach, przeznaczonych na ćwiczenia, ale podpierać się podręcznikami czy nawet tymi filmikami. Przecież w zasadzie wystarczy pędzelek.
Strasznie żałuję, że od dawna brakuje mi czasu na to hobby, a w pudełkach leżą rozbabrane chociażby T-34/85 czy AAV-7...
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości