Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 20 Lut 2015, 14:03

Witam
Dzieki za info o rodzajach farb mogących byc zamiennikami "Humbroli".Szczerze mówiąc troche sie pogubiłem w mnogosci ofert "farbiarskich".Informacje od uzytkowników onych farb - z pierwszej reki - są bardzo pomocne w szukaniu rozwiązania tego problemu.Na forach modelarskich do których zajrzałem informacje o farbach raczej krążą wokół wykorzystywania tychże w aerografach. O malowaniu pędzelkami jest ich niewiele i sa raczej szczątkowe.

Coż - twórcą modelarskim to ja nie jestem :D .Bliżej mi do wyrobnika czyli składacza gotowych produktów.
Mam skojarzenia raczej w kontekście szafki z Ikei - tyle że rozmiar ciut inny.Aczkolwiek trzeba przyznac że coś w tym co pisał RezaxLP jest, tyle że moja "twórczość" na takową nazwę raczej sie nie łapie.Sklejanie modeli to taki zabijacz czasu zmiksowany z potrzebami wiedzy historycznej w okresie mnie interesującym czyli DWS. Ot takie hobby .

Pozdrawiam

Mojej małzonce w momentach gdy nadwereżam budżet domowy swoimi zachciankami mówię - chłop ma miec hobby - bo inaczej bedzie pił .
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Reklamy Google

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 20 Lut 2015, 18:21

Na temat farb modelarskich można debatować praktycznie w nieskończoność. Ja pod pędzel jednak jestem póki co zwolennikiem farb Italeri rozcieńczanymi wodą. Inna sprawa, że każdy maluje po swojemu i pewnie podium farb inaczej ustawi. Ale idę o zakład, że Humbrol bardzo rzadko jest na nim gości.
Cromm podziwiam w takim wypadku messera podwójnie :E U mnie Mr Hobby jak ma gęstość na pędzel to szybko zasycha. Rozpuszczasz tinerem, czy wodą?(Może tu się kryje sekret :E)
Bober jak najbardziej się łapiesz na twórcę. Zestaw wyjściowy jest "ikeą", ale to ty nadajesz modelowi ostateczny kształt i tworzysz swoją wyjątkową Cobrę. Moja by na pewno wyglądała inaczej. Modelarstwo to hobby idealne, ma w sobie i manualne zajęcie, kolekcjonowanie, kombinowanie (igły od strzykawek są idealnymi lufami :E ) dłubanie w historii itp. Dla każdego coś miłego.
Co do drugich połówek, modelarz włada pędzlem na tyle dobrze, że pomalowanie jej paznokci nie sprawia problemu. Po tym oko na hobby powinno być przychylniejsze ;)
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 20 Lut 2015, 18:35

RezaxLP napisał(a):U mnie Mr Hobby jak ma gęstość na pędzel to szybko zasycha. Rozpuszczasz tinerem, czy wodą?
Akurat tych nie rozpuszczałem w ogóle. Malowałem prosto ze słoiczka. Grunt to zdecydowane ale nie za szybkie (żeby bąbli nie porobić) pociągnięcia płaskiego pędzla i unikanie już przyschniętych fragmentów (żeby smug nie było)
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 20 Lut 2015, 19:44

Cromm
RezaxPL
O ile poprawnie rozumuję - farby wodne czyli popularne akryle są wodo/alkoholo/etc...rozpuszczalne.Mozna dowolnie wybierac rozpuszczalnik? Czy tez używać tylko dedykowanych przez producenta farby ? Czy wymagana jest obróbka powierzchni np poprzez nałożenie farby podkładowej, czy wystarczy solidne odtłuszczenie? Oczywiście cały czas mówimy o farbach w kontekście pedzelkowania.
RezaxPl - Humbrole był pierwszymi prawdziwymi farbami modelarskimi z jakimi sie zetknąłem , zresztą przez długi czas całkiem dobrymi . Mam jeszcze resztki podstawowych "autentyków" sprzed kliku lat - i te sa jak nabardziej OK dla pedzelka - oczywiście po uprzednim rozcieńczeniu . Bo bezpośrednio z puszki kryją zbyt grubo.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez Cromm Cruac w 20 Lut 2015, 19:56

Tak, akryle możesz rozpuszczać wodą, alkoholem lub rozpuszczalnikiem. Każdy producent zaleca niby stosowanie swoich rozpuszczalników ale to chyba tylko po to, żeby nabić kasę. Ja, jak napisałem wyżej z powodzeniem stosuję zwykłą 40% wódkę.

Odtłuszczenie zazwyczaj wystarcza, choć zalecałbym kupno jakiejś akrylowo-poliuretanowej podkładówki. Ja używam szarej od Vallejo. Można ją kupić także w sprayu, przez co łatwo i równo się ją nakłada. Rozpuszcza się również wodą.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian

Za ten post Cromm Cruac otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive bober.
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 20 Lut 2015, 21:05

Humbrole stosuję do tej pory do brudzenia zgodnie z zasadą akrylem maluje olejnymi brudzę. Wtedy w razie pomyłki, czy zmian można zmyć brud i zacząć od nowa. Modele zaczynałem kleić w wieku 6-7 lat i wtedy były one jedynymi z bardziej dostępnych. Swoją drogą w tym wieku więcej farby było na mnie, niż modelu :E
Akryle są o tyle gorsze, że jak nie odtłuścisz, to robią się rosołowe oczka a i podkład jest zalecany. Ale mi maluje się nimi się lepiej, a i w razie co wodą spłuczesz sprzęt bez problemu.
Moje doświadczenia z farbami:
-olejne i pigmenty rozcieńczam white spiritem
-mr hobby rozpuszczalnikiem Leveling Thinnerem wg mnie jest lepszy od wody/alkoholu, ale one idą u mnie do aero
-Tamiya rozpuszczalnikiem do tamiyi można też rozpuszczalnikiem mr hobby, ale nie wiem czemu gryzie się odwrotnie tzn tamiya nie rozcieńcza farb mr hobby. Też do aero.
Ogółem zachowują się podobnie, mr hobby ma na pewno lepsze metaliki.
-italeri mam rozpuszczalnik, ale bierze je świetnie woda, więc rozpuszczam wodą do pędzla, rozpuszczalnik daję do bezbarwnych do aero.
-pactra nie maluje nimi za dużo, bierze je woda, ale ostatecznie wygrały italerki.

Co do podkładów stosuję vallejo podesłane przez Cromma jest dobry, ale potrafi czasami odejść z taśmą maskującą jak ma mocniejszy klej. Ostatnio kupiłem tamiyowski w sprayu, bo nie chce mi się aerografu myć i stwierdzam, że jest wart polecenia. Do tego mam jeszcze mr surfacer'y do wypełniania drobnych rys itp, ale to bardziej w szpachle wchodzi.

Za ten post RezaxLP otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive bober.
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 20 Lut 2015, 21:35

Panowie - no to już teraz wiem na czym stoję. I wiem co zamawiać. Dzieki. Następny model popełnię akrylami- raz kozie śmierć :E .
Pozdrawiam
BTW - czytając Wasze wypowiedzi zauważam że jestem zdrowo do tyłu z warsztatem. Do tej pory wystarczał mi klej , iglaki , jakis papierek scierny oraz nieśmiertelna żyletka .Bedę musiał sie podciągnąć.
BTW II
Chciałem także Crommowi podziekować kozakiem za okazaną mi cierpliwość w tłumaczeniu podstaw malarskich, a okazalo sie że mogę tylko raz na raz? Niesprawiedliwe!
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 21 Lut 2015, 10:05

Nie jesteś do tyłu z warsztatem. Masz to co ja, tylko żyletki zastąpiłem skalpelami. Jak szukasz czegoś do dłubania itp to najpierw poszperaj w sklepach chirurgicznych i dentystycznych. raz, że tanio, dwa, że jakość wysoka i stal chirurgiczna, więc posłuży długo. Potem szukaj w modelarskich.
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 21 Lut 2015, 15:40

Troche podciągnę sie z zakupami - żonka az tak bardzo nie marudzi :D - zakupię Italaerki "wodne" , primera proponowanego przez Was , Sol-a - abym nie miał problemów z kalkami ( o skalpelach z obsadką już pomyślałem) - i jak "wypitolę" nastepny model nie omieszkam go przedstawić kolegom. Gdzieś tak za miesiąc .
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez RezaxLP w 09 Mar 2015, 10:21

Po praktycznie roku rozgrzebywania coraz to nowych projektów i nie kończeniu ich ukończyłem dla znajomego Vicersa mk B w 1:35
Image

Image

Image

Za ten post RezaxLP otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cromm Cruac, bober.
RezaxLP
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Lut 2014, 00:06
Ostatnio był: 27 Lip 2016, 11:45
Miejscowość: Inowrocław
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 28

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez bober w 09 Mar 2015, 17:28

Swietny. Taki jak lubię.
Awatar użytkownika
bober
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 25 Paź 2009, 20:08
Ostatnio był: 20 Mar 2016, 16:21
Miejscowość: Turek
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 15

Re: Modelarstwo (kartonowe oraz plastikowe)

Postprzez BlackShaman w 09 Mar 2015, 20:00

Fajny, tylko pakę ma taką pustą. Jakaś łopata czy kawałek siatki maskującej by urozmaiciło to ;)
Awatar użytkownika
BlackShaman
Stalker

Posty: 117
Dołączenie: 23 Mar 2013, 15:02
Ostatnio był: 04 Gru 2021, 12:21
Miejscowość: Żory
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 14

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości