Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez PRZEMEK ŁOWCA w 21 Sty 2018, 16:44

Nie, nie i jeszcze raz nie. Operacja Tor Wodny dzieje się jakiś czas później po bitwie o Elektrownię z końcówki Cienia, o czym wspomina pułkownik Kowalski. Najprawdopodobniej podczas pierwszego ataku ocalali wojskowi zdobyli mapy pól anomalii w Centrum, co zostało wykorzystane w Torze Wodnym.
Jesteśmy Szturmowcami. Żyjemy Razem, Walczymy Razem i Umieramy Razem. Swoje życie poświęciliśmy Służbie.
,,Pogadamy później. Podczas emisji dostaję szczękościsku"- Porucznik Podorozny
„Nie ma rozpaczliwych sytuacji. Są tylko zdesperowani ludzie”.- Heinz Guderian
POWIEDZMY SOBIE UCZCIWIE : Podobnego S.T.A.L.K.E.R.A jak te 3 części już nie będzie. Trzeba zdławić w sobie ten ból i przyjąć to do wiadomości, że S.T.A.L.K.E.R. 2 MOŻE NAS ZAWIEŚĆ.
Możesz stracić wiarę w innych, ale nigdy w samego siebie- Optimus Prime
Ci ludzie pustyni miotający meblami kuchennymi to prawdziwe sku*wysyny matki natury. - Opis Burerów.
Awatar użytkownika
PRZEMEK ŁOWCA
Tropiciel

Posty: 205
Dołączenie: 03 Paź 2014, 20:18
Ostatnio był: 10 Lis 2022, 00:22
Miejscowość: Pralnia Samoobsługowa Prypeć
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 32

Reklamy Google

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez jedrek777 w 23 Sty 2018, 21:36

Moim zdaniem GSC popełniło gruby błąd nie biorąc pod uwagę amnezji Striełoka przy produkcji kolejnych części. Najwięcej sprzeczności rodzi właśnie ten wątek, choćby wspomniany już fakt, że podczas akcji Cienia Czarnobyla, nikt nie kojarzy głównego bohatera z twarzy, co wydaje się dziwne. A co do Świadomości Z, to myślę że poza stworzeniem Zony w wyniku tego nieudanego eksperymentu nie mieli oni absolutnie żadnego wpływu na tworzenie i rozwój strefy już po drugiej eksplozji w 2006 roku. Byli raczej kimś w rodzaju "mędrców", ze sporą wiedzą o Zonie, ale bez władzy nad nią, gdyż utracili nad nią kontrolę. Dlatego zniszczenie Świadomości Z nie odbiło się na strefie negatywnie.
Awatar użytkownika
jedrek777
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 24 Lut 2013, 23:09
Ostatnio był: 05 Cze 2023, 18:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Universal w 23 Sty 2018, 23:07

jedrek777 napisał(a):Moim zdaniem GSC popełniło gruby błąd nie biorąc pod uwagę amnezji Striełoka przy produkcji kolejnych części.

Przede wszystkim popełnili gruby błąd zatrudniając chu*owych scenarzystów :suchar: Już Cień Czarnobyla jest pod tym względem naciągany - Striełok, znamienity stalker, sławny na całą Zonę, nikt nie zna jego twarzy. Trzymał się krzaków, jadł jagódki i nigdy nie zawinął do większych siedzib ludzkich? Musiałby jakoś kupować amunicję czy leki, nie wspominając już o *nienapromieniowanym* papierze toaletowym, bo o takich zjawiskowych czynności jak sranie nikt w GSC nie pomyślał. Nie, nie chodzi mi o pełny survival i noszenie papieru w torbie. Chodzi mi o minimum pomyślunku, że nikt w Strefie, żyjąc w niej dłużej niż kilka tygodni, nie byłby w stanie non stop omijać ludzi i nie kitrać się po krzunach w których szybko skończyłby co najmniej jak Bugorski.

Równie tanimi sztuczkami jest śmierć Ducha czy Kła. Samotny typ z przepranym mózgiem, zaczynający z makarowem dał sobie radę lepiej niż dwóch świadomych i dobrze wyposażonych weteranów? Jaaasne. Tak było po prostu prościej. I to właśnie prostota, czy wręcz prostactwo historii, uszytej grubymi nićmi, jest powodem dla którego całość wygląda gorzej niż monstrum Frankensteina. I tylko zagorzali fani próbują to pudrować, co czasem jest imponujące, czasem rodzi wątpliwości, innym razem jest zwyczajnie śmieszne. Tak jak "współszydzę" z cycatego lachona na paralotni i bandy specjalsów (pozdrawiam), tak samo gry po dekonstrukcji wypadają dość "średnio". Swoją drogą kiedyś muszę zagrać w czyste Sztoklery i rozłożyć je na części pierwsze.

Nad fabułą gier nie ma większego sensu się spuszczać (hype minął mi dawno temu), ale zapoczątkowali naprawdę dobre uniwersum (pod względem potencjału).
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Mito, skinnyman.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Woland w 28 Sty 2018, 14:12

Ja myślę że to bardziej złożone. Striełok mógł być fejmem jednym z wielu, ale po pół roku wielu o nim zapomniało bo na żywo widzieli go może parę razy. Sidorowicz zaś sądzę że wie kim jesteśmy i co umiemy i zwyczajnie nas wykorzystuje bo sam miał w tym interes.

Z pewnością wielu Striełoka widziało jako jedną z wielu zakaznych mord strefy i ot, już. Kręcił się głównie ze swoją ekipą, to też swoje robi. Tak ja to próbuję tłumaczyć.


Z drugiej strony co dziwniejsze, jego towarzyszy dobrze pamiętają. Kieł został opisany przez Barmana z wieloma szczegółami jakby go widział wczoraj a on zginął czasowo mniej więcej w okolicach zaginięcia Striełoka.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Zwinny w 28 Sty 2018, 15:16

Może to trochę naciągane ale każde przebranie stalkera zasłania mu twarz.Zwykły kot nakładając skórzaną kurtkę ma na głowie kaptur z bandaną zasłaniającą gębę aż po oczy, kupując kombinezon stalkera ma się już maskę przeciwgazową, do tego w pda innych stalkerów wyświetlała się ksywa nie striełok a naznaczony.
To całkiem logiczne że każdy mógł go nie poznać
Awatar użytkownika
Zwinny
Stalker

Posty: 120
Dołączenie: 23 Lip 2016, 17:48
Ostatnio był: 25 Lis 2018, 01:18
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 5

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Universal w 28 Sty 2018, 15:51

Woland napisał(a):Tak ja to próbuję tłumaczyć.

Zwinny napisał(a):Może to trochę naciągane

O tym pisałem. Fabuła jest dziurawa jak ser i tylko fandom próbuje go łatać.

Zakrywane twarze służą tylko jednemu - żeby się te brzydkie ryje nie powtarzały, żeby nie trzeba było robić więcej tekstur twarzy dla mobów. PDA z kolei jest też rozwiązaniem wyłącznie mechanicznym.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Zwinny w 28 Sty 2018, 16:11

Poza tym shoc miał swoją fabułę a cs był "dowymyślony" dopiero potem i namotali z tym striełokiem mając nadzieję że gracze jakoś sobie wytłumaczą niedociągnięcia choćby w sposób masek na twarzy.Gdyby było inaczej że cs jest kontynuacją shoca na pewno by wszystko logicznie wyjaśnili a tak wiadomo
Awatar użytkownika
Zwinny
Stalker

Posty: 120
Dołączenie: 23 Lip 2016, 17:48
Ostatnio był: 25 Lis 2018, 01:18
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 5

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Woland w 31 Sty 2018, 15:37

Ale jest logicznym że jakieś 3/4 kontynuacji to często dowymyślanie na siłę. Nieraz grasz/czytasz coś i widzisz że oryginalny pomysł to perła a reszta trochę odstaje i jest dowymyślona... z różnym skutkiem.

Na szczęście każda osobna część się broni - jakoś bo jakoś, ale jednak. Wiele z tego daje nadzieję "a może kiedyś jakoś się wyjaśni" - co tworzy ciekawe rozważania jak choćby moja nikta czy to aby nie Szrama zabił Kła.

Sądzę że takie niedopowiedzenia są cudowne. To dzięki nim fandom żyje, ma w oparciu o co tworzyć fanfici czy mody, pasty i własne teorie bądź żarty. Uniwersum zamknięte, kanoniczne, czeka niechybna śmierć nawet w rok po premierze ostatniej części danego cyklu. Bo jeśli wszystko jest jasne... to o czym tu rozmawiać? Im więcej nieścisłości tym więcej myślenia. Prób ustalenia - to ja przegapiłem, to twórcy przegapili, celowa dziura, niecelowa? Próby dopowiedzenia.
O wiele łatwiej wymyśleć własną historię w takim zagmatwanym, pomieszanym i pełnym niejasności i niedopowiedzeń uniwersum jak S.T.A.L.K.E.R. niż w takim skrępowanym jasnym rozpisaniem wszystkich zagadnień. Dziury w stalkerze nie psują odbioru produktu. Gracz nie od razu wszystko wyłapie. Zacznie się zastanawiać. I nie od razu się... rozczaruje, tak jakby rozczaruje. "Tak jakby" bo ja wcale nie czuję rozczarowania. Tylko czekam na Stalker 2, być może naiwnie.

Znalazłem chyba wytłumaczenie dla zielonej trawki. Otóż trawka jest zawsze zielona. Z rozmowy Striełoka z przedstawicielem Świadomości Z wynikało że w zasadzie to zniszczenie Świadomości nie tylko nie rozwiąże problemu zony ale... rozchwieje zonę, bo oni ją próbowali wyhamować. Ale Striełoka w tym rozwiązaniu to nie bardzo obchodziło. Bo on miał własną "kosę" z tym projektem. Co więcej, mógł nie do końca zrozumieć. Lub nie zaufać. Zatem po odwalonej robocie zmęczony kopsnął się zadowolony z siebie w - jak zawsze w naturze - zieloną trawkę. Szata kolorystyczna może oddawać nie tyle stan Strefy co stan ducha Striełoka który - na tamten moment - z pewnością czuł ulgę i radość z "odzyskania" siebie i poznania tego, co razem ze swoimi zmarłymi towarzyszami broni poznać chciał. Porównałbym to trochę z filmem Tarkowskiego gdzie sceny za zoną są w sepii a w zonie - kolorowe - co też było metaforą (stalker Tarkowskiego w strefie czuł się wolny).

Za ten post Woland otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wietka Roz.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Artcher w 31 Sty 2018, 18:39

Ja nie uważałem nawet na fabułę w stalkerze. Grałem dla czegoś, co jest chyba najlepszym plusem tej serii. Klimatu. Coś tam było, ogólnie motyw przewodni głównych bohaterów znam, jednak nie zwracałem zbytniej uwagi. Ciekawe że w fabule trylogii, starano się powiązać przygody Trzech postaci, i wyszła z tego jedna historia. Fakt, niezbyt spójna, z błędami, ale szacunek dla twórców się należy. Są w grach lepiej zaprojektowane wątki fabularne, np trylogia Mass Effect, ale tam nie było trzech bohaterów głównych, tylko jeden/jedna. To ciekawy pomysł, moim zdaniem, na pewno nie ustalony z góry, tylko podczas projektowania kolejnych części.
Artcher
Kot

Posty: 5
Dołączenie: 07 Lip 2016, 19:15
Ostatnio był: 02 Lut 2018, 19:17
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Viper 5 9x18
Kozaki: 0

Re: Kanoniczne streszczenie fabuły serii gier S.T.A.L.K.E.R.

Postprzez Przemek77 w 13 Lip 2018, 20:20

Tak to jest

Wysłane z mojego MSP95012 przy użyciu Tapatalka
Pijany listonosz ze świata modliszek
Przywozi mi listy, i niszczy mi ciszę,
Której nie ma i tak;
Bo jest dziecko moje i sny atomowe,
I myśli myśliwce co są odrzutowe -
Ich huk - to dla mnie - znak.
Awatar użytkownika
Przemek77
Przewodnik

Posty: 904
Dołączenie: 26 Maj 2008, 13:17
Ostatnio był: 29 Gru 2022, 21:38
Miejscowość: LUBLIN
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 118

Poprzednia

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość