Monolit

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Monolit

Postprzez Guru w 07 Lut 2011, 23:01

Witam was kolejny raz :P . Chciałbym wspólnie z wami zastanowić nad znaczeniem słowa MONOLIT . Bo właściwie co to jest , co to znaczy ! .

Pierwsze co mi przyszło do głowy to :

Mono z łaciny samotny , pojedyńczy , bo jedyny w swoim rodzaju . Lit pierwiastek chemiczny metal aktywny na powietrzy zupełnie traci połysk . Z gęstością 0,535 g/cm³ jest najlżejszym ze wszystkich metali i pływa po powierzchni nafty oraz innych rozpuszczalników węglowodorowych .

Drugie co przyszło mi na myśl :

MONOLITH . Z nawiązaniem do księżyca i światła . Moon - Księżyc , Light - Światło . Na pewno widzieliście jak modlą sie monolitianie . Niektóre kultury i cywilizacje tez modliły się do księżyca bądź słońca , BA składali nawet ofiary z ludzi żeby nie wywołać gniewu swoich BOGÓW . A światło dlatego że kto lubi być sam w ciemności . Ciemność to próżnia , bezdźwięczna pustka , a światło działa jak narkotyk wszyscy jesteśmy od niego uzależnieni . Światło otula nas w sposób którego nikt nie rozumie , czujemy się wtedy jak w ramionach dla nas najdroższej osoby .

Trzecie Trochę dziwne :

Monolit geologiczny lub techniczny twór ( np. góra ) składający sie z bloku skalnego formacje tego typu powstają najczęściej na skutek erozji .

Przykład monolitu .

Image

Czekam na wasze opinie na ten temat .
Awatar użytkownika
Guru
Stalker

Posty: 121
Dołączenie: 20 Sty 2011, 00:14
Ostatnio był: 08 Mar 2011, 00:31
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 6

Reklamy Google

Re: Monolit

Postprzez Iceformen w 07 Lut 2011, 23:15

Monolit pochodzi raczej od tego monolitu w elektrowni tak zwanego spełniacza życzeń . Czą go i uwielbiają bo mi się wydaje że monolit jest kontrolowany przez ludzi emitera (tycz co byli na koniec CoC) wykorzystują ich do spełniania swoich celów , tak samo zrobili ze Striełokiem . Oczywiście mogę się mylić ale taka jest moja wersja zdarzeń . Spełniacz ich opętał i tak powstała ta frakcja .
Depressive Black Metal
Iceformen
Stalker

Posty: 106
Dołączenie: 27 Sty 2011, 13:48
Ostatnio był: 27 Mar 2016, 14:45
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 17

Re: Monolit

Postprzez Guru w 07 Lut 2011, 23:20

Chciałbym poznać wasze zdanie odnośnie pochodzenia tego słowa . A nie czym jest MONOLT .
Awatar użytkownika
Guru
Stalker

Posty: 121
Dołączenie: 20 Sty 2011, 00:14
Ostatnio był: 08 Mar 2011, 00:31
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 6

Re: Monolit

Postprzez Iceformen w 07 Lut 2011, 23:24

Więc ci wyjaśniłem -_- monolit pochodzi od spełniacza życzeń Stąd pochodzi słowo monolit . Mie wiem o co masz pretensje człowieku . Wątpie żeby oznaczał jakiś kamień zwykły itp tak jak ty to napisałeś .
Depressive Black Metal
Iceformen
Stalker

Posty: 106
Dołączenie: 27 Sty 2011, 13:48
Ostatnio był: 27 Mar 2016, 14:45
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 17

Re: Monolit

Postprzez Piłat w 07 Lut 2011, 23:35

Z tego, co pamiętam to słowo Monolit pochodzi z greckiego i oznacza "samotną skałę" i w starożytnym świecie rozumiano to określenie w sposób dosłowny. Współcześnie jednak termin Monolit ma wiele znaczeń i może być rozumiany w zależności od kontekstu, w jakim został użyty. Można określać nim rzeczy, zjawiska a nawet ludzi, pod warunkiem, że mają wspólną cechę, jaką jest jednolitość, stałość, spójność itp. Przy dzisiejszym łamaniu wszelkich barier językowych jak i gramatycznych można mianem monolitu określić nawet budynek supermarketu Kaufland o ile odpowiednio dobierze się słowa.

Pozdrawiam.

Za ten post Piłat otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive SVDstriker.
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

Re: Monolit

Postprzez M3Fis70 w 07 Lut 2011, 23:53

Piłat świetnie tego użyłeś "samotna skała" z tego co pamiętam w CEJ jest tylko jeden monolit, no wiecie ten kamlot w sarkofagu co świeci i mówi Idika mnie itd...
Dobry mutant, to martwy mutant.
Tajne zaszyfrowane inforamcje
:

Kovek to ciągle pauka
Awatar użytkownika
M3Fis70
Weteran

Posty: 652
Dołączenie: 08 Kwi 2010, 20:34
Ostatnio był: 23 Lip 2019, 10:04
Miejscowość: Brzydgoszcz/Posen
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 76

Re: Monolit

Postprzez Pilot w 08 Lut 2011, 21:44

Monolit to także meteoryt, a w opowieściach w SHoC (przyznam że jednej z wielu) Monolit spadł z nieba czyli meteoryt i (nie wiem czy to sam wymyśliłem czy coś w stalku usłyszałem) kamień z zalatkiem (czy jakoś tak) nowego życia.
A tu już moja wersja, To nowe życie opętało naukowców (być może UFO) choć ta teoria jest trochę niezbyt zrozumiała
ale jest dowód, stalkerzy w Janowie widzieli UFO choć to może być ten bezzałogowy samolot (bodajże predator ale ten samolot nie UFO). Jest wiele teorii a wskazówki znajdziemy zapewne w S2.
Edit
Może troszkę odbiegłem od tematu :)
Awatar użytkownika
Pilot
Łowca

Posty: 434
Dołączenie: 26 Lip 2010, 14:34
Ostatnio był: 18 Lip 2021, 12:12
Miejscowość: Red Forest
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 43

Re: Monolit

Postprzez kis104 w 18 Lut 2011, 01:26

Pilot napisał(a):Monolit to także meteoryt, a w opowieściach w SHoC (przyznam że jednej z wielu) Monolit spadł z nieba czyli meteoryt i (nie wiem czy to sam wymyśliłem czy coś w stalku usłyszałem) kamień z zalatkiem (czy jakoś tak) nowego życia.
A tu już moja wersja, To nowe życie opętało naukowców (być może UFO) choć ta teoria jest trochę niezbyt zrozumiała
ale jest dowód, stalkerzy w Janowie widzieli UFO choć to może być ten bezzałogowy samolot (bodajże predator ale ten samolot nie UFO).

Masz rację, że to Meteor. Ci ludzie(?) z końca SoC'u. W nim zaś znajdował się zalątek nowej cywilizacji. Ci naukowcy (?) to właśnie on. Zawładnięcie neosferą było tylko kwestią czasu i miejsca. Padło na czarnobyl 1986... Jednak te istoty nie mogły się poruszać SAME. Posługiwali się Stalkerami (tymi prwadziwymi jak Striełok). Oraz Monolitem, ludźmi którzy jako pierwsi chcieli dotrzeć do Centrum.
P.S. A opowieść o UFO to nawiązanie do BSP Predatora, który wylądował na zachód od Generała Taczenki.
Prawdziwy Stalker powinien zrobić w życiu trzy rzeczy:
1.Zabić chimerę.
2.Przetrwać emisję.
3.Wypić 5 kozaków czasie krótszym niż 3 minuty.
Awatar użytkownika
kis104
Łowca

Posty: 425
Dołączenie: 31 Maj 2010, 18:56
Ostatnio był: 12 Paź 2020, 11:22
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 43

Re: Monolit

Postprzez Szlam w 09 Kwi 2013, 22:52

Coś zauważyłem. Po dotarciu do wioski nowicjuszy w "czystym niebie" dostajemy od wilka misje uratowania stalkera, który poszedł zabić kilka ślepych psów by zaplusować u innych. Ten stalker ma ksywę "[url]WŁÓCZENGA[/url]"

Włóczenga pojawia się potem w "Zewie Prypeci" gdzie jest byłym członkiem monolitu. Możliwe że to po prostu zbieżność ksywek, albo to te same osoby. Bo były członek monolitu ma wielką dziurę w pamięci niemal tak wielką jak Kardan po trzeciej butelce :wódka: :wódka: :wódka:

Legendę spełniacza życzeń stworzyli członkowie projektu ŚwiadomośćZ by zwabić stalkerów w pobliże kontrolowanych przez siebie pól psionicznych, żeby potem poddać ich praniu mózgu i używać jako szpiegów w społeczności stalkerów. Czymś takim miał być Stirłok, ale omyłkowo kazali mu zabić samego siebie. Prawdopodobnie to samo dzieje się z rekrutami monolitu. Monolit otrzymuje rozkazy od budowanych przez siebie świątyń, które pełnią role nadajników, czyli monolit to właściwie armia projektu świadomośćZ

Za ten post Szlam otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative Gizbarus, Pangia, Leo0502.
Szlam
Kot

Posty: 28
Dołączenie: 09 Kwi 2013, 11:57
Ostatnio był: 09 Gru 2014, 18:58
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 2

Re: Monolit

Postprzez stalker3467 w 11 Kwi 2013, 20:00

Monolit jest dziełem Świadomość-Z został utworzony w celu przejmowania ludzkich umysłów w żeby stworzyć kult o nazwie Monolit.
Samotność to wolność i swoboda od problemów.

stalker3467
Wygnany z Zony

Posty: 27
Dołączenie: 09 Gru 2012, 16:29
Ostatnio był: 09 Maj 2014, 14:53
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 2

Re: Monolit

Postprzez n1ck w 12 Kwi 2013, 13:32

Monolit to po prostu skała, tak jak Spełniacz Życzeń w Elektrowni. Sama frakcja przyjęła nazwę właśnie tego kamienia, który - jak wierzą - ma nadnaturalne pochodzenie. Z początku poznawali Zonę, która coraz bardziej ich fascynowała, z czasem ich fascynacja przerodziła się w fanatyzm. Prawdopodobnie dotarli aż do Elektrowni, gdzie znaleźli Monolit, który do nich przemówił, rozkazując im bronić go za wszelką cenę. Prawda jest oczywiście okrutna, gdyż Świadomość-Z wykorzystała wiarę Monolitowców do własnych interesów (religia jak każda inna?), chroniąc świętego Monolitu chronią tak naprawdę tyłki naukowców. Frakcja rozrastała się, otrzymując żołnierzy już nie z wierzących fanatyków, ale także ze stalkerów kontrolowanych przez urządzenia psioniczne, emisje i wpadających w pułapkę Spełniacza Życzeń.

Za ten post n1ck otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Gość.
Awatar użytkownika
n1ck
Tropiciel

Posty: 217
Dołączenie: 05 Lis 2011, 09:06
Ostatnio był: 16 Gru 2019, 15:04
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Kora-919
Kozaki: 41


Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości